Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony – 9. díl
- Recenze
- Karel Kilián
- 27.2.2017
- 8
Během uplynulých týdnů se podařilo nasbírat dalších šest tipů na aplikace pro rootnuté telefony, takže můžeme pokračovat devátým dílem. Tentokrát se podíváme na přesun aplikací na paměťovou kartu, rychlejší lokalizaci GPS, univerzální nástroj pro rootnuté telefony, změníme si bootovací animaci a odstraníme zbytečné soubory.
DirectoryBind
Aplikaci DirectoryBind nominoval do našeho přehledu čtenář, který se podepsal jako dna. Smysl programu nastínil otázkou: “Interní paměť v mém telefonu je velká jen 6 GB, tak proč aplikace neukládají data na externí paměť o velikosti 32 GB? Například hry od Gameloftu mají už i 1,5 GB, nebo Navigon zabírá celé 2 GB.” DirectoryBind je řešením uvedeného problému!
Jedná se o nástroj, který mapuje adresáře z interní paměti (sdcard) na externí úložiště (external_sd), kde obvykle bývá více místa. Autor na webu XDA hned na začátku upozorňuje, že aplikace není “blbuvzdorná,” a její instalaci a používání doporučuje jen zkušeným uživatelům.
Z vlastností, které vývojář, vystupující na XDA pod přezdívkou slig, prezentoval, jmenujme:
- Je možné přesměrovat libovolný počet datových adresářů a mapovat je buď manuálně, nebo automaticky při spuštění systému.
- Možnost vypnout/zapnout automatické připojování adresářů během startu.
- Ikona diskety indikuje, zda bylo připojení úspěšné. Tapnutím na ikonu lze adresář odpojit či znovu připojit.
- Ikona se mění podle toho, zda je adresář připojen, či nikoli.
- DirectoryBind umí vypsat aplikace, které používají takto přesunutá data.
- Dlouhé tapnutí na položce nabízí kontextové menu s možností editace nebo smazání záznamu.
- DirectoryBind automaticky odpojí namapované složky při připojení telefonu jako USB disku, a následně je také sám připojí po odpojení.
- Aplikace upozorní oznámením a vibrací, pokud připojení selže.
- Autor program úspěšně otestoval například s aplikacemi Asphalt 6, Shadowgun, DeadSpace a CamScanner.
Stav připojení je také indikován barvami:
- šedá – položka je zakázána,
- červená – připojení selhalo,
- modrá – čeká se na dostupnost dat,
- zelená – připojení proběhlo v pořádku.
DirectoryBind nenajdete v Obchodě Play – stáhnout ho můžete z příslušného vlákna XDA fóra.
https://www.youtube.com/watch?v=3N8D0lDMh6U
FasterGPS
Problémy s GPS, konkrétně s rychlostí nalezení aktuální pozice, má poměrně mnoho telefonů. Poptávce odpovídá i nabídka, takže v Obchodě Play najdete celou řadu aplikací, jejichž cílem je úprava parametrů, jež má v konečném důsledku přinést rychlejší a přesnější lokalizaci. V sedmém díle Nejlepších aplikací pro rootnuté telefony jsme si představili aplikaci FasterFix, dnes tu máme další alternativu – FasterGPS. Tu doporučil Honza, který napsal: “Má přesnější zadání lokalizace a umožňuje další nastavení pro “pokusníky”.”
Proč byste měli zkusit “vyléčit” GPSku ve svém telefonu právě tímto programem? Třeba proto, že má o něco málo vyšší hodnocení než zmiňovaný FasterFix (4,5 bodů vs 4,4 body).
Princip fungování je víceméně stejný – v aplikaci si můžete vybrat NTP server (tj. internetový server, poskytující přesný čas), odpovídající vaší oblasti. Přesný čas je přitom jedním ze základních předpokladů správně fungující GPS, což velmi pěkně vysvětlil v diskuzi pod článkem HonzaS: “Jde o to, že čas na všech GPS satelitech je naprosto shodný a abys získal fix, musíš mít shodný čas i ty. Až pak jsi schopen měřit nějaké rozdíly. Čím přesnější čas budeš předtím mít, tím rychlejší bude získání času GPS a bude rychlejší fix.” Pokud byste chtěli vědět ještě více o tomto tématu, doporučujeme článek GPS: How NTP time injection works.
Dalším rozdílem mezi programy FasterFix a FasterGPS je, že dnes představovaná aplikace je open-source publikovaná pod licencí GPLv3.
Program vyžaduje práva roota (což, s ohledem na název našeho seriálu, asi nepřekvapí ;) ) a oprávnění ke čtení a zápisu na systémový oddíl (konkrétně k editaci systémového souboru gps.conf).
Uživatelé hodnotí program velmi kladně, mnoha z nich skutečně pomohl vyřešit problém s pomalou lokalizací. Někteří, jež vyzkoušeli i FasterFix, hodnotí FasterGPS jako lepší variantu. Pozitivní ohlasy zazněly také na uživatelské rozhraní ve stylu ICS.
Rom Toolbox
Rom Toolbox je balík nástrojů, nabízející velmi širokou škálu funkcí, s jejichž pomocí se v příjemném uživatelském rozhraní dostanete až do nejskrytějších koutů systému Android. Podle Tuffa, jež tento software navrhl do našeho přehledu, se jedná o “must have aplikaci.”
O šíři záběru Rom Toolboxu svědčí nejen hodnocení 4,7 (respektive 4,8 v případě placené verze), ale také fakt, že o něm psala významná internetová média jako jsou LifeHacker, XDA-Developers, Droid-Life, Android Central, RootzWiki, Android Police, DroidForums, MyDroidWorld a dnes i SvětAndroida.cz ;).
Pojďme se podívat na výčet některých funkcí, které v balíku najdete:
- Správa ROM – instalace alternativních ROMek a balíčků (ZIP); zálohování/obnova přes NAND; mazání dat, cache, Dalvik-cache a statistik baterie; instalace ROMek z paměťové karty.
- Správa aplikací – zálohování (vč. možnosti naplánování); obnovení ze zálohy přes ClockworkMod Recovery; dávkové zálohování a obnova; záloha/obnovení textových zpráv, záložek a účtů; odeslání záloh přes Gmail, elektronickou poštou, nebo Dropbox; záloha/obnova/smazání odkazů na Obchod Play; správce běžících úloh; zobrazení využití paměti; zobrazení/skrytí procesů; automatická dávková odinstalace; odeslání aplikace e-mailem, možnost sdílení seznamu aplikací na sociálních sítích; přesun jakékoli aplikace na paměťovou kartu; zmrazování/rozmrazování systémových i nesystémových aplikací; oprava oprávnění všech aplikací; smazání dat nebo cache aplikací.
- Správa souborů – přístup k celému souborovému systému (včetně běžně nedostupné složky data); dávkové kopírování/vkládání; práce s archivy ZIP a TAR; mazání, přesouvání souborů či složek; změna oprávnění a vlastníka; zobrazení/úprava/sdílení souborů; vytváření nových souborů a složek.
- Vytváření a spouštění uživatelských skriptů s právy roota, možnost stahování již připravených skriptů.
- Správce automaticky spouštěných procesů – zakázání/povolení aplikací spouštěných společně se startem systému; povolení/zakázání jakéhokoli záměru nebo činnosti aplikace.
- Blokování reklam – výběr, zda chcete blokovat reklamy, porno, online kasína, či jiná riziková místa; možnost přidání vlastních stránek do souboru hosts; použití vlastní cílové IP adresy.
- Konfigurace Apps2D – možnost výběru výchozího úložiště pro instalované programy.
- Restartování – reboot do recovery; vypnutí; nastartování do bootloaderu; restart stavového řádku atd.
- Instalace fontů – na výběr více než 150 typů písma; možnost nastavení fontu jako oblíbeného a jeho odeslání přátelům.
- Změna úvodní animace – výběr z více než stovky animací, včetně náhledu a zálohy aktuální animace.
- Správa grafických témat – možnost vytváření vlastních motivů, jakož i stahování motivů vytvořených ostatními uživateli.
- Změna ikon – přizpůsobení notifikační lišty instalací vlastních ikon pro Wi-Fi, 3G/4G, GPS, atd. Možnost změny ikony baterie ve stavovém řádku na vlastní – výběr ze seznamu 150 vzhledů.
- Nastavení procesoru – nastavení rychlosti procesoru; podpora profilů; automatické nastavení rozsahu rychlostí CPU při startu systému; informace o procesoru.
- Změna rozlišení obrazovky.
- Správa operační paměti – nastavení minimální velikosti paměti, automatické nastavení při startu.
- Zvýšení rychlosti práce s paměťovou kartou.
- A mnoho dalších funkcí.
Uživatelé Rom Toolbox v drtivé většině chválí. Když kritizují, obvykle kvůli jedné či dvěma funkcím, které nefungují na jednom konkrétním modelu telefonu. Jeden kritický ohlas také padl na kontrolování licence při každém spuštění.
Aplikace je k dispozici buď s jistými omezeními zdarma, nebo se všemi funkcemi za necelých 100 Kč. Vzhledem k množství nabízených možností ale rozhodně můžeme konstatovat, že za tuto cenu se vyplatí.
Pochválit musíme také časté aktualizace – jen za poslední měsíc byly vydány čtyři nové verze, z toho jedna majoritní.
ROM Toolbox by Jrummy [SassiBoB Review]
AutomateIt
Aplikaci AutomateIt z našich stránek již znáte – podrobně se jí věnoval kolega Honza Dolejš v recenzi AutomateIt – naučte svůj telefon víc. Protože některé funkce vyžadují root, přijali jsme její nominaci i do našeho seriálu.
Poměrně podrobně ji popsal čtenář Jirka: “Tato aplikace je skvělá pro rootnuté telefony, a pro ty, kteří chtějí mít opravdu chytrý telefon. Pomocí vytváření pravidel můžete ušetřit nejen spotřebu baterie, ale i zjednodušit používání svého telefonu. Nebudu zde popisovat různá pravidla, protože záleží na každém, jak si telefon vylepší. Pro ty, kteří nechtějí nic vymýšlet, nebo se chtějí jen inspirovat, je připraveno na webu vývojáře několik ukázek – http://muzikant-android.blogspot.com/2011/03/automateit-useful-rules.html. Málokterá aplikace mě zaujala tak, jako tato.”
AutomateIt umožňuje definovat podmínky, za kterých bude provedena jedna nebo více uživatelem zvolených akcí. Je tak možné například nastavit jinou hlasitost vyzvánění pro den a noc, aplikace pak v zadanou dobu provede patřičná nastavení zvuku. Jako podmínku lze nastavit také různé stavy jakéhokoli senzoru v telefonu, nebo lze akce provádět na základě událostí v kalendáři (např. vypnutí zvuku při pracovních poradách apod.).
Praktická jsou také automatická nastavení s ohledem na polohu zařízení, kterou AutomateIt může určovat podle dostupnosti okolních základnových stanic operátora. Není tak problém mít různá nastavení když jste v zaměstnání, a jiná, když jste doma.
Možností je skutečně mnoho a jen jejich výpis by vydal na samostatný článek. Ostatně – to už za nás udělal kolega Dolejš ve své recenzi.
AutomateIt
Boot Animation Installer
O kousek výše jsme popisovali Rom Toolbox, jež dokáže mnoho věcí, včetně změny animace při startu systému. Pokud ale chcete pouze tuto funkci, je zbytečné instalovat celý balík – pro tyto účely můžete využít specializovaný Boot Animation Installer.
Do dnešního přehledu nominoval Boot Animation Installer čtenář, vystupující pod přezdívkou Xerox. Sám k němu říká: “Ani trochu se mi nelíbila animace, kterou na můj telefon nainstaloval výrobce. Hledal jsem, a našel jsem jednoduché řešení – Boot Animation Installer nabízí široký výběr animací a především jejich velmi snadnou instalaci, kterou zvládne i méně pokročilý uživatel.”
Ke správnému fungování budete potřebovat root a BusyBox. A co Boot Animation Installer slibuje?
- Více než 100 startovacích animací.
- Dlouhé tapnutí zobrazuje náhled zvolené animace, takže nebudete instalovat “zajíce v pytli.”
- Uživatel může rozhodnout, zda mají být animace instalovány do složky data, /system/media, či /system/customize/resource.
- Animace jsou ukládány na paměťovou kartu /sdcard/bootanimations.
- Podpora Androidu 1.6 až 4.0.x.
Upozorňujeme, že některé soubory animací jsou datově objemnější, proto je doporučujeme stahovat přes Wi-Fi. Uživatelé se Sense 3.0 musí aplikaci instalovat do /system/customize/resource (menu Preferences – Install location). Důležité je také zmínit skutečnost, že ne všechny animace musí fungovat na každém zařízení.
Uživatelé nejčastěji kritizují právě nekompatibilitu s různými typy zařízení, proto doporučujeme hned po instalaci vyzkoušet, zda právě na vašem telefonu bude fungovat, případně aplikaci vrátit. Většina uživatelů je ale spokojená, o čemž svědčí hodnocení v Obchodě Play – 4,3. Jedna z výtek ale upozorňuje, že program sice umí změnit animaci, nikoli ale zvuk, který se ozývá během ní.
Aplikace stojí jeden dolar (cca 20 Kč), což je, myslíme, poměrně odpovídající cena.
Interview with Teen Android Developer [SassiBoB] – XDA TV
CacheCleaner NG
Na závěr tu máme jeden z nejúspěšnějších “čističů” – CacheCleaner NG, který opět nominoval Xerox. “Aplikaci používám… vlastně nepoužívám, protože se spouští automaticky v době, kdy spím, a odstraní z interní paměti a paměťové karty všechny nepotřebné soubory. Ráno si pak jen v notifikační liště přečtu, kolik megabajtů jsem získal, a kolik jich celkem zbývá.”
Jedná se tedy o minimalistickou aplikaci pro odstraňování zbytečných souborů s možností automatického spouštění v zadanou dobu. V nastavení lze vybrat programy, jejichž data se mají/nemají odstraňovat, abyste například nepřišli o stažené soubory Map Google, určené pro offline použití.
Pokud by se vám zdálo, že proces čištění probíhá příliš pomalu, můžete v možnostech zvolit “starý způsob čištění.”
Jestliže se čištění zasekává, nebo dokonce vůbec nefunguje, doporučuje autor nainstalovat poslední verzi BusyBoxu, protože některé funkce mají se starším BusyBoxem problém.
Nejčastější kritika se týká právě zmíněné nefunkčnosti s Androidem 4.0 ICS, nicméně drtivá většina je spokojená a CacheCleaner NG chválí, o čemž svědčí i více než 250 000 stažení a známka 4,5.
Elite-Source.com Presents Android GB/ICS Useful App #1 – CacheCleaner NG
Doporučte další aplikace pro rootnuté telefony!
Zda a především kdy bude desáté pokračování tohoto seriálu, záleží nyní na vás! Jednotlivé díly připravujeme vždy po přijetí minimálně šesti platných nominací na aplikace s hodnocením 4,0 a vyšším. Seriál Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony přitom nemá žádnou uzávěrku, takže kdykoli narazíte na zajímavý program, který by se mohl líbit a/nebo hodit i ostatním uživatelům, neváhejte a napište nám o něm přes formulář, který najdete na konci každého článku!
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář