Jak rozumně řešit odemykání Android telefonu? (přehled pro začátečníky)
- Návody
- Marek Houser
- 25.12.2022
- 19
Samotný důvod zamykání mobilního telefonu asi nemusíme dlouze vysvětlovat. Mobil zajištěný určitým druhem zámku je chráněn před nechtěným zneužitím, případně může dokonce odradit i potenciální zloděje. Některé způsoby odemykání Android telefonu jsou dokonalejší, jiné méně. Rozhodně platí, že i slabá ochrana je lepší než žádná. Je ale rozhodně dobré vědět, že například odemykání obličejem není tak spolehlivé jako PIN kód. V tomto přehledu si ukážeme různé druhy zámků, které jsou v Androidu běžné (bez použití speciálních aplikací), a také jejich sílu. Pro jistotu na úvod ještě doplníme, že zámek telefonu (systému) není to samé jako PIN na SIM kartě.
Druhy odemykání Android telefonu
Žádné
Zámek v tomto případě neexistuje žádný a mobil rovnou zobrazí plochu nebo poslední aplikaci po kliknutí na tlačítko napájení nebo poklepání na displej. Bezpečnost tohoto řešení je pochopitelně absolutně nulová.
Přejetí / tažení / swipe
I tady můžeme mluvit o nulové bezpečnost. Nutnost přejet prstem po displeji (nahoru či do boků podle systému či nastavení) ovšem alespoň trochu chrání mobil před nechtěnými dotyky.
Gesto
Tato ochrana patří do kategorie středně silných. Za pomocí devíti teček (standardní formát) uspořádaných ve třech řádcích a sloupcích po třech můžete tažením vytvořit téměř libovolné gesto. To pak stačí při odemykání replikovat. Není to úplně špatný způsob, ale už je dávno překonaný a pro svou „roztahanost“ je v mnoha situacích nepraktický. Navíc u něj hrozí, že útočník pozná gesto třeba podle šmouh na displeji.
PIN
V tomto případě jsou vyžadovány pro odemykání Android telefonu minimálně čtyři číslice a každá další samozřejmě zvyšuje úroveň zabezpečení. Obecně jde o zámek s vyšší mírou bezpečnosti, ale stále to není úplně dokonalé.
Někdy je zámek povinný
Určité služby nějakou formu zamykání vyžadují. Například bankovní aplikace. Přinutí vás nastavit například PIN, jinak vás nepustí k mobilním platbám.
Heslo
Myslí se tím standardní formát přístupového hesla, jak ho známe například z přihlašování k e-mailové schránce nebo třeba do Windows. Za standardních okolností musí obsahovat číslice i písmena. To z této varianty činí úplně nejspolehlivější zámek.
Otisk prstu
Dostáváme se do kategorie takzvaných biometrických zámků. Nejmodernější mobily už mají čtečku otisků prstů přímo v displeji (respektive pod ním), založené na ultrasonické či optické technologii. Častěji se ale zatím stále setkáme s mobily, které mají senzor na zádech, v předním tlačítku a někdy i na boku. Odemykání otiskem lze považovat za poměrně spolehlivé z hlediska bezpečnosti, nicméně nemusí vždy dobře fungovat. Třeba kvůli špíně, prachu, teplotě, vlhkosti nebo špatným úhlům přikládání prstu.
Sken obličeje
Jde v podstatě o nejnovější formát, který také spadá do kategorie biometriky. Jako nejmladší ze všech způsobů je pochopitelně nejvíc „cool“, ale současně jej stále není možné považovat za úplně spolehlivý. Výrobci i vývojáři stále čelí pokusům o prolomení a čas od času nějaký vyjde. Z toho důvodu je odemykání Android telefonu obličejem podmíněno i nastavením PINu. To vlastně platí i o odemykání otiskem. Čas od času si chce telefon ověřit, že je vše v pořádku.
Odemykání Android telefonu se Smart Lock
Systém Smart Lock je několik let starý nápad Googlu, který má usnadňovat právě odemykání přístrojů. Funguje i pro počítače nebo správu hesel, ale my se věnujme Androidu. Toto prostředí dokáže doporučovat a nastavovat podmínky, ve kterých je mobil odemykán či udržován odemčený. A to na základě předpokladu, že tyto podmínky představují bezpečné prostředí, ve kterém lze telefon bez obav odemknout. Smart Lock nabízí například odemykání v blízkosti spárovaných a ověřených Bluetooth či NFC zařízení. Pokud toto právo udělíte třeba hodinkám, které máte na ruce, telefon si jich všimne a už po vás bude chtít jen přejetí prstem.
Se Smart Lock mobil umí poznat i nošení a kontakt s vaším tělem. Dokonce zvládne identifikovat i vaši chůzi. Pokud má v těchto situacích jistotu, že je v rukou majitele, odemkne se. Třetí nejvyužívanější metodou je u Smart Lock odemykání na důvěryhodném místě. Typicky může jít o domov či kancelář. Zmíněné prvky Smart Lock odemykání můžeme dle bezpečnosti seřadit sestupně asi takto: důvěryhodné zařízení > důvěryhodné místo > kontakt s tělem. Někteří výrobci poskytují v rámci nadstavby Androidu i vlastní řešení odemykání. Třeba ve formě vestavěných aplikací. Je skrze ně možné ukládat způsoby odemykání a jiné identifikátory, což se dá později použít, když některý z přístupu zapomenete. Nebo třeba chcete mobil vyhledat či odemknout na dálku. Do sféry bezpečnostních aplikací ale zabrušovat nebudeme, to by bylo na delší povídání a recenzování. Možná příště.
Jaké odemykání máte nastaveno u vašeho Android telefonu?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (19)
Přidat komentář