TOPlist

Meizu MX4 – čínský iPhone s osmijádrem (recenze)

Meizu MX4 –  náhledový obrázek

Společnost Meizu představila model MX4 již v září, na český trh se ale tento osmijádrový přístroj dostal až nyní. Pojďme se podívat, jak tento čínský skvost obstál v našem detailním testu.

Obsah recenze

Obsah balení

Po vzoru předchozího modelu přišel i telefon Meizu MX4 v sympatické krabičce, ve které se ale žádné nadstandardní položky neobjevily. Kromě telefonu zde najdeme USB kabel, nabíječku a stručný manuál, jehož delší verze se nachází v PDF v telefonu.

Meizu MX4 -  obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Iphone z Číny – to bývají první slova, která vás napadnou při pohledu na testovaný přístroj. Přední stranu, která je zahalena do černého kabátku, zdobí pouze jediné senzorové tlačítko uprostřed. Svým kulatým tvarem opět trochu připomíná telefony od společnosti Apple. Jeho řešení se nám ale líbí – slouží totiž i jako notifikační dioda, kterou jen tak nepřehlédnete (svítí ale jen jednou barvou). Dotyková tlačítka po stranách tohoto “kroužku” chybí, místo něj jsou zde dotykové plochy, které reagují na tah vašeho prstu. Rámečky okolo displeje jsou extrémně tenké, prostor pod a nad displejem, kde se nachází druhý reproduktor, objektiv přední kamerky a senzory, je průměrně široký.

Meizu MX4 -  přední strana telefonu (3)

Záda telefonu ničím výrazným nezaujmou – jsou celá z matného plastu, který neurazí, a příjemně zakulacena, díky čemuž telefon padne do ruky. V horní části se nachází objektiv zadního 20,7MPx fotoaparátu, který doplňuje dvojitý LED blesk. Zadní kryt lze sundat, čímž se dostáváme k slotu pro Micro SIM kartu. Odhalenou baterii ale bohužel vyměnit nelze.

Meizu MX4 -  zadní strana telefonu (1)

Telefon je lemován kovovým rámečkem, který má zaoblené tvary a zkosené hrany, což telefonu sluší. Tlačítka pro ovládání hlasitosti sídlí na levé straně přístroje, možná bychom je ocenili o troch níže – palcem se dosáhne tak tak. Tlačítko pro ovládání napájení se pak nachází na horní straně telefonu spolu s výstupem pro sluchátka. Na spodní straně nalezneme MicroUSB konektor a hlasitý reproduktor.

Meizu MX4 -  tlačítka ovládání hlasitosti

Kvalitní konstrukce a iPhone na pohled

Tělo telefonu Meizu můžeme pochválit – zpracování je kvalitní, nechybí kovové prvky a díky zaoblení se navíc příjemně drží. Na velikost 5,5″ si telefon zachoval příjemné rozměry. Špatně na tom není ani hmotnost 147 gramů. Někdo by mohl namítat, že napájecí tlačítko na horní straně je velmi nepraktické. Máme ale pro vás dobrou zprávu – Meizu na to myslelo a telefon lze probudit přejetím prstu po displeji či poklepáním. Zhasnout lze podržením domácího tlačítka. Pro prevenci nechtěného zapínání v kapse je připraven senzor přiblížení, který při zakrytí telefon neodemkne. Palec nahoru.

Design přístroje je čistě subjektivní záležitostí. Nám se v redakci bez předsudků design telefonu celkem líbí, ale zároveň ničím nevybočuje z řady. Nápadnou podobu přední strany s telefonem iPhone ale rozhodně nemůžeme zapřít. Je tak na každém, zda se mu design Meizu MX4 zamlouvá.

Meizu MX4 -  přední strana telefonu (6)

První pohled

Meizu MX4 – první pohled

Meizu MX4 - první pohled

Fotogalerie

 

Hardware a displej

V mobilním telefonu Meizu MX4 tepe osmijádrový procesor MediaTek MT6595, který je založen na kombinaci 4 výkonných jader Cortex-A17 a 4 úsporných jader Cortex-A7. Tento koncept se nazývá ARM big.LITTLE. Výkonný procesor je dále doplněn 2GB RAM pamětí a grafickým akcelerátorem PowerVR G6200 MP4. Teoretického výkonu je tedy více než dostatek. Vnitřní paměť má u našeho testovacího modelu velikost 16 GB, existují ale i verze s 32 a 64 GB dat. Pro uživatele je přístupných přibližně 12,3 GB pro svá data. Baterie nabídne kapacitu slušných 3100 mAh.

