TOPlist

Motorola Moto Z3 Play recenze: modulární stylovka s čistým Androidem

Motorola-Moto-Z3-Play-recenze

Motorola Moto Z3 Play není na našem trhu zrovna výrazná, skoro by se chtělo říci, že je tak trochu opomíjená a přehlížená. Smartphone v sobě přitom kloubí originální vzhled s dostatečnou hardwarovou výbavou a jako bonus přihazuje i modulární design. Je tedy chyba v samotném telefonu, nebo je potřeba hledat příčinu hledat jinde?

Obsah recenze telefonu Motorola Moto Z3 Play

V balení se ukrývá milé překvapení

Balení je je prakticky jediným místem kde telefon přiznává svou příslušnost k čínskému Lenovu. Oproti dřívější strategii, kdy Lenovo zařadilo telefony Motorola do svého portfolia jako řadu Lenovo Moto, se nyní telefony profilují jako prakticky samostatná značka Motorola. Do poměrně malé krabičky toho výrobce vměstnal opravdu hodně. Vedle samotného telefonu a standardní sestavy rychlonabíječky a USB-C kabelu se v balení nachází také redukce z USB-C na 3,5mm jack, špuntová sluchátka (paradoxně s 3,5mm jackem) a nástroj pro vytažení šuplíčku na SIM a paměťovou kartu. K tomu však výrobce přibalil také jeden Moto Power Pack aneb přídavnou baterii s kapacitou 2200 mAh, která dá uživateli ochutnat výhod modulárního designu. Více k modularitě a dostupným Moto Modům si pak řekneme v následující kapitole této recenze.

Motorola Moto Z3 Play obsah balení

Modularitě podřízený design Moto Z3 Play

Design modulárních telefonů Motorola je již po jejich třetí generaci velmi podobný. Limitován není ničím jiným než právě onou modularitou. Vzhledem k tomu, že se jednotlivé Moto mody připevňují na záda telefonu jejichž tvar kopírují se kvůli zachování kompatibility nesměl změnit tvar telefonu či umístění fotoaparátu. Výrobce se s tímto faktem popral, jak nejlépe mohl a v první řadě je zde, v porovnání s předešlou generací, vidět velký posun ve využití čelní strany. Čtečka otisků prstů se z brady přesunula na bok – ostatně kvůli Moto modům jinde být ani nemůže – zakulatily se rohy displeje a minimalizovaly se okraje pod i nad displejem.

Motorola Moto Z3 Play přední strana

Záda telefonu Motorola Moto Z3 Play jsou rovněž překryta sklem a fungují v podstatě jako zrcadlo. Vaši pozornost zde pak upoutají zejména piny pro připojení jednotlivých modů. Telefon má úctyhodnou tloušťku pouhých 6,75 mm, tedy za předpokladu, že zapomenete připočíst modul fotoaparátu, který vystupuje o více než 2 mm nad povrch zad. Důvod tohoto řešení je opět velmi prostý a opět souvisí s Moto mody. Každý totiž přidá telefonu na tloušťce a zároveň pomůže schovat vystupující modul fotoaparátu, je tedy výhodnější mít co nejtenčí telefon i za cenu výrazně vystupujícího fotoaparátu.

Motorola Moto Z3 Play záda

Malá tloušťka poměrně velkého, 6″ telefonu se spolu s ostrými hranami společně se skleněnými zády se negativně podepsala na ergonomii při používání telefonu. Při držení telefonu pak máte neustále obavy o to, zda vám přístroj z rukou nevypadne. Paradoxně mnohem pohodlnější je manipulace s telefonem při použití přibaleného Moto Power Pack, který telefonu přidá na tloušťce 5 mm. Jednak pogumovaný povrch poskytuje mnohem lepší pocit jistoty a díky zakulaceným zádům tohoto modu pak Motorola Moto Z3 Play lépe padne do rukou. Žádný Moto mód však neřeší druhý ergonomický přešlap.

