Zprávy, jídlo i zábava: Tipy na aplikace, se kterými vyřešíte nutnosti z domu
- Články
- Marek Houser
- 20.3.2020
- 7
Sportoviště, kluby a knihovny zejí prázdnotou. Děti nechodí do školy a do restaurací už vůbec nesmíme. To jsou jen útržky důsledků, které má vládní omezení v rámci boje proti onemocnění COVID-19. Z různých důvodů tak musí mnozí z nás nuceně či z vlastní vůle zůstávat déle doma a poradit si s běžnými věcmi jinak, než jsme doposud byli zvyklí. A to hlavně prostřednictvím internetu, počítačů, mobilních telefonů a aplikací. S minimálním osobním kontaktem. Ať už vás doma přiková nucená karanténa (těch případů bude velmi rychle přibývat), nebo jen možnost/nařízení pracovat z domu, přinášíme alespoň malou informativní pomoc – mobilní aplikace na doma dle našeho výběru. Pro práci i zábavu.
Jelikož jsme magazín o mobilních technologiích, máme pro vás tipy z této oblasti. V článku najdete tipy na aplikace a nástroje, se kterými se můžete s pandemií koronaviru COVID-19 a související prevencí lépe vypořádat s telefonem v ruce. Zkušenější čtenáři budou jistě spoustu položek znát, ale to nevadí. Chceme pomoci širokému spektru lidí. Nástroje jsme se rozhodli rozčlenit do pěti různých kategorií od uspokojení základních potřeb až po krácení volných chvil. Drtivá většina z nich je úplně zdarma. Hry jsme záměrně vynechali. Stejně tak zábavné i edukativní aplikace pro děti. Těch je na Google Play nepřeberné množství. Budeme rádi, pokud námi vybrané nástroje případně doplníte o vlastní tipy do komentářů…
Informovanost
Přístup k aktuálním informacím je extrémně důležitý. Být “v obraze” je jedna ze základních podmínek pro efektivní zvládnutí takto hektické situace. Jednou z nejužitečnějších aplikací jsou aktuálně Mapy.cz. Společnost Seznam.cz, firma Keboola a iniciativa COVID19.cz spustily nový nástroj pro upozorňování uživatelů, že se možná nacházejí v blízkosti nakažených. Nástroj nabídne funkci, která uživatele upozorní, že byli nebo jsou delší dobu v místě, kde se pohyboval nakažený člověk. V takovém případě aplikace vyšle notifikaci. Největší potenciální slabinou tohoto projektu je pochopitelně sběr uživatelských dat, což je předmětem velké kritiky. Autoři ale ubezpečují, že budou údaje kompletně anonymizovány a po skončení pandemie i vymazány. Veškeré analytické podklady budou založeny hlavně na dobrovolnické bázi.
Mezi další tipy patří hlavně aplikace tří českých veřejnoprávních médií. a k tomu další jako bonus šikovná RSS čtečka, do které si můžete přidat libovolné zdroje. K výčtu vybraných aplikací doplníme, že je možné si jakoukoli webovou stránku s informacemi uložit jako zástupce na plochu telefonu. Pokud tedy nenajdete v Obchodě Play k oblíbenému zdroji přímo aplikaci, můžete si vytvořit vlastní zkratku.
MůjRozhlas | Oficiální audio aplikace Českého Rozhlasu, která poskytuje živé vysílání všech stanic. Můžete v ní i přetáčet.
ČT 24 | Živé vysílání zpravodajského kanálu ČT24. Pokud byste chtěli i do archivu, stáhněte si iVysílání.
ČTK | Komfortní přístup k průběžně aktualizovanému zpravodajství České tiskové kanceláře.
Deník N | Stále populárnější zpravodajský server má také vlastní mobilní aplikaci. Extrémně oblíbený je také jejich kanál rychlých novinek Minuta po minutě.
Seznam Zprávy | S aplikací získáte nejen snadný přístup ke všem důležitým událostem, ale také k oblíbeným publicistickým pořadům.
Novinky.cz | Aktuality z jednoho z největších českých serverů se zprávami. Provozovatelem je také Seznam.cz.
DVTV | Aplikace zprostředkovává oblíbené video rozhovory se zajímavými osobnostmi.
Feedly | Celosvětově populární RSS čtečka. Můžete si do ní přidat oblíbené zdroje informací.
Základní potřeby a logistika
Jíst, pít a dbát na své zdraví. To je absolutní základ. Když nemáte možnost (nebo nechcete) vyjít z domu, hlavně přístup k potravinám se hodně komplikuje. Stejně tak mnozí potřebují i nadále posílat zásilky. Pokud nechcete úkolovat blízké, můžete se obrátit na speciální služby. No a v případě přivolání lékařské pomoci nebo konzultace nemusíte být odkázání jen na linky 155 a 112.
Rohlík.cz | Online nákup potravin s doručením až domů.
Košík.cz | Druhá varianta nákupu potravin s doručením až domů.
Dámejídlo.cz | Rozvoz jídel z restaurací až k vašim dveřím.
Nesnězeno | Aplikace běžně poskytující přístup k nesnědeným a zlevněným porcím z restaurací. V současné situaci se pustila do záchrany podniků.
Zásilkovna.cz | Pokud nedůvěřujete nebo se z jakéhokoli důvodu vyhýbáte České poště, můžete zkusit tuto balíčkovou alternativu.
Zaslat.cz | Služba poskytující vyzvedávání a doručování balíčků od jedněch dveří k druhým. Aktuálně doručuje balíčky i lidem v karanténě.
Záchranka | Užitečný nástroj s radami, lokátorem a samozřejmě obrovským červeným tlačítkem pro přivolání pomoci. Teď obsahuje informace i o Covid-19.
Komunikace
I přes prodloužený pobyt doma je potřeba být v kontaktu s rodinou, přáteli a také kolegy, pokud jste se přepnuli do fáze práce z domova. V dnešní době není vůbec problém se s nimi spojit postupně či hromadně. Autoři komunikačních nástrojů se navíc v posledních hodinách uchylují k přenastavení podmínek. Například na Hangouts Meet nebo na Viberu je teď kvůli pandemii k dispozici více funkcí, které jsou běžně zpoplatněné. Ve WhatsAppu zase vytvořili speciální rozcestník s radami, jak jejich nástroj během pandemie využít v různých oborech. Viber přišel s vlastními radami pro učitele.
Hangouts Meet | Součást firemního baličku G Suite od Googlu, o kterém píšeme samostatně i níž. Skvělá volba pro virtuální firemní porady.
Skype | Globálně populární klasika. Kdo nevěděl, tak existuje i ve formě mobilní aplikace. A to i v Lite verzi pro slabší telefony.
Microsoft Teams | Variace na Hangouts Meet, ale v podání Microsoftu. Pokud ve firmě “jedete” na Office365, vyzkoušejte.
WhatsApp | Nejstahovanější aplikace na světě. Ne náhodou. Aktuálně vhodná hlavně díky skupinovým konverzacím a videohovorům.
Viber | Alternativa k WhatsAppu. Na rozdíl od něj ale poskytuje videohovor ne pro čtyři, ale aktuálně pro deset účastníků zdarma.
Slack | Asi nejznámější zástupce textových chatovacích nástrojů, které jsou svou komplexností vhodné i pro firmy a instituce. K dalším variantám patří třeba Mattermost, Rocket.Chat nebo Zulip.
Práce z domu
Když musíte nuceně opustit svůj pracovní počítač v kanceláři, moc toho neuděláte, že? Pravda. Pokud tedy neznáte mobilní aplikace, se kterými to můžete nechat i na doma.
Google G Suite | Komplexní balík aplikací od Googlu, který je určený firmám a institucím. Nabízí nástroje pro správu a editaci dokumentů či řízení projektů. Vhodný je také pro školy, které jej mohou využívat zdarma. Google aktuálně radí, jak se dá skrze G Suite efektivně vyučovat i na dálku.
TeamViewer | Šikovný multiplaftormní software, který umožňuje vzdálené ovládání telefonu či počítače z jiného zařízení.
Trello | Celosvětově populární nástroj pro řízení projektů.
Freelo | Tuzemská aplikace poskytující téměř stejnou službu jako Trello. Ale jiným způsobem. Kompletně v češtině a od českých vývojářů.
Zábava
Drastické omezení kulturního vyžití vytvořilo pro všechny z nás spousty volného času hlavně ve večerních hodinách. Ke slovu se tak mohou přihlásit služby, které nám pomohou volné chvíle zkracovat. I v mobilu. Vybíráme ty úplně nejpopulárnější.
YouTube | Asi netřeba představovat. Pokud chcete jít za hranice toho klasického, zkuste hudební variantu nebo speciální aplikaci pro děti.
Netflix | Nejpopulárnější streamovací platforma s filmy a seriály na světě. Začali jsme k němu vydávat i speciální tipy.
HBO GO | Streamovací platforma známé americké stanice.
Kodi (dříve XBMC) | Mezinárodní nástroj umožňující pohodlné sledování video obsahu, který aplikaci zpřístupníte z vlastní videotéky.
Kuki | Česká internetová televize bez závazků. Podporuje stovky různých zařízení.
Jak vám zatím aplikace pomáhají v současní pandemické situaci?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (7)
Přidat komentář