S konektivitou je na tom testovaný přístroj spíše průměrně. Nechybí samozřejmě zaběhlé standardy bezdrátových sítí Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.0, navíc podporuje Meizu MX4 ještě funkci USB OTG a LTE. Bohužel v případě LTE jsou podporovány jen frekvence 1800, 2100 a 2600 MHz.

Ve výbavě nechybí kvalitní zadní fotoaparát, který nabídne snímač Sony IMX220 s rozlišením až 20,7 MPx. Ten si poradí rovněž s pořizováním videa ve 4K.

Specifikace Meizu MX4 v bodech

  • displej – 5,36palcový Sharp s rozlišením 1920 x 1152 pixelů, Corning Gorilla Glass 3
  • CPU – osmijádrový procesor MediaTek MT6595 (čtyřjádrový Cortex A17 s frekvencí 2,2 GHz a čtyřjádrový Cortex A7 s frekvencí 1,7 GHz)
  • GPU: PowerVR G6200 MP4
  • RAM – 2 GB
  • vnitřní úložiště – 16/32/64 GB
  • zadní fotoaparát – 20,7 MPx, F/2.2 aperture (IMX220 Exmor RS sensor), dva LED blesky, 4K video
  • přední fotoaparát – 2 MPx, f/2.0
  • baterie – 3100 mAh
  • OS – FlymeOS 4.0 (Android 4.4 KitKat)
  • konektivita – WCDMA, 4G LTE FDD (1800 / 2100 / 2600 MHz), Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
  • rozměry: 144 x 75,2 x 8,9 mm
  • hmotnost: 147 gramů

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Displej

Společnost Meizu sáhla po ověřeném IPS panelu od společnosti Sharp – výsledkem je 5,36″ displej s Full HD rozlišením, který se pochlubí skvělým podáním barev, velmi dobrou čitelností na slunci a také dobrou přesností a citlivostí. Z displeje jsme zkrátka měli velmi dobrý pocit ve všech směrech. Dobře fungovalo rovněž automatické řízení jasu, i když byl obraz někdy zbytečně tmavý. Displej je kryt tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 3.

Meizu MX4 -  displej (1)

Zvukový výstup a reproduktor

S kvalitnějšími sluchátky tvoří Meizu MX4 výborného hudebníka kdekoliv a kdykoliv. Zvukový výstup je na běžný poslech dostatečně kvalitní a drtivá většina uživatelů bude rozhodně spokojena. Pochválit musíme rovněž reproduktor, který hraje až nezvykle hlasitě, ale zároveň na poměry mobilních telefonů i nadstandardně kvalitně.

Meizu MX4 -  reroduktor

Test výkonu (benchmarky)

Meizu MX4 - test výkonu, antutu

Herní výkon

Výkon osmijádrového čipu a grafického akcelerátoru PowerVR G6200 MP4 je obrovský, čekali jsme proto hladký chod při hraní i těch nejnáročnějších titulů. To se povedlo, i když výhrady máme – v případě titulu N.O.V.A. 3 bylo hraní sice plynulé, ale textury byly rozházené, takže hra byla nehratelná. S hrami Need for Speed: Most Wanted či Real Racing 3 a Modern Combat 4 neměl telefon Meizu MX4 žádné problémy.

Meizu MX4 -  Real Racing 3

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

Při používání bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth jsme nenarazili na žádné problémy. Internetové připojení Wi-Fi bylo stabilní a žádné výpadky nás nepotkaly. Bluetooth pak pracoval spolehlivě v kombinaci s chytrými hodinkami a nenastal ani problém při odesílání souborů do jiného přístroje.

Datové sítě

Anténa v telefonu je průměrně citlivá a při provozu na GSM, 2G či 3G síti nás nepotkaly žádné nestandardní situace. Meizu MX4 se díky novému čipu MediaTek pyšní i LTE konektivitou s frekvenčním dělením duplexu, který používají naši operátoři. Bohužel si telefon poradí pouze s frekvencemi 1800, 2100 a 2600 MHz. To znamená, že často používaný LTE internet na 800 MHz či 900 MHz vám stejně jako v našem případě s operátorem Vodafone nepoběží. LTE konektivita je tak značně omezena.

USB OTG

Čínský výrobce nezapomněl vybavit model Meizu MX4 také funkcí USB OTG, díky které lze k telefonu připojit myš, klávesnici či třeba Flash disk.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Meizu MX4 automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Byli jsme moc zvědaví, jak si poradí s lokalizací polohy nejnovější čip od MediaTeku. Fix polohy trvá maximálně půl minuty, většinou je to otázkou několika sekund. V tomto ohledu rozhodně nemáme co vytknout. Nezklamalo nás ani navigování v aplikaci Sygic, které velmi rychle lokalizovalo naši polohu a následné zaměření a určování směru bylo bezchybné. Korektně pracoval i digitální kompas. Vypadá to, že MediaTek konečně ve své nejnovější verzi zapracoval na GPS, která se vyrovná konkurenci

Meizu MX4 -  GPS satelity

Baterie a výdrž

Jelikož se Meizu MX4 pochlubí baterií s kapacitou 3100 mAh, čekali jsme slušnou výdrž na jedno nabití. Kombinace výkonného procesoru a velkého 5,36″ Full HD displeje ale způsobila, že byla výdrž na jedno nabití spíše průměrná. Většinou se telefon odporoučel při našem intenzivním využívání (stále aktivní datové přenosy či Wi-Fi, pár hodin hudby, brouzdání na internetu, spoustu mail atp.) již po prvním dnu. Dá se tedy předpokládat, že výdrž se u normálních uživatelů bude pohybovat okolo 1,5 dne a na dva dny se dostanete, jen pokud budete vypínat datové přenosy.

Podobné výsledky podpořily i naše testy na výdrž baterie.

Meizu MX4 - test výdrže

Uživatelské prostředí

Flyme OS 4.0 – převlečený Android 4.4.2

Meizu si podobně jako Xiaomi vytváří vlastní systém, který staví na Androidu. Čtvrtá verze Flyme OS vychází z Androidu 4.4.2, což nás potěšilo. Prostředí je pak od čistého Androidu poměrně výrazně vzdáleno a předěláno bylo takřka vše. Flyme OS tvoří nové prostředí, které je ale v našich očích poměrně povedené. Nese se ve svěžím a moderním duchu, spousta voleb je intuitivních a po chvilce zvyku se nám s telefonem pracovalo velmi dobře.

Drobnou inspiraci vidíme i u Xiaomi – například aplikace Zabezpečení v sobě rovněž jako v MIUI obsahuje odstranění nepotřebných souborů, vyčištění cache, kontrolu virů, správu aplikací, které se spouští samy po startu či kontrola oprávnění. Ocenili jsme také možnost nahrávání hovorů.

Meizu MX4 -  FLyme OS, Android 4.4.2

Rychlost a stabilita

Nejnovější a nejvýkonnější osmijádrový procesor od MediaTeku v kombinaci s 2GB RAM pamětí zajistí opravdu velmi vysoký výkon, který se promítl i do rychlosti prostředí. Ačkoliv bylo prostředí velmi rychlé, stále zde cítíme rezervy a na nejrychlejší mobilní telefony Meizu MX4 nemá. Zmínit můžeme například Sony Xperii Z3, Nexus 5 či Xiaomi Mi4.  Na padání aplikací jsme párkrát narazili a tak trochu cítíme, že odladěnost prostředí zatím není na takové úrovni, jak bychom možná očekávali.

http://youtu.be/TAuxsD92Olc

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer si k našemu překvapení poradí skvěle s T9 vytáčením i s českými znaky (včetně “ě”). Prostředí kontaktů je kompletně předěláno, nabízí ale obdobné volby jako čistý Android a není problém se zde vyznat. Přenos zvuku při hovoru byl dostatečně hlasitý a kvalitní, ocenili jsme i možnost nahrávání hovorů.

Klávesnice není na první pohled špatná, chyběly nám ale například další znaky pod klávesami a nefungoval ani český slovník. Krátce po zprovoznění telefonu jsme tedy stáhli SwiftKey.

Meizu MX4 -  klávesnice

Prostředí systému Android 4.4.2

Fotoaparát a natáčení videa

Telefon Meizu MX4 je vybaven snímačem s maximálním rozlišením až 20,7 MPx. Čínský výrobce sáhl po snímači Sony IMX220, který je použit například v nejnovější řadě Sony Xperia Z3. Už jen tento fakt slibuje povedené fotografie i video v rozlišení 4K. Výsledné fotografie jsou na poměry mobilních telefonů do 10 tisíc korun opravdu dobré, trochu se nám jen zdálo, že jsou některé fotky přeexponované. Video na tom bylo také dobře. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Meizu MX4 -  aplikace fotoaparátu (3)

 

Fotografie

Video

Server Youtube bohužel nepodporuje kodek H265, do kterého Meizu MX4 nahrává video ve 4K. Vzorek tedy stahujte zde.

Kdy, kde a za kolik?

Meizu MX4 přichází se slušnou výbavou, která zahrnuje skvělý displej, velmi výkonný osmijádrový procesor a povedený fotoaparát. Cena pod 10 tisíc Kč je tak možná trochu překvapením. Za tuto cenu se rozhodně jedná o zajímavý nákup.

Resumé

Meizu MX4 už netvoří exotické zboží z Číny, ale tento netradiční přístroj s Androidem si může bez problémů zakoupit i český občan. S tímto přístrojem se rozhodně odlišíte – nabídne kvalitní konstrukci, netradiční systém a ovládání, navíc nezklame ani hardwarovou výbavou.

Vypíchnout musíme především skvělý 5,36″ Full HD displej, který nabídne brilantní podání barev s výbornou čitelností na slunci. Celkové zpracování telefonu je rovněž na skvělé úrovni a kromě zjevné podoby s iPhonem nemáme výhrady ani k designu telefonu. Stejně tak výkonu je dostatek, o což se postaral osmijádrový procesor MediaTek MT6595 v kombinaci s 2GB RAM pamětí a dobrý byl i 20,7MPx fotoaparát s možností nahrávat video ve 4K.

Netradiční systém Flyme OS 4.0 představuje Android 4.4 zcela převlečený do jiného kabátku. Na používání telefonu si tak musíte nějaký čas zvyknout, ale nakonec se nám toto prostředí líbilo. Reakce telefonu byly rychlé, přesto do vlajkových modelů ještě něco schází. Setkali jsme se také s několika pády aplikací a problémem s texturami ve hře N.O.V.A. 3. Čínská společnost by tak na systému ještě měla trochu zapracovat.

Velká očekávání jsme měli od výdrže na jedno nabití, nakonec se ale Meizu MX4 zařadil po bok jiných smartphonů a průměrně nám telefon vydržel pouze jeden den. Za cenu okolo 10 tisíc korun bychom také ocenili NFC a trápilo nás rovněž LTE, které si neporadilo s frekvencemi 800 a 900 MHz, což použití v našich sítích razantně snižuje. Pokud se přenesete přes zápory zmíněné v recenzi, za cenu okolo 9000 Kč dostanete slušně  vybavený smartphone, se kterým se navíc odlišíte zaběhlému stereotypu.

A konkurence? Za stejnou cenu se dá pořídit již trochu postarší, ale stále velmi výkonný a oblíbený model LG G2, který nabízí o něco lepší výbavu a dvojnásobnou vnitřní paměť. Pozadu není ani s konstrukcí či fotoaparátem. V podobné cenové hladině sídlí také oblíbený model Xiaomi Mi3 se skvělým systémem, ale zase horším fotoaparátem. A pokud se rozhodnete připlatit přibližně 1500 Kč, získáte osvědčený mobilní telefon Sony Xperia Z2, který nabídne lepší hardwarovou výbavu, vyšší výdrž a vodotěsné tělo.

Klady

+ Kvalitní zpracování 
+ Skvělý Full HD IPS displej
+ Vysoký výkon
+ Výborný fotoaparát
+ Povedené prostředí Flyme OS (správce oprávnění, šikovná gesta…)
+ Správa oprávnění aplikací
+ Podpora funkce USB OTG
+ Kvalitní reprodukce zvuku a hlasitý reproduktor
+ Šikovný způsob odemykání telefonu poklepem či přejetím prstu po displeji
+ Možnost nahrávání hovorů

Zápory

– Systém by si zasloužil lepší optimalizaci (občasné padání aplikací, špatné textury v N.O.V.A. 3 atp.)
– Spíše průměrná výdrž na jedno nabití
– Chybí NFC
– LTE podporuje pouze frekvenci 1800 MHz v ČR
– Reproduktor se při hraní často omylem zakryje
– Tlačítka zpět a nedávné aplikace někdy chybí (způsob Meizu je zbytečně komplikovaný)

Za zapůjčení děkujeme společnosti TCCM.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (32)