Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony – 6. díl
- Recenze
- Karel Kilián
- 17.5.2012
- 15
V uplynulých pěti dílech cyklu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony jsme čerpali inspiraci ze seriálu, jež vycházel loni a na začátku tohoto roku na serveru Android Police. Na konci každého článku pak byl formulář, skrze který mohli nominovat další zajímavé aplikace naši čtenáři. Tipů se sešlo skutečně hodně, a další stále přibývají, takže můžeme pokračovat “po vlastní ose.” V dnešním šestém díle si tedy představíme dalších osm programů, k jejichž provozování budete potřebovat root.
AdFree Android
Je otázkou, nakolik je etické používat nástroje, zabraňující zobrazování reklamních proužku v aplikacích. Na jedné straně bychom se měli dívat pohledem autora, pro kterého je to často jediný zdroj příjmů, a uživatelé mu tímto způsobem platí za odvedenou práci. Na straně druhé musíme uznat, že někdy je té reklamy opravdu moc, navíc podle jednoho výzkumu reklamy v aplikacích zdarma spotřebují až 75 % energie a podle dalšího představují bezpečnostní riziko. Stranou nemůžeme nechat ani fakt, že mnohé aplikace existují výhradně ve sponzorované verzi, a není možné koupit jejich variantu bez reklamy. O tom, že tato problematika uživatele pálí, svědčí počet nominací nejrůznějších programů, jejichž cílem je právě blokování reklamy. Jako tip zadalo do formuláře aplikaci AdFree Android deset procent všech nominujících čtenářů, a to je číslo, před kterým nemůžeme zavírat oči.
Podle popisku v Google Play AdFree odstraňuje většinu reklamy v prohlížeči a další aplikacích. Dělá to tak, že požadavky na adresy hostitelů nejznámějších reklamních systémů přesměrovává na lokální adresu, tudíž vůbec nestahuje reklamu z Internetu. Toho dosahuje úpravou souboru hosts, jenž operační systémy používají k převodu síťových názvů resp. doménových jmen na IP adresy. Zjednodušeně řečeno: pokud do souboru hosts napíšete například, že doména seznam.cz je na IP adrese 209.85.148.138, bude se při zadání adresy Seznamu otevírat Google. Toho využívají některé viry a škodlivé aplikace k přesměrování internetového provozu. AdFree Android přidává do souboru hosts adresy serverů, zobrazujících reklamy, a jako cílovou IP adresu 127.0.0.1 – tzv. localhost – kdy požadavek vůbec nevstoupí na Internet.
Čtenář, který se představil jako SirPole, AdFree Android používá, protože ho reklamy “otravují.” Podobně to vidí také adsamcik, jež funkci aplikace popsal slovy: “Slouží jako AdBlock z internetových prohlížečů, ale ještě lépe – odstraňuje totiž reklamy i v aplikacích nejen na Internetu.” Aleqovi tato aplikace vyhovuje proto, že nezatěžuje systém.
Můžeme diskutovat o tom, zda je správné blokovat reklamy, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat ;).
https://www.youtube.com/watch?v=6dJa7tSesig
|
Zdarma |
Cerberus proti krádeži
Cerberus vám pomůže získat zpět vašeho ztraceného nebo odcizeného Androida. Jedná se o kompletní bezpečnostní balík, nabízející celou řadu funkcí.
Aplikace je sice placená, vývojářské studio LSDroid ale dává k dispozici zkušební verzi, fungující po dobu jednoho týdne. Teprve poté budete muset, pokud se rozhodnete aplikaci používat, koupit doživotní licenci za jednorázový poplatek ve výší tří eur. Jeden účet přitom můžete používat pro až pět různých zařízení, což řeší otázku případné výměny telefonu za novější model.
Cerberus nabízí tři základní sady funkcí:
- Dálkové ovládání přes webové rozhraní na adrese www.cerberusapp.com
- Dálkové ovládání prostřednictvím SMS (užitečné, pokud telefon/tablet není připojený k Internetu),
- SIM checker, neboli zaslání automatického upozornění, pokud někdo použije váš telefon s neautorizovanou SIM kartou.
Přes webové rozhraní lze provádět následující operace:
- Lokalizace a sledování polohy zařízení (na zařízeních s Androidem 2.3.3 a novějším umí zapnout vypnutou GPS),
- spuštění hlasitého alarmu, a to i v případě, že je zařízení v tichém režimu,
- smazání obsahu interní paměti telefonu a/nebo SD karty,
- skrytí ikony Cerberu v seznamu aplikací,
- zamknutí zařízení a jeho odemknutí pouze zadaným kódem,
- pořízení zvukové nahrávky,
- získání seznamu posledních odchozích a příchozích hovorů.
