Lookout Security & Antivirus: bez ochrany ani ránu!
![lookout ico lookout ico](https://www.svetandroida.cz/media/2013/07/lookout_ico.jpg)
Reklama
O společnosti Lookout neslyšíte na našem webu poprvé – patří k tradičním dodavatelům špatných zpráv, barvitě popisujícím, jaká ošklivá nebezpečí číhají na váš telefon. Často pod těmito články padají ze stran čtenářů podezřívavé komentáře, vznášející otázku, zda skutečným důvodem těchto varování není v první řadě snaha upozornit na svůj produkt (což Lookout nikdy nezapomíná). Podlehli jsme reklamě a vydali se na průzkum bezpečnostního balíku Lookout Security & Antivirus, který by měl ochránit váš telefon či tablet snad před všemi špatnými věcmi, které se mu mohou stát (samozřejmě s výjimkou mechanického poškození ;) ). Podíváte-li se do Obchodu Play na stránku Lookout Security & Antivirus, patrně vás zaujme cenovka – aplikace je totiž ke stažení zdarma. Skutečnost je ale maličko jiná a vývojáři z Lookout Mobile Security se ani netají tím, že zdarma jsou jen „bezpečnostní funkce“, zatímco kompletní ochranu zajistí až upgrade na Lookout Premium. Nemusíte ale bát, že byste kupovali zajíce v sáčku – prémiovou verzi si můžete plnohodnotně vyzkoušet po dobu dvou týdnů i bez toho, abyste museli vytahovat svou kreditní kartu. Na konci testovacího období se svobodně rozhodnete, zda přejdete na bezplatné pokračování, nebo jestli nabízené funkce stojí za téměř 600 korun ročně. Dodejme ještě, že Lookout Security & Antivirus má více než 30 milionů (údajně spokojených) zákazníků a v Obchodě Play se pyšní velmi solidním hodnocením 4,5 z pěti možných. Ve srovnání 22 antivirových aplikací, které připravil renomovaný server AV-Test.org, kde byly jako hlavní parametry posuzovány schopnost zjišťování virů a použitelnost, skončil tento balík na pěkném třetím místě.
Co slibuje?
Bezpečnost a antivirový program
S pomocí systému Mobile Threat Network vás ochrání před škodlivými aplikacemi reprezentovanými malwarem a viry, které mohou nejen zpomalit odezvu systému, ale také vás připravit o peníze (bububu :) ). Co tedy Lookout nabízí v této oblasti?- Detekce a odstranění virů a spyware, které se mohou skrývat v aplikacích, přílohách e-mailů, nebo jiných souborech.
- Kontrola každého čísla, vyvolaného kliknutím v mobilním prohlížeči. Aplikace vás upozorní, pokud se chystáte vytočit číselnou kombinaci, která by mohla způsobit nepříznivé následky, jako je smazání telefonu.
- Možnost automatického provádění antivirové kontroly podle plánu v týdenní nebo denní periodě.
- Blokování nebezpečných adres, které mohou krást vaše osobní informace, jako jsou jména a hesla (jen verze Premium).
- Poradce soukromí – kontrola aplikací z hlediska soukromých údajů, ke kterým mohou přistupovat (jen verze Premium).
Nalezení ztraceného telefonu
Lookout se snaží přesvědčit, že dává největší šanci na nalezení ztraceného telefonu nebo tabletu. To je poměrně odvážné tvrzení, protože takzvaných „anti-theft“ řešení je v Obchodě Play nespočet, přičemž k těm nejlepším patří nesporně Android Lost. Na druhou stranu: když už budete mít nainstalovaný antivirový program, proč nezkusit svěřit té samé aplikaci i hledání? Pokud tedy ztratíte nebo vám bude odcizen mobil, s Lookoutem se můžete smysluplným způsobem pokusit o jeho nalezení. S jakými funkcemi můžete počítat?- Zobrazení polohy zařízení v mapových podkladech Google na webu Lookout.com.
- Spuštění hlasitého alarmu, který se aktivuje i v případě, že telefon byl v tichém režimu.
- Automatické odeslání polohy před vybitím baterie a vypnutím vám dá šanci najít svůj mobil i tehdy, když jeho akumulátor již nedodává energii.
- Ochrana telefonu před zvědavýma očima – Lookout vám pošle e-mail s obrázkem a polohou každého, kdo se snaží odemknout vaše Android zařízení.
- Vzdálené zamknutí telefonu přes webové rozhraní zabrání neoprávněnému použití. Na obrazovce zamknutého telefonu můžete zobrazit zprávu – například kontaktní údaje pro případné nálezce (jen verze Premium).
- Možnost kompletního smazání obsahu zařízení zajistí, že nikdo nepovolaný nebude mít přístup k vašim informacím (jen verze Premium).
Zálohování a obnovení
Patrně každý má ve svém telefonu data, na kterých mu záleží – ať už jde o fotografie z dovolené, důležité pracovní a/nebo soukromé kontakty, dokumenty, apod. Většina uživatelů si ale na užitečnost zálohování vzpomene až v okamžiku, kdy se jejich telefon i s daty odebere do křemíkového nebe, nebo když ho ztratí. S Lookoutem budete mít přístup ke svým datům online, snadno a rychle. Jak vám v tomto směru může Lookout pomoci?- Automatické zálohování kontaktů.
- Možnost obnovit všechny kontakty do telefonu nebo tabletu z vašeho účtu Lookout.com.
- Automatická záloha fotografií a historie volání (jen verze Premium).
- Přenos kontaktů, obrázků a historie volání do nového zařízení (jen verze Premium).
Lookout Security & Antivirus v praxi
Aplikaci jsme nainstalovali standardním způsobem z Obchodu Play na redakční Samsung Galaxy S II s Androidem 4.2.2 (CyanogenMod 10.1 nightly, později SuperNexus 2.0 M1). Po prvním spuštění nás přivítala krátká prezentace s představením některých funkcí tohoto bezpečnostního balíku.- Vymazání všech dat.
- Změnit heslo pro odemknutí obrazovky.
- Nastavit pravidla pro heslo.
- Sledovat pokusy o odemčení obrazovky.
- Uzamknout obrazovku.
- Nastavit vypršení hesla zámku.
- Nastavit šifrování úložiště.
Možnosti nastavení
V nastavení, které je dostupné skrze nabídku pod tlačítkem [Menu], můžete ovlivnit následující parametry:- Security – vyhledávání škodlivých aplikací v dané periodě (týdně nebo denně) ve zvolený den a čas. Kromě toho lze automaticky skenovat všechny stažené soubory a volitelně též odesílat data do Mobile Threat Network.
- Privacy advisor – nastavení kontroly aplikací, které mohou přistupovat k soukromým informacím a upozornění na situaci, kdy některý program po své aktualizaci požaduje jiná (zpravidla vyšší) oprávnění.
- Safe browsing – zapnutí/vypnutí ochrany před škodlivými webovými stránkami pokoušejícími se o phishing nebo obsahujícími malware.
- Backup – nastavení zálohovaných dat (kontakty, historie hovorů a obrázků) a periody automatické zálohy (denní/týdenní).
- Missing device – v této sekci můžete aktivovat a deaktivovat Lookout jako správce zařízení (rozhodně doporučujeme tato práva odebrat před pokusem o odinstalaci), zapnout automatické odeslání polohy před vybitím baterie a posílání e-mailů s fotografií z předního fotoaparátu v případě, že uživatel třikrát chybně zadá heslo.
- Poslední zatržítko v sekci Miscellaneous zapíná a vypíná ikonu Lookout v notifikační liště, která je ve výchozím nastavení neaktivní.
Vzdálené operace přes webové rozhraní
Po přihlášení na webových stránkách po levé straně uvidíte nabídku se všemi dostupnými funkcemi, vpravo pak seznam zařízení spojených s daným účtem a několik užitečných tipů, případně seznam posledních provedených akcí. V sekci Find My Device můžete zjistit polohu telefonu v mapě. Po úspěšné lokalizaci se ukáže nejen šipka v mapových podkladech, ale také nejbližší konkrétní adresa. Probíhající lokalizaci lze na telefonu poznat z poblikávající ikony GPS v notifikační liště, vypnutý modul GPS si ale Lookout zapnout nedokáže. Tlačítky v horní liště lze na telefonu spustit hlasitý alarm, uzamknout zařízení, nebo ho vymazat a tytéž operace je možné vyvolat také z plovoucího okna, které se objeví po nalezení telefonu. V nabídce Previous locations jsou k vidění dříve zjištěné polohy telefonu. Zkusili jsme lokalizaci „oblafnout“ s pomocí aplikace Fake GPS, kde jsme nasimulovali jinou polohu – můžeme konstatovat, že Lookout není proti tomuto způsobu manipulace imunní. Zvuk sirény je skutečně velmi hlasitý a nepříjemný, vypnout se dá stiskem tlačítka na obrazovce telefonu. V případě, že se rozhodnete zařízení uzamknout, dostanete možnost nastavit automatické zaslání fotografie z předního fotoaparátu, když se někdo pokusí třikrát neúspěšně telefon odemknout. Dále je možné nastavit vzkaz pro případného nálezce a PIN pro odemknutí. Zařízení lze pochopitelně odemknout i na dálku.Zdarma, nebo za peníze?
Jak jsme již zmínili, aplikaci Lookout Security & Antivirus můžete používat s poměrně solidní funkčností neomezenou dobu zdarma. Pokud byste ale chtěli všechny funkce, pak vězte, že prémiový účet přijde na 29,99 amerických dolarů (cca 600 Kč) ročně nebo 2,99 USD (asi 60 Kč) za měsíc. Odpověď na otázku z nadpisu tedy v první řadě závisí na tom, jak si ceníte svého telefonu a především v něm uložených dat. Za uvedenou částku získáte:- Bezpečné surfování po webu – aplikace bude v reálném čase skenovat všechny stránky, které navštívíte, a každý odkaz, na který kliknete. Ochrání vašeho Androida před nejnovějšími online hrozbami, automaticky zablokuje pokusy o phishing a vstupu na stránky se škodlivým kódem.
- Poradce ochrany telefonu – zobrazuje seznam aplikací, které mají přístup k soukromým informacím, jako jsou kontakty, poloha, textové zprávy a další. Kontrolovány budou všechny aplikace, které stáhnete nebo spustíte
- Vzdálené uzamčení telefonu přes web tak, aby se k vašim datům nedostal nikdo nepovolaný.
- Vzdálené vymazání důvěrných dat ze ztraceného nebo ukradeného telefonu pro ochranu vašeho soukromí.
- Vylepšené možnosti zálohování – záloha a obnova fotografií a historie hovorů.
- Přenos dat mezi zařízeními (obnovení ze zálohy na jiný telefon).
- Prioritní podpora při řešení problémů a zodpovídání otázek.
Resumé
Můžeme konstatovat, že Lookout Security & Antivirus má co nabídnout – řeší totiž většinu rizik, se kterými se můžete v běžném životě setkat. Chrání před infiltrací škodlivého kódu, pomůže s nalezením ztraceného zařízení a postará se o zálohu nejdůležitějších dat. Některé funkce jsou v daném segmentu unikátní – například odeslání informace o poloze těsně před vybitím baterie. Ze zkušenosti mnoha uživatelů, pohřešujících svůj mobil několik dnů (tedy v tu chvíli již pravděpodobně vybitý), víme, v kolika případech by právě tato „vychytávka“ mohla být účinným záchranným kruhem. Bohužel většina majitelů začne aplikaci na dohledání ztraceného telefonu řešit až ve chvíli, kdy je pozdě. Subjektivně jsme přítomnost bezpečnostního balíku nezaznamenali – Samsung Galaxy S II, na kterém jsme Lookout testovali, nevykazoval žádné zhoršení odezvy, ani zpomalení systému nebo aplikací. Rozhodně bychom doporučili instalaci alespoň „zadarmové“ verze na telefony a tablety méně zkušených uživatelů. Ti pokročilejší se bez některých funkcí obejdou, případně je řeší separátně specializovanými aplikacemi. Pokud bychom měli něco vytknout, pak je to v první řadě absence lokalizace do češtiny a slovenštiny. Jestliže by jazyková bariéra byla zásadním problémem, můžeme doporučit česky komunikující avast! Mobile Security, který v lednu recenzoval Jaromír Tykal. Z funkčního hlediska se jedná o podobný program, který je ovšem zcela zdarma.Co bychom uvítali:
- Informaci o změně SIM karty (odeslání e-mailu nebo SMS na zadanou adresu/číslo s telefonním číslem nové SIM).
- Možnost sledovat komunikaci (alespoň volaná čísla a odeslané SMS).
- Vzdálené přesměrování příchozích hovorů na zadané číslo.
- Ovládání, nebo alespoň zjištění některých informací přes SMS.
- Pořízení fotografie nejen při opakovaném neúspěšném pokusu o odemčení telefonu, ale také na vyžádání uživatele nebo v pravidelných intervalech.
- Vzdálené vytočení zadaného čísla (například k odposlechu telefonu).
|
|
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi