Podvodníci volají lidem a vydávají se za podporu Microsoftu. O co jim jde?
- Zprávičky
- Marek Houser
- 26.3.2021
- 9
Vychytralé podvodníky (ani tady se nemusíme zdráhat je nazvat “šmejdy”) můžete potkat nejen v kybernetickém prostoru nebo mezi dveřmi s nabídkou hrnců. Cílem jejich nekalého podnikání se můžete stát i jako účastník telefonního hovoru. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před pár hodinami oznámil, že zaznamenal vlnu podvodných telefonátů (vishing), v rámci nichž se volající vydávají za technickou podporu společnosti Microsoft. Skrze důvěřivost lidí a neuváženou instalaci konkrétních programů pak mají útočníci volnou cestu k páchání škod. Falešná podpora společnosti Microsoft už je zmíněna také na webu amerického giganta.
Podvodníci lámanou angličtinou požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer. A to pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informací o počítači a v případě firem i dalších zaměstnancích. Splnění pokynů podvodníků vede ke kompromitaci zařízení a může také vyústit v krádež citlivých údajů a dat (např. přihlašovacích údajů). Nebo v zašifrování zařízení ransomwarem. Kromě konkrétních případů nahlášených poškozenými organizacemi NÚKIB v současnosti z otevřených zdrojů eviduje v České republice další desítky podobných případů.
“V lepším případě se vás podvodníci snaží přimět, abyste jim zaplatili za „opravu“ neexistujícího problému se zařízením nebo softwarem. V horším případě se snaží ukrást vaše osobní nebo finanční údaje. A pokud jim umožníte vzdálený přístup do počítače, aby mohli udělat tuto „opravu“, často vám nainstalují malware, ransomware nebo jiné nevyžádané programy. Ty můžou krást vaše údaje, případně poškodit vaše data nebo zařízení,” oznamuje oficiální podpora firmy Microsoft, jak ta falešná může probíhat.
NÚKIB i Microsoft radí v žádném případě neposkytovat volajícím žádné přístupové údaje. Podezřelé telefonáty by se měly ohlásit Policii ČR a v případě orgánů a osob spadajících pod regulaci zákona o kybernetické bezpečnosti také NÚKIB. Za nás rozhodně doporučujeme projít celý popis problematiky na webu Microsoftu. Odkaz najdete v prvním odstavci a na konci tohoto článku.
Jakou formou jste zvyklí řešit technickou podporu?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář