Mapy Google dostanou mnohem detailnější satelitní snímky
- Články
- Karel Kilián
- 12.7.2016
- 10
Satelitní či letecké snímky v mapách se těší velké oblibě – často totiž zobrazují situaci v daném místě stravitelněji než schematické mapy. Najdete je jak v Mapách.cz, tak samozřejmě i v Mapách Google a aplikaci Google Earth. Právě Google v pondělí na oficiálním blogu oznámil chystané nasazení nových snímků ze satelitu Landsat 8. Kromě toho používá ke zpracování fotek nové postupy, které by měly přinést ještě o něco ostřejší obrázky a realističtější barvy.
Častým problémem při focení zemského povrchu je oblačnost. Při novém procesu byly z milionů obrázků vybrány jen ty nejčistší obrazové body a výsledkem by měly být satelitní snímky bez oblačnosti a dalších vad.
Satelitní snímky z Landsat 8
Satelit Landsat 8 byl vypuštěn na oběžnou dráhu 11. února 2013. Od té doby krouží kolem naší planety a pořizuje snímky jejího povrchu, které mohou být použity v zemědělství, vzdělávání, obchodu, vědě a vládními institucemi. Landsat 8 dokáže zachytit obraz s většími detaily, realističtějším podáním barev a za stejné období zvládne pořídit dvakrát více snímků než jeho předchůdce Landsat 7. Jedná se o otevřený projekt NASA, jehož výsledky může využívat prakticky kdokoli.
Landsat Data Continuity Mission Overview
Porovnejte sami rozdíly snímků New Yorku s detaily mrakodrapů, stínů budov, baseballovým a softbalovým hřištěm v Central Parku.
Předchozí satelitní mapy pocházely z Landsat 7 ve své době patřily na špičku. Bohužel fotky pořízené po roce 2003 byly ovlivněny selháním hardwaru, kvůli kterému chybí v některých místech data. Reálně to můžete vidět na následující dvojici fotek Oklahoma City, pořízených v letech 2000 a 2003.
Původní snímky měly rozlišení 15 metrů na 1 obrazový bod. U těch současných zatím internetový gigant s konkrétními čísly nepřišel, ale na první pohled je zřejmé, že kvalita šla hodně nahoru.
Zpracování snímků
K přípravě nových satelitních podkladů bylo použito veřejně dostupné API aplikace Google Earth. Toto aplikační rozhraní používají například vědci, sledující vývoj lesního porostu na planetě, předpovídající propuknutí malárie a mapující stav globálních povrchových vod.
Podobně jako u předchozích map bylo nutné vytěžit data a informace z téměř petabytu snímků (petabyte = 1000 terabyte). To je více než 700 bilionů jednotlivých obrazových bodů, ze kterých se vybíraly ty nejlepší. Pro představu o jak velké číslo se jedná: 700 bilionů je 7000x více než odhadovaný počet hvězd v galaxii Mléčná dráha nebo 70x více než předpokládaný počet galaxií ve vesmíru.
Otázkou je, zda jsou nové fotky nasazeny již na celé virtuální zeměkouli. Z krátkého redakčního průzkumu můžeme konstatovat, že jsme aktuálnější obrázky zatím nezaznamenali. Předpokládáme, že je Google bude uvolňovat postupně.
Zdroje: maps.googleblog.com, androidauthority.com, androidcentral.com, androidpolice.com, androidheadlines.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (10)
Přidat komentář