TOPlist

Tyto 4 aplikace mě pokaždé doprovází na hory. Máte některou z nich?

google play aplikace na hory
  • Každé léto vyrážím do zahraničí chodit po horách
  • S sebou si kromě holí zabalím i několik mobilních aplikací
  • Představím vám čtyři, které používám nejvíc a neodjel bych bez nich

Už několikátý rok v řadě jsem byl letos s rodinou na horách. Miluji výhledy, krásnou přírodu i bolavé nohy po dlouhých túrách v hřebenech rakouských Alp. Na žádné ze svých hikerských dovolených bych se však necítil tak komfortně, kdybych ve svém telefonu neměl nainstalovaných několik aplikací, které mě všude doprovází. Slovy laika by se dalo říct, že bych bez nich prostě neodjel. Dovolte mi, abych vám je ve stručnosti představil a možná vám tím zpříjemnil příští dovolenou.

Mapy.cz

Přestože hojně používám i konkurenční aplikaci od Googlu, Mapy.cz jsou pro mě na horách nepostradatelné. Umožňují mi snadno si stáhnout offline mapu požadované oblasti (na minulých dovolených to bylo Salcbursko) a i v zahraničí poskytují parádní turistické mapy, které jsou přehledné a obsahují značení všemožných cest i lanovek. Zároveň jsou perfektní i pro samotné plánování trasy, již mohu snadno nasdílet svým spolucestovatelům. Pro inspiraci může sem tam přijít vhod i funkce Výlet po okolí, která vám navrhne pěší, cyklistický nebo běžkařský okruh požadované vzdálenosti.

Mapy.cz: maps & navigation
Mapy.cz: maps & navigation

Yr

Příroda umí být nevyzpytatelné a na karty, které vyloží, je nutné se pečlivě připravit dopředu. S norskou aplikací Yr získáte poměrně přesnou předpověď počasí až na 10 dní dopředu (i tak je ale dobré data znovu zkontrolovat ráno před samotným výšlapem) pro prakticky jakoukoliv lokalitu. Jednoduchým rozhraním a funkcemi, jako jsou místní webkamery, předpověď UV indexu nebo zasílání ranního souhrnu podrobností o počasí dokáže potěšit každého.

Yr
Yr

Windy

U počasí ještě chvíli zůstaneme. Klasickou předpověď je vždy dobré doplnit radarem, který se vyplatí průběžně sledovat přes den. Pro tuto potřebu osobně používám Windy, které kromě klasického meteoradaru nabízí i větrný či teplotní radar. V nabídce jich má daleko víc – některé dokonce umí předpovídat na několik dní dopředu – ale už jsou trochu specifičtější a pravděpodobně je nebudete používat tak často. S tlačítkem Najít moji pozici se rychle můžete podívat na podmínky ve vaší lokalitě.

Windy.com - Weather Forecast
Windy.com - Weather Forecast

Strava

Abych se mohl o svůj sportovní výkon podělit s přáteli, anebo je porovnat s ostatními sportovci, kteří dané lokality navštívili, používám Stravu. V podstatě jde o sociální síť pro sportovce, umožňující záznam téměř jakékoliv fyzické aktivity. Jakmile z kopců dorazíte domů, svůj výlet převedete na příspěvek a můžete jej obohatit o popisek nebo fotografie či videa. Strava dlouhodobě monitoruje vaši aktivitu a ukazuje vám přehledné statistiky. Abyste se cítili dostatečně namotivovaní, můžete plnit nejrůznější výzvy. Aplikace je ještě lepším místem díky komunitě, která přidává vlastní trasy, jež následně můžete využívat ve svůj prospěch.

Strava: Run, Bike, Hike
Strava: Run, Bike, Hike

Další aplikace

Na horách pochopitelně nepoužívám jen tyto čtyři aplikace. Po kopcích chodím se sluchátky v uších, do nichž mi hraje hudba z YouTube Music, své zážitky průběžně sdílím na Instagramu a po večerech většinou odpočívám u Netflixu. Je ale zřejmé, že streamovací platformy nebo sociální vás na rozdíl od radaru před bouřkou neuchrání, a tak jim přisuzuji spíše menší významnost.

S jakými aplikacemi vyrážíte na hory vy?

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)