TOPlist

Nachytejte svého O2 Guru na švestkách #3 – Václavské náměstí

sdsda

Projekt O2 Guru už jistě znáte, mohli jste se o něm totiž několikrát dočíst na našem webu nebo vidět upoutávku v některé reklamě. Stejně tak již nejspíše Váš zrak zahlédl název našeho projektu Nachytejte svého O2 Guru na švestkách, ve kterém si dnes představíme třetího Guru na Václavském náměstí. Ten tradičně odpovídal na otázky, které jsme si připravili. A jak si Lukáš se 7 vybranými otázkami ohledně systému Android poradil?

Rozcestník

  1. Jak se ke Guru objednat?
  2. Příchod do pobočky a seznámení s O2 Guru
  3. Otázky a odpovědi
  4. Hodnocení

Jak se ke Guru objednat?

Abychom se mohli s vybraným O2 Guru sejít, je nejprve potřeba sjednat schůzku v pevně daný termín. Na stránce O2 si můžeme prohlédnout, ve kterém městě O2 Guru nalezneme a vybrat pobočku, kterou máme nejblíže. Město a pobočku, kde se pracovník O2 Guru nachází, poznáme podle ikonky vedle města, respektive pobočky.

o2

Najdeme-li pobočku, kde je O2 Guru, a chceme si sjednat schůzku, použijeme volbu Rezervovat termín.

o22

V kalendáři si zvolíme termín, kdy má Guru volno a který se nám hodí, vyplníme své údaje a potvrdíme setkání. Na mobilní telefon i email přijde potvrzení o rezervaci, den před schůzkou přijde také připomenutí, abyste na schůzku nezapomněli, případně ji zrušili, nemůžete-li se dostavit. Já si tedy vybral pobočku na Václavském náměstí, kde se podle webových stránek na mou návštěvu těšil Lukáš Dvořáček.

dvoracek1

Příchod do pobočky a seznámení s O2 Guru

Na Václavském náměstí bylo tradičně velmi rušno, stejný stav se odehrával i uvnitř pobočky. Dorazil jsem včas, u vchodu na mě čekal terminál vybízející k vyzvednutí pořadového čísla. To jsem ignoroval, neboť jsem u Guru objednán a nechci jít k obyčejnému pracovníkovi. Lukáš byl však zaměstnán jednou z návštěvnic, která zasahovala i do mého vyhrazeného času. Přesto jsem nic nenamítal, seděl v povzdálí a čekal, až se místo uvolní. To se stalo asi po 10 minutách, přišel jsem ke stolu O2 Guru a náš rozhovor mohl začít.

IMG 20120917 124931

Otázky a odpovědi

Pro Lukáše jsem si připravil sérii 7 otázek, které by mohl položit běžný návštěvník O2 Guru. Jednalo se o dotazy na základní informace, chtěl jsem vědět občas i do detailů doporučení nějaké aplikace a položil jsem také některé zapeklitější otázky. Nemělo žádný smysl zahrnovat pracovníka O2 Guru nějakými složitými a detailními dotazy na systém Android, protože by s takovými dotazy měli často problém i naši redaktoři a co teprve zaměstnanci, kteří dostali jen pár školení? Snažil jsem se tedy být objektivní a položit běžné dotazy, které by se mohly okolo systému Android často vyskytovat. Na pomoc jsem měl telefon s čistou verzí Androidu 4.0.4, kterou by měli Guru určitě znát a měli by se v ní orientovat nejlépe.

1) Podle čeho vybírat telefon s Androidem? Jaký je rozdíl mezi telefony za 4 000 Kč a 10 000 Kč?

Co jsem chtěl vědět?

Trh s mobilními přístroji je dnes velice pestrý a v každé cenové hladině nalezneme několik zajímavých modelů. Přesto musíme počítat s tím, že s nejlevnějšími modely budou u (ne)optimalizovaného systému Android spíše problémy než radost, a tak bych se nejlevnějšímu segmentu vyhýbal. Nejdůležitějšími aspekty při výběru dotykového telefonu jsou velikost displeje, použitý procesor, velikost RAM a vnitřní paměti. Věnovat bychom měli pozornost také verzi systému Android a pokusit se si předem zjistit, zda daný přístroj dostane aktualizaci na nejnovější systém Android. Není úplně fér upřednostňovat určité značky, přesto s většími tahouny na trhu (Samsung, HTC, Sony, Huawei, Asus…) budeme mít větší jistotu, že se dočkáme aktualizace na novější systém a můžeme očekávat lepší podporu, než by tomu bylo v případě menších a neznámých značek. Pro nováčka je poměrně zbytečné pořizovat přístroj s cenou přes 10 tisíc, neboť se zde již razantních změn nedočkáme a už v hladině mezi 6 a 8 tisíci se dá sehnat přístroj s dvoujádrovým procesorem, velkým displejem, dostatkem RAM a slušnou výbavou.

