Mohu nabíjet telefon přes noc? Nenechte se zmást mýty
- Články
- Daniel Macho
- 18.9.2016
- 35
Všichni jsme to někdy udělali. Těsně před spaním připojíme telefon k nabíječce, abychom ráno po probuzení měli k dispozici 100% baterie a vydrželi celý den. Často ale slýcháme, že nabíjení telefonu přes noc značně poškozuje baterii a v průběhu času užírá její životnost. Takže se pak obracíme na strýčka Googla a ptáme se: “Mohu nabíjet telefon přes noc?”
Kde je pravda? Mohu nabíjet telefon přes noc?
Než se dostaneme k podrobnostem o tom co jsou mýty a proč, rovnou vám v krátkosti odpovíme na tu nejdůležitější otázku: Ano, můžete nechat telefon připojený k nabíječce klidně celou noc. Pokud vás zajímá, odkud se vzala současná tvrzení, že to není dobrý nápad a vlastně proč, pokračujte ve čtení. Na konec vám dáme pár rad, jak baterii vašeho telefonu udržet v kondici co nejdéle.
Lithium vs. Nikl
Pravděpodobně si jste vědomi toho, že drtivá většina současných smartphonů využívá lithiové (Li-Ion – “lithium-iontové” a Li-Pol – “lithium-polymerové”) baterie. V dobách minulých ale byly baterie vyráběné převážně z niklu (NiCd – “nikl-kadmiové” a NiMH – “nikl-metal hydridové”), stejně jako klasické nabíjecí baterie (Duracell, GP nebo třeba Energizer). Ty pak trpěly tzv. paměťovým efektem, což ve zkratce znamenalo, že pokud se baterie nenabíjela v jednotlivých cyklech do úplného nabití, zapomněla jaká hodnota je vlastně maximální. Pokud jste tedy baterii nenabíjeli pokaždé úplně, její kapacita poměrně rychle ubývala. Mnozí z vás již ale dobu niklových baterií v telefonech nepamatují. Odzvonilo jim totiž krátce po začátku 21. století.
Lithiové baterie naštěstí paměťovým efektem netrpí. Neznamená to ale, že svou kapacitu ztratit nemohou. Rozhodně ale mají své nesporné výhody. V prvé řadě jsou schopné pojmout mnohem více kapacity než baterie niklové a to ještě v mnohem kompaktnějších rozměrech. I díky tomu mohou být současné smartphony tak tenké. Dalšími výhodami jsou například delší životnost či značně rychlejší dobíjení. Na jednu věc je ale třeba dát pozor. Na teplotní citlivost.
Teplo: Tichý zabiják
Teplo je pro lithiové baterie asi tou největší hrozbou. Připouštíme však, že ani větší zima jim rozhodně nedělá dobře.
Baterie na bázi lithia jsou nejlépe schopné přijímat elektrický náboj v rozmezí teplot od 0°C do 45°C. Naopak při teplotě -20°C začíná baterie rychle ztrácet svou aktuální kapacitu a nabíjení příliš nepomáhá. Technologie rychlého nabíjení (veškeré ty Quick Charge a Fast Charge) fungují nejlépe při teplotě okolo 41°C. A naopak při teplotě nižší než 0°C již nejsou efektivní vůbec.
Tyto hodnoty nám říkají hned několik důležitých věcí. Zaprvé, baterie na lithiové bázi se velmi rychle vybíjí při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Takže jejich uchovávání v kuchyňském mrazáku rozhodně samovybíjení nezabrání (svět je plný zvláštních nápadů, které mnoho lidí zkusí). Za druhé, lithiová baterie se při dobíjení prohřívá a čím je teplejší, tím nabíjí rychleji. Jelikož ale nemůže pojmout více náboje, než jakou má kapacitu, po dosažení plného nabití vynakládá baterie zbytečnou energii tím, jak se stále ohřívá. Když baterie nemá žádný způsob, jak přebytečnou energii přesměrovat, nabíjení přes noc se stává problémem.
Tohle je ale naštěstí u smartphonů vyřešeno, takže ano, mohu nabíjet telefon přes noc.
Jak to, že mohu nabíjet telefon přes noc, když mu vadí zahřívání?
Baterie používané v mobilních zařízeních se od svého počátku zase až tolik nezměnily. Zařízení, která je používají jsou dnes ale mnohem chytřejší a s baterií zacházejí elegantně. V současnosti se v podstatě není čeho obávat, protože veškeré možné problémy, které by mohlo nabíjení “přes čas” způsobit, jsou hlídané softwarem, který (byť se vám to možná nezdá) odvádí naprosto skvělou práci.
Výše jsme si uvedli, že při nabíjení přes plnou kapacitu se baterie ohřívá a to by jí mohlo uškodit. Dnešní smartphony ale po dosažení plné kapacity jednoduše nabíjení zastaví. Aby její kapacita vydržela až do rána opravdu maximální, pro svůj vlastní provoz (byť jen v pohotovostním stavu) použijí přesměrovaný proud z nabíječky přímo. Není tohle snad elegantní řešení?
Takže se znovu dostáváme k otázce, zda mohu nabíjet telefon přes noc. A ještě jednou odpovídáme: No proč ne?
Možná se právě teď domníváte, že baterii na bázi lithia vlastně nemůže nic moc ohrozit. Nenechte se ale mýlit. Že je lithiová baterie mnohem výhodnější, lepší a kvalitnější ještě neznamená, že je nezničitelná. I když baterii nehrozí zničení z přehřátí a telefon tak můžete mít v klidu připojen k nabíječce přes noc, z následujících rad byste si měli udělat návyk, aby vaše baterie vydržela v top stavu co nejdéle.
Osvědčené postupy pro nejlepší výkon baterie
- Každá baterie má svůj konečný počet plných nabíjecích a vybíjecích cyklů. S každým cyklem se kapacita baterie velmi mírně sníží, takže chceme zabránit tolika plným cyklům, kolika to jen půjde. Úplně nejlepší je udržovat baterii mezi 40 a 80% kapacity. Samozřejmě víme, že ne vždy to je možné, ale snažte se nedostávat pod 40% příliš často, stejně tak, jako nenabíjet přes 80%. Platí to zejména přes den, kdy víme, že do večera nevydržíme. V takovém případě je lepší připojit nabíječku dříve, než se pod 40% dostaneme a odpojit ji zase dříve, než překročí 80%.
- Nepoužívejte příliš často rychlé nabíjení (Quick Charge, Fast Charge). Jak již víme, rychlé nabíjení pracuje nejlépe při vyšších teplotách, které jsou téměř na hraně s teplotami, které baterii ohrožují. Pokud budete používat jen rychlé nabíjení, baterie bude stále krmena vysokými teplotami a její životnost tak poklesne.
- Na samém začátku článku jsme se zmínili, že lithiové baterie netrpí paměťovým efektem. I když je to pravda, měřič kapacity ve smartphonu (součástka, která se stará o kontrolu výkonu baterie) může nabrat mylné informace. Pokud se vám zdá, že se například od posledního vypnutí telefonu razantně snížila výdrž a nemůžete najít viníka v softwaru, můžete zkusit měřič rekalibrovat. Toho docílíte tak, že učiníte celý nabíjecí a vybíjecí cyklus (po úplném nabití telefon vybijete až do vypnutí). Jakmile bude telefon s prázdnou baterií vypnutý, připojíte ho k nabíječce a stále ve vypnutém stavu ho necháte znovu zcela nabít. Pak jen telefon zapnete a ujistíte se, že je baterie na 100%. V tuto chvíli by měla zase šlapat jako dříve.
Co dodat závěrem
Baterie je rozhodně jednou z nejdůležitějších částí všech chytrých zařízení. Koneckonců, sami jistě víte, že smartphone s vybitou baterií poslouží dobře leda jako těžítko. Takže je samozřejmé, že nechceme, aby se nám baterie poškodila. Přestože stále existuje spousta lidí, kteří věří tomu, že nabíjení telefonu přes noc je špatné, nenechte se jimi zmást. Všechny výzkumy a zkušenosti poukazují na to, že “noční nabíjení” je zcela v pořádku a na stav baterie nemá žádný významný vliv.
Co si myslíte o “nočním nabíjení” vy? Vyzkoušeli jste někdy, jaký je rozdíl ve výdrži mezi telefonem nabíjeným přes noc a telefonem dobíjeným po ránu? Nebo máte jiné zkušenosti, které by ostatním mohly pomoci? Diskuse pod článkem je vám otevřena.
Zdroje: wikipedia.org, wikipedia.org, batteryuniversity.com
Komentáře (35)
Přidat komentář