TOPlist

Test LIDL Smart Home: Dveřní senzor, zvonek a automatizace

LIDL Smart Home dveřní senzor chytrý zvonek automatizace LivarnoLux SilverCrest recenze

Vítejte u volně navazujícího třetího dílu recenze smart home produktů značky LivarnoLux / SilverCrest z nabídky řetězce LIDL. V předchozích článcích jsme se věnovali nejprve základní sadě s nepostradatelnou Zigbee bránou, ovladačem a žárovkami, v druhém vydání pak několika druhům osvětlení. Trilogii jedné várky produktů teď uzavírají okenní či dveřní senzor, chytrý zvonek a také zhodnocení jejich nastavení a možnosti automatizace do celého systému. Obě zmíněná hardwarová zařízení jsou sama o sobě dost primitivní, takže u nich softwarová opora hraje velkou roli.

Rekapitulace funkčnosti LIDL smart home prvků

Pokud jste zatím nečetli uvedené starší recenze, z nichž se zejména ta první věnovala základním elementům celé chytré domácnosti pod značkou LIDL (LivarnoLux, SilverCrest…), je dobré ujasnit a připomenout několik základních podmínek pro správné fungování těchto prvků. První důležitou nezbytností je Zigbee brána, která veškeré další součásti chytrého domácího systému propojuje a odesílá jim instrukce zadané v mobilní aplikaci. Ta je druhou věcí, bez které se v podstatě neobejdete, pokud chcete v prvcích probudit požadovanou chytrost.

Lidl Home
Lidl Home

Než byste se tedy pustili do nákupu následujících produktů, s těmito základy tedy musíte počítat. Bude také dobré zopakovat, že se produkty LivarnoLux dorozumí s Google Asistentem a díky standardu Zigbee mohou být zařazeny i do širších otevřených systému jako je Home Assistant nebo i populární Philips Hue.

Okenní či dveřní senzor

Jde o tradiční kombinaci chytrého “mateřského” modulu a magnetického protikusu, který se po montáži na rám a při otevření okna či dveří postará o sepnutí (nebo spíš vypnutí) obvodu a vyslání požadované instrukce do brány a aplikace. Z pohledu mechaniky i designu je senzor velmi jednoduchý, ale současně i chytře zabezpečený proti neoprávněné manipulaci. Díky utajenému tlačítku pod krytem nabídne i tzv. manipulační alarm v případě, že se někdo pokusí hlavní modul sundat. Na obou modulech je předpřipravená oboustranná páska. Součástí balení jsou i dva vruty, ale těžko říct, na kterém přesně místě pro ně nechal výrobce otvory. Žádné jsem nenašel.

Párování probíhá tak, že se strčením kolíčku do dírky rozbliká dioda a pak se senzor během pár sekund připojí do aplikace. Snadné. Karta zařízení nabídne pouze několik přepínačů v nastavení (snímání otevření a zavření okna či dveří, alarm při slabé baterii a zmíněný manipulační alarm), změnu názvu, zápis proběhlých událostí a kontrolu stavu baterie. Další možnosti propojení se systémem umožňuje až samostatná karta Smart a manuální nastavení jednotlivých reakcí dalších prvků. Senzor rozpozná a nahlásí otevření po vzájemném vzdálení modulů asi o 15 milimetrů.

Chytrý zvonek

V tomto případě jde o elegantní bílý plastový kotouč s jednoduchým tlačítkem uprostřed, kde se nachází i symbol zvonku. Slovo “chytrý” berte trochu s rezervou, stejně jako u předchozího senzoru. I zvonek dokáže pouze vysílat do aplikace informaci o tom, zda je či není stisknutý, případně jak je na tom jeho baterie. A navíc tedy opět i upozornění na neoprávněnou manipulaci, jelikož i on má pod krytem k tomuto účelu schované druhé tlačítko.

Chválím, že po stisknutí problikává na přední straně červená LEDka (šikovně umístěná trochu nad střed a tlačítko, aby nebyla zakrytá prstem), která spolehlivě informuje o tom, že zařízení vysílá nějaký signál. U zvonků či tlačítek bez světelné signalizace (a že takových je) si často nemůžete být jistí, jestli vůbec funguje a “zvoní”. Přes zadní button se provádí také párování s aplikací. Dlouhé podržení spustí blikání zadní diody a aplikace se pak postará o zbytek. Také bleskově.

V balení je k dispozici oboustranný lepicí kroužek a nalepovací kovová placka, ale v základu je zadní kryt se dvěma dírkami připravený i na montáž vruty. Akorát je teda dost nešikovné, že otvory při umístění zvonku do správné polohy (podle značky na přední straně) nejsou ve vodorovné linii. Obkreslit je skrze kryt na podklad není problém, ale zarovnání by montáž dost usnadnilo. Karta zvonku v aplikaci má téměř stejné možnosti jako dveřní senzor. Takže skoro žádné. Najdeme zde výpis událostí a přepínače pro upozornění do mobilu, manipulační alarm nebo upozornění na slabou baterii.

Možnosti automatizace

Stejně jako v prvním díle u ovladače musím i zde vyhodnotit softwarové nastavení obou produktů za dvousečné. Proč? Pokud si je bude chtít v aplikaci zapnout úplný laik, bude se muset prohrabat manuálním nastavením vybraných podmínek, aby zvonek či senzor nejen odesílaly obyčejné upozornění do mobilu. Napojení zvonku na reproduktor nebo bezpečnostního senzoru třeba na světlo už vyžaduje pokročilou tvorbu automatizací v kartě Smart. Na jednu stranu je milé, že systém dává rovnou do rukou uživatelů tyto rozšířené možnosti, ale pro