TOPlist

Mobily s Androidem jsou v ohrožení, jde po nich nebezpečný virus. Jak se nenachytat?

virus útočící na mobily a tablety
  • Nový virus FakeApp.AFZ cílí především na zařízení s Androidem
  • V ČR jde aktuálně o 2. nejrozšířenější virus
  • Skrývá se ve falešných aplikacích OpenAI nebo IBM

Mezi uživateli mobilů nebo tabletů s Androidem se jako blesk šíří nový virus. Upozornila na něj antivirová společnost Eset a podle jejích expertů jde o velkou hrozbu. Malware s označením FakeApp.AFZ totiž prý útočí čím dál agresivněji a každý 12. zachycený útok je způsoben právě jím.

Útočníci ho přitom kryjí různými falešnými aplikacemi, které uživatelům podsouvají ke stažení. Někdy je velmi těžké rozeznat je od pravých, a to zejména proto, že jde o appky velmi známých světových firem – například OpenAI nebo IBM. Dost pravděpodobně ale zneužívají i jiné známé značky, které jen ještě nebyly odhaleny.

Cílem hackerů jsou přitom peníze uživatelů. Nabízejí jim možnost výhodných a údajně bezpečných investic do kryptoměn. Nesnaží se přitom prolomit do jejich bankovního účtu, jen lákají k dalším a dalším investicím. A zároveň v aplikaci ukazují, jak se peníze krásně zhodnocují. Jejich následné vybrání už ale není možné.

11 Signs Your Android Has A Virus & How To Remove Them

11 Signs Your Android Has A Virus & How To Remove Them

Odborníci proto varují, aby si lidé nestahovali neověřené aplikace nebo je nestahovali z nedůvěryhodných zdrojů. Právě zneužití velkých světových značek je pro podvodníky evidentně snadnou cestou, jak se dostat k našim penězům. Přitom by stačilo stahovat jen ověřené aplikace a před první investicí si detailně prostudovat, kam peníze posíláte.

Další nebezpečné viry

Na prvním místě mezi viry v Česku, které cílí na zařízení s Androidem, už od září vládne Andreed, který podle Esetu může až za 18 procent útoků. Přezdívá se mu reklamní virus a uživatelé si ho nejčastěji stáhnout spolu s některou hrou. Typicky šlo o hry Mini Ninjas nebo Heroes of Might & Magic III, které útočníci zneužili.

Milovníci populárního Robloxu by si měli zase dát pozor na trojského koně s označením Agent.FBG, který byl nalezen v cracknuté verzi. A mezi trojskými koni aktuálně patří k nejčastějším.

I v tomto případě mají bezpečnostní experti jedinou radu – nestahovat neověřené aplikace nebo z neověřených míst. A také je fajn mít nějaký antivirus. Útočníci totiž neváhají zneužívat známé značky, populární hry ani umělou inteligenci.

Zkoušíte investovat do kryptoměn?

Zdroj: Eset, Pixabay

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)