Nabíječka do auta: V čem se liší a jakou vybrat?
- Návody
- Jan Dolejš
- 27.4.2016
- 15
Poohlížíte se po nabíječce do auta, ale nevíte, po které sáhnout? Ukážeme si, v čem se nabíječka do auta může lišit a na co si dát pozor.
Nabíječka do auta: Při výběru buďte opatrní
Stačí navštívit jakýkoliv větší internetový obchod a sekce Nabíječky do auta přetéká desítkou modelů od různých výrobců. Jednotlivé produkty se liší cenou, barvou, počtem výstupů, velikostí i výstupním proudem. Bohužel neznalý zákazník může zvolit nejlevnější model v domnění, že to přece nějak nabíjet bude. A pak se spálí – nabíječka nenabíjí, manipulace je obtížná či dokonce způsobuje další problémy. Pojďme si udělat jasno v tom, na co se při nákupu nabíječky zaměřit.
Důležitý je výstupní proud
Stejně jako u běžných nabíječek do sítě je rychlost nabíjení dána především výstupním proudem, který je schopna nabíječka (či spíše napájecí zdroj) schopna do zařízení dodat. Nejlevnější modely tak mohou nabízet třeba jen 1A výstup, což je polovina dnešních kvalitních nabíječek. Nabíjení bude kvůli tomu zbytečně pomalé. Rozhodně tedy hledejte nabíječku s výstupním proudem 2 a více Ampér. Bohužel ani tento údaj nás nespasí. Mnoho nabíječek se sice údajem 2 A pyšní, realita je však často jiná – hraje zde roli kvalita provedení výrobku.
Jeden, dva či tři výstupy?
Nabíječka do auta se může lišit i počtem USB konektorů – ten udává, kolik zařízení současně můžete nabíjet. Běžně se setkáváme s 1, 2 či 3 výstupy. V tomto případě se držíme hesla, že méně je možná někdy více. Pokud budete nabíjet jen jedno zařízení, stačí vám jeden výstup. Celkem běžné jsou dva výstupy, tři už ale považujeme za zbytečnost, která navíc zatěžuje samotnou nabíječku. Výjimkou jsou možná cesty na dovolenou, kdy nabíjení ocení celá rodina. Zde ale jen opravdu kvalitní nabíječku (viz naše tipy v závěru).
Je zároveň potřeba mít na vědomí, že u mnoha nabíječek se výstupní proud dělí mezi výstupy – pokud tedy připojíte dvě zařízení a nabíječka zvládá pouze 2 Ampéry, obě zařízení se budou nabíjet pomalu. V případě nekvalitních nabíječek navíc nebude dodáván třeba ani Ampér a zařízení se nemusí nabíjet vůbec.
Nepodceňte kvalitu nabíječky do auta ani kabelu
Sice už tu slovo kvalita několikrát zaznělo, ale je natolik důležité, že si zaslouží vlastní odstavec. Při ceně nabíječek není na místě šetřit. Nejlevnější modely lze sehnat bez nadsázky již “za kilo”, jejich kvalita je ale špatná a přinesou povětšinou více škody než užitku. Levnější nabíječka totiž zpravidla disponuje slabým výstupním proudem, který neodpovídá údajům výrobce. Nezvládne tak třeba vůbec nabíjet náročnější zařízení (například tablety), případně nabíjí extrémně pomalu (odběr telefonu při používání navigace může být dokonce vyšší).
Situaci může komplikovat i nekvalitní kabel – mnohokrát se totiž prodávají nabíječky bez kabelu a uživatelé pak použijí své kabely, které jsou po ruce. I nekvalitní kabel ale nemusí být schopen přenést dostatek proudu a nabíjení je pomalé, i když za to nabíječka nemůže. Pokud je to možné, používejte originální kabel k nabíječce nebo obecně kvalitnější kabel.
V mnoha případech se nekvalitní nabíječka do auta neprojeví pouze pomalým nabíjením, ale může dokonce i rušit rádio. A spoustu uživatelů potrápí, pokud si mají vybrat mezi nabitým telefonem či kvalitním poslechem. Této cestě se opravdu vyhněte.
Pozor na velikost a LED diodu
Konstrukční provedení nabíječky také není dobré podcenit. Především levné nabíječky totiž nedrží v cigaretové zásuvce zdaleka tak, jak by měly – některé vypadávají, jiné ztrácejí během jízdy kontakt a mnohdy je umění zasunout nabíječku tak, aby skutečně fungovala. To sužuje především opět nejlevnější modely. Některé nabíječky jsou zase tak velké, že ze zásuvky trčí a zbytečně zabírají prostor okolo. Nejmenším modelům se ale vyhněte určitě.
Mnoho výrobků má na svém těle i LED diodu, která vás informuje o správné funkci nabíječky – je dobře zapojena a má kontakt. To je určitě šikovná vlastnost, občas je ale intenzita LED tak vysoká, že při noční jízdě může oslnit. Vyřeší to sice šikovný kutil s elektrikářskou lepenkou, ale může se tomu předejít při koupi – například přečtením recenzí produktu.
Jakou nabíječku vybrat? Máme několik tipů
Pokud si vystačíte s jedním USB výstupem, doporučujeme sáhnout po kvalitní nabíječce společnosti Belkin. Na českém trhu se cena pohybuje okolo 300 Kč, což je sice mnohdy i 2x více než u nejlevnějších modelů, ale investice se vyplatí. Je totiž zajištěn opravdu výstupní proud, který výrobce slibuje, a odpadají negativní vlivy jako rušení rádia apod.
Pokud se poohlížíte po kvalitní nabíječce se dvěma USB výstupy, velmi dobrou volbou je model Hama USB AutoDetect 4.8A. Přehnaně vysoká není ani cena, která se pohybuje okolo 400 Kč.
No a pokud patříte mezi velmi náročné uživatele a potřebujete nabíjet hned několik zařízení – třeba i s ostatními členy v rodině, doporučujeme model Belkin USB F8M935bt06. Cena již sahá k tisícovce, nabíječka ale na oplátku nabídne hned 4 výstupní konektory vyřešené tak, že si svá zařízení mohou připojit všichni z posádky automobilu.
Používáte nabíječku do auta? Pomohl vám článek s výběrem? Ocenili byste recenzi nabíječek do auta?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář