Jak nahrát video obrazovky zařízení s Androidem 4.4? [návod]
- Návody
- Karel Kilián
- 20.4.2016
- 12
Říká se, že obrázek nahradí tisíce slov. Jenže druhá část pravdy je ta, že existují případy, kdy jedno video nahradí přinejmenším stovky obrázků. Jednou z nových funkcí Androidu 4.4.x KitKat je přitom možnost pořízení videa se záznamem obrazovky. Google tuto funkci nedotáhl k takové uživatelské dokonalosti, jako například vývojáři alternativní ROMky AOKP, kde lze videozáznam spustit a zastavit klepnutím na tlačítko v panelu rychlého přístupu, nicméně cesta k “videu z displeje” telefonu či tabletu není tak složitá, aby ji nezvládl průměrně zdatný uživatel.
V dnešním návodu vás provedeme krok za krokem celým procesem, počínaje instalací nezbytného software, nastavením telefonu a konče uložením videa do souboru zvolených parametrů pomocí příkazového řádku systému Windows nebo aplikace pro Android.
Částečně jsme toto téma “naťukli” již v prosinci v našem článku Nexus Root Toolkit: „švýcarský nůž“ na všechny Nexusy [podrobný průvodce], kde jsme v kapitole Další nástroje věnovali krátký odstavec funkci Screen capture. Pojďme se tedy podívat na to, jak nahrát video obrazovky zařízení s Androidem 4.4!
Jak nahrát video obrazovky? Jednodušší cesta s rootem: Rec. (Screen Recorder)
Často slýcháváme otázky, k čemu jsou vlastně dobrá práva roota, a tedy i samotné rootnutí telefonu. Můžeme odpovědět tak, že bez roota se dá naprosto v pohodě fungovat, ale s rootem budete mít o něco jednodušší život a telefon či tablet pod větší kontrolou. Praktickou ukázkou budiž aplikace Rec. (Screen Recorder), která se bez nejvyšších systémových oprávnění neobejde. Na oplátku ale nabídne uživatelsky přívětivé rozhraní i způsob ovládání a nastavení, který je ve srovnání s druhou cestou, jíž si ukážeme v další kapitole, výrazně jednodušší.
Pokud tedy máte rootnutý telefon s Androidem 4.4.x (dvě zcela nezbytné podmínky), pak tento program dokáže využít v systému implementovanou podporu pro nahrávání videa obrazovky, kterou úhledně “balí” do přizpůsobitelného a intuitivního uživatelské rozhraní.
Aplikace je k dispozici zdarma, nebo v placené variantě Pro za asi 66 Kč, která navíc nabízí:
- Není nutné připojení k počítači během nahrávání.
- Záznam se zvukem až do délky 1 hodiny.
- Nahrávání zvuku přes mikrofon (např. pro účely komentáře k návodu).
- Přívětivé uživatelské rozhraní – není potřeba zkoumat funkce příkazového řádku/terminálu.
- Uložte si své oblíbené konfigurace jako přednastavené.
- Automatické zobrazení doteků na obrazovce po celou dobu nahrávání.
- Nastavitelné odpočítávání před zahájením záznamu (ve verzi zdarma je to vždy 10 sekund).
- Ukončení záznamu zatřesením zařízení, nebo jednoduše vypnutím obrazovky.
Způsob pořízení záznamu s touto aplikací je až triviálně jednoduchý: aplikaci spustíte, nastavíte požadovaný datový tok (Bit rate), délku nahrávky (Duration) a to, zda si přejete zaznamenávat zvuk (Audio). Poté zadáte název souboru (Filename) a stisknete tlačítko Record. Po uplynutí deseti sekund (které jsou užitečné, abyste stihli aplikaci opustit a neobjevila se “v záběru”) se spustí nahrávání obsahu obrazovky do videa.
V postranní nabídce najdete seznam uložených nastavení (ukládat lze pouze ve verzi Pro), pod tlačítkem v pravém horním rohu najdete sekci pro nastavení, kterou vidíte na snímcích výše.
Jak nahrát video obrazovky? Složitější cesta, ale bez rootu
Pokud z nějakého důvodu nechcete či nemůžete provést root telefonu/tabletu, čeká vás o něco delší a trnitější cesta k cíli, která ale bude oceněna přinejmenším stejným výsledkem.
Co budete potřebovat?
- Android SDK, který nainstalujete na systémový oddíl (velikost instalačního balíku je 510 MB).
- Univerzální ADB ovladače.
- Dostatečně nabitý telefon/tablet s Androidem 4.4.x a novějším.
- Povolené ladění USB (jak aktivovat tuto možnost najdete v kapitole Zapnutí režimu ladění USB)
- USB kabel, kterým připojíte zařízení k počítači. Po připojení rozbalte oznamovací oblast, klepněte Připojeno jako mediální zařízení. V další nabídce místo Zařízení pro média (MTP) přepněte volbu na Fotoaparát (PTP).
Zapnutí režimu ladění USB
Režim ladění USB zapnete následovně: volbu najdete v systémovém nastavení v nabídce Pro vývojáře, kde aktivujete zatržítko Ladění USB. Při požadavku z počítače pak trvale povolte ladění USB.
Jestliže nabídku Pro vývojáře v nastavení nemáte, musíte si ji zapnout tak, že v sekci Info o telefonu/tabletu opakovaně klepnete na položku Číslo sestavení.
Nahrávání obrazovky
- Spusťte příkazový řádek (najdete ho pod Start-Programy-Příslušenství).
- Přejděte do složky platform-tools Android SDK, tj. pokud jste neměnili parametry instalace, bude příkaz vypadat následovně: cd c:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools\.
- Připojte telefon kabelem k počítači.
- Zadejte příkaz adb devices, abyste se přesvědčili, že je telefon či tablet připojen korektně.
- V příkazovém řádku zadejte příkaz adb shell screenrecord /sdcard/nazev_souboru.mp4.
- Po stisknutí Enteru dojde ke spuštění nahrávání obsahu obrazovky. Nahrávání můžete ukončit stiskem klávesové zkratky Ctrl+C.
- Po skončení nahrávání patrně ještě budete chtít stáhnout video se záznamem do počítače. K tomu použijte příkaz adb pull /sdcard/nazev_souboru.mp4. Video nazev_souboru.mp4 bude uloženo do složky, ze které jste program spustili, tedy v našem případě c:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools\nazev_souboru.mp4.
Parametry příkazu adb shell screenrecord
Ve výchozím stavu je příkazem adb shell screenrecord nahráváno video v nativním rozlišení telefonu či tabletu s datovým tokem 4 Mbps. Pomocí parametrů je možné některé vlastnosti přenastavit.
Parametry se zadávají za příkaz screenrecord a jsou indikovány dvojitou značkou –.
- –size “šířkaxvýška” – rozlišení pořizovaného videa. Výchozí hodnota odpovídá rozlišení zařízení, pokud je podporováno, v opačném případě záznam probíhá ve 1280×720. Příklad: –size “480×640”
- –bit-rate datový tok – nastavení datového toku. Ve výchozím stavu jsou to 4 Mbps, tj. 4000000, hodnota se může pohybovat mezi 100000 a 100000000. Příklad: –bit-rate 2000000.
- –time-limit čas – nastavení maximální doby záznamu v sekundách. Výchozí a maximální hodnotou je 3600 sekund, tedy jedna hodina. Jak již zaznělo, záznam lze ukončit klávesovou zkratkou Ctrl+C. Příklad –time-limit 60.
- –rotate – otočí zaznamenávané video o 90 stupňů, což využijete především v případech, kdy například aplikace běží výhradně v režimu na šířku.
- –help – zobrazí nápovědu k příkazu screenrecord.
Ukázkový příklad s použitím všech parametrů by tedy mohl vypadat třeba takto: adb shell screenrecord –size “480×640” –bit-rate 2000000 –time-limit 60 –rotate /sdcard/nazev_souboru.mp4. V tomto případě by tedy byl pořizován záznam v rozlišení 480 x 640 obrazových bodů s datovým tokem 2 Mbps, délka záznamu by byla jedna minuta a výsledné video by bylo otočené o 90 stupňů.
Inspirováno článkem How to Record the Screen on your Android 4.4 Device ze serveru Android Geeks.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (12)
Přidat komentář