TOPlist

Kdo zaplatí opravu, když vám zničí telefon neoriginální nabíječka?

Nabíječka zničí telefon - kdo zaplatí opravu

Některé příslušenství s sebou nese jistá rizika, pro uživatele jsou zřejmě nejhorší nekvalitní nabíječky. Ty zaplavují trh ve velkém, většina e-shopů je levně koupí a draze prodá. Z praxe vím, že opravdu “low-cost” adaptér může smartphone takříkajíc odpálit. V lepším případě mobil ránu ustojí, v tom horším může být zničený nabíjecí čip, další obvody základní desky, nebo vyhořet celý byt. Ale kdo bude platit opravu, když vám nabíječka zničí telefon?

Svět Androida doporučuje

Pokud to situace jenom trochu umožňuje, využívejte k nabíjení telefonu vždy originální nabíjecí adaptér i kabel.

Z ostudy kabát a na krku soudní tahanice

Osobně jsem zažil pouze jednou, že se prodejce postavil k věci čelem. Prodával evidentně nekvalitní nabíječky k telefonu, které v lepším případě přestaly nabíjet. Horší byl scénář, kdy se adaptér v zásuvce roztavil a bytem se prohnal smrad spáleného plastu. Ochrana proti přepětí v adaptéru zjevně selhala (nehledě na možný požár v domě), stále je však šance, že mu zabrání smartphone. Ale co když ne a vytahujeme z něj spálený konektor?

No když vezmu, jak se k tomu většina prodejců staví …zejména těch menších. Platit nákladnou opravu nebo kupovat nový telefon pro ně představuje velký zásah do rozpočtu. Nabíječku koupenou za 30 Kč prodali za 300 Kč a najednou mají zaplatit 8 000 Kč na opravě telefonu? Odpovědnosti se budou chtít všemožně zbavit, možná vám dokonce nabídnout pozlátko. Samozřejmě hraje roli více faktorů, třeba samotný stav zásuvky a elektrického vedení.

Zažil jsem případ, kdy zákazník zastrčil v dílně nabíječku do prodlužovačky plné pilin a oleje/šmíru. Ta se nedlouho poté seškvařila …ale nic horšího se naštěstí nestalo. Celkem rychle ale svoji chybu uznal a příště si dal větší pozor. Když vezmu dnešní on-line dobu, je velmi lehké se o takovou zkušenosti podělit s ostatními. A pokud si potencionální zákazník přečte, že nabíječka zničí telefon, nerozmyslí si jenom nákup nabíjecího adaptéru, ale pravděpodobně i čehokoliv jiného.

Tomu každý rozumný prodejce rád předejde, a je-li na vině nekvalitní adaptér, postará se o opravu mobilního telefonu. Z pohledu zákazníka se dá pochopit, že prodejce obvykle nemůže kontrolovat každý kus prodávaného zboží, a i kdyby to dělal, nemusí se závada projevit hned. Mnohem důležitější je však jeho následný přístup. Pokud by vás „poslal někam“, nezbývá než se obrátit na právníka. Jakmile od něj dostane prodejce dopis, často si své jednání zpětně rozmyslí. Půjde-li to ovšem do důsledku, nejspíš se uvidíte u soudu.

Prodejce nese odpovědnost za způsobenou škodu

Už logika napovídá, že když nabíječka zničí telefon, měl by za to nést odpovědnost právě prodejce. Ten musí nejenom dodat novou nabíječku (nebo vrátit peníze), ale také zajistit opravu majetku, kterou poškodila. Částečně to udává o § 2169 zákon č. 89/2012 Sb. z občanského zákoníku. Samozřejmě je možné, že vám ji prodejce uznat odmítne; pak bude potřeba znalecký posudek. Pokud ale víte, že bylo z vaší strany vše v pořádku, nebojte se.

Reklamace nabíječky - zákon

Jak poznat nekvalitní adaptér?

Že je nabíječka neoriginální neznamená, že musí být nekvalitní. Existuje několik jakostí, a i když adaptéry vypadají stejně, liší se zejména v použitých materiálech a procesech při výrobě. Opravdu hroznou kvalitu mívají barevné nabíječky (černá, růžová, modrá, zelená atd.), které sice ladí s mobilem, ale moc užitečné nejsou. Někteří výrobci dávají černé adaptéry namísto bílých, ty jsou ale certifikované; měl jsem na mysli „no name“ nabíječky za pár korun.

Nabíječka zničila mobil - reklamace

Věnujte pozornost zpracování. Pokud na vás působí nabíječka až příliš lacině (no rozdíl oproti 3x dražšímu originálu tam stejně bude), plasty mají příliš velké mezery nebo jsou dokonce ošoupané, dejte od ní ruce pryč. Celkem zásadní je také váha. Originální/kvalitní nabíječky mají určitou váhu, kterou tvoří kvalitnější použité materiály. V důsledku minimalizace ceny budou nahrazeny, často ale neadekvátně. Najděte si proto na stránkách výrobce, kolik má adaptér vážit, a poté ho porovnejte s tím neoriginálním.

Přehřátý tablet začal hořetStejný problém mají tablety

V důsledku poznáte kvalitu nejlépe až při nabíjení, některým opravdu levným kusům se ale můžete snadno vyhnout. Alespoň na prvních několik nabíjení zkuste dohlédnout. Pokud je nabíječka opravdu vadná a hrozí vzplanutí nebo její roztavení, projeví se během prvních procesů nabíjení. Později přinejhorším přestane nabíjet, což sice naštve, ale není to životu nebezpečné. Pokud máte osobní zkušenosti nebo můžete odkázat na další zákon, budu rád za doplnění informací, pomůže tím ostatním čtenářům.

Zničila vám někdy nabíječka telefon? Jak se prodejce k situaci postavil?

Zdroj: penize.cz/dTest, zakony.centrum

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)