TOPlist

Máte v mobilu paměťovou kartu? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
27.7.2019 08:00
Ikona komentáře 31
Máte v mobilu paměťovou kartu? (Víkendová hlasovačka a diskuze)
Ačkoli průměrná kapacita interního úložiště v chytrých telefonech neustále roste, ještě to nestačí natolik, aby paměťové karty v tomto segmentu ztratily svůj význam. Proto se tomuto tématu budeme věnovat v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se tentokrát hodláme ptát, zda máte v mobilu paměťovou kartu.

Obsah článku

Paměťové karty v telefonech

Paměťové karty nacházely uplatnění už v některých starších („ne chytrých“) mobilech. Zde hrály především roli úložiště pro fotografie a videa, protože samotná interní paměť bývala velmi malá. Podpora paměťových karet je v Androidu v podstatě od jeho počátku, nicméně zajímavý je v tomto směru přístup samotného Googlu.
Máte v mobilu paměťovou kartu?

Máte v mobilu paměťovou kartu?

Nexus One z roku 2010 totiž měl slot pro paměťové karty microSD s kapacitou až 32 GB. Hned v následující generaci Nexus S však tento slot zmizel, a to navždy. Google ho do svých referenčních telefonů nevrátil ani v poslední generaci Pixelů a nevypadá to, že by na tom v budoucnu chtěl cokoli měnit. Úplně macešsky se však vyhledávací gigant k tomuto typu úložiště nezachoval. Nejprve v roce 2010 přinesl s Androidem 2.2 možnost přesunu aplikací na kartu, o pět let později v Androidu 6.0 pak přinesl možnost připojení paměťové karty k interní paměti.

Důvody k používání paměťové karty

Nejčastějším důvodem, proč si uživatelé rozšiřují kapacitu paměti kartou, je ukládání většího množství fotografií a videí. Při dnešních rozlišeních fotoaparátů totiž mohou mít pořízené snímky často i výrazně přes 5 MB, takže interní paměť by se velice rychle zaplnila.
Některé telefony mají dedikovaný slot na microSD

Některé telefony mají dedikovaný slot na microSD

Možnost připojení karty k interní paměti pomalu ale jistě ustupuje do pozadí. Důvody jsou zřejmé: přes zjevné klady převažují nevýhody v podobě nižší spolehlivosti a rychlosti paměťových karet, což v konečném důsledku mohlo degradovat výkon celého zařízení. Zatímco část výrobců od paměťových karet po vzoru Googlu úplně upustila, někteří je stále podporují. Nejčastěji mají prostor v hybridním slotu – uživatelé si tak musí volit mezi instalací dvou SIM karet, nebo jedné SIM a jedné paměťové karty microSD.

Máte v mobilu paměťovou kartu?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. S ohledem na výše uvedené je asi jasné, že se budeme ptát, jestli máte v mobilu paměťovou kartu. Pokud vlastníte více telefonů, hlasujte podle toho, který používáte nejčastěji. [gravityform id=“258″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“] V diskuzi pod článkem se můžete například zamyslet nad úlohou paměťových karet v mobilních telefonech. Napište nám, jak velkou máte v mobilu paměťovou kartu, a co na ní máte uložené! Pokud váš smartphone microSD karty nepodporuje, zauvažujte nad tím, zda vám to chybí, nebo nikoli.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli platíte mobilním telefonem. Je evidentní, že výsledky ovlivnila skutečnost, že hlasování probíhalo na webu, který navštěvují příznivci mobilních technologií.
Výsledky ankety Platíte mobilním telefonem?

Výsledky ankety Platíte mobilním telefonem?

Do ankety se zapojilo celkem 180 čtenářů, přičemž celých 42 % uvedlo, že platí telefonem všude, kde je to možné. Dalších 19 % platí telefonem většinou a 12 % jak kdy. Proti nim stojí 13 % hlasujících, kteří telefonem platit nechtějí a dalších 5 %, jejichž banka to nepodporuje. Smutným číslem je 6 % respondentů, kteří telefonem neplatí, protože jejich přístroj nedisponuje NFC čipem.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: