TOPlist

Nexus S – velká recenze druhého Google telefonu

nexus 9

Nexus S je v současné době jedním z nejočekávanějších Android telefonů a není se čemu divit, obsahuje velmi výkonný hardware a díky přímé podpoře Googlu nabízí vždy aktuální verzi systému Android. Nexus S je v pořadí již druhým telefonem, který byl vyvinut přímo společností Google. Záměrně píšu vyvinut, jelikož pro společnost Google tyto telefony s označením Nexus vyrábí Samsung (v případě Nexus S) a dříve HTC (Nexus One). Kdo bude vyrábět třetí Nexus v pořadí a zdali vůbec třetí Nexus bude, můžeme v současné době jen hádat (Motorola? Sony Ericsson? Dell? Acer?).

Nexus S se u nás v ČR oficiálně ještě neprodává, ale některé informace naznačují, že bychom se mohli dočkat v prvním čtvrtletí roku 2011. My jsme měli štěstí a díky jednomu velmi ochotnému čtenáři našeho serveru jsme si mohli  Nexus S zakoupit a nechat dovézt z USA (Radkovi P. děkujeme). Pojďme se tedy na tento skvost podívat v recenzi, ve které se pokusím zachytit všechny klady a zápory telefonu. Nedostatků pravděpodobně nebude mnoho, což může být způsobeno tím, že Nexus S je opravdu velmi povedený telefon, nebo že jsem do nedávna používal stařičký T-mobile G1 s neoficiálním softwarem (Cyanogen ve verzi 6).

nexus s2

Než se dostaneme k samotnému telefonu, řekneme si několik informací pro ty z vás, kteří jsou stejně nedočkaví, jako jsem byl já, a uvažují o koupi telefonu ze zahraničí (US, UK). Je třeba mít na paměti, že při koupi telefonu ze zahraničí se na přístroj nemusí vztahovat dvouletá záruka, navíc reklamaci je možno uplatnit pouze v zemi, kde byl přístroj zakoupen.
Nexus S pravděpodobně nebude obsahovat českou lokalizaci (a v současné době také neobsahuje) a možná budete muset zakoupit novou nabíječku, což ale díky standardizaci micro USB není žádný problém :). Pokud jste s tímto vším smířeni, na nic nečekejte a běžte si Nesus S koupit. Stačí k ceně přístroje, která se v různých zemích liší, připočíst poštovné a DPH (20 %). Současná průměrná cena dovezeného přístroje se pohybuje kolem 12 000 Kč

Home1

Některé informační zdroje zmiňují, že typ displeje použitý v Nexusu S by se mohl lišit v závislosti na zemi prodeje. Například v Rusku se tento drobeček může prodávat s SLCD displejem namísto původního SAMOLED.

Právě nám u dveří zazvonil kurýr s malým balíčkem a my se můžeme pustit do první recenze telefonu Nexus S v České republice.

Obsah balení

Nexus S je dodáván v malé bílé krabičce, která je velmi podobná, ne-li stejná, jako tomu bylo v případě předchůdce Nexusu One. Je vidět, že Google je velmi praktický, nikde nic neschází, ale ani nepřebývá. Jakmile krabičku otevřete, uvidíte velmi tmavý a velký telefon, u kterého na první pohled nepoznáte, kde začíná a končí displej (4″ SAMOLED). Přístroj je po obou stranách oblepen ochranou fólii, kterou je třeba před prvním použitím sundat. V další části krabičky jsem našel neaktivovanou SIM kartu, její přítomnost v balení bude patrně závislá na místě prodeje. Součástí balení jsou dále uživatelské manuály, baterie s kapacitou 1500 mAh, americký nabíjecí adaptér (zakoupeno v USA), stereofonní sluchátka v podobě tzv. pecek a dostatečně dlouhý USB kabel (cca 1,5 m). Ten má na jedné straně MicroUSB a na druhé straně klasický USB konektor, proto se dá použít jak k nabíjení telefonu, tak i ke komunikaci s PC.

obsah baleni

Technické provedení a rozložení přístroje:

Zvláštností telefonu Nexus S, která na první pohled nemusí být patrná, je jemné prohnutí displeje. Zatím jsem neobjevil, proč tomu tak je, ale nijak mě to v používání telefonu neomezovalo. Někdo si myslí, že je to z důvodu lepšího držení přístroje, ale ve skutečnosti to může mít mnohem prozaičtější důvod, se kterým přijde Google až později. Celý přístroj je kompletně v černé barvě a to i včetně displeje. Na přední horní straně najdeme konferenční 3Mpx kameru, repráček pro telefonování, senzor přiblížení a snímač intenzity světla. Na spodní straně najdeme čtyři tlačítka typická pro Android, jejich uspořádání je ale jiné než jsme mohli být zvyklí (zleva: zpět, menu, hledej, domů). Tlačítko zapnutí/zamknutí je na pravé hraně přístroje a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti najdeme na levé hraně. Spodní hrana přístroje nabízí MicroUSB konektor, který není chráněn žádnou krytkou, dále pak 3,5mm zdířku pro sluchátka a vestavěný mikrofon. Zadní strana telefonu Nexus S, která je mírně ergonomicky prohnuta s drobným zoubkem na spodní straně, obsahuje 5Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou a reproduktor pro přehrávání hudby. Na telefonu samozřejmě nechybí ani logo společnosti Google a Samsung, které je rovněž na zadní straně vyobrazeno bílou barvou.
Celý telefon je v plastovém provedení, ale v žádném případě nepůsobí lacině, ba naopak, černý design dodává telefonu nádech tajemna a elegance. U telefonů v této cenové relaci se neočekává jiné než výborné dílenské zpracování a bytelný, nijak nevrzající přístroj; jen pro jistotu tedy tento předpoklad potvrzuji :)
Možná malinkou výtku bych měl pro dvojtlačítko určené k regulaci hlasitosti, které má menší vůli, může se ale jednat pouze o záležitost mého telefonu.

nexus s senzory

První spuštění:

Po sejmutí ochranných folií a vložení baterie a SIM karty můžeme Nexus S zapnout. Po spuštění nás uvítá logo společnosti Google a telefonu Nexus, následně nás uchvátí nádherné barvy SAMOLED displeje. Jakmile je telefon spuštěn, stačí absolvovat krátkého uvítacího průvodce nastavením (dá se i přeskočit) a můžeme se vrhnout na používání.

nexus s zapinani

Software aneb první Android 2.3 Gingerbread

Android 2.3O několik řádků výše jsem se zmiňoval o výhodách Google telefonu v podobě rychlých aktualizací systému, takže na Nexus S nelze očekávat jinou verzi systému, než tu poslední v podobě Android 2.3 Gingerbread. Android 2.3 je horkou novinkou a Nexusu S je v současné době jediné zařízení, které jej oficiálně obsahuje, podíváme se na něj tedy podrobněji.
Rychlost telefonu Nexus S je opravdu neuvěřitelná a zatím se mi ho nepodařilo zaměstnat natolik, abych rozeznal zaškubnutí nebo prodlevu – týká se to jak aplikací, tak i her. Věřím že, této perfektní svižnosti vděčí Nexus S několika věcem: v první řadě je to velmi výkonný hardware (hodně podobný Samsung Galaxy S), potom odladěností nového Androidu 2.3 a v poslední řadě také velikosti RAM. Toto vše se potkalo v jednom telefonu jako ideální propojení hardwaru a softwaru s dohledem samotného Googlu.

Vzhled prostředí

Občas bylo Androidu vyčítáno až příliš jednoduché prostředí, možná i to je jeden z důvodu existence nástaveb od různých výrobců. Android 2.3 se v tomto směru malinko polepšil a doznal několik grafických změn, nejsou sice nějak zásadní, ale uživatele určitě potěší.
Na první pohled patrnou změnou je zahalení Androidu do tmavých barev, takže v systému dominují černá, šedá a v neposlední řadě i androidí zelená. To, zdali předělání prostředí do tmavých barev bylo čistě otázkou vkusu, nebo zde hraje i roli spotřeba SAMOLED displeje, který má při tmavých barvách nižší odběr, se můžeme jen domnívat. V každém případě prostředí na Nexusu S vypadá velmi dobře a podání černé barvy v kombinaci s černou barvou samotného přístroje přidává na celkově dobrém dojmu.
Další vylepšení vzhledu zasahuje částečně i do funkčnosti a jedná se o tzv. dorazy. Hned vysvětlím – když se pohybujete např. v menu a scrollováním se vám podaří dojet na jeho konec, Android vám to dá najevo krátkodobým nažloutnutím okraje. Nažloutnutí okraje je nejintenzivnější v bodě dorazu a pozvolně se vytrácí. Stejné znázornění dorazu můžete najít skoro v každé části Nexus S, nabídkami v menu počínaje a prohlížečem konče. Tento grafický prvek je obdobou gumových dorazů, které známe z jiných systému, nebo nástaveb.
Při uzamčení telefonu uvidíte efekt, který připomíná vypnutí staré elektronkové televize, doplněný o příjemný klapavý zvuk. Těm, kteří si na tento jev nemůžou vzpomenout, připomenu, že se jedná o zúžení celého obrazu do středu v podobě proužku, který následně zmizí.

vzhled 3

Možná můžeme do vzhledu ještě zařadit i novou aktivní tapetu, která přibyla do základního seznamu. Jmenuje se “Microbes” a znázorňuje chování bohatě barevných mikrobů pod mikroskopem. Provedení může někomu připomínat začátek hry “Spore” s tím rozdílem, že tito mikrobi se dají dotykem krmit :).

vzhled 1

vzhled 2

Aplikace

vzhledem k tomu, že máme Nexus S zakoupený v US, může se nabídka aplikací Nexusu S zakoupeného u nás lišit. Zkusme se tedy předinstalovaným věnovat podrobněji, až dorazí Nexus S do České republiky.
Za zmínku určitě stojí integrovaný manažer aplikací, který je dostupný přímo z nabídky menu na hlavní ploše. Ten obsahuje kompletní přehled a je schopen v záložkách zobrazit aplikace: stažené, přesunuté na kartu (v případě Nexusu S do interní paměti, jelikož žádnou přídavnou katu neobsahuje), spuštěné, nebo všechny aplikace. Aplikace je možno pomocí těchto seznamů velice přehledně spravovat, navíc na spodní straně je zobrazeno kolik zabírají místa, popřípadě kolik ještě zbývá.

manager aplikaci 1

manager aplikaci 2

Lokalizace systému

vzhledem k tomu, že je telefon kupovaný v zahraničí, obsahuje jen několik základních jazyků (němčinu, angličtinu, španělštinu, francouzštinu, italštinu, portugalštinu, ruštinu a “rozsypaný čaj”), a i když v této nabídce nenajdeme češtinu, lze ji pomocí aplikace “MoreLocale2” aktivovat. Bohužel ani aktivace češtiny nepřináší plně české prostředí v telefonu, ale pouze částečné počeštění některých aplikací (místa, mapy) a dovolí například aplikaci “News & Weather” zobrazovat české zprávy, což předtím nebylo možné.
Doufejme tedy, že jakmile (pokud) se Nexus S objeví oficiálně v ČR, bude již počeštění kompletní

lokalizace

lokalizace3

Baterie a její výdrž

Velkým nešvarem u chytrých telefonů je jejich výdrž na jedno nabití. Není se čemu divit – takový chytrý telefon potřebuje pro každou svou funkci elektrickou energii. A že těch funkcí není málo :)! S potěšením mohu říct, že Nexus S na tom není s výdrží baterie vůbec špatně. Telefon používám zatím jen několik málo dní a nabíjel jsem jen párkrát. Ještě se ani nestačila zkalibrovat řídící elektronika, která se stará o optimální funkci akumulátoru, ale už teď mi telefon bez problému vydrží na jedno nabití až dva dny. Telefon nijak nešetřím, volám, mám zaplou aktivní tapetu, hraji hry, surfuji na wi-fi, testuji atd.
Co pozitivně ovlivňuje výdrž telefonu bez toho, abychom se nějak omezovali? V první řadě je to kapacita baterie, která je u Nexusu S 1500m Ah, další kladem je spotřeba SAMOLED displeje v kombinaci s tmavým prostředím a v neposlední řadě je to i propracovanější správce spotřeby energie a samotná optimalizace systému Android 2.3 Gingerbread.
Krom toho, že systém Android 2.3 dokáže zobrazit a seřadit aplikace podle spotřeby, umí vám prozradit jak dlouho ještě přístroj vydrží, než se vybije, a v grafu vám ukáže přehlednou historii vybíjení akumulátoru. Graf výdrže baterie lze rozkliknout a nabídne ještě podrobnější informace promítnuté v čase. Konkrétně zobrazí kvalitu signálu, stav GPS, wi-fi, probuzení telefonu, rozsvícení displeje, nabíjení, všechny tyto údaje jsou zobrazeny dvoustavově, čili zapnuto/vypnuto, dobrý/špatný.

battery

Syntetický výkon

Telefon je opravdu velice svižný, ale vzhledem k tomu, že se bavíme o subjektivním posouzení, pojďme se podívat na nějaké testy, které ukazují konkrétní hodnoty, abychom výkon Nexus S mohli porovnat s ostatními Android zařízeními.

Linpack for Android

Jako první použijeme jednoduchou aplikaci, která výkon vyjadřuje v jednotce MFLOPS

Výsledek, který jsme dostali, je 14,3 MFLOPS

Jen pro porovnání – výkon telefonu G1, jakožto prvního Android telefonu, dosahoval výsledku necelých 3 MFLOPS. Telefon G1 je starý přibližně dva roky a za tu dobu je vidět několikanásobný nárůst výkonu, o grafickém výkonu ani nemluvě.

linpack

Quadrant Advanced

U tohoto komplexnějšího testu, který otestuje telefon jako celek, tedy od procesoru přes grafiku až po zápis do paměti, jsme nedostali hodnotu v MFLOPS, ale jednalo se o bodové ohodnocení.

Total: 1666 bodů, CPU: 4712, Memory 1832, I/O: 906, 2D: 297, 3D: 581

Quadrant3

Kontakty a telefonování:

Nexus S obsahuje čistý systém Android bez jakýchkoli nádstaveb, který spousta z vás jistě zná, ale i přesto si ho v krátkosti ukážeme.
I když to v dnešní době chytrých telefonu možná už tak ani nevypadá, prioritní funkcí těchto telefonů je stále volání a SMS :). Do prostředí volání se dostanete velmi rychle už z hlavní plochy pomocí ikonky v podobě zeleného sluchátka. Prostředí volání má čtyři záložky, telefon, historie volání, kontakty, oblíbené.

phone4

Volání (Phone):

Nabízí standardně numerickou klávesnici obohacenou o písmena, jak jsme zvyklí z běžných telefonních přístrojů. Bohužel písmena na klávesnici nijak nevyužijete a telefon po stisknutí  klávesy zobrazuje pouze čísla. U některých nástaveb to funguje tak, že již při psaní telefonního čísla telefon vyhledává v závislosti na kombinaci čísel/písmen případný kontakt v telefonním seznamu. Škoda, že to takto nefunguje i v případě Nexusu S, což bych označil za drobné negativum. Jakmile napíšete telefonní číslo, můžete ho pomocí tlačítka “Menu” uložit jako nový kontakt, popřípadě přidat ke stávajícímu kontaktu v seznamu. Pod tlačítkem menu se ještě skrývají další dvě možnosti, které do čísla vepíšou čárku, nebo středník, praktické využití jsem ale bohužel ještě nezjistil.

Historie Volání: (Call log)

Zde najdete všechny hovory, a to jak příchozí a odchozí, tak i zmeškané pěkně pohromadě na jednom místě. Volání jsou seřazena podle času, poslední událost najdete nahoře. Každý řádek v tomto seznamu vás informuje (zleva) ikonkou o typu hovoru (přijatý, zmeškaný, …), kontaktu s telefonním číslem, časem před jakou dobou se událost odehrála a úplně vpravo máte tlačítko pro volání zpět. Pokud vám v poslední době nějaký kontakt volal častěji, telefon je pro přehlednost sloučí pod rozevírací seznam a v přehledu nechá jen poslední událost daného čísla.

phone

Kontakty (Contacts)

Zde se vám při výchozím nastavení zobrazí seznam kontaktů seřazených abecedně. Způsob zobrazování kontaktů se ale dá pohodlně nastavit přes nabídku pod tlačítkem menu. Každá položka v seznamu nabízí možnost zobrazit kontakt, popřípadě po přidržení prstu ukáže nabídku vztahující se k tomuto kontaktu (zobrazit kontakt, volat, napsat zprávu, přidat do oblíbených, upravit a smazat).
V této záložce najdeme i možnost fulltextově vyhledávat, která ale hledá pouze podle písmen, nikoli číslic :(.
Pod tlačítkem menu dále najdeme ikonku na přidání nového kontaktu, nastavení zobrazení seznamu, správu účtu se kterými se synchronizujeme a možnosti importu/exportu. Možnosti importu a exportu jsou bohaté, zahrnují i sdílení (gmail, bluetooth), ale ani jedna z voleb neumožňuje zapsat kontakty na SIM kartu.
U každého kontaktu máte i fotografii a pokud ne, můžete ji jednoduše přidat pomocí fotoaparátu, nebo vybrat z galerie. V případě nainstalování aplikace Facebook je vám umožněno synchronizovat kontakty s informacemi z této sociální sítě (fotka, číslo, email, narozeniny …)

Oblíbené (Favorites)

Zde najdete všechny oblíbené kontakty, které jste si v seznamu označili hvězdičkou, nebo které používáte velmi často. Týká se to nejenom kontaktů z klasického telefonního seznamu, ale zobrazují se zde i kontakty na e-mail a GTalk. Pod tlačítkem menu se skrývají stejné možnosti jako v případě záložky Kontakty (Contacts) s tím rozdílem, že nejde ovlivňovat způsob zobrazení.

Vzhledem k tomu, že Nexus S obsahuje tzv. senzor přiblížení, po přiložení telefonu zhasne displej a nereaguje na dotyky. Je to hlavně z toho důvodu, abyste si při volání nechtěně, například uchem, hovor nezrušili :). Jakmile telefon od hlavy oddálíte, displej se zase rozsvítí a je plně funkční.

phone2

Psaní textu a SMS

Protože se stejný typ klávesnice používá kdekoli v systému, kde je třeba napsat text, spojil jsem tento odstavec o psaní textu a SMS do jednoho.
Při psaní SMS funguje vše stejně, jak jsme si u Androidu již zvykli, čili SMS od jedné osoby se řadí do přehledné konverzace pod sebe, stejně jako to známe z populárního kecálka ICQ. Konverzace je obohacena o fotografii kontaktu a po přidržení prstu nad textem se nám rozbalí několik možnosti od zamknutí, přes odpověď až po smazání SMS.
Než bychom si dále popisovali všechny funkce SMS, raději se budeme držet moudra, které říká, že jeden obrázek je za tisíc slov :)

sms5

sms3

Klávesnice obsahuje krom všech písmen abecedy také tlačítko “Zpět”, tlačítko “Go” někdy změněno na “Next” podle situace a potřeby. Další klávesou je šipka nahoru (shift), slouží pro změnu velikosti písmen. Některé klávesy v horní řadě obsahují i číslice (pouze 1,2,4,5,0). Úplně vlevo dole najdeme tlačítko označeno jako “?123”, ano, tipujete správně, toto tlačítko přepíná na numerickou klávesnici obohacenou o speciální znaky (&, % …). Vedle tohoto tlačítka, pokud to situace umožňuje, najdete tlačítko v podobě mikrofonu, které slouží pro hlasové zadávání textu. Musím říct, že na Nexusu S funguje naprosto perfektně a i v hlučném prostředí se bez problému dají diktovat SMS v češtině.
Klávesnice obsahuje i predikci slov (napovídání), kterou jsem z důvodu absence češtiny musel vypnout.
Jak jistě víte, Nexus S neobsahuje žádný směrový prvek, například kuličku jako tomu bylo v případě G1. To by jistě mohlo dělat při psaní textu jisté problémy, když se potřebujete vrátit doprostřed textu a nemáte tak jistý dotyk, abyste se trefili přesně mezi dvě malá písmenka. Google to ale vyřešil opravdu dobře, a jakmile dotykem přemístíte kurzor někam doprostřed textu, vyskočí u kurzoru zobáček, který pohodlně chytíte prstem a společně s kurzorem můžete jakkoli přesouvat. Stejné zobáčky můžete vidět, když chcete označit nebo zkopírovat část textu do schránky.

text

Foto a video

Velice mile mě překvapila kvalita fotek pořízená tímto telefonem a automatická přítomnost blesku při videu. Naopak marně jsem hledal zoom, kterým bych si přiblížil objekt při focení. Vzhledem k tomu, že jsem fotograf laik, fotím zásadné na automat, i tak jsou fotografie velice ostré a telefon si dokáže poradit skoro za všech situací (světlo, šero, tma, obzor i makro). Kvalitu fotografií si ukážeme na několika jednoduchých příkladech a vše zakončíme videem. Ještě než se podíváme na reálné fotografie pořízené telefonem Nexus S, v krátkosti si ukážeme prostředí aplikace pro focení a video (aplikace je součástí telefonu). Můžeme ji použít jak pro pořizování fotografií, tak i pro natáčení videa.

foto1

Jak fotí Nexus S

Interiér s bleskem a bez blesku (přítmí)

IMG 20110101 193258

Interiér (denní světlo)

IMG 20110102 121359

Exteriér (zataženo)

IMG 20110102 133757

Krajina (zataženo)

IMG 20110102 135850

Makro s bleskem (tma)

IMG 20110102 121413

Další fotografie v plné velikosti najdete ZDE

Video: jak Nexus S natáčí video

Nexus S – jak natáčí video

Nexus S - jak natáčí video

Videorecenze

Na tomto místě většinou nacházíte delší video, které ukazuje rozbalování přístroje až po jeho podrobný test. Dnes tomu bude jinak, videorecenzi sice připravujeme, ale dáme prostor vám, čtenářům portálu SvetAndroida.cz, zahrát si na režiséry. Napište nám do komentářů scénář, co byste si ve videorecenzi Nexusu S představovali vidět, a my vám vyjdeme vstříc a dodáme video na přání :).

Druhý pohled – Alena Varkočková

Nexus S mám, stejně jako Petr, dovezený z USA, zakoupený přímo v den uvedení na trh, čili 16. 12. Měla jsem tedy poměrně dlouhou dobu na to se s ním skamarádit. Přecházela jsem z HTC Hero a Androidu 1.5. Skok to byl tedy pořádný a telefon bych ani za nic neměnila :). Prozatím jsem mírně rozpačitá z výdrže baterie a stejně jako každý jiný smartphone musím nabíjet každý den – to není na jednu stranu problém, trochu bych se ale bála na něj spoléhat například na cestách nebo v zahraničí. Naprostou “killer-feature” je ale displej a celkový design telefonu, který je o několik tříd výše než Galaxy S. SAMOLED displej je krásně ostrý, což je dobře vidět například při čtení textu. Pro mne jsou hlavní výhodou aktuální updaty od Google (ostatně pár dnů po zakoupení mě čekala první OTA (Over The Air) na 2.3.1).

Úplně nesouhlasím s tím, že bych si nikdy nevšimla žádného záseku, ale v porovnání s jinými Android zařízeními jsou opravdu minimální. No a předně – těším se a tak trochu doufám, že si brzy budu moci na něčem smysluplném vyzkoušet NFC, čili technologii, na kterou je Nexus S jako první telefon vůbec hardwarově vybavený. Subjektivně si ale myslím, že ze všech Android telefonů aktuálně na trhu je Nexus S rozhodně nejlepší! (uvidíme ale, jak s tímto tvrzením zamávají dvoujádrové smartphony, které dorazí během letošního roku).

Pokud máte už Nexus S zakoupený ze zahraničí, podělte se s ostatními o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Klady
– velmi svižný telefon
– povedený design
– kvalita podání barev díky SAMOLED
– diodové přisvícení 5MPx fotoaparátu
– dobrá kvalita pořízených fotografii
– poměrně dobrá výdrž baterie (2 dny +)
– 16 GB úložného prostoru
– pravidelně aktualizovaný systém Android (vždy poslední verze)

Zápory
– absence stavové LED diody
– absence češtiny

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (146)