TOPlist

Jednoduchá automatizace Android telefonu – Stáhněte si 3 makra pro MacroDroid

Automatizujte svůj telefon s MacroDroidem

Začalo nám léto a doba dovolených. Komu by se chtělo v takovém počasí vůbec pracovat? Co na to jít chytře a nastavit si telefon tak, aby rutinní činnosti udělal za vás? MacroDroid vás zkusí přesvědčit, že automatizace Android telefonu může být i jednoduchá. Připravili jsme pro vás 3 jednoduchá makra, která si můžete stáhnout rovnou do svých telefonů. Usnadněte si život s MacroDroidem.

Proč zrovna MacroDroid?

MacroDroid není v oboru automatizace telefonu nováčkem. Naopak se jedná o zavedený kus softwaru, jehož historie se datuje až do roku 2012. Od té doby zároveň MacroDroid dosáhl na metu jednoho miliónu stažení. Sami jsme o něm v minulosti psali a to hned několikrát. V tomto ohledu příliš neztrácí ani při srovnání s Taskerem. Ano, není tak komplexní, ale za to nabídne jednodušší a přehlednější uživatelské rozhraní, a hlavně je v omezené verzi dostupný zcela zdarma. Každý tak může MacroDroid bezplatně osahat. Spoustě uživatelů může dokonce pět automatizovaných činností zcela stačit. Navíc krátkou sérii s Taskerem již na stránkách máme.

Automatizované činnosti jsou v MacroDroidu pojmenovány jako makra. Makro můžete složit ze tří různých stavebních kamenů – jde o tzv. spouštěče, akce a podmínky. Spouštěč určuje, kdy se dané makro aktivuje; akce obsahuje, co se provede. Poslední podmínky pak upřesňují stav pro spuštění makra. Například se makro spustí jen tehdy, pokud se telefon zrovna nabíjí. Tyto tři části jsou v aplikaci přehledně rozdělené barvami – spouštěče jsou červené, akce modré a podmínky zelené. Makra z našeho článku můžete stáhnout (na konci článku) a následně v aplikaci importovat. Ušetříte si tak trochu práce. V hlavním menu najdete oranžovou položku Export/Import. Zadáte cestu ke staženému souboru a voilà – makro máte k dispozici na vašem telefonu. V takovém případě, je ale nutné, některá makra upravit vašimi údaji (vyplnit vaše kontakty, e-mailové adresy apod.). Druhou možností je vytvořit makro od základu.

Macrodroid – Device Automation

Macrodroid - Device Automation

Při tvorbě nového makra, doporučujeme využít aktivní hledání v horní části aplikace. Pokud chcete vložit pauzu do vašeho makra, pak stačí vyhledat slovo „vyčkat“ a požadovaná akce se vám vyfiltruje. Nemusíte tak úkon manuálně hledat v jednotlivých kategoriích. Užitečné je i občas nahlédnout do sekce „šablony“, která ukrývá online databázi maker od jiných uživatelů. Třeba někdo vytvořil komplexní makro, které bude dobře sloužit i vám.

Android automatizace #1 – Po nabití telefonu přehraje zvukové upozornění

Začneme jednoduchým makrem, které přehraje nastavený zvuk, jakmile je baterie nabita na 100 % své kapacity. Při importu změňte akci Přehrávat/Zastavit zvuk na vámi vybranou melodii a v Odeslat e-mail změňte na vaši emailovou adresu, případně celou akci smažte. Náš čtenář Pavel.K správně podotkl, že by bylo vhodné nastavit upozornění ještě před maximálním dobití – třeba na 95 %. Má pravdu, takové jednání je pro baterii šetrnější. Za konstruktivní doplnění děkujeme.

Postup pro manuální zadání v MacroDroid:

Spouštěče – Jako spouštěč zvolíme Úroveň baterieZvýšení/SníženíZvýší se nastavíme hodnotu 100 %.

Akce – Přehrávat/Zastavit zvukvyberte zvuk. My jsme navíc přidali i upozornění e-mailem. Odeslat e-mail → vyplníte e-mailovou adresu, předmět a zprávu.

Podmínky – Žádná podmínka zde asi není nutná, ale přesto si jednu pro ilustraci vytvoříme. Externí napájení připojenoNapájení připojeno → zaškrtnete libovolné možnosti (například pouze pro rychlonabíjení nebo klidně všechny možnosti). Po dopsání článku nás napadlo, že asi zajímavější podmínkou by pro některé bylo připojení k určité wifi síti. Toho lze dosáhnout Stav wifiPřipojeno k síti → v seznamu vyberete požadované wifi sítě.

Android automatizace #2 – Spuštění hudební aplikace po připojení sluchátek + reset hlasitosti

Po připojení sluchátek většina z nás zamíří do své hudební aplikace. Je tedy na místě tuto činnost automatizovat. Jak to udělat v Taskeru, jsme vám už ukázali v „Automatizace: 3 funkce, které by měl umět každý Android“. Nyní vám ukážeme, jak to samé zvládne MacroDroid. Navíc k tomu přidáme reset hlasitosti na námi vybranou úroveň, takže se už nestane, že vám hlasité nastavení od minule utrhne uši. Při importu upravte Změna hlasitosti na vámi požadovanou hodnotu a ve Spustit vyberte váš hudební program.

Postup pro manuální zadání v MacroDroid:

Spouštěče – Sluchátka připojena/odpojenaSluchátka připojenaJakýkoli.

Akce – Změna hlasitosti → zaškrtneme Média / Hudba a nastavíme požadovanou hodnotu. Dále přidáme druhou akci Spustit aplikaci, kde ze seznamu vybereme požadovanou aplikaci. V nastavení spuštění máme na výběr ze dvou možností „Nový“ a „Vynechat z nedávných“. První možnost znamená čisté spuštění aplikace, druhá možnost znamená obnovení aplikace, pokud byla nedávno spuštěna. Pro hudební aplikaci preferujeme druhou možnost.

Podmínky – Nepřidali jsme žádnou podmínku.

Android automatizace #3 – Aktualizace aplikací při nabíjení

Žádný moderní telefon už asi nemá problém s aktualizací aplikací. Přesto když můžeme, tak proč to nesfouknout v době, kdy je telefon připojen na nabíječku?

Postup pro manuální zadání v MacroDroid:

Spouštěče – Externí napájení připojeno/odpojenoExterní napájení připojeno → zaškrtnete požadované typy nabíjení (my zvolili všechny).

Akce – Nejprve spustíme obchod Google Play pomocí Spustit aplikaci. V nastavení spuštění vybereme možnost „Nový“, aby se nám obchod vždy spustil na úvodní obrazovce. Zařadíme čekací příkaz, aby se aplikace stoprocentně spustila. K tomu využijeme akci Vyčkat před další akcí a zvolíme dobu trvání. My nastavili pět sekund. Následuje kliknutí na menu. K tomu využijeme akci UI interakceKliknutíX, Y souřadnice a zadáme pozici v pixelech, kde se nachází požadované tlačítko. Zde se nachází drobný zádrhel – telefony se liší rozlišením obrazovek, takže pro různé telefony budou tyto hodnoty odlišné. Naše údaje odpovídají Redmi 5 s rozlišením 720 x 1440px.

Celá posloupnost akcí je následující:

  • Spustit Obchod Google Play
    • Vyčkat 5 sekund
  • UI Interakce -> Kliknutí 80, 120 (na menu)
    • Vyčkat 2 sekund
  • UI Interakce -> Kliknutí 250, 400 (Moje aplikace a hry)
    • Vyčkat 5 sekund
  • UI Interakce -> Kliknutí 640, 365 (Zjištění dostupných aktualizací, případně instalace aktualizací)

Podmínky – Jako podmínku jsme nastavili minimálně pět zbývajících procent baterie. Úroveň nabití baterieVíce než → zvolili jsme 5 %.

Makra ke stažení a závěr

Makra jsme pro vás nahráli na server uloz.to. Všechna makra samozřejmě můžete jakkoliv upravit.

  1. Po nabití telefonu přehraje zvukové upozornění
  2. Spuštění hudební aplikace po připojení sluchátek + reset hlasitosti
  3. Aktualizace aplikací při nabíjení

Automatizace Android telefonu je mnohem rozsáhlejší téma, které dnešní článek pouze trochu nakousl. Automatizovat lze totiž téměř prakticky všechno. Zajímalo by vás toto téma i do budoucna? Máme v podobných článcích pokračovat a přinést další díl i za týden?

MacroDroid - Device Automation
MacroDroid - Device Automation

Tipy na další automatizované činnosti, najdete v naší starší sérii pro Tasker:

Co všechno jste už automatizovali? Podělte se s námi v komentářích.

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)