Našim čtenářům jistě nemusíme vysvětlovat, jaká rizika obnáší instalace aplikací z takzvaných “alternativních zdrojů.” Položme si ale nejprve otázku: proč by se nějaký zlomyslný vývojář snažil vymýšlet aplikaci, která ve vašem mobilu bude dělat neplechu? Odpověď je poměrně prostá: stačí si uvědomit, kolik soukromých a jinak neveřejných dat ve svém telefonu máte – například jména, e-mailové adresy, telefonní čísla, data narození a další údaje, které jsou zpravidla poměrně aktuální. Marketingová šedá zóna (rozumějte “spammeři”) jsou za taková data velice vděční – dokonce natolik, že jsou za ně často ochotni i platit. A kde je poptávka, tam je logicky i nabídka – proto vznikají programy, sbírající nejrůznější data z telefonů.
Typickým způsobem, jak se malware dostane do systému, je jeho stažení v domněnce, že se jedná o nějakou (zpravidla placenou) aplikaci zdarma. Existují v podstatě dva scénáře: aplikace, kterou uživatel poptával, vůbec není součástí balíčku a ten obsahuje jen škodlivý program, nebo aplikace v balíčku je, třeba i funkční, a jaksi bokem se nainstaluje nežádoucí malware.
V okamžiku, kdy máte v telefonu či tabletu malware, je vlastně jedno, jakým způsobem jste ho tam dostali, a jestli jste to byli vy, člen rodiny, nebo známý či dítě, které si “hrálo” se zařízením bez vašeho dozoru. Výsledkem mohou (ale nemusí být) automaticky otevíraná okna, různé aplikace, které jste sami neinstalovali a podobně.
Odinstalace škodlivého programu nemusí být vždy jednoduchá – dobře propracované aplikace totiž dokážou zamezit své odinstalaci přes systémové nastavení. Naštěstí existuje poměrně jednoduchý trik, jak toto omezení obejít. Pojďme se tedy podívat na to, jak vyhnat malware z vašeho Androida!
1. krok: nastartujte do nouzového režimu
Jakmile se ve vašem systému začnou objevovat vyskakující okna a reklamní panely, nabízející například odstranění viru (ačkoli pro Android viry neexistují), či zaznamenáte-li zpomalení systému, způsobené nějakou škodlivou aplikací, měl by být prvním krokem start do nouzového režimu. Čím se nouzový režim liší od toho standardního? Především tím, že zakáže spuštění všech aplikací třetích stran po startu systému. Tím pádem se nenastartují ani různé ochrany, bránící v odinstalaci malware.
Proces startu do nouzového režimu se může lišit v závislosti na zařízení, nicméně na většině telefonů a tabletů to funguje následovně:
- Stiskněte tlačítko pro vypnutí zařízení, dokud se neobjeví nabídka.
- V této nabídce dlouze držte položku Vypnout.
- Po několika okamžicích se zobrazí dialog s otázkou, zdali si přejete restartovat systém do nouzového režimu.
- Odpovězte kladně stiskem OK a zařízení se automaticky restartuje.
V případě, že malware blokuje nabídku pro vypnutí systému, je nejrychlejším způsobem buď provedení “tvrdého resetu,” nebo vypnutí dlouhým podržením tlačítka pro vypnutí/zapnutí. U zařízení s vyjímatelnou baterií je to jednoduché: stačí vyjmout akumulátor a po chvilce ho vrátit zpět. Pokud zařízení nemá vyměnitelnou baterii, zkuste stisknutím a podržením tlačítka napájení po dobu deseti sekund spustit “tvrdý reset.” Pokud nefunguje ani tato cesta, stiskněte a podržte tlačítka napájení a hlasitosti stisknutá po dobu 10 sekund.
Při dalším startu systému budete muset stisknout kombinaci hardwarových tlačítek, kterou se dostanete do nouzového režimu. U většiny telefonů a tabletů lze toto provést stiskem a podržením obou tlačítek hlasitosti, když zařízení bootuje. U starších telefonů a tabletů fungovalo tímto způsobem dlouhé podržení hardwarového tlačítka Menu během startu.
Že jste se úspěšně dostali do nouzového režimu, poznáte podle textu “Nouzový režim” v levém dolním rohu obrazovky.
2. krok: odinstalujte malware
Poté, co jste úspěšně nastartovali systém do nouzového režimu, začněte tím, že zamíříte do systémového nastavení telefonu/tabletu. Zde otevřete nabídku Aplikace, malware byste měli najít v sekci Stažené.
Projděte tedy celý seznam a pokuste se nalézt programy, jejichž funkce vám není známa a/nebo nevíte, že byste je sami instalovali. Určitě doporučujeme před odinstalací použít vyhledávač Google a proklepnout si každý podezřelý program. Jednotlivé aplikace odinstalujete prostě tak, že otevřete jejich položku a pak stisknete tlačítko Odinstalovat.
Jestliže je tlačítko Odinstalovat zašedlé a nelze ho stisknout, bude to s největší pravděpodobností způsobeno tím, že aplikace je nainstalována jako takzvaný “správce zařízení.” Tuto roli je nutné nejprve odebrat a teprve poté bude možné provést standardní odinstalaci. Jak na to?
- Vraťte se do hlavní nabídky systémového nastavení.
- Přejděte do sekce Zabezpečení.
- Otevřete sekci Správci zařízení.
- Deaktivujte zatržítko vedle aplikace, které chcete práva správce zařízení odebrat.
- Potvrďte své rozhodnutí tlačítkem Deaktivovat.
- Pak byste měli být schopni odinstalovat aplikace bez problémů.
3. krok: nastartujte systém
Poté, co odstraníte všechny malware aplikace, můžete Android opětovně spustit do normálního režimu. Stiskněte tedy tlačítko napájení, přístroj vypněte a poté znovu zapněte. Systém by měl nastartovat v běžném režimu.
Celý postup můžete zhlédnout v následujícím videu.
The Easiest Way to Uninstall Malware on an Android Device [How-To]
Inspirováno článkem How to Uninstall Malware from Your Android Device serveru WonderHowTo.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (16)
Přidat komentář