TOPlist

Jak si vyrobit MicroSIM a NanoSIM aneb proč už klasická SIM karta není in [návod]

oříznutí microSIM nanoSIM v domácích podmínkách

Jeden můj kamarád si nedávno koupil nový telefon Sony Xperia V a po jeho prvním vybalení mě zaskočil z mého pohledu absolutně banální otázkou. “Oni se dělaj nějaký menší SIMky?” Nejdříve mi to přišlo úsměvné, ale když jsem se nad tím zamyslel, zase tak hloupá otázka to nebyla. Vzhledem k tomu, že před tím vlastnil několik let Samsung Galaxy S a ještě před ním několik hloupých Nokií, je to vcelku pochopitelné. Člověk, který se o mobilní technologie nijak zvlášť nezajímá, může nutnost výměny SIM za menší formát MicroSIM nebo aktuálně nejmenší formát NanoSIM snadno minout. Rozhodl jsem se proto, že sepíšu krátký návod jak dostat vaši velkou SIM do vašeho nového “malého” telefonu.

EDIT: Máme pro vás český návod, který vám pomůže vyrobit MicroSIM či NanoSIM.

Obsah článku – Výroba MicroSIM a NanoSIM

Vývoj velikostí SIM karet

Historicky první SIM karta měla velikost dnešní klasické platební karty. Dodnes ji v podstatě vídáme při rozbalení každé nové SIM karty, její velikost totiž odpovídala rámečku ze kterého většina z nás vylupovala už svoji první SIM kartu. Její název byl jednoduše SIM. Brzo po ní nastoupil ještě stále nejrozšířenější formát MiniSIM. Tato velikost se natolik zažila, že ji nikdo nenazve jinak než SIM, přestože původní SIM byla více než 12 × větší.

Aktuálně používané typy SIM karet

Karta 

 Označení

 Rozměry

 MiniSIM

 2FF

25 × 15 × 0,76 mm
 MicroSIM

 3FF

 15 × 12 × 0,76 mm
 NanoSIM

4FF

12,3 × 8,8 × 0,67 mm

Teprve v roce 2010 se společnost Apple rozhodla, že v té době jediný používaný formát MiniSIM není dostatečně úsporný a společně s iPhonem 4 představila i nový formát MicroSIM. Tato novinka uspořila cenné místo v těle telefonu, MicroSIM je více než o polovinu menší než MiniSIM, a zároveň trochu vypálila rybník konkurenci, která postupně na tento formát také začala přecházet. Důvody jsou zřejmé. Prvním z nich je potřeba úspory prostoru, která umožní vytvořit tenčí přístroj, což je v poslední době poměrně velká móda. Druhým důvodem byla potřeba ostatních výrobců, umožnit svým klientům jednoduše vyměnit iPhone za některý ze svých vlastních vlajkových lodí. Sony dokonce začalo k některým svým modelům přibalovat redukce z MicroSIM na MiniSIM. MicroSIM je aktuálně nepsaným standardem pro vlajkové lodě všech výrobců napříč celým mobilním trhem a postupně si hledá cestu i do přístrojů střední a nižší třídy.

typy SIM karet

O dva roky později se Apple pokusil o další podobný úskok s NanoSIM kartou pro iPhone 5, na to už ostatní výrobci tak rychle nereagovali. Důvodem tohoto laxnějšího přístupu k novému standardu je pravděpodobně to, že zmenšení SIM karty o pouhých 30% už výrobcům neumožní zásadnější zmenšení přístrojů a také to, že Apple už nemá tak výsadní postavení na mobilním trhu, jaké měl v roce 2010.

Mini Micro NanoSIM

Výměna SIM u velké trojky našich operátorů

Všichni čeští operátoři už dnes, kromě oříznutí vaší stávající SIM karty na požadovanou velikost, nabízejí i bezplatnou výměnu na všech svých značkových pobočkách. Oříznutí SIM karty pomocí speciálních kleští není tak vznešený způsob, na druhou stranu ale nemusíte řešit zálohu kontaktů, zpráv a ani nebude ovlivněno vaše GSM bankovnictví, které je navázané na výrobní číslo SIM karty. Při výměně za novou kartu si nejdříve svá data zazálohujte, nebo o to požádejte pracovníka operátora, který vám určitě rád vyhoví. Při výměně SIM vám samozřejmě zůstane vaše původní telefonní číslo.

Vodafone

Vodafone nabízí celkem tři typy SIM karet. Jsou to MicroSIM, NanoSIM a FlexiSIM. První dvě jsou standardní a po vyloupnutí dostanete jednu SIM, kterou vložíte pouze do telefonů s podporou této jedné velikosti. FlexiSIM je troch jiná v tom, že buď vyloupnete původní MiniSIM, nebo z MiniSIM ještě menší MicroSIM a zbytek si můžete schovat jako adptér pro případ, že budete potřebovat přesunout SIM do telefonu s větším formátem SIM. Vodafone na svých stránkách uvádí, že všechny typy SIM poskytuje svým zákazníkům zdarma a jejich výměna je možná na každé prodejně červeného operátora.

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že i několik výměn SIM k jednomu telefonnímu číslu v jednou týdnu proběhlo bez problémů a opravdu zdarma.

O2

Kyslíkový operátor na svém webu doslova uvádí následující:

“SIM kartu standardní velikosti vám zdarma vyměníme za MicroSIM nebo NanoSIM ve kterékoli O2 Prodejně. Ve většině prodejen je k dispozici MicroSIM+, která v sobě obsahuje adaptér na běžnou velikost SIM karty. Na MicroSIM nebo NanoSIM kartu vám přeneseme telefonní číslo i veškerá data a služby z původní SIM karty. Změní se pouze výrobní číslo karty. Pokud využíváte službu GSM banking, bude nutné oznámit nové číslo bance.

T-mobile

I růžový operátor vyměňuje SIM karty bezplatně na prodejnách a na zde je možné si výměnu sjednat i elektronicky. Tip T-mobilu k výměně SIM karet je následující: “Pokud nepožadujete výměnu SIM karty za originální microSIM, je možné pomocí speciálních kleštiček na prodejnách během pár vteřin vykrojit microSIM z vaší současné aktivní SIM karty, a to zdarma. Nemusíte tak řešit zálohu kontaktů a SMS.

Jak oříznout SIM – návod pro kutily

Pokud by se ale našel někdo, komu se nechce chodit na pobočky, nebo objednávat novou SIM přes internet, je tu samozřejmě i možnost vyříznout si menší kartu doma svépomocí. Postupovat se dá dvěma způsoby. Na začátek vás musím upozornit, že ani jeden z těchto postupů není stoprocentní, a proto si nejdříve veškeré údaje na SIM kartě zazálohujte. Kontakty lze u zařízení se systémem Android zálohovat do vašeho Gmailu. Stačí mít v nastavení pod položkou účty po rozkliknutí vašeho Google účtu zaškrtnutou synchronizaci kontaktů. U nás na webu se můžete dočíst “Jak zálohovat SMS z Android telefonů”. Pokud si SIM kartu poškodíte, obraťte se na svého operátora, ten vám novou SIM bezplatně vystaví. U virtuálních operátorů může být výměna zpoplatněna, proto si v případě, že nejste zákazníky jednoho z velké trojice, nejdříve bezplatnost výměny ověřte u svého “virtuála”.

První varianta je vystřihnutí Micro nebo NanoSIM pomocí speciálních kleštiček. Je to poměrně jednoduché a bezpečné, na druhou stranu to něco stojí. Kleštičky se dají v českých e-shopech sehnat za cenu od 100 Kč. Pro zpětné použití SIM do staršího zařízení budete potřebovat SIM adaptér, který pořídíte za pár desítek korun.

kleště na ořez SIM karet

Druhá varianta je naopak zadarmo a je k tomu potřeba trocha šikovnosti a odvahy. Postup zmenšení SIM karty pomocí běžných, doma dostupných propriet si můžete prohlédnou na následujícím videu. Jediné co budete k tomuto postupu potřebovat je vytištěná šablona, dobře nabroušené nůžky nebo nůž, fix, pravítko a kousek izolepy. Pokud bude chtít ořezávat až na velikost NanoSIM, budete ještě potřebovat jemný smirkový papír, jelikož NanoSIM je o 0,09 mm tenčí než ostatní verze SIM karet.

oříznutí SIM v domácích podmínkách

Jak si vyrobit MicroSIM, nebo NanoSIM

Jak vytvořit MicroSIM a NanoSIM z klasické SIM karty

Jak vytvořit MicroSIM a NanoSIM z klasické SIM karty

zdroje: Vodafone, T-mobile, O2, The Wireless Bananna, vlastní

Ondřej Mika
O Autorovi - Ondřej Mika

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (58)