MAPS.ME: perfektní offline mapy celého světa pro Android
- Recenze
- Karel Kilián
- 8.9.2014
- 27
Chystáte se na cestu do zahraničí a máte před sebou strašáka v podobě orientace na neznámých místech? Tak si jednoduše zabalte mapy – samozřejmě ne do tašky či batohu, ale do svého chytrého telefonu.
Aplikace MAPS.ME nabízí rychlé a detailní offline mapy všech zemí světa. Funguje kdekoli a kdykoli a k jejímu používání není nutné připojení k Internetu.
https://www.youtube.com/watch?v=RHnUSKIULbs
Co MAPS.ME slibují?
Autoři, pracující pod hlavičkou vývojářského studia MapsWithMe GmbH, kteří mají na svém kontě bezmála třicítku turistických průvodců pro nejrůznější země po celém světě, se v úvodu chlubí úspěchy své aplikace. Těmi jsou více než šest milionů stažení a umístění mezi pěti nejlepšími cestovními aplikacemi ve více než osmdesáti zemích. Dále jmenují vlastnosti, kterými jejich program vyniká:
- Vysoká podrobnost – více informací, než na ostatních mapách.
- Miliony bodů zájmu (POI – “point of interest”): restaurace, čerpací stanice, turistické cíle, …
- Aktualizované mapové podklady OpenStreetMap, které připravují a upravují uživatelé z celého světa. K jejich používání není nutné připojení k Internetu, takže je můžete používat i v zahraničí bez obav z roamingových poplatků.
- Užitečné v rodném městě, nepostradatelné na cestách.
- Pokrytých je 345 zemí a ostrovů.
- Platíte jen jednou – žádné další opakované ani jednorázové platby. Mapové podklady jednotlivých zemí pak můžete stahovat zdarma a bez omezení. Aplikace není vázána na zařízení – po zakoupení placené verze ji lze používat na více telefonech a tabletech se stejným účtem Google.
- Pravděpodobně nejrychlejší offline mapy vůbec. Zobrazují mapu již v okamžiku, kdy ostatní teprve načítají.
- Inovativní způsob komprese mapových podkladů, díky kterým jsou stahované mapy malé a zabírají málo místa v telefonu.
- Offline vyhledávání.
- Možnost přidat libovolné místo do oblíbených položek pro jeho snadnější opětovné nalezení.
- Import a export oblíbených položek ve formátu pro jiné mapy MAPS.ME, KML či KMZ.
- Sdílení aktuální polohy na mapě prostřednictvím e-mailu nebo textové zprávy.
- Režim automatického sledování – mapa se posouvá a otáčí podle aktuální polohy a směru pohybu.
https://www.youtube.com/watch?v=aW6gFazojcE
Jak MAPS.ME fungují v praxi?
Aplikaci MAPS.ME — offline mapy ve verzi 3.1.1 jsme zakoupili za necelých 105 korun a nainstalovali ji na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Překvapila velikost instalačního balíčku – bez mapových pokladů jsme stahovali 50 MB dat, což není právě málo. Po spuštění aplikace sama rozpoznala, že se nalézáme v České republice a nabídla stažení odpovídajících map. Když jsme se koncem týdne přesunuli do Maďarska, navrhly MAPS.ME stažení mapových pokladů této země. Po stažení map se již zobrazilo jednoduché a intuitivní prostředí aplikace.
Největší část obrazovky logicky zabírají mapy, které lze přibližovat a oddalovat buď tlačítky po pravé straně, nebo tradičním gestem “štípnutí”. K posunu v mapě vystačíte s obvyklým tahem prstu po obrazovce požadovaným směrem.
Klepnutím na objekt (například město či parkoviště) ho označíte a v horní části obrazovky se ukážou dostupné informace. Skrze hvězdičku přidáte objekt do oblíbených položek.
V dolní liště najdete čtyři tlačítka – šipka zcela vlevo zobrazí aktuální pozici, na které se nacházíte, včetně vyobrazení směru pohledu a (ne)přesnosti.
Tlačítko s lupou slouží, jak bychom předpokládali, k vyhledávání, které funguje i bez připojení k Internetu. Hledat lze buď podle klíčového slova, kdy jsou výsledky zobrazovány průběžně během zadávání znaků, nebo podle kategorie, kde aplikace zobrazuje požadovaná místa podle vzdálenosti.
Připraveny jsou následující kategorie bodů zájmu: jídlo, hotel, pamětihodnosti, doprava, čerpací stanice, obchod, zábava, bankomat, banka, parkoviště, záchody, lékárna, nemocnice, pošta a policie. Po výběru položky z výsledků se zobrazí umístění v mapě, včetně vyobrazení aktuální polohy. V tomto místě si ale neodpustíme drobnou kritiku – databáze bodů zájmu by mohla být rozsáhlejší, neboť například v sekci “jídlo” chyběla celá řada restaurací, stejně tak vyhledávání nenašlo některé zajímavé podniky.
Ikonka s hvězdičkou otvírá seznam oblíbených položek, zde nazývaný jako Záložky. Seznam je možné sdílet e-mailem či skrze další programy. Položky jsou seřazeny podle vzdálenosti, klepnutím zobrazíte polohu bodu v mapě.
Čtvrté tlačítko je kontextová nabídka s následujícími položkami:
- Stáhnout mapy – stažení mapových podkladů dle výběru uživatele. Nejprve je nutné zvolit kontinent, potom zemi a v některých případech i region ke stažení. Například Česká republika je velká 218 MB, Slovensko 86 MB, Rakousko 194 MB a Polsko 294 MB. Skrze tento seznam lze již stažené mapy mazat, u vybraných států lze také otevřít stránku cestovního průvodce v Obchodě Play.
- Nastavení a více – v této sekci naleznete možnosti konfigurace, nápovědu, ohlášení chyby, odkazy na komunitní podporu, hodnocení programu v Obchodě Play, zobrazení údajů o verzi a autorských právech. V nastavení lze zvolit úložiště map, jednotky, povolit či zakázat odesílání anonymních statistik použití a zobrazení tlačítek pro přiblížení mapy.
- Sdílet mé umístění – v tomto případě je nutné nejprve pomocí tlačítka se šipkou zjistit aktuální polohu uživatele. Poté přes tuto položku vyvoláte systémovou nabídku pro sdílení, aktuální poloha je pak odeslána jako zkrácený odkaz do mapy.
- Hotels search – vyhledávání hotelů na webu Booking.com skrze webový prohlížeč. Tato funkce pochopitelně vyžaduje dostupné internetové připojení, nicméně hotely naleznete i v databázi bodů zájmu.
- Více aplikací – seznam turistických průvodců pro Android ke stažení. Průvodci přitom fungují jako samostatné aplikace, které stáhnete a nainstalujete z Obchodu Play.
Resumé
MAPS.ME si jistě zaslouží pochvalu za jednoduché a naprosto intuitivní uživatelské prostředí, ve kterém se snadno zorientuje každý, kdo někdy pracoval s podobným typem aplikace. Můžeme konstatovat, že načítání, vykreslování a zobrazování map je opravdu svižné – rozhodně rychlejší než jejich stahování z Internetu. Líbí se nám také grafické provedení, které sice zcela neodpovídá nejnovějším designovým trendům aplikací pro Android, přesto je přehledné a vizuálně příjemné.
Chválíme možnost stahování jen těch map, které budete potřebovat; líbila se nám také automatická nabídka stažení mapy v případě, kdy se ocitnete v zemi, jejíž mapové podklady v zařízení chybí.
Slabší stránkou je databáze bodů zájmu, která neobsahuje tolik míst, kolik jich například ve stejném bodě najdou Mapy Google. V tomto směru ale nelze výtku směrovat jinam, než ke komunitě, která mapové podklady připravuje. Pokud byste chtěli i by přispět svým dílkem k doplnění mozaiky, máte možnost na oficiálním webu pro editaci OpenStreetMap. Editor je poměrně jednoduchý a po krátkém “proškolení” si s ním poradí asi každý.
Je důležité uvědomit si, že nejde o navigaci, ale mapovou aplikaci – proto nebudeme kritizovat absenci hlasových pokynů, kterými disponují například Mapy Google. MAPS.ME vás sice dovede do místa určení, ale pouze způsobem obvyklým pro klasické papírové mapy s přidanou hodnotou v podobě zobrazení aktuální pozice.
Budeme-li hodnotit samotné mapové podklady, můžeme konstatovat, že v civilizovaných zemích, kde je silná komunita, dospěly do solidně použitelného stavu, blížícího se možnostem využití komerčních map. Důkazem budiž “zadarmové” navigace, používající právě OpenStreetMap, jako jsou NavFree, BE-ON-ROAD či MapFactor, které jsou (až na občasné dětské mušky) velmi dobře použitelné v praktickém životě. Opět platí: pokud v mapách naleznete chybu, můžete se sami podílet na její opravě.
Placenou verzi, kterou si zatím koupilo více než sto tisíc uživatelů, přijde na 105 Kč a její hodnocení v Obchodě Play je 4,5 z maximálních 5,0 možných. 50 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.1 a novějším.
K dispozici je také varianta MAPS.ME Lite, která je zdarma a nabízí offline mapy jakékoli země, veškeré podrobnosti na mapě a aktuální polohu zjištěnou GPS. Proti placené verzi chybí především offline vyhledávání na mapě, dále ukládání míst do oblíbených, rotace mapy, sdílení oblíbených položek a režim automatického sledování. Jestliže se bez těchto funkcí obejdete, můžete si aplikaci stáhnout zadarmo, stejně jako více než milion uživatelů. Průměrná známka je v tomto případě 4,2. Velikost instalačního balíčku a kompatibilita jsou stejné, jako u verze Pro.
Závěrem dejme slovo uživatelům, kteří aplikaci komentovali při svém hodnocení v Obchodě Play. Například Ondřej Langr napsal: “Tato aplikace byla první, za niž jsem byl ochoten zaplatit. Je svižná a má skvělé mapy. Zkoušel jsem ji i v zahraničí – je příjemné používat tytéž mapy u nás i na cestách.” Další praktickou zkušenost přidává Josef Pánek: “Podrobné mapy, skvěle funguje, spolupracuje s GPS Nainstalována v tabletu schopna nahradit navigaci. Stále vidíte daleko dopředu, kam jedete. Procestoval sem s ní Ameriku, bez problému.” Do třetice všeho dobrého ještě jeden spokojený uživatel: “Za ty peníze úplně luxusní. Ukazuje zastávky, obchody a jiné. Vše je úžasné, jednoduché a rychlé. Jen bych ocenil rozšíření hledání o popisná čísla a o sekci země, město a ulice. Naší Vesteckou ve Vestci nemohu ve vyhledávači najít. Ale, to jsou detaily. Jsem maximálně spokojený.”
Používáte k podobným účelům jinou aplikaci? Neváhejte a podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem! Těm nejzajímavějším programům se budeme věnovat v některé z dalších recenzí!
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (27)
Přidat komentář