Předpověď počasí vstupuje do nové éry. Google představil převratnou technologii a uvolnil ji zdarma
- Zprávičky
- Jakub Kárník
- 6.12.2024
- 5
- Google představil AI model GenCast pro předpověď počasí, překonává současné systémy
- Umí generovat až 50 různých scénářů vývoje počasí na 15 dní dopředu během pouhých 8 minut
- Model bude dostupný jako open source včetně zdrojových kódů
Google představil zcela nový model umělé inteligence nazvaný GenCast, který dokáže předpovídat počasí s dosud nevídanou přesností. Model využívá podobnou technologii jako generativní AI pro tvorbu obrázků či hudby, byl však speciálně upraven pro práci s meteorologickými daty na sférickém povrchu Země. A podle dosavadních testů překonává současné špičkové předpovědní systémy.
GenCast se od předchozích řešení liší především tím, že negeneruje pouze jednu předpověď, ale rovnou celý soubor 50 a více možných scénářů vývoje počasí. To umožňuje lépe vyjádřit nejistotu předpovědi – pokud například většina scénářů ukazuje, že cyklon zasáhne stejnou oblast, je předpověď poměrně jistá. Pokud se předpovídané trajektorie výrazně liší, je nejistota logicky vyšší.
Google trénoval model na historických datech sahajících až do roku 2018 a následně jej testoval na reálném počasí z roku 2019. Z celkem 1320 různých kombinací předpovědních parametrů byl GenCast přesnější než současný špičkový systém ECMWF ENS v ohromujících 97,2 % případů. U předpovědí delších než 36 hodin dokonce v 99,8 % případů.
Rychlejší a efektivnější než superpočítače
Zatímco tradiční předpovědní modely potřebují k výpočtu jedné 15denní předpovědi hodiny práce superpočítače s desítkami tisíc procesorů, GenCast zvládne totéž za pouhých 8 minut na jednom Google Cloud TPU v5 čipu. Navíc může generovat všechny varianty předpovědi paralelně. Model se ukázal jako mimořádně přesný zejména při předpovídání extrémních meteorologických jevů.
Otevřený systém pro všechny
Google se rozhodl udělat z GenCastu otevřený model a zveřejnil jeho zdrojové kódy. V blízké budoucnosti plánuje také zpřístupnit historické předpovědi i předpovědi v reálném čase, které bude možné integrovat do jiných systémů. Model by měl najít využití nejen v běžné předpovědi počasí, ale i při plánování výroby obnovitelné energie nebo včasném varování před přírodními katastrofami. Díky vysoké přesnosti v předpovídání síly větru může například významně přispět k lepšímu plánování provozu větrných elektráren.
Jakou aplikaci v současnosti využíváte na předpověď počasí?
Zdroj: Google DeepMind
Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář