TOPlist

České Android uživatele dál nejvíc trápí vir Cerberus. Co další hrozby?

největší Android hrozby listopad 2020

Společnost ESET zveřejnila žebříček nejčastěji útočících virů na platformě Android za měsíc listopad. Nadále mu vévodí stalkerware Cerberus. Stalkerware je typ viru, který má schopnost se téměř dokonale ukrýt v systému a sledovat aktivity uživatele. Včetně zadávání hesel či jiných citlivých údajů. Cerberus se drží od jara na předních příčkách, v objemu detekcí už ale klesl o 25 %. Nyní je na první příčce nejčastějších útoků s podílem 3,97 %. Tuto aplikaci je možné stáhnout jen z neoficiálního zdroje (tedy například mimo Obchod Play), přesněji webových stránek vývojářů. Ti službu vydávají za nástroje pro nalezení ztraceného telefonu a nástroje rodičovské kontroly. Mezi největší Android hrozby za listopad 2020 patřil malware Triada.

android-antivirus-blog.jpg

“V praxi je malware obsažený v nějaké aplikaci, která na první pohled nevypadá nijak závadně. Škodlivá část kódu ale otevírá zadní vrátka útočníkovi a umožňuje mu například šířit další malware, získat kontrolu nad zařízením nebo nějakými jeho funkcemi. Obvykle tyto zadní vrátka útočník využívá tak, aby na svém útoku vydělal. Takže backdoor zobrazuje reklamu, slouží k získání přístupových údajů a podobně,“ popisuje technologii Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v pražské pobočce firmy ESET.

Největší Android hrozby – listopad 2020

  1. Monitor.Cerberus application (3,97 %)
  2. Triada trojan (2,58 %)
  3. Monitor.Guardian application (1,91 %)
  4. Spy.SmsSpy.PD trojan (1,60 %)
  5. Agent.BPO trojan(1,45 %)
  6. Monitor.Androidlost application (1,20 %)
  7. TrojanSMS.Agent.DLE trojan (1,11 %)
  8. Agent.CCU trojan (1,05 %)
  9. Agent.BZF trojan (1,01 %)
  10. Hiddad.AHA trojan (0,92 %)

Z kterých zdrojů instalujete aplikace?

Zdroj: TZ ESET

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)