Motorola Moto Z3 Play moto power pack

Čtečka otisků prstů se přesunula na bok

Oním druhým přešlapem je rozložení tlačítek a jejich kombinace se čtečkou otisků prstů. Lenovo Motorola se částečně inspirovala u japonského Sony a čtečku umístila na bok telefonu. Až po sem by bylo vše v pořádku, jelikož čtečka otisků prstů na boku telefonu jisté má svá plus a příznivce si určitě najde. Bohužel, oproti zmíněnému Sony se Motorola rozhodla neintegrovat do čtečky otisků tlačítko napájení. A to namísto toho umístila na levý bok, přímo naproti čtečce otisků prstů. Pro odemknutí telefonu stačí prst přiložit na čtečku a napájecí tlačítko tak nepotřebujete. Při zamykání telefonu jej však stisknout již musíte a kvůli jeho nešťastnému umístění se vám nejednou povede telefon okamžitě znovu odemknout palcem. Fungování samotné čtečky je velmi dobrá. Motorola Moto Z3 Play se odemyká velmi rychle a přiložit prst podruhé budete muset jen opravdu velmi zřídka.

Motorola Moto Z3 Play čtečka otisků

Příslušenství pro Motorola Moto Z3 Play

Vedle klasického příslušenství v podobě temperovaných skel a různých obalů můžete sáhnout také po příslušenství z řady Moto Mods. Začít můžeme třeba zadními kryty, pomocí kterých dodáte telefonu osobitý styl a zároveň ochráníte jeho záda. Pokud by to někomu nestačilo, je k dispozici také originální flipové pouzdro, rovněž připojitelné k zádům telefonu pomocí magnetu. Komu by zase nevyhovovala výdrž baterie telefonu Motorola Moto Z3 Play ani v kombinaci s přibalenou, 2200 mAh připojitelnou baterií, může sáhnout po ještě po Moto Turbopower Pack s kapacitou 3490 mAh. Hudební schopnosti telefonu zase propůjčí některý z připojitelných reproduktorů – například od JBL.

Motorola Moto Z3 Play moto mods

Na stránkách výrobce ovšem naleznete i ještě zajímavější doplňky pro telefony Motorola Moto Z – byť zdaleka ne všechny se dají sehnat i u nás. Začít můžeme například módem, který v sobě ukrývá tiskárnu a telefon tak rázem promění ve známý Polaroid. Zrovna tak můžete připojit i 360° kameru či druhý připojitelný fotoaparát od renomované společnosti Hasselblad – ten však oceníte spíš pro optický zoom a xenonový blesk, samotné jeho fotografické schopnosti nejsou nijak zázračné. Výčet zajímavého příslušenství pak můžeme uzavřít připojitelným gamepadem, projektorem, či rozšířením s podporou 5G sítí.

Super AMOLED displej Moto Z3 Play potěší

Telefon Motorola Moto Z3 Play disponuje 6,01″ Super AMOLED displejem o FHD+ rozlišení, které znamená jemnost obrazu 402 ppi. Displej rozhodně patří mezi silné stránky testovaného telefonu. Předně musíme pochválit velmi dobrou čitelnost na denním slunci, živé – avšak na poměry Super AMOLEDů ne přesaturované – barvy či tradičně skvělý kontrast. Motorola Moto Z3 Play nedisponuje notifikační diodou, namísto ní spoléhá na funkci s názvem Moto Display. Jedná se v podstatě o dobře známý ambientní displej s drobnými vylepšeními jako probouzení ambientního displeje mávnutím nad telefonem.

Motorola Moto Z3 Play moto display

O hlasitou reprodukci se, poněkud netradičně, stará reproduktor umístěný nad displejem, kde bychom běžně čekali pouze telefonní sluchátko. Díky tomuto umístění se však alespoň nemusíte bát, že budete reproduktor při sledování videí či hraní her překrývat. Kvalita reprodukce je dostatečná pro konzumaci video obsahu a hraní her, jeho projev je však ve vyšších hlasitostech značně plechový. Přibalená sluchátka sice disponují 3,5mm jack konektorem, do telefonu jej však zapojíte pouze v kombinaci s dodanou redukcí do USB-C.

Motorola Moto Z3 Play displej

Uvnitř se ukrývá střední třída

Výkon telefonu motorola Moto Z3 Play dodává nám již poměrně dobře známý chipset Qualcomm Snapdragon 636 využívající procesor s osmi jádry Kryo 260 a grafický čip Adreno 509. Stejný chipset využívá také telefon Xiaomi Redmi Note 5, jehož recenzi si u nás můžete rovněž přečíst – ten se u nás však prodává za přibližně poloviční cenu než Motorola Moto Z3 Play. I proto bychom si dokázali v testovaném přístroji představit raději výkonnější Snapdragon 660. Telefon se na náš trh dostal ve verzi se 4 GB operační paměti a 64GB úložištěm, které lze navíc rozšířit o paměťové karty microSD.

Celkově CPU GPU UX MEM
Motorola Moto Z3 Play 111 869 bodů 51 947 21 197 31 798 6 927
Xiaomi Redmi Note 5 114 837 bodů 56 381 20 791 31 861 5 804
Huawei Nova 3 223 621 bodů 73 323 92 376 45 251 13 466
Samsung Galaxy A6+ 69 546 bodů 34 889 12 075 17 939 4 643
Huawei P20 Lite 88 388 bodů 41 349 13 067 24 353 9 619
Honor 8X 140 566 bodů 66 861 23 349 37 459 12 897
Nokia 7 Plus 141 037 bodů 64 759 29 876 38 959 7 443

Motorola Moto Z3 a Dual-SIM

Telefon přichází rovněž s podporou dvou SIM karet, jak už je ale poslední dobou zvykem, musíte si vybrat, zda upřednostnit právě druhou SIM či více využijete paměťovou kartu. Konektivita celkově je však silnou stránkou telefonu Motorola Moto Z3 Play. Nechybí rychlá Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac společně s Bluetooth 5.0 doplněného o NFC. Potěší také přítomnost moderního konektoru USB-C spárovaného s rozhraním USB 3.1. Pro určení polohy je k dispozici nejen GPS, ale také Glonass či BDS.

Specifikace telefonu

[aps_product_sz id=”501013″]

Zklamaní nebudou ani hráči

Snapdragon 636 představuje pomyslný střed nejen řady 600 ale celkově nabídky chipsetů od Qualcommu. Tomu odpovídá jak procesorový, tak i grafický výkon. My jsme na telefonu Motorola Moto Z3 Play otestovali například akční pecku Shadowgun: Legends. Ta fungovala naprosto plynule při středním nastavení kvality grafiky. Při vyšším stupni nastavení byla stále hratelná ale ve větších přestřelkách jsme již občas pociťovali krátkodobé propady snímkovací frekvence. Obecně platí, že si Motorola Moto Z3 Play stránce výkonu poradí s jakoukoli současnou hrou na mobilní telefony. Jen u těch nejnáročnějších jako právě zmíněné Shadouwgun: Legends či PUBG: Mobile se hráč hráč bude muset spokojit s nižšími grafickými detaily.

S baterií na zádech zvládne až 3 dny

Motorola Moto Z3 Play v sobě ukrývá baterii o kapacitě 3000 mAh a jak jsme již několikrát zmínili, v balení naleznete Moto Power Pack s kapacitou 2200 mAh. Samotná baterie v telefonu dodá energii na 2 pracovní dny s průměrnou dobou používání okolo 4 hodin, to je sám o sobě nadprůměrný výsledek. Po připojení přídavné baterie sice nemůžete počítat s její plnou kapacitou, jelikož část si “urve” samotné nabíjení. I tak ale přídavná baterie poskytne telefonu energii na další pracovní den. Moto Power Pack umí fungovat ve dvou režimech. Buď baterii nabíjí na plných 100 % nebo ji udržuje nabitou na 80 %. Nabíjení prostřednictvím baterie na zádech můžete snadno vypnout/zapnout v liště s přepínači.

