TOPlist

Neuralink spustil testy mozkových implantátů, které slibují ovládání počítače myšlenkou

Neuralink zahájil testování implantátů
  • K testování se mohou přihlásit pouze občané USA
  • Neuralink by mohl představovat revoluční průlom pro osoby s paralýzou
  • Implantát umožňuje ovládat počítač pouze pomocí myšlenky

S pokrokem v neurovědách a technologiích jsme se dostali do bodu, kde koncept mozkových implantátů přestává být sci-fi a stává se realitou. Neuralink, firma pod vedením vizionáře Elona Muska, nyní otevírá novou kapitolu v této oblasti s oznámením zahájení prvních testů svých mozkových implantátů na lidech.

Studie Neuralinku schválená, občané USA se mohou zúčastnit studie

Neuralink získal nezbytná povolení a dokonce už začal s náborem účastníků pro svou studii PRIME. Tato studie se zaměřuje na hodnocení bezpečnosti implantátu N1 a chirurgického robota R1. Cílem je posoudit funkčnost rozhraní mozku s počítačem (BCI), které má umožnit lidem s paralýzou ovládat externí zařízení pouze silou myšlenky.

V tomto videu je perfektně vysvětlen systém zavedení implantátu, včetně celého procesu i následného využití.

https://www.youtube.com/watch?v=8pCKNWig1CQ

Robot bude používán k implantování ultra jemných a flexibilních nití do oblasti mozku řídící pohybové smysly. Po zavedení implantátu bude zařízení N1 zcela skryto pod kůží a bude schopno bezdrátově zaznamenávat a přenášet mozkové signály do aplikace, která dekóduje smysly pohybu.

Primárním cílem je umožnit účastníkům studie ovládat kurzor počítače nebo klávesnici pouze myšlenkami. Studie PRIME představuje důležitý krok směrem k naplnění mise Neuralinku – vrátit autonomii osobám s nesplněnými medicínskými potřebami. Kvalifikovat se mohou osoby trpící kvadruplegií (ochrnutí všech končetin) způsobenou poraněním krční míchy nebo sklerózou ALS.

Neuralink pravděpodobně výsledky tohoto testování otevře dveře do nové éry lékařské vědy a technologie. Pokud se ukáže, že je bezpečná a účinná, mozkové implantáty by mohly výrazně zlepšit kvalitu života lidí s neurologickými onemocněními nebo tělesnými postiženími. Na druhou stranu, je zde potřeba pečlivě zvážit etické a sociální důsledky, včetně soukromí, bezpečnosti a rovného přístupu k těmto technologiím.

Jaký máte názor na tento směr vývoje technologie?

Zdroj: Neutralink

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)