#nePINdej: Nová kampaň upozorňuje na kybernetické bankovní podvody
- Zprávičky
- Marek Houser
- 31.10.2022
- 1
Policie ČR, Česká bankovní asociace a další instituce spustily před několika týdny kampaň s názvem #nePINdej!, která má za cíl varovat a preventivně chránit před kybernetickými bankovními podvody. V rámci akce jsou zmiňovány různé pokusy o online či telefonické získání citlivých údajů nebo rovnou peněz.
“Jak vyplývá z dat České bankovní asociace získaných od jejích členských bank, na jednoho poškozeného klienta připadá průměrná škoda ve výši 161 500 korun. U vishingu, neboli případů podvodného navolávání, jsou částky až čtvrtmilionové,” podotýká PČR ke kampani, jejíž stěžejním prvkem je dříve představený web Kybertest.
Podvody, které nejen v ČR frčí:
- Podvodné navolávání (vishing) – Pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.
- Nabídka výhodných investic – Přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.
- Reverzní inzertní podvody – Pachatel zareaguje na váš inzerát. Podstrčí vám fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo peněz za inzerované zboží přicházíte o všechny úspory.
- Podvody typu Nigerijské dopisy – Princip, který funguje už více jak 100 let. Pachatelé sázejí na kvantitu. Vždy se najde někdo, kdo se nechá nachytat na slibovanou cennou zásilku nebo domnělou pomoc. Často zde hraje velkou roli láska.
- Klasické podvody typu phishing a smishing – Stále dokonalejší a složitě rozpoznatelné podvodné emaily a SMS nabídky. Na první pohled již nenajdeme podezřelé znaky.
Policie rovněž upozorňuje, že kromě tradičních podvodných e-mailů, SMS a již zmíněného vishingu se stále častěji setkává s podvody na sociálních sítích, kdy pachatel může dokonce ukrást identitu reálné osoby a pod ní pak kontaktovat její přátele s cílem vylákat z nich peníze.
Základní rady, jak nenaletět
- Poznej svého nepřítele. Seznamuj se s aktuálními hrozbami a trendy v online podvodech.
- Nikdy se nenech od pachatele do ničeho tlačit a vše si pečlivě promysli.
- Jakmile je zpráva, e-mail, SMSka, nebo telefonát neočekávaný, tak je podezřelý.
- Vždy se zamysli nad tím, kam vypisuješ citlivé údaje, nebo přeposíláš peníze.
- Když si nejsi absolutně jistý, tak vždy raději vše ověř jinou cestou.
- Pamatuj si, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv tel. číslo, či e-mailovou adresu.
- Nikdy neumožňuj vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, komu zcela nedůvěřuješ.
- Kupující na inzertních portálech nikdy nepotřebuje citlivé údaje z tvé platební karty.
- Vyzkoušej si www.kybertest.cz a zjisti, kde máš mezery. Buď připraven.
Kyberkampaň #nePINdej! bude s ohledem na širokou cílovou skupinu probíhat napříč všemi médii – na internetu, v tisku, v České televizi, využita bude i tištěná reklama – formou letáků na pobočkách České pošty –, a pevné reklamní plochy ve vlacích a na nádražích Českých drah, ale i na bankomatech bank působících na českém trhu. Společnost O2 pak kampaň podpoří SMS zprávami s výzvou k účasti na testu.
Ze sociálních sítí bude kromě standardních kanálů (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram) nově využit i TikTok. Kampaň podpoří na svých profilech i influencer Martin „Mikýř“ Mikyska.
Kde už jste se setkali s kampaní #nePINdej?
Foto: kalhh
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (1)
Přidat komentář