Wearables, které uvolní mysl a zlepší náladu? Žádné sci-fi, ale realita
- Články
- Daniel Macho
- 11.4.2016
- 7
Existují wearables (“nositelnosti”), které by nám dokázaly změnit náladu? To, jak se cítíme? Světe div se, existují. Není jich zrovna mnoho – nás zaujali především dva výrobci. Oba se snaží měnit naši mysl a náš emocionální život, ale každý na to jde jinou metodou.
Thync – elektrošoky měnící vaší mysl
Thync je startup zaměřující se zejména na nositelnou elektroniku měnící náladu. Tento produkt funguje pomocí neurostimulace mozku v zadní a spánkové oblasti. Thync aktivuje ty správné nervy, které způsobí uvolňování adrenalinu do těla a vaše nálada se spolu s přívalem nové energie začíná pomalu zlepšovat. Nabízí ale i možnost opačného efektu.
Stačí popruh nasadit, spustit aplikaci a nastavit, že chcete spát. Pokud jste dosud měli problémy s usínáním, Thync vám je vyřeší. Stejně tak, pokud jste moc líní nebo nemáte dostatek energie k podání potřebných výkonů. Cena zařízení startuje na 199 $ (asi 5000 Kč).
Muse – podrobná analýza aktivity vaší mysli
Muse jde na věc z druhé strany. Sleduje váš mozek a uklidňuje vás, když jste ve stresu. Díky tomu získáte zpětnou vazbu o tom, co vaše mysl vlastně dělá. Pokud je stres pro váš mozek každodenním chlebem, bude vás doprovodná aplikace vyzývat k meditačním sezením se zvuky, které vaši mysl opět uklidní. Dokonce vás může uklidnit natolik, že během chvilky usnete.
Aplikace vám pak samozřejmě poskytne kompletní zpětnou vazbu o aktivitě vašeho mozku a o plnění vašich denních cílů, které si můžete nastavit podobně jako u sportovních náramků. Cena této technologie je již o něco vyšší. Startuje na 332 € (asi 9000 Kč).
Obavy z elektroniky měnící mysl?
Někteří z nás stále vůči podobné elektronice zůstávají skeptičtí. Obzvláště pak pokud jde o Thync, protože doslova využívá elektrošoků měnících vaši mysl. Jeho tvůrci ale tvrdí, že vyzkoušeli pravidelné dávky elektrošoků z Thync na nejvyšším výkonu a nežádoucí efekty se pak podobají stavu po pár drincích. Doslovné nebezpečí by tak mělo být zažehnáno.
V případě Muse jsou případná rizika menší. Nicméně meditační sezení se musí provádět o samotě, což není vždy možné. Také zpomalení myšlení a možné nechtěné usnutí není vždy zrovna žádoucí. Ani Muse tedy nemusí na trhu s myšlenkami uspět.
No a pak jsou tu také všeobecní konspirátoři, kteří se bojí, aby jejich mysl nebyla změněna do stavu nevidomého chování a jejich těla nebyla zneužita, ať už se jedná o nějakou nositelnou elektroniku měnící myšlenky nebo jen běžná Bluetooth sluchátka. Ale to už bychom nechali odborníkům přes duševní zdraví.
Co pro nás mohou taková zařízení udělat?
Člověk neustále hledá způsoby, jak být lepším pomocí nejrůznějších technologií, a to je v pořádku. Bohužel práce je v moderním světě pro mnoho lidí stále více a více stresující. Mnoho profesí vyžaduje neustálou dostupnost v jakoukoli denní dobu, což by mohla být skvělá příležitost k využití podobné mysl měnící nositelné elektroniky.
Naše současná společnost by se mohla s nástupem této technologie zlepšit. Pokud by byli všichni uživatelé opravdu šťastnější a přitom více soustředění, mohly by nastat i jisté změny. Například méně častá pochybení ze strany pracovníků, otevřenější sociální interakce jedinců, kteří budou uvolněnější a v lepší náladě. Celkově si myslíme, že se jedná o pozitivní kousek technologie.
Co si o tom myslíte vy? Hodila by se vám technologie, která mění mysl a zlepšuje náladu?
Zdroje: androidpit.com, thync.com, choosemuse.com.
Komentáře (7)
Přidat komentář