Máte v mobilu „lechtivé“ fotky? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 3.10.2018
- 9
O tom, že mobilní telefony jsou vybaveny stále kvalitnějšími fotoaparáty, určitě nikdo nepochybuje. Celkem bez pochyb tak můžeme konstatovat, že pro většinu uživatelů je telefon základním nástrojem pro pořizování fotek. Ale jaké snímky se vlastně nacházejí na kartách a v úložištích chytrých telefonů? Našli bychom mezi nimi i „lechtivé“ fotky? Přiznejte se v dnešní Víkendové hlasovačce!
Obsah článku
Mobil v roli fotoaparátu
Dnešní chytré telefony dokážou nahradit celou řadu elektronických přístrojů. Namátkou můžeme jmenovat například budíky, navigace, přenosné herní konzole, chůvičky, kalkulačky, hodinky, svítilny, diktafony, papírové mapy, hudební přehrávače a celou řadu dalších.
Poměrně podstatnou roli hrají v telefonech fotoaparáty, kterým výrobci věnují značnou pozornost. V podstatě s každou další generací přibývají nové funkce, takže už není výjimkou optická stabilizace, optický zoom, automatická inteligence, starající se o nastavení i následné vylepšení, nebo fázové ostření.
Je jasné, že smartphony s maličkou optikou ještě nemohou konkurovat profesionálním digitálním zrcadlovkám, nicméně běžný „kompakt“ už zastoupí s přehledem. Výhodou foťáku v telefonu je skutečnost, že sebou musíte nosit jen jedno zařízení. Mobil také bývá významně lehčí.
Dalším kladem může být softwarová výbava, díky které třeba hned automaticky zazálohujete pořízené fotky do cloudu, nebo je upravíte a vystavíte na sociální sítě. Fotky z mobilů prostě řadě uživatelů jejich potřebám stačí. Často neberou focení jako umění, ani vyjádření sebe sama, ale prostě rádi dokumentují svět kolem sebe.
Zrádná „selfíčka“
Fotit můžete kde co: přírodu, krajinky, auta, jídla i různé zážitky. Stále rostoucí oblibu zaznamenávají takzvaná „selfies“ – fotografie sebe sama, nebo řekněme autoportréty. Odborníci zdvihají varovný prst a upozorňují, že pokud často pořizujete „selfíčka“, pak můžete být psychopat nebo narcista. Výrobci kontrují stále vyšším rozlišením fotoaparátů a různými funkcemi, starajícími se o to, aby fotka vypadala ještě lépe než realita.
Často se přitom nejedná nevinné autoportréty, ale skutečně pikantní fotky, odhalující mnohdy více než obličej. Své o tom ví desítky celebrit, jejichž často až velmi intimní a „lechtivé“ fotky unikly v roce 2014 na web. Jednalo se o stovky fotografií několika desítek známých osobností.
Jak se to mohlo stát? Všechny dotčené hvězdy a hvězdičky používaly telefony iPhone, které automaticky zálohují pořízené fotky do cloudového úložiště iCloud. Útok byl přitom cílen na uživatelská jména, hesla a bezpečnostní otázky. Stačilo tedy příliš jednoduché heslo nebo odhadnutelná odpověď na bezpečnostní otázku a přístup do cloudu byl otevřen.
Na Androidu jsou z hlediska zálohování fotek obdobnou službou Fotky Google, nabízející automatické nahrávání snímků ve vysoké kvalitě s neomezeným prostorem zdarma. Na toto cloudové úložiště dosud nebyl veden žádný větší útok, jehož následkem by byl únik fotek známých osobností. Samozřejmě je otázkou, nakolik jsou v těchto kruzích zastoupeny telefony s Androidem.
Máte v mobilu „lechtivé“ fotky?
Ruku na srdce: pořizování řekněme „pikantních“ fotek zdaleka není jen doménou celebrit. Podobně se chovají i „obyčejní lidé“ či, chcete-li, „běžní uživatelé“. Jak jste na tom vy? Na to se zaměříme v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze. Máte v telefonu nějaké „lechtivé“ fotky ať už sebe, nebo jiné osoby? A pokud je vaše odpověď kladná, nebojíte se, že by se k nim mohl dostat někdo nepovolaný?
[gravityform id=”215″ title=”true” description=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, proč v telefonu (ne)máte „lechtivé“ fotky a jak je případně zajišťujete před tím, aby je nespatřil někdo, kdo je nemá vidět.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, kolik jste zaplatili za svůj (aktuální) telefon. Vcelku jednoznačným vítězem se stala cenová kategorie 3001 až 6000 Kč, kde hlasovalo 26 % ze 202 respondentů.
Druhá nejčastější odpověď zněla „9001 až 12000 Kč“ a hlasovalo pro ni 17 % účastníků, dalších 15 % pak za svůj telefon dalo mezi 6001 a 9000 korunami. Telefon s cenovkou 12001 a více si pořídilo 36 % účastníků hlasovačky z minulého týdne.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář