Motorola Moto G5S Plus recenze: skvěle vyvážený smartphone
- Recenze
- Vašek Švec
- 3.11.2017
- 4
Na redakčním stole nám tentokrát přistál smartphone Motorola Moto G5S Plus. Již samotný název evokuje, že se bude jednat o vylepšenou verzi Moto G5 Plus, telefonu, který si nás získal díky solidní výbavě a prakticky čistému Androidu ve střední třídě. Také novinka bojuje velmi podobnými zbraněmi, díky většímu displeji po ni však pravděpodobně sáhne nepatrně odlišná cílová skupina. Co dalšího navíc novinka oproti staršímu modelu nabídne?
Obsah recenze telefonu Motorola Moto G5S Plus
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk
- Hardware a displej
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
Obsah balení nepřekvapí
V menší krabičce s poměrně divokým potiskem se žádné velké překvapení neukrývá. Vedle samotného telefonu zde nalezneme sadu manuálů, sponku pro vytažení šuplíčku na microSD a SIM kartu a nabíjecí kabel. Výrobce naštěstí neopomněl nabíječku s podporou rychlonabíjení TurboPower. Oproti takové Xperii XZ1 Compact, kterou jsme recenzovali nedávno, tak nemusíte pro rychlé nabití baterie dokupovat další nabíječku.
Špičkové zpracování na prvním místě
Co nás na novince v podobě Motorola Moto G5S Plus zaujalo na první pohled byla kvalita zpracování. Celokovový smartphone se zakulacenými zády se Lenovu po stránce zpracování opravdu povedl. Pochválit musíme zejména na dotek téměř neznatelné předěly na zádech kvůli odstínění antén. Na přední straně se zase uvelebilo krycí sklo Corning Gorilla Glass 3 s 2.5D zakulacením. Telefon se v rukou drží příjemně, byť má kvůli kovové konstrukci tendence klouzat. Z ergonomického hlediska se nám pak nelíbil okraj kovové konstrukce okolo displeje, který řeže do rukou.
Vzhledově se Motorola Moto G5S Plus drží zajetých kolejí ostatních telefonů této řady. Přítomny jsou tak zakulacené tvary i výrazné okraje okolo displeje. Na zádech se nám zase nelíbil výrazně vystouplý a modul s duálním fotoaparátem a dvoutónovým přisvětlením. Naopak pěkným detailem je pak prohloubení, ve kterém si své místo našlo logo Motoroly. Pokud není zlatá barva nic pro vás, nebojte. Telefon Motorola Moto G5S Plus u nás lze zakoupit rovněž v usedlejší tmavě šedé barevné variantě.
Zapínací tlačítko spolu s kolébkou hlasitosti si své místo našly na pravém boku přístroje. Tlačítka jsou od sebe dostatečně oddělena a tlačítko napájení má navíc vroubkovaný povrch, takže je od sebe velmi snadno poznáte již po hmatu. MicroUSB konektor nalezneme na spodní hraně přístroje, společnost mu zde dělá mikrofon a výstup hlasitého reproduktoru. 3,5mm jack se odstěhoval na horní hranu. Nad displejem se vedle telefonního sluchátka, přední kamerky a sestavy senzorů usídlilo také LED přisvícení pro focení selfies za zhoršených světelných podmínek.
Čtečka otisků dnes již nesmí nikde chybět
Výrazná brada pod displejem poskytla útočiště čtečce otisků prstů. Tou lze telefon displej telefonu nejen probudit, ale při jejím delším podržení také uspat. K fungování čtečky nemáme nejmenší výtky, to je totiž na danou kategorii naprosto příkladné. Rozpoznání otisku je dílem okamžiku a opravdu jen velmi výjimečně jsme museli pokus o odemknutí otiskem opakovat.
Poněkud nezvyklé řešení je pak použití tlačítek na displeji i přesto, že se pod displejem nalézá čtečka otisků, která by mohla fungovat také jako domovské tlačítko. Pokud ale nemáte k virtuální trojici ovládacích prvků dvakrát pozitivní vztah, můžete vyzkoušet také alternativu. Tu zde představují swipovací gesta přes čtečku otisků. Virtuální tlačítka po aktivaci gest zmizí a telefon poté lze ovládat skrze čtečku otisků následovně:
- stisknutí – domů
- podržení – zapnout/vypnout displej
- tažení vlevo – zpět
- tažení vpravo – naposledy spuštěné aplikace
Obraz ani zvuk Moto G5S Plus nezklame
Jak jsme zmínili již na začátku recenze, jednou z hlavních odlišností telefonu Motorola Moto G5S Plus oproti Moto G5 Plus je velikost displeje. Zatímco starší model disponuje obrazovkou o úhlopříčce 5,2″, novinka nabídne displej o velikosti 5,5″. Panel využívá IPS technologii a nabízí FullHD rozlišení. Díky tomu Motorola Moto G5S Plus nabízí obraz s naprosto dostatečnou jemností. Stěžovat si nemůžeme ani na ostatní kvality displeje. V rámci cenové kategorie nabídne displej dostatečně živé barvy i čitelnost na přímém slunci.
Zvukový výstup skrze 3,5mm jack konektor lze označit za průměrný pro tuto cenovou kategorii. Audiofil tak spokojen nebude, 95% běžných uživatelů však rozhodně ano. Telefon disponuje jen jedním hlasitým reproduktorem, který se nalézá na spodní hraně zařízení. Kvůli tomuto umístění jej budete při hraní her či sledování videí zakrývat rukou. Reproduktor umí hrát dostatečně nahlas a také kvalita reprodukce je dostačující s dostatečně prokresleným, byť samozřejmě částečně plechovým, projevem.
Hardware střední třídy
Motorola Moto G5S Plus v sobě ukrývá již dobře známý chipset Qualcomm Snapdragon 625 s procesorem o osmi jádrech Cortex-A53 taktovanými maximálně na 2 GHz. Grafický výkon zde obstarává čip Adreno 506. Této sestavě pak sekunduje štědrá, 4GB porce operační paměti. Interní úložiště disponuje kapacitou 32 GB a je dále rozšířitelné o microSD karty. Motorola Moto G5S Plus možná není nejvýkonnějším zařízením ve své cenové kategorii, ani náročnější hry ji ale problémy nedělají. U těch s nejvyššími nároky na výkon zařízení se však budete muset spokojit s o něco nižšími detaily. V benchmarku AnTuTu pak telefon získal skóre 66 tisíc bodů.
V oblasti konektivity na jednu stranu nalezneme vše potřebné, na stranu druhou nás mrzí použití pouze Wi-Fi 802.11 b/g/n, za danou cenu by již mohla Motorola Moto G5S Plus nabídnout i širší podporu Wi-Fi. To samé platí i o použitém microUSB konektoru, přece jen bychom rádi potkávali telefony s USB-C i jinde, než v nejvyšší cenové kategorii. Na druhou stranu musíme pochválit dobré odstínění antén, díky kterému nebudete mít s příjmem signálu problém ani v hůře pokrytých oblastech. Zrovna tak bezproblémově fungovaly také služby pro určování polohy prostřednictvím GPS. S pozvolným příchodem mobilních plateb do ČR pak oceňujeme i přítomnost NFC.
Specifikace telefonu Motorola Moto G5S Plus
[aps_product_sz id=”447011″]
Nadprůměrná výdrž a rychlé nabíjení
Kapacita uživatelsky nevyměnitelného akumulátoru v telefonu činí 3000 mAh a v kombinaci s úsporným chipsetem a slušnou optimalizací tak Motorola Moto G5S Plus nabízí zajímavou výdrž na jedno nabití. V praxi nám totiž telefon při neustále zapnutých mobilních datech spolu s Wi-Fi a synchronizací vydržel 2 dny pracovního nasazení, což považujeme za velmi dobrý výsledek. Jako u každého smartphonu, i zde ale pochopitelně hodně záleží na využití telefonu. Jsme přesvědčeni, že se najdou i uživatelé, kterým telefon vydrží na jedno nabití ještě déle a při intenzivnějším hraní her zase nemůžete počítat ani s dvoudenní výdrží. V takovém případě si Motorola Moto G5S Plus zaslouží pochvalu alespoň za to, že se nijak výrazně nezahřívá ani při vysoké zátěži.
Jak jste se již mohli dočíst, v balení se nalézá také 15W nabíječka s podporou rychlonabíjení TurboPower. Rychlého nabíjení však můžete docílit i s běžnou Quick Charge 3.0 nabíječkou. Telefon pak dokonce i v tomto případě hlásí, že byl připojen na TurboPower. Nabíjení z 15% na plnou kapacitu originální nabíječce zabralo přibližně 1 hodinu 20 minut, už po 15 minutách však máte dostatek energie na to, aby telefon zvládl půl dne menšího zatížení.
Čistý nugát s několika bonbónky navrch
Telefony Motorola již od doby kdy tato značka patřila samotnému Googlu nabízely systém Android v téměř čisté podobě a tohoto trendu se drží i pod křídly Lenova. Motorola Moto G5S Plus tak nabídne Android 7.1.1 Nougat v téměř ryzí podobě. I vzhledem k vypuštění jakékoli nadstavby však trošku zamrzí absence Androidu 8.0 Oreo nebo alespoň novější než červnové bezpečnostní aktualizace. Jinak ale proti systému nemůžeme říct křivé slovo. Systém totiž na telefonu běží naprosto plynule a stabilně. Za dobu testování jsme se tak nedočkali jediného záseku či pádu aplikace.
Prakticky netknutý zůstal i launcher, jediná úprava, kterou na něm výrobce udělal byla změna barvy pozadí menu aplikací a také přidal přechodový efekt mezi plochami při kterém se tapeta na pozadí rozmazává. Prakticky všechna důležitá vylepšení oproti čistému Androidu se pak nalézají v aplikaci Moto. Konkrétně zde nalezneme například nastavení ambientního displeje moto, který částečně nahrazuje chybějící notifikační diodu. Druhou kategorií jsou pak “Povely Moto” kde se nalézají následující funkce:
- navigace čtečkou otisků namísto virtuálních tlačítek
- dvojitým zatřesením zapnout svítilnu
- rychlým otočením zápěstí aktivovat fotoaparát
- gesto pro zmenšení obrazu pro lepší ovládání jednou rukou
- zvednutím telefonu ztišit vyzvánění
- otočením displeje na desku stolu zapnout režim nerušit
Fotoaparát Moto G5S Plus umí překvapit
Duální fotoaparát již dávno není výsadou drahých telefonů a čím dál častěji proniká také do nižších cenových kategorií. Pomineme-li téměř “no name” výrobce z Číny, zmínit můžeme například Honor 6X, který ve své cenové kategorii patří k nejlépe fotícím telefonům na trhu. Také Motorola se vrhla na telefony s duálními fotoaparáty a právě Motorola Moto G5S Plus je jedním z nich. Oproti zmíněnému Honoru využívá odlišný typ sestavy snímačů. Stejně jako dražší telefony Honor či Huawei tak Motorola disponuje dvěma snímači z nichž je jeden barevný a druhý černobílý. Zde konkrétně se jedná o sestavu 13MPx snímačů, fotoaparát pak nabídne světelnost f/2.0.
Výsledná kvalita fotografií je pak na velmi slušné úrovni. Za dobrého světla je telefon schopen pořizovat opravdu velmi pěkné snímky s živými barvami a krásnými detaily, v některých situacích se pak dokonce může poměřovat i s telefony vyšší cenové relace. Výrazněji tak ztrácí jen při fotografování za zhoršených světelných podmínek, respektive za tmy. Vyšší míru šumu za špatného světla však opravdu nemůžeme mít telefonu střední třídy za zlé. Vyloženě špatně si pak Motorola Moto G5S Plus nevede ani při natáčení FullHD videa. Výrazně zde však chybí alespoň elektronická stabilizace.
Aplikace fotoaparátu je na první pohled poměrně jednoduchá, pokud však budete chtít využít všech jejich funkcí, budete s ní muset nějakou chvíli strávit. Za zmínku stojí například poměrně povedený manuální režim či automatická aktivace HDR nebo nočního režimu. S aplikací si můžete užít také hrátky s hloubkou ostrosti a to jak při samotném fotografování, tak později v galerii. Poslední zmínka pak musí patřit zajímavé funkci selektivní černobílé fotografie. Zde můžete vybrat jaká část fotografie má být barevná a jaká černobílá.
Fotografie
Video
Motorola Moto G5S Plus – ukázka videa (FullHD, 30FPS)
Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE
Závěr
Telefon Lenovo Moto G5S Plus lze na našem trhu pořídit od 7 990 Kč s DPH. Tím se dostává do poměrně nabité kategorie, kde rozhodně nebude mít o konkurenci nouzi. I přesto si však myslíme, že rozhodně má na to se prosadit. Jedná se totiž o telefon s vyváženou výbavou postrádající výraznějších slabin. Pro rozhodně hovoří velmi kvalitní zpracování, dobře optimalizovaný systém a v neposlední řadě také povedený fotoaparát. Řadu uživatelů si telefon jistě získá i téměř čistým Androidem, do kterého výrobce zakomponoval jen několik užitečných funkcí – my sami bychom se nezlobili, kdyby se tímto směrem vydali alespoň u některých modelů i jiní výrobci.
Ovšem nic není dokonalé, a i zde se nějaké vady na kráse najdou. Mezi ty bychom mohli zařadit například velmi vystouplý modul fotoaparátu nebo ostré okraje okolo displeje. Někomu pak nemusí vyhovovat použití ambientního displeje namísto klasické notifikační LED diody a telefon by již mohl používat novější USB-C. Hráče telefon nejspíš nenadchne herním výkonem a špatně umístěným hlasitým reproduktorem. Jedno je však jisté. Pro každodenní použití představuje Motorola Moto G5S Plus solidního společníka, který si vás má čím získat.
Klady
+ kvalitní fotoaparát
+ nadprůměrná výdrž baterie
+ dobře optimalizovaný Android 7.1.1
+ kvalitní zpracování
+ spolehlivá čtečka otisků prstů
Zápory
– chybí LED notifikace
– vystupující fotoaparát
– větší celkové rozměry
Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.
Jak se vám líbí Moto G5S Plus?
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (4)
Přidat komentář