TOPlist

Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony – 7. díl

root_ico

V sedmém pokračování nejlepších aplikací pro rootnuté telefony se podíváme na dalších osm programů doporučených našimi čtenáři. Nastavíme si přesný čas, zbavíme se otravné reklamy, poladíme grafiku, možná si i nahrajeme hovor, vylepšíme funkci GPS a nakonec se podíváme, jak na anonymní surfování po Internetu.

ClockSync

Aplikaci ClockSync nepředstavujeme na našem webu poprvé – letmo jsme se jí věnovali již před rokem v článku Dopřejte svému Androidu lázně: osm programů na údržbu.

Oč tedy jde? Stručně řečeno: program ruského programátora Sergeje Baranova synchronizuje systémové hodiny v zařízení s atomovými hodinami skrze Internet přes NTP (Network Time Protocol). Čas v telefonu sice můžete nastavit ručně, případně automaticky ze sítě operátora – ani v jednom případě ale nedosáhnete takové přesnosti, jako s ClockSyncem.

Aplikace může fungovat i bez rootu, nutno ale podotknout, že v poměrně omezeném režimu. S rootem nabídne následující:

  • automatická synchronizace v nastavitelném intervalu
  • přesnost je přibližně 1-20 ms v závislosti na vašem připojení a NTP serveru
  • možnost sledování statistik (průměrná odchylka za den, celkový opravený čas, …)

Další vlastnosti:

  • nastavitelný NTP/SNTP server a časový limit
  • zobrazuje aktuální datum nebo čas od poslední synchronizace
  • detaily komunikace s NTP serverem
  • tři barevné režimy (tmavý/světlý/výchozí)
  • 12/24hodinový formát času
  • detekce časového pásma založená na aktuální poloze
  • volitelná vibrační odezva
  • čisté a snadno použitelné rozhraní

Jestliže nemáte rootnuté zařízení, můžete používat ClockSync jako zdroj přesného času například pro nastavení hodinek, nebo kontrolu přesnosti času v telefonu pro případné ruční nastavení.

Autor nedoporučuje přesouvat aplikaci na paměťovou kartu, protože pak nebude fungovat automatická synchronizace. Kromě toho k takovému kroku není důvod – program nezabírá více než 50 kB.

Další informace můžete najít na oficiálním webu, nebo na Google+.

ClockSync doporučil patrně nejaktivnější čtenář Aleq s tím, že nic jiného na synchronizaci času nenašel.

ClockSync ClockSync

ClockSync Android demo

ClockSync Android demo


ClockSync
ClockSync

AdAway

O etickém rozměru blokování reklam v aplikacích pro Android jsme si něco málo řekli v předchozím díle, takže pro tentokrát kázání vynecháme. Nekorunovaným králem na tomto poli je AdFree Android, kterému jsme se již věnovali. Dnes se podíváme na jednu z mnoha alternativ.

AdAway je další open-source aplikace pro blokování reklam. K filtrování používá změny v souboru hosts, takže při požadavku jakéhokoli programu na stažení reklamy vůbec nedojde ke komunikaci s Internetem.

Ke správnému fungování je kromě rootu nutný také Android verze 2.1 nebo vyšší a oprávnění pro čtení a zápis na systémový oddíl.

Z možností jmenujme:

  • AdAway umožňuje vybrat své vlastní zdroje souborů hosts
  • můžete přidat výjimky na „white-list“, pokud některé aplikace nefungují se zakázanými reklamami
  • můžete definovat další hostitele reklamy ve vašem vlastním „black-listu“

Uživatelé ale nejsou s AdAway 100% spokojení – nejčastěji zmiňují fakt, že neblokuje všechny reklamy, a stěžují si také na občasné výpadky při stahování aktualizací. Aplikaci nominovali TomasNM a Hrošík, dle jehož názoru jde o „nejlepší aplikaci na odstranění reklamy z vašich Androidů,“ a dodává: „Od doby, kdy jsem si ji nainstaloval, jsem neviděl ani jednu otravnou reklamu.“

AdAway AdAway

0d8cecce28558e4d0a8cf6af1b99c74e?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

ES File Explorer

Další oblíbenou kategorií aplikací jsou správci souborů. I těch jsme si v rámci tohoto cyklu představili pěknou řádku. Dalším do počtu je ES File Explorer, který doporučuje Clarke: „Pokud v konfiguraci povolíme využívat oprávnění root, dovoluje spravovat kompletní adresářový prostor Androidu, včetně oprávnění zápisu.“ Srovnává také s jedním z nejpopulárnějších diskových manažerů: „ES Správce souborů umí to samé co Root Explorer, ale oproti němu je zdarma.“

