7 nejlepších Open source aplikací pro Android
- Články
- David Trlica
- 12.12.2022
- 1
Open source programy nejsou limitovány pouze pro počítače. Existuje mnoho zajímavých aplikací i na mobilní operační systém Android. Tohle jsou ty nejlepší.
Open source komunita je na Androidu velká
Open source se dá přeložit jako otevřený software. Jedná se o aplikace, které mají otevřený zdrojový kód. Ty se označují jako OSS. Další věcí je pak FOSS, což jsou opět aplikace s otevřeným zdrojovým kódem, navíc jsou ale zdarma. A právě na ty nejlepší FOSS se zaměříme v dnešním článku.
F-Droid
A čím jiným začít, než F-Droidem, což je hlavní zdroj, ze kterého můžete Open Source aplikace stahovat, podobně jako to známe z Google Play. U každé aplikace, kterou si chce uživatel stáhnout, uvidíte rychlý odkaz na zdrojový kód, potřebná oprávnění aplikace a například, jestli v ní jsou reklamy. Oproti Google Play, se v F-Droidu dají stahovat i starší verze aplikací.
- F-Droid můžete stahovat na oficiálních stránkách ZDE
Forecastie
Pokud hledáte aplikace pro jednoduchou předpověď počasí, která nezabírá mnoho místa, tak Forecastie bude možná to pravé. S celkovou velikostí 2,2 MB nabízí všechno potřebné v jednoduchém čistém designu. Jako zdroj předpovědi se používá OpenWeatherMap. Aplikaci naleznete v F-Droid, ale také na Google Play.
DuckDuckGo
Čas od času se objeví zprávy ohledně bezpečnosti na internetu a o tom, že společnosti zneužívají data jejich uživatelů. Na zabezpečení soukromí lidí na internetu se zaměřuje vyhledávač DuckDuckGo. Umí toho ale více, než jen bezpečné prohlížení. Podpouje například jednoduché příkazy přímo v prohlížeči, jako třeba “!wiki Elon Musk”, kdy se vám ihned otevře požadovaná stránka na wikipedii. Podobných příkazů je opravdu hodně. Nabízí také zprávy, které se dají nastavit podle libosti. Aplikace je dostupná na F-Droid a Google Play.
AntennaPod
Podcasty možná v Česku nejsou nejoblíbenějším druhem médií, nicméně pořád tady najdeme několik zajímavých pořadů. K lepšímu poslechu by mohla posloužit i AntennaPod, se kterou dostanete přístup k tisícům podcastů po celém světě, od těch amatérských, až po plně profesionální pořady od BBC nebo NPR. Díky podpoře gpodderu nedělá aplikaci problém najít většinu českých podcastů, včetně pořadů Českého rozhlasu. Opět aplikaci najdete v F-Droid a v Google Play.
Wikipedia
Co k ní napsat, každý ji využívá alespoň jednou denně, takže mít přímo aplikaci v mobilu je určitě užitečné. A jak se dá očekávat, aplikace Wikipedie je kompletně Open source. Oproti verzi v prohlížeči například nabízí populární stránky, obrázek dne, nebo lepší možnosti při čtení informací. Wikipedii můžete stáhnout přes F-Droid nebo Google Play.
VLC
Ikonický oranžovo bílý kužel se do seznamu musí také dostat. Jeden z nejoblíbenějších programů na přehrávání mnoha různých formátů na PC, je už delší dobu dostupný i na Android. Přitom podpora formátů je velmi podobná. V prozatím poslední velké aktualizaci 2.0 se přidalo procházení sítě, oblíbené složky a url adresy, playlisty, nové ovládání aplikace atd. Takže jak jde vidět, vývojáři aplikaci stále vylepšují. VLC je dostupný jak na F-Droid, tak i na Google Play.
Lightning Web Browser
Tento prohlížeč vznikl z dílny XDA vývojářů kvůli tomu, že jim na trhu chyběl jednoduchý prohlížeč, který nezabírá mnoho místa. Najdete v něm tedy jen to nejdůležitější, co je potřeba k prohlížení webových stránek. Výsledná velikost se zastavila na 2 MB. A stejně tak i poslední aplikace ze seznamu je dostupná jak na F-Droid a Google Play.
Která je vaše nejoblíbenější Open Source aplikace?
zdroj: omgbuntu.co.uk
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (1)
Přidat komentář