Co jsem se dozvěděl?

Bylo mi doporučeno, abych se vyhnul levnějším telefonů (řekněme pod 4 000 Kč), protože u nich se často uživatelé potýkají s problémy a výkon takových telefonů není vysoký. Vybírat bych měl co nejlépe novější modely, neboť se Android stále vyvíjí a novější přístroje mají větší šanci na aktualizace novějších verzí systému. Značky mi byly doporučeny Samsung, HTC a Sony, což je údajně nejsilnější trojka na poli mobilních telefonů. Proti tomu se toho moc nařknout nedá, i když třeba takový Huawei, LG nebo Motorola nemusí vyprodukovat špatné telefony. Bylo mi řečeno, že pro mě jako nováčka s androidím systémem nemá zase takový význam investovat do telefonu více než 10 tisíc, neboť i v segmentu 8 000 Kč jsou velmi zajímavé modely a ty dražší pak jen vylepšují určité aspekty (fotoaparát, paměť, o něco vyšší výkon). Doporučen mi byl například přístroj Sony Xperia P nebo Samsung Galaxy Ace II. Co se týče hardwarových specifikací, tak jsou přístroje v určitém cenovém segmentu vyrovnané a není příliš potřeba sledovat jednotlivé parametry, neboť běžný zákazník stejně nepozná rozdíl mezi procesorem Exynos a Snapdragon. Trošku mi možná chyběla zmínka o tom, aby si člověk hlídal například velikost interní paměti, neboť některé nejlevnější telefony mají paměť malou. Pro nováčka však poměrně dobře vysvětleno, dostal jsem také katalog O2 s výběrem telefonů.

best android phones1

2) Koupím si nový telefon s Androidem. Jak do něj dostanu své kontakty?

Co jsem chtěl vědět?

Možností je více. Já osobně dávám přednost synchronizaci s Gmailem, neboť při prvním spuštění telefonu stačí tento účet pouze zadat a kontakty se stáhnou automaticky. Jedinou podmínkou tedy zůstává, že kontakty ze starého telefonu se musí na Gmailu nacházet, což zajistíme správně nastavenou synchronizací. Další možností je ruční export kontaktů do jednoho souboru a následný import v novém zařízení. To umí Android standardně sám, můžeme ale použít některou z aplikací na Google Play.

Co jsem se dozvěděl?

Správně jsem byl poučen, že mám-li ve stávajícím přístroji aktivovanou synchronizaci kontaktů se svým Google účtem, je obnova kontaktů velmi snadná – stačí v novém přístroji pouze vyplnit Google účet a přístroj si kontakty stáhne sám. Druhou možností je přijít do pobočky O2, kde Vám kontakty snadno a rychle přenesou pomocí počítače a speciálních nástrojů ze starého přístroje do nového. Trochu mi chyběla i zmínka o nějakém exportu pomocí samotného Androidu nebo aplikace, výše zmíněné způsoby však tento způsob pomalu vytlačují. Pro běžného uživatele stačí varianta s Google účtem.

contacts iphone android

3) Jak udělat snímek obrazovky?

Co jsem chtěl vědět?

Pořizování snímků by se dalo rozdělit na dvě období – před Androidem Ice Cream Sandwich a po něm. Ve starších verzích systému to totiž nebylo vůbec jednoduché a bez rootu existovala jen některá zařízení, která to dokázala. Tuto vlastnost obsahovaly některé nadstavby výrobců, u jiných telefonů pak zafungovaly aplikace z Google Play. Obecně to ale na větší části zařízení bez rootu nešlo. Situace se změnila systémem Ice Cream Sandwich, kde je již tato funkce zabudovaná a standardně se provádí stiskem napájecího tlačítka a tlačítka pro snížení hlasitosti.

Co jsem se dozvěděl?

Dozvěděl jsem se, že snímek obrazovky skutečně udělat lze, existuje na to prý jednoduché gesto, které však Guru z hlavy nevěděl. Na Google Play se údajně nachází spousta aplikací pro tvorbu snímků obrazovky, a tak by to neměl být žádný problém. To však není úplně pravda, neboť u starších verzí systému Android (2.x) to problém je a bez rootu to většinou normálním způsobem ani nejde. Chtělo by si to tedy uvědomit, že většina uživatelů má stále Android 2.3 a tam to standardně nejde (výjimka je root nebo některé přístroje).

android screenshot

4) Co je to Launcher? K čemu je a kde ho seženu?