Telefon podporuje i rychlonabíjení TurboPower, což je v podstatě jen převlečené Qualcomm Quick Charge 3.0. Nabití samotného telefonu z 15 na 100% zabere originálnímu adaptéru 1 hodinu 20 minut. Nabití připojitelné baterie pak trvá přibližně stejnou dobu. Moto Mod bohužel nelze nabít jinak než nasazený na telefonu. Úroveň nabití odpojené baterie Moto Power Pack zjistíte také po stisku tlačítka, kdy se rozsvítí indikační diody.

Motorola má čistý Android s drobnými vylepšeními

Motorola jde od dob kdy ji ještě vlastnil samotný Google cestou systému velmi se blížícího čistému Androidu. Tohoto kurzu se pak drží i v područí čínského Lenova a tak i Motorola Moto Z3 Play nabídne systém s minimem úprav oproti čistému Androidu. Škoda jen, že se na ni ještě nedostalo s aktualizací na Android Pie a telefon stále ještě využívá Android 8.1.0 Oreo, útěchou budiž relativně aktuální zářijová bezpečnostní aktualizace. Motorola v současnosti patří v oblasti aktualizací svého stávajícího portfolia na novější verze Androidu mezi ty zodpovědnější výrobce, byť občas jí vydávání updatů trvá déle, než by se slušelo, a o aktualizaci Moto Z3 Play na Android 9 tak strach nemáme. Ostatně sám výrobce příchod novější verze Androidu potvrdil, chybí jen datum jejího oficiálního vypuštění – dle neoficiálních informací by k tomu však mohlo dojít ještě letos.

Pochválit výrobce musíme také za to, že se zdržel instalace aplikací třetích stran, které jsou obvykle spíše na obtíž a také aplikace z jeho dílny jsou užitečným bonusem a zbytečně nesuplují aplikace od Google. V telefonu tak nalezneme například pouze jeden hudební přehrávač. A to Hudbu Play, jednu galerii v podobě Fotek Google či jediného e-mailového klienta – Gmail. Výrobce pak dodal například aplikaci fotoaparátu, uživatelskou příručku, obchod s Moto Mods a aplikaci Moto, pod kterou jsou sdruženy doplňkové funkce dodané do systému výrobcem telefonu. Nalezneme tak zde například nastavení ambientního displeje, o kterém byla řeč již výše či nejrůznější možnosti ovládání pohybem a gesty. Telefon zvládá také hlasové ovládání, čeština však mezi podporovanými jazyky chybí. I díky absenci zbytečných aplikací či těžké nadstavby běží systém telefonu Motorola Moto Z3 Play  velmi svižně. Během testování jsme se nesetkali ani s náznakem zpomalení či dokonce pádu aplikace.

Jak Motorola Moto Z3 Play fotí a natáčí?

Na zádech telefonu se nalézá duální fotoaparát složený z primárního 12 MPx snímače s velkými  1,4µm pixely a fázovým ostřením. Spárován je pak s objektivem o nadprůměrné světelnosti f/1.7 a pro lepší zachycení hloubky ostrosti je přítomen ještě sekundární, 5 MPx snímač. Papírové předpoklady má tedy Motorola Moto Z3 Play, respektive její fotoaparát více než solidní.

V praxi však žádný etalon dané kategorie nečekejte. Ne, že by telefon fotil vyloženě špatně, to v žádném případě, přece jen jsme ale od něj očekávali maličko víc. Především portrétní režim je poměrně náladový a fotoaparát má tendence rozmazávat okraje focených objektů/osob. Se snižujícím množstvím světla pak velmi rychle narůstá šum a byť lze snímky obecně označit za barevně velmi věrné, občas se stane, že automatika ne úplně přesně vyhodnotí scénu a barvy na fotografii působí trochu mdle. Pochválit můžeme rychlé ostření, byť úplně neomylné není a snímek budete muset občas zaostřit až na druhý pokus. Podobně je na tom telefon i v oblasti natáčeného videa. Zde se připravte na občas pomalejší přeostřování či citelnou absenci jakékoli stabilizace. Pochválit naopak můžeme plynulost videa či obstojnou kvalitu zvuku.

Fotografie z Moto Z3 Play

Video z Moto Z3 Play

Motorola Moto Z3 Play – test videa (FullHD, 60FPS)

Motorola Moto Z3 Play - test videa (FullHD, 60FPS)

Fotoaplikace Motorola

Aplikace fotoaparátu je v případě telefonu Motorola Moto Z3 Play na první pohled velmi jednoduchá a intuitivní, nabízí automatické HDR či integraci Google Lens. V porovnání s konkurencí zde možná není tolik integrovaných filtrů či fotorežimů, to však z našeho pohledu nijak zásadní chyba není, naopak oceňujeme povedený manuální režim.

Cena a konkurence Moto Z3 Play

Chytrý telefon Motorola Moto Z3 Play se na našem trhu momentálně prodává za 9 990 Kč s DPH. Svou cenou se tak dostává do vod, kde se každá chyba tvrdě trestá. Jedním z nejbližších konkurentů je nejspíše Nokia 7, která nabídne rovněž prakticky čistý Android a 6″ obrazovku. Oproti dnes testované Motorole však vytahuje trumfy v podobě členství v programu Android One, o chlup lepšího fotoaparátu či citelně výkonnějšího chipsetu. Nokii 7 Plus jsme sice v recenzi také neoznačili zrovna za královnu ergonomie, přece jen je však na tom v tomto ohledu o něco lépe. Motorola Moto Z3 Play do boje zase vytahuje Super AMOLED displej a Moto Mody.

Nokia 7 Plus

Dalším potenciálním konkurentem může být o tisícikorunu dražší Huawei Nova 3 – tedy za předpokladu, že nemáte nic proti prostředí EMUI. Ten nabídne ještě vyšší výkon než předešlá konkurence ze stáje Nokie a o další kousek lepší fotoaparát. Plusem může být také větší, 6,3″ displej v kombinaci s opravdu tenkými okraji a dobře tvarovaným tělem napomáhajícím lepšímu držení. Oproti Huaweii může dnes testovaný telefon vyrukovat, vedle čistého Androidu, opět se Super AMOLED displejem či v tomto případě také rychlejším nabíjením.

Huawei Nova 3 záda

Finální verdikt recenze Moto Z3 Play

Motorola Moto Z3 Play rozhodně není špatný telefon a stejně jako jiné smartphony z této stáje by si u nás zasloužil větší pozornost. Bohužel jej však sráží cena, kvůli které se z něj, vzhledem k současné konkurenci, stává špatně obhájitelná volba. Nic na tom bohužel nemění ani ona, v dnešní recenzi snad tisíckrát skloňovaná, modularita. Obáváme se totiž, že v drtivé většině případů se z ní stane pouhá zajímavost a nikoli vlastnost, která by při volbě telefonu převážila pomyslný jazýček vah na stranu právě Motoroly. Ba co víc, z našeho pohledu sebou nese ona modularita víc mínusů než plusů.

Pokud vás ale cena telefonu neodradila a Motorola Moto Z3 Play se vám i přes zmíněné neduhy líbí, směle do ní. Získáte dobře fungující telefon, který se za vaši volbu umí odměnit. Předně zde máme velký a kvalitní Super AMOLED displej, originální design či fotoaparát, který sice nijak zvlášť nenadchne, ale ostudu si také neuřízne. To vše je navrch doplněno svižným a čistým systémem a nadprůměrnou výdrží baterie. Dokážete-li navíc reálně využít i modulární design, získáte solidního společníka pro každý den.

Klady

+ displej
+ výdrž na baterii
+ Moto Power pack v balení

+ čistý a dobře optimalizovaný Android
+ rychlá čtečka otisků na boku telefonu
+ (modularita)

Zápory

– vyšší cena
– absence 3,5mm jacku
– horší ergonomie
– v dané ceně nižší výkon

Za zapůjčení děkujeme společnosti Motorola.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)