TOPlist

Microsoft údajně kupuje SwiftKey za 250 milionů dolarů. Co bude dál?

swiftkey_microsoft_ico

Microsoft uvolnil již celou řadu svých aplikací pro Android, ale podle zprávy, kterou publikovaly zahraniční servery v noci na dnešek, se míní v segmentu angažovat i jinak. Deník Financial Times totiž informoval, že firma hodlá koupit tvůrce populární klávesnice SwiftKey za 250 milionů dolarů, což je v přepočtu více než šest miliard korun.

SwiftKey je na Androidu takřka legendou

Klávesnice SwiftKey přitom patří k nejpopulárnějším a nejlepším – chlubit se může více než deseti miliony instalací z Obchodu Play a průměrnou známkou 4,5 z 5,0 možných. Aplikace je sama o sobě zdarma, její autoři jako způsob monetizace zvolili prodej skinů a OEM licencí výrobcům, jež klaviaturu instalují do svých zařízení. Celkem je prý SwiftKey nainstalována na více než 300 milionech zařízeních po celém světě. Klávesnice pro Android podporuje více než 100 jazyků včetně arabštiny, islandštiny, velštiny a několika čínských a indických dialektů.

SwiftKey Keyboard – the less frustrating way to type on Android

SwiftKey Keyboard - the less frustrating way to type on Android

Detaily transakce jsou zatím pod pokličkou

Ani jedna z dotčených společností se dosud k transakci nevyjádřila (Microsoft odmítl cokoli komentovat, zatímco ze SwiftKey na žádosti o komentář nikdo nereagoval), takže o oficiálních plánech Microsoftu v tuto chvíli nevíme nic. Pro softwarovou firmu z Redmondu je ale jistě zajímavá automatická inteligence, starající se o prediktivní doplňování a navrhování dalších písmen a slov na základě analýzy stylu psaní uživatele. Vedle „automatických oprav, které skutečně fungují“, se technologie SwiftKey učí slang, přezdívky a dokonce i to, jakým smajlíkům uživatelé dávají přednost.

Dle odborníka obeznámeného s detaily obchodu „Je to válka o talenty v oblasti umělé inteligence – a společnosti jako Google a Microsoft rozpoznaly nejlepší talenty ve Velké Británii.“

Od placené aplikace k freemiovému modelu

SwiftKey patří již řadu let k nejlepším a nejpoužívanějším klávesnicím, a to přesto, že byla zpočátku k dispozici jako placená (stála čtyři dolary). Jon Reynolds a Ben Medlock založili firmu v roce 2008, kdy jim oběma bylo něco přes dvacet let. Prémiový model autoři shledali v roce 2014 jako nevyhovující a přešli na „freemium,“ kdy aplikaci nabízejí zdarma a skrze nákupy v aplikaci lze zakoupit doplňky, témata a další možnosti personalizace. Podle výroční zprávy z konce roku 2014 činily tržby 8,6 milionů britských liber (cca 307 milionů korun).

Microsoft během více než roku utratil stovky milionů dolarů za nákupy e-mailové aplikace Acompli, „to-do“ seznam Wunderlist a kalendářový program Sunrise. SwiftKey je tak čtvrtou důležitou aplikací v jeho portfoliu.

Co bude dál?

Je velmi pravděpodobné, že i pod křídly Microsoftu bude klávesnice nadále dostupná, neboť by byla škoda přijít o tak širokou uživatelskou základnu. Redaktor serveru Android Police Ryan Whitwam například spekuluje, že by do klávesnice mohla přibýt hlasová asistentka Cortana. SwiftKey má více než 150 zaměstnanců v Londýně, San Franciscu a Soulu. Očekává se, že řada z nich bude začleněna pod Microsoft Research, kde budou pracovat pod Harry Shumem.

SwiftKey patří dlouhodobě k nejlepším klávesnicím SwiftKey patří dlouhodobě k nejlepším klávesnicím

Oficiálně by podrobnosti dohody mezi oběma stranami měly být publikovány koncem tohoto týdne.

SwiftKey + Microsoft = co na to říkáte?

Co myslíte, že se bude dít se SwiftKey pod taktovkou Microsoftu? Jak hodnotíte skutečnost, že klávesnici a celou její technologii koupila právě tato firma? Dejte nám vědět své názory v komentářích pod tímto článkem!

Microsoft SwiftKey AI Keyboard
Microsoft SwiftKey AI Keyboard

Zdroje: Android Police, Financial Times, Android Central, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)