Sami autoři se v Google Play chlubí třiceti miliony stažení v roce 2011. Dále zmiňují lokalizaci do 23 jazyků včetně české a jmenují některé z nabízených funkcí:

  • Správce souborů (kopírování, vkládání, vyjímání/přesouvání, mazání, přejmenování, sdílení/odesílání)
  • Možnost práce s více soubory najednou („multi-select“)
  • Správa aplikací (instalace, odinstalace, zálohování, zástupci, kategorie)
  • Podpora archivů ZIP (rozbalení a komprimace s podporou šifrování) a RAR (pouze rozbalení)
  • Podpora různých souborových formátů jako jsou fotografie, dokumenty a videa
  • Náhledy souborů APK a obrázků, integrovaný prohlížeč obrázků
  • Prohlížeč a editor textových souborů
  • Vyhledávání souborů
  • Přístup k souborům na PC přes Wi-Fi a SMB
  • FTP klient
  • Podpora cloudových úložišť Dropbox, Box.net, SugarSync
  • Nástroj pro přenos souborů přes Bluetooth
  • Ukončování běžících procesů jedním klepnutím
  • S oprávněním roota můžete procházet celý souborový systém a datové adresáře i měnit oprávnění
  • A mnohem více

Uživatelé na Google Play mluví o ES File Exploreru výhradně v superlativech, mnozí jsou přesvědčení o tom, že se jedná o nejlepší aplikaci svého druhu.

ES File Explorer ES File Explorer

es file explorer 110117

es file explorer 110117


ES File Explorer File Manager
ES File Explorer File Manager

Android Terminal Emulator

Co by to bylo za roota, kdyby nepracoval s příkazovou řádkou?! Android Terminal Emulator dovoluje pracovat s vestavěným linuxovým shellem Androidu.

Čtenář Clarke aplikaci popisuje slovy: „Jedná se o emulátor unixového shellu, který bez práva root moc neposkytuje, protože mnoho příkazů toto oprávnění vyžaduje (nmap, ifconfig…).“

Pokud neznáte linuxové příkazy, mohla by vám pomoci stručná příručka, kterou autor připravil.

Vysoké hodnocení známkou 4,6 z 5 možných potvrzují také uživatelé. Tom například napsal: „…díky terminálu mohu mobil nejen přetaktovat, ale také přenastavit různé skryté možnosti a funkce telefonu, které jsou v původním stavu uživateli skryté. Tuto aplikaci používám denně, geekům milujícím Linux netřeba vysvětlovat :-)“ Význam a přínos Android Terminal Emulatoru shrnuje The_ERROR: „Co by to bylo za Linux bez pořádného terminálu :-)“

Android Terminal Emulator Android Terminal Emulator

Terminal Emulator for Android
Terminal Emulator for Android

Chainfire3D

Aplikaci Chainfire3D nominoval Tomáš, který ji stručně představil jako program pro „vlastní nastavení ovladačů GPU. Nejrozšířenější použití je hlavně asi kvůli hraní her určených pro jiný procesor.“ Na otázku, proč používá právě Chainfire3D, pak odpověděl: „Proto, že je přehledná a je velice jednoduché ji nakonfigurovat. Neznám podobnou aplikaci.“

Program pracuje ve vrstvě mezi aplikacemi/hrami a grafickými ovladači, přičemž může zachytávat a/nebo měnit příkazy jdoucí oběma směry. Výchozí funkcionalitu lze dále rozšiřovat pomocí doplňků. Autor ale upozorňuje, že Chainfire3D může mít problémy na Androidu 3.x a 4.x, kromě toho podotýká, že program je určen pro telefony s procesorem taktovaným alespoň na 1 GHz. Na telefonech HTC je nezbytností S-OFF.

Z funkcí zmiňme snížení velikosti textury a kvality, které má za následek menší využití paměti a tím i zvýšení herního výkonu. Pokud si nainstalujete experimentální ovladač EGL, váš grafický procesor to podporuje a máte Pro verzi Chainfire3D, budete moci povolit 4x MSAA nebo 16x MSAA (simultánní anti-aliasing – druh anti-aliasingu, používaný v počítačové grafice pro zlepšení kvality obrazu), což v konečném výsledku může výrazně zlepšit kvalitu obrazu.

Aplikace byla testována na těchto telefonech a tabletech:

  • HTC HD2
  • Samsung Galaxy S
  • Samsung Galaxy Tab 7″
  • Samsung Galaxy S II
  • Samsung Galaxy Note
  • Samsung Epic 4G
  • Motorola ATRIX 4G
  • Motorola Droid 2
  • LG Optimus 2X
  • Google Nexus S

Uživatelé používají Chainfire3D i na zařízeních, která nejsou uvedena na seznamu a je pravděpodobné, že bude pracovat na všech moderních přístrojích. Údajně zatím nikdo nehlásil neúspěšnou instalaci, což ale neznamená, že nemohou nastat problémy.

Určitá rizika souvisejí především s instalací ovladače, kdy se může stát, že zařízení nenastartuje. Máte-li ClockWork Mod Recovery, pak je určitě rozumné před instalací vytvořit zálohu!

Nezapomeňte nahlédnout do příslušného vlákna fóra XDA pro nabídku dostupných pluginů.

Pocity uživatelů vyjadřuje v hodnocení v Obchodě Google Ondřej: „Díky této aplikaci omládl můj SGS minimálně o rok!“ Obrácenou stranu mince pak ukázal Demonicus, který tvrdí, že: „Na SGS se výrazně zvýšila spotřeba, a tedy snížila výdrž baterie.“

Chainfire3D Chainfire3D

https://www.youtube.com/watch?v=XPjRSKSB1Jw

4b83ccad65797409be18451b8eef4f93?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

CallRecorder

Tvrdila vám někdy druhá strana, že během hovoru řekla či neřekla něco, co si přesně pamatujete? Pak je čas poslechnout si nahrávku! Že váš telefon hovory nahrávat neumí? Možná ano.

Aplikaci CallRecorder doporučil čtenář, který se podepsal jako Jakes2009, s tím, že jde o program pro „nahrávání příchozích a odchozích hovorů.“ Podělil se i o své zkušenosti: „Záznam hovoru je perfektně slyšet (obě strany), aplikace má mnoho nastavení, čeština chybí, ale slovenština bohatě stačí. Někomu je nahrávání hovorů proti srsti, ale mně už se několikrát vyplatilo! Je to v podstatě takový záznamník, když zapomenu, co mi kolega říkal, a nebo nevím, z jakého čísla mi někdo volal atd.“

Autor sám říká, že aplikace funguje na některých telefonech, protože vyžaduje hardwarovou podporu v jádře operačního systému. Bezproblémová by měla být instalace na zařízeních s čipem Qualcomm, v jiných případech je nahrávání hovorů možné zpravidla jen přes hlasitý reproduktor, což patrně nebude „to pravé ořechové.“

Aplikace nepatří k nejlevnějším, nicméně pokud byste si chtěli zdarma ověřit funkčnost na svém telefonu, nebo se dozvědět další užitečné informace, doporučujeme navštívit příslušné vlákno XDA, kde je ke stažení zkušební verze. Jestliže pak budete instalovat placenou verzi, je nutné tu zkušební odinstalovat.

Podporována by měla být následující zařízení:

  • Acer Liquid
  • Acer Liquid mt
  • Dell Streak
  • HighScreen Cosmo
  • HTC Desire
  • HTC Desire HD
  • HTC Desire S
  • HTC Desire Z
  • HTC EVO 3D (CDMA)
  • HTC HD2
  • HTC Hero
  • HTC Incredible S
  • HTC Sensation
  • HTC Thunderbolt
  • HTC Wildfire
  • Google Nexus One
  • Samsung Galaxy S II X (SGH-T989)
  • Sony Ericsson XPERIA arc
  • Sony Ericsson XPERIA ray
  • Sony Xperia S
  • ZTE Blade

Nadšené uživatele zastupuje unavix, který v hodnocení napsal: „Funguje výborně. Je potřeba kromě rootu mít i kernel umožňující nahrávání. Kdyby šlo, dal bych i víc než 5 hvězd.“

CallRecorder CallRecorder

b4cb4998c82fb8a03c82bcfbe931b630?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

FasterFix

Zlobí vás GPSka, které trvá dlouho, než najde aktuální polohu, případně ji nenajde vůbec? Pak byste měli vyzkoušet aplikaci FasterFix, která slibuje, že tyto problémy vyřeší. Čtenář Aleq vysvětluje základní princip programu: „Konfigurace A-GPS za účelem rychlejšího získání polohy GPS.“ Pro úplnost dodejme, že A-GPS (neboli „asistovaná GPS“) je systém, který může za určitých podmínek zvýšit výkon při spuštění, nebo zkrátit čas potřebný k nalezení polohy z družicového navigačního systému GPS.

Jak asi víte, samotná GPS používá rádiové signály z družic. A-GPS navíc využívá síťové zdroje s cílem lokalizovat a používat „ty správné“ satelity ve zhoršených příjmových podmínkách. Například ve městech se rádiový signál odráží od budov, nebo může být oslaben při průchodu atmosférou, stromy apod. Pokud zkusíte zapnout GPS v těchto podmínkách, může se stát, že zařízení nebude schopno najít svou pozici. Asistovaná GPS může řešit tyto problémy pomocí údajů dostupných ze sítě. Z těchto zdrojů pak získá například informace o přesném čase, což je jeden z nezbytných údajů pro správnou lokalizaci, nebo i přibližnou polohu, ze které lze pak odvodit, které satelity má GPS čip vyhledávat a které naopak může ignorovat, neboť nejsou z dané pozice viditelné. Dnešní mobilní telefony navíc k určení polohy používají například okolní Wi-Fi sítě, triangulaci signálu z BTS, případně další metody.

FasterFix tedy získává přesný čas ze zadaného NTP serveru, který můžete buď zadat ručně, nebo vybrat ze seznamu. Další usnadnění pak spočívá v zadání polohy regionu. Podle reakcí uživatelů z celého světa i hodnocení v Obchodě Google aplikace dělá to, co slibuje, a následná lokalizace pomocí GPS probíhá rychleji. Chválu pějí především majitelé Samsungu Galaxy S, který sám o sobě měl s GPSkou poměrně značné problémy.

FasterFix FasterFix

FasterFix Android Review – GPS Lock Speed Improvement

FasterFix Android Review - GPS Lock Speed Improvement


be6dd4394b9e020a58760e426e589be8?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Orbot: Tor on Android

Razíte heslo „To, že jste paranoidní, neznamená, že vás nesledují“? Pak jste již možná hledali způsob, jak se pohybovat na Internetu tak, abyste nebyli vystopovatelní. Díky aplikaci Orbot: Tor on Android máte nyní tuto možnost i na svém mobilním telefonu.

Program nominoval jeden z věrných čtenářů Clarke, který o něm napsal: „Umožňuje anonymní a zabezpečené brouzdání po webu. Orbot využívá sítě TOR, umožňuje na zařízení spustit transparentní PROXY server, přes který mohou využívat sítě TOR aplikace jako je webový prohlížeč.“

Program funguje i na telefonech bez rootu – podle autorů údajně nejlépe s prohlížečem Firefox Mobile a doplňkem ProxyMob. Pracuje také s bezpečným chatem Gibberbot a Orwebem. Pokud máte telefon rootnutý, budete moci využívat již zmíněnou výhodu transparentní proxy.

Tor (zkratka pro The onion router) je systém určený k zajištění on-line anonymity. Klientský software směruje internetový provoz prostřednictvím celosvětové sítě serverů provozovaných dobrovolníky s cílem skrýt polohu uživatele a zamezit sledování a/nebo analýze provozu. Data jsou několikrát šifrována a dešifrována, následně odeslána přes několik Tor serverů, z nichž každý dešifruje jen pro něj určenou vrstvu, a následně předá data na další server. Původní data tak nikdy neputují Internetem v nekódované podobě, nelze získat jejich obsah, a v jednom momentě nejsou současně čitelné ani internetové adresy odesílatele a příjemce.

Pokud si tedy chcete vyzkoušet bezpečné a anonymní surfování, je Orbot ideální příležitostí.

Orbot: Tor on Android Orbot: Tor on Android

https://www.youtube.com/watch?v=9Y-bOO-2Ck4

Orbot: Tor for Android
Orbot: Tor for Android

Líbí se vám tento seriál a chcete, aby měl další pokračování? Pak neváhejte, a nominujte pomocí formuláře aplikace, které používáte a považujete je za hodné pozornosti! Cyklus Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony bude pokračovat pokaždé, když nasbíráme alespoň šest programů s hodnocením 4,0 a vyšším.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)