Máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 23.12.2019
- 39
Ve svých počátcích byl Android operačním systémem spíše pro technologické nadšence, řekněme pro geeky. Dnes ho najdeme na většině chytrých telefonů, díky čemuž se dostal do rukou i naprostým laikům. Touto Víkendovou hlasovačkou a diskuzí se pokusíme zjistit, zda máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM.
Obsah článku
- Originální, nebo alternativní?
- Proč (ne)zkusit alternativní ROM?
- Anketní otázka
- Hlasovačka z minulého týdne
Originální, nebo alternativní ROM?
Nejprve si definujme rozdíly mezi originální a alternativní ROM. Originální ROMka obsahuje firmware (základní software telefonu s operačním systémem), který do telefonu nahrál výrobce. Proti tomu alternativní ROM zpravidla vyvíjejí nezávislí vývojáři třetích stran a do telefonu ji musí nahrát (flashnout) uživatel.
Výhodou originální ROMky je, že ji vytvořil a odladil výrobce přímo pro konkrétní model svého telefonu. Kromě základních funkcí pro zavedení operačního systému a Androidu často obsahuje i nějaké přidané aplikace, případně celou grafickou nadstavbu s funkcemi navíc.
V případě alternativních ROM je situace jiná. Někteří vývojáři jen provádějí úpravy originální ROMky s cílem vylepšit či upravit ji k obrazu svému. Většina alternativních ROMek je však postavena na čistém Androidu a zájemci se rekrutují především z řad těch, jimž nevyhovuje provedení systému od výrobce,
Proč (ne)zkusit alternativní ROM?
Kromě toho, že díky alternativní ROMce můžete zcela změnit vzhled a chování operačního systému (např. z grafické nadstavby na čistý Android), bývají jednou z výhod rychlejší a častější aktualizace. Pro mnoho zařízení, jejichž výrobce ukončil podporu, existují alternativy s podstatně novějším Androidem.
Překážkou na cestě k jiné ROMce bývá často poměrně komplikovaný postup, spočívající v odemykání bootloaderu a dalších operacích. Mnozí výrobci navíc doslova házejí uživatelům pomyslné klacky pod nohy. Vzpomenout můžeme například na Sony Xperia Z1, kde výrobce výslovně varoval, že po odemknutí zavaděče dojde k degradaci kvality pořízených fotek.
I v případě, že tato část procesu proběhne bez problémů, čeká uživatele řada nástrah a možných komplikací, na jejichž konci je občas nefunkční („bricknutý“) telefon. Mnozí prodejci pak odmítají u telefonů s jinou než originální ROM uznávat záruku.
Máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM?
Dostáváme se tedy k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ptáme se: máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM? Pokud používáte více zařízení a alespoň jedno provozujete s alternativní ROM, hlasujte, prosím, pro tuto možnost.
[gravityform id=”279″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]
Pokud používáte alternativní ROM, rozepište se v diskuzi pod článkem o tom, jakou a jak jste s ní spokojeni. V opačném případě můžete rozebrat své důvody, proč jste zůstali na ROMce, kterou do vašeho telefonu nainstaloval výrobce.
Hlasovačka z minulého týdne
Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak často používáte powerbanku. Do ankety se zapojilo 110 hlasujících, její výsledky jsou poměrně jednoznačné, ale z našeho pohledu trochu překvapivé.
Celých 48 % respondentů používá powerbanku „jen výjimečně“. Po 18 % si z pomyslného koláče ukously odpovědi „Powerbanku vůbec nepoužívám“ a „Powerbanku používám několikrát za měsíc“. 11 % používá powerbanku několikrát týdně a jen 3 % denně.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (39)
Přidat komentář