Co jsem chtěl vědět?

Pod pojmem Launcher se skrývá prostředí domácí obrazovky a menu. Každý telefon má nějaký Launcher předinstalovaný, uživatel jej však může libovolně měnit. Spousta těchto aplikací je dostupná na Google Play, v telefonu můžeme mít více Launcheru najednou a jen jeden mít zvolen jako výchozí.

Co jsem se dozvěděl?

Správně mi bylo sděleno, že Launcher je v podstatě prostředí domácí obrazovky (o menu nepadla řeč, ale to je detail), které se u různých telefonů může lišit. Můžou za to výrobci, kteří si prostředí systému pomocí Launcherů upravují. Launcher je aplikace, a tak není problém stáhnout z Google Play Launcher jiný a nahradit jej. Bohužel jsem nedostal žádný konkrétní tip, neboť Guru používá ve svém One X základní Launcher. Vše podstatné jsem se ale opět dozvěděl.

Android Launchers

5) Viry v mobilu. Hrozí mi nebezpečí? Jak se bránit?

Co jsem chtěl vědět?

Jelikož je Android open source, je zabezpečení systému na poměrně dobré úrovni. Horší je fakt, že aplikace většinou neprocházejí žádným prověřením, a tak se na Google Play pravidelně objevují podvodné aplikace. Nejlepší obranou je číst práva aplikací při instalaci, neboť se tak dá ihned odhalit nějaká potenciální hrozba. Je jasné, že třeba Widget hodin by neměl mít práva posílat SMS atp. Druhou možností jsou antivirové programy, které nás stejně jako na počítačích mají chránit, zároveň však logicky spotřebovávají systémové prostředky.

Co jsem se dozvěděl?

Byl jsem poučen, že ohledně bezpečnosti je na tom Android pomalu nejhůře ze všech systémů, neboť na Google Play může aplikaci umístit každý a nepodléhají větší kontrole (dnes už nějaká kontrola probíhá, stále to však není zdaleka tak přísné jako třeba u Applu), takže se zde může objevit spousta pochybných aplikací se škodlivým kódem. Nebylo mi sice sděleno, co přesně mohou viry s mobilem dělat, byl jsem však správně upozorněn, že bych měl stahovat pouze ověřené aplikace a sledovat hodnocení a počet stažení. To by měla být taková dostačující jistota, že aplikaci prověřila spousta uživatelů a je „čistá“. Čekal jsem ještě zmínku o kontrole oprávnění aplikace, ale nepřišla. Jako obranu mi byl doporučen antivirový program, konkrétní tip přišel v podobě AVG. Aplikace se prý dá nastavit i tak, že zpomalení přístroje není vůbec cítit (otázkou je, jak by tomu bylo u mnohem slabšího stroje, než je One X, který měl Guru u sebe). Osobně jsem názoru, že dám-li si pozor na aplikace a sleduji oprávnění, antivir je zbytečnost. To je ale kontroverzní, a tak to nelze vyčítat jako špatné doporučení. Až na pár detailů jsem se opět dozvěděl vše potřebné a byl jsem spokojen.

Top 5 Best Antivirus for Android Phone and secure prevent

6) Jak nastavit v telefonu jiný e-mailový účet než Gmail?

Co jsem chtěl vědět?

Pro nastavení emailové schránky ve Vašem mobilu slouží aplikace E-mail, která je součástí každého androidího zařízení. V této aplikaci je možné stejně jako v Gmailu spravovat plnohodnotně svou schránku. Při nastavování emailové schránky budeme muset znát kromě přihlašovacích údajů také adresu a port SMTP a POP3 (IMAP) serverů. Většinou se údaje vyplní správně samy, SMTP port je však většinou špatně a je si potřeba pohlídat hodnotu 25 (typicky).

Co jsem se dozvěděl?

Bylo mi řečeno, že Android má v sobě aplikaci s názvem E-mail, ve které si můžu nastavit libovolných počet účtů. Poprosil jsem tedy Guru, zda bychom to na mém telefonu nemohli zkusit. Menší zádrhel přišel jen v momentě, kdy se mě Guru zeptal, zdali mám povolený SMTP protokol na e-mailu, na což jsem chvíli raději nereagoval, pak se ale správně opravil na IMAP (ano, to je ta správná zkratka :-)). Řekl jsem, že ano, a tak jsme zvolili IMAP místo POP3, neboť je prý novější a lepší, což je pravda. Byl jsem zvědav, zdali se Guru nachytá a nevšimne si, že telefon cpe automaticky špatný port k SMTP protokolu, bystře však zareagoval a požádal mě, abych hodnotu upravil na 25. Přidání mailu proběhlo v pořádku, bylo mi vysvětleno i některé nastavení ohledně času pro kontrolu a ukázka, kde bych přepínal účty, kdybych jich přidal více. Mise splněna.

android email1


7) Jak funguje v Androidu rozpoznávání hlasu a psaní díky tomu?

Co jsem chtěl vědět?

Systém Android 4 Ice Cream Sandwich a novější již mají tuto funkci přímo v sobě a hlasové zadávání můžeme přímo vybrat jako metodu vstupu nebo ji vyvolat speciální klávesou na virtuální klávesnici. Bohužel český jazyk zatím není možné stáhnout do telefonu a používat tento způsob bez internetového připojení. Rozpoznávání je již dnes na velmi dobré úrovni.


Co jsem se dozvěděl?

Dozvěděl jsem se, že nová verze Androidu, kterou vlastním, má rozpoznávání přímo v sobě a aktivuji ji volbou mikrofonu na standardní klávesnici. Dotázal jsem se, jestli je k tomu potřeba internet a bylo mi sděleno, že není. Chtěl jsem to tedy otestovat a společně jsme zjistili, že internet potřeba je (nečekaně). Bylo mi předvedeno, že to funguje, ale na lepší použití to není, protože občas se slovo rozpozná špatně a člověk to stejně musí ručně upravit. Když už jsme byli u těch klávesnic, dotázal jsem se, jakým způsobem klávesnici vyměnit. Bylo mi řečeno, že klávesnic existuje na Google Play spousta a stačí si jen vybrat. Jako tip mi byla doporučena například Key Pro, kterou údajně některý zákazník při jiné návštěvě požadoval. Takovou klávesnici neznám, ale možná jsem si jen špatně poznamenal název. Trochu zmatku přišlo v době, kdy jsem se zeptal, co se bude dít se stávající klávesnicí po nainstalování jiné. Nejdříve jsem se dozvěděl, že se stará přemaže, poté jsem se dozvěděl, že si můžu klávesnici zvolit sám a nakonec mi bylo řečeno, že přinejhorším novou klávesnici smažu a vrátí se ta původní. Z toho jsem byl trochu zmatený.

Google Search vs Siri

A jak bych O2 Guru na Václavském náměstí ohodnotil?

Začnu-li samotným systémem objednávání schůzek s O2 Guru, nemám zde co vytknout. I když jsem s tímto projektem jako zákazník neměl žádné zkušenost, hravě jsem se na stránkách O2 zorientoval, našel pobočku a už jsem byl postaven před formulář, kde jsem si vybral datum a čas, vypsal své údaje a potvrdil rezervaci, o které jsem byl informován také na mobil a e-mail. Potěší též připomenutí schůzky den předem, které rovněž přišlo na e-mail i telefon. Lukáš je očividně na rušné prodejně na Václavském náměstí často vytěžován, a tak jsem se setkal s 10minutovým zdržením, než jsem byl usazen k pracovišti a náš rozhovor začal.

Na všechny otázky se mi dostalo odpovědi, ze které jsem se vždy obecně dozvěděl vše, co bych jako začátečník s Androidem mohl potřebovat. Přesto si neodpustím pár poznámek. Je jasné, že běžný uživatel si zrovna obrazovku nefotí, a tak se s podobnou otázkou nejspíše Lukáš nesetkává často, ale jako Guru by možná nebylo špatné si znalosti v této oblasti doplnit. Jako u prvního Guru nás opět potrápila trochu klávesnice, kdy se mi zdálo, že Lukáš nikdy jinou klávesnici do Androidu neinstaloval, protože jsem z jeho odpovědi na otázku, co se stane po instalaci další klávesnice, nebyl příliš moudrý. Jsem si téměř jist, že s rostoucím zájmem o přístroje se systémem Android budou pracovníci O2 narážet na pojem Launcher stále častěji, neškodilo by proto znát také nějaké alternativy z Google Play a třeba i vysvětlit či zákazníkovi ukázat, co by mu změna Launcheru mohla přinést.

Za mě tedy známka 9/10, neboť tam pár chyb bylo, ale téměř vždy jsem se vše podstatné dozvěděl. Některé věci by to chtělo jako Guru určitě dopilovat, zklamaný jsem ale rozhodně neodcházel.

Hodnocení 9/10

 

HRO426a44 o2 guru

/p

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)