Další funkce pak jmenuje jeden z nominujících čtenářů – Tomáš:
- Nelze odinstalovat z telefonu, lze i skrýt.
- Neběží na pozadí, sledování se spustí přes Internet, pokud to jde, anebo SMSkou.
- Fotí a nahrává zloděje a odesílá e-mailem.
- Posílá souřadnice telefonu
- Na dálku maže cokoliv.
- Na dálku spustí alarm.
- Můžete si nechat zasílat kamkoliv veškeré informace o komunikaci prováděné na telefonu.
Aplikace také údajně nezatěžuje baterii, protože není spuštěna žádná služba na pozadí; ta se spustí pouze v případě požadavku a následně se ukončí.
Samozřejmě je nutné upozornit, že Cerberus není všemohoucí a spíše než při krádeži pomůže v případě ztráty. Pokud totiž zloděj provede “hard reset” do továrního nastavení, nebo nahraje novou ROM, zlikviduje tím všechny nainstalované aplikace, včetně této.
Podobnou funkcionalitu, jen úplně zadarmo, nabízí aplikace Android Lost, kterou jsme recenzovali v srpnu.
https://www.youtube.com/watch?v=WkJ8jeWb0V0
DarkyOTA
Aplikace DarkyOTA je určena pouze pro telefony Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II a jejich verze, nicméně některé z funkcí mohou fungovat i na jiných zařízeních. Program by měl pracovat i na jiných ROM a kernelech, autor ho ale testuje jen na DarkyROM JVS a DarkyROM2 (HD) KI4 a vyšších. Hned na začátku také varuje, že neznalý uživatel může touto aplikací napáchat hodně škod.
Aplikace umožňuje instalovat z paměťové karty následující typy souborů:
- jádra (kernely) – soubory s názvem zImage nebo příponou zImage,
- modemy – soubory s názvem nebo příponou modem.bin,
- soubory TAR, obsahující modemy nebo jádra,
- soubory APK umí instalovat jako systémové, nebo běžné aplikace, nabízí též možnost odinstalace systémových aplikací,
- soubory bootanimation.zip, tedy zaváděcí animace,
- soubory .wav jako úvodní znělku při spuštění telefonu,
- soubory theme s grafickými tématy.
Čtenář, vystupující pod přezdívkou DRTIHLAF, přidal další důvody, proč by si majitelé Samsungů měli tuto aplikaci nainstalovat. Kromě výše uvedených funkcí tedy zmiňme ještě tyto:
Kompletní instalace a správa ROM pro Samsung Galaxy S / S2 – 100% funkčnost zaručena pro oblíbené DARKY´S ROM bez nutnosti připojovat mobil k PC:
- tzv. Power Menu a jeho nastavení (restart telefonu do Recovery nebo Download modu),
- zálohování a obnovení uživatelských a systémových aplikací,
- změna CSC kódu mobilu,
- zálohování a obnovení vzhledu (theme) mobilu,
- výběr a změna způsobu uzamykání obrazovky,
- zapnutí a vypnutí lagfixů
Správa DARKY ROM:
- smazání / nesmazání uživatelských dat při instalaci nové ROM
- možnost výběru, co se má instalovat při instalaci ROM (kernel, modem, aplikace od Samsungu, klávesnice, fonty, tapety, aplikace třetích stran, atd.),
- OTA – online výběr modifikací a updatů pro vizualizaci a personalizaci vzhledu i obsahu ROM (aplikace, modemy, kernely, zvuk při spuštění, úvodní animace, atd.),
- informace o aktuálním modemu, kernelu, firmware, release, androidu …
DarkyROM OTA App Overview – By TotallydubbedHD
Link2SD
Link2SD je aplikace, která dovoluje na Androidu 1.6 a vyšším přesouvat aplikace na SD kartu (obecně je tato funkce dostupná teprve od Androidu 2.2). Princip fungování je podobný, jako používají nejrůznější apps2sd skripty, ale liší se ve dvou ohledech. První rozdíl je v tom, že namísto “natvrdo” nastaveného přemapování složky /data/app, znamenající přesun všech aplikací, si s Link2SD můžete vybrat, které konkrétní aplikace chcete přesunout. Druhým rozdílem je, že jde o plnohodnotnou aplikaci, disponující uživatelským rozhraním, ve kterém můžete vše spravovat několika málo tapnutími.
Link2SD také podporuje nativní přesouvání aplikací na Androidu 2.2 a vyšších verzích, takže můžete přesunout všechny programy, které to podporují, včetně možnosti dávkového přesunu více aplikací najednou. Pokud se rozhodnete přesunout i programy, jež to oficiálně nepodporují, počítejte s možnými komplikacemi – typická je například nefunkčnost widgetů.
Některé funkce si projděme v bodech:
- přesun aplikací na SD, i když ho aplikace sama o sobě nepodporuje,
- zobrazení programů, které nativně podporují přesun na SD,
- možnost nastavení výchozího úložiště pro instalované aplikace (auto, interní, nebo externí paměť),
- dávkové operace,
- odinstalace systémových aplikací,
- zmrazení a rozmrazení aplikací,
- konverze systémových aplikací do uživatelských a zpět,
- smazání cache všech aplikací najednou,
- seznam aplikací, zobrazení informací o velikosti, řazení, filtrování a vyhledávání,
- zobrazení informace o volném místě v interní paměti, na SD kartě, případně na druhém oddílu paměťové karty.
Link2SD nevytváří druhý oddíl na kartě – ten musíte vytvořit sami pomocí nějakého diskového správce (Partition Manager, Minitool, Paragon, Easeus …).
Jak to funguje: Link2SD připojí druhý oddíl SD karty při startu systému. Když stisknete tlačítko Create Link, Link2SD přesune soubor APK, Dalvik cache a knihovny do tohoto oddílu a vytvoří symbolické linky v původních adresářích.
Pokud by aplikace nefungovala tak, jak má, můžete ji přesunout zpět do telefonu – stačí kliknout na tlačítko Remove Link.
Na závěr ještě několik poznámek:
- Systémové aplikace by neměly být přesouvány SD kartu, takže to Link2SD neumožňuje.
- Při připojení telefonu k PC v režimu úložiště Android odpojí první oddíl, zatímco druhý zůstává připojen v systému. Proto přesunuté aplikace nejsou tímto ovlivněny, a je možné je bez problémů spustit.
Čtenář, který se podepsal jako nevadiii, oceňuje jednoduchost aplikace a dodává: “robí to, čo má. Pre telefony ako LG Optimus One je to dar z nebies.”
https://www.youtube.com/watch?v=kPhJoLayoKM
|
Zdarma |
Ghost Commander
Souborového správce Ghost Commander doporučil čtenář s nickem Selfish, který jako hlavní vlastnosti vyjmenoval: “Umí FTP, Sambu, jedním kliknutím remount systému a spoustu dalších věcí. Komu se nechce platit za Root Explorer, pro toho je tato aplikace jasnou volbou.”
Z Google Play se pak dozvíte, že se jedná o souborového manažera se dvěma panely ve stylu Total Commanderu (ten jsme zmínili ve čtvrtém díle cyklu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony). Panely je možné zobrazit buď současně (oceníte na tabletu), nebo mezi nimi přepínat (varianta pro telefony). Soubory či složky pak kopírujete a přesouváte mezi panely, čímž odpadá otravná práce se schránkou, typická pro programy typu Průzkumník. Jak zmínil i Selfish, Ghost Commander se umí připojit k FTP serveru, zpřístupnit síťové sdílení Windows (Samba – zde je ale nutné doinstalovat plugin), nebo otevřít komprimovaný ZIP archív. Další vlastnosti zmiňme v bodech
- seznam oblíbených složek,
- výpočet obsazeného místa,
- vyhledávání souborů,
- vestavěný nebo externí textový editor,
- odesílání souborů e-mailem či přes Bluetooth,
- možnost nastavení barev.
Uživatel Fredymysak pak v hodnocení na Google Play zmínil další vlastnost, která může být pro někoho klíčová: celá aplikace je lokalizovaná do češtiny.
Ghost Commander sice v Google Play nezaznamenal žádné negativní reakce, nicméně část uživatelů nedá dopustit na Total Commander, a nebude patrně vyhovovat těm, kteří nejsou zvyklí na filozofii práce ve správcích se dvěma okny.
|
Zdarma |
Voltage Control
Aplikace Voltage Control zaujme především ty, kdož svůj Android přetaktovali, nebo prostě jen změnili rozsah pracovních frekvencí procesoru a/nebo grafické karty. Čtenář Aleq tento program doporučil s tím, že “Na rozdíl od Set CPU sice neumí podmíněně profily, dokáže ale detailněji (s více možnostmi) nastavit taktování procesoru, grafické karty, nastavit jejich napětí, nabíjecí proud, ….” V Google Play se pak dočtete, že s touto aplikací můžete dosáhnout vyšší životnosti baterie a (asi bychom měli říci “nebo”) vyššího výkonu zařízení. Výčet funkcí vypadá následovně:
- Podpora více profilů,
- zobrazení historie CPU,
- podpora zvýšení napětí v krocích po 50 mV až na 1500 mV,
- snížení napětí až o 250 mV (lite verze je omezena na 200 mV).
Podporována jsou tato zařízení (s odpovídajícím kernelem): Galaxy S2 (GT-i9100), Infuse 4G (SGH-i997), Galaxy S (GT-i9000), Captivate (SGH-897), Vibrant (SGH-T959), Fascinate (SCH-I500), Epic 4G (SGH-D700), Galaxy Tab (P1000), Nexus S a řada dalších.
V Google Play najdete “ořezanou” verzi zdarma, nebo placenou s veškerými funkcemi.
https://www.youtube.com/watch?v=XkhBFVUKBTQ
AnTuTu CPU Master
Vývojářské studio AnTuTu má v portfoliu celou řadu zajímavých programů, ať už je to respektovaný a poměrně vypovídající benchmark, aplikace na testování telefonu, nebo spořič baterie. CPU Master představuje čtenář Clarke: “Jedná se o aplikaci, která dovoluje přetaktovat frekvenci CPU nad hranici nastavenou výrobcem, ale hlavně volit rozsah nejnižší a nejvyšší pracovní frekvence procesoru, mezi kterými se CPU pohybuje podle aktuální potřeby výkonu. Pokud tedy zařízení nic nedělá, frekvence je velmi nízko, což se kladně projeví na výdrži akumulátoru.”
Kvality aplikace ověřil v praxi bezmála milion uživatelů, kteří si dosud AnTuTu CPU Master stáhli. Jeden z nich se například chlubí úspěšným přetaktováním HTC Sensation XE z 1,5 na 1,836 GHz, druhý naopak oceňuje možnost nastavení nižší minimální frekvence, díky čemuž baterie v zařízení déle vydrží.
K dispozici je také widget na plochu, zobrazující statistiky procesoru a baterie, a dovolující změnit rychlost CPU.
Placená verze navíc umožňuje nastavit profily pro změnu rychlosti CPU v závislosti na podmínkách – například pokud je telefon v režimu spánku nebo nabíjení, když úroveň nabití baterie klesne pod určitou mez, nebo při příliš vysoké teplotě CPU.
SwitchMe Root Profile Manager
Vývojářské studio Fahrbot Mobile je mezi uživateli rootnutých telefonů zjevně velmi oblíbené – v dosavadních šesti dílech cyklu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony jsme si představili většinu jeho aplikací.
Aplikaci SwitchMe Root Profile Manager doporučil čtenář, který se podepsal jako silencer, s tím, že jde o program pro “přepínání uživatelů jako na desktopu, což se hodí především pro “rodinné” tablety.”
SwitchMe je tedy program, který vám umožní přihlašování více uživatelů do systému Android stejným způsobem, jako na stolním počítači, přičemž každý profil má vlastní oddělený systém, nastavení, aplikace a data. Z hlavních vlastností pak jmenujme:
- Ochrana osobních údajů – bezpečné sdílení jednoho zařízení mezi více uživateli,
- možnost přetaktování v jednom profilu pro maximální výkon (např. si můžete vytvořit herní profil),
- vytvoření profilu bez her, “kecálků” a bloatware,
- jednodušší testování – můžete otestovat aplikace či motivy v karanténě,
- úspora baterie používáním profilu, obsahujícím jen základní funkce.
Verze zdarma umožňuje přepínání maximálně dvou profilů a neobsahuje bezpečnostní prvky.
Podporována je většina zařízení s tovární ROM, podmínkou správného fungování je ale dostatek volné interní paměti pro vytvoření sekundárních profilů.
Jestliže se chcete o aplikaci dozvědět více, nebo potřebujete pomoc, navštivte oficiální vlákno XDA fóra.
Sami autoři ale upozorňují, že nesprávné použití této aplikace může potenciálně poškodit systém. Před prvním použitím tedy důrazně doporučují provést plnou zálohu přes Nandroid backup.
SwitchMe: Android aplikácia pre prepínanie používateľských profilov
|
Zdarma |
56,70 Kč |
Jaké další aplikace pro rootnuté telefony doporučíte?
V redakčním systému je již připraveno sedmé pokračování cyklu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony, nicméně ještě ani zdaleka nekončíme! Chyběl v dosud vydaných dílech nějaký program, který používáte, jenž bychom neměli vynechat? Věnujte několik minut svého času vyplnění formuláře, a podělte se o svůj tip! Jak můžete vidět nejen z tohoto článku: vaše náměty rozhodně nekončí v redakčním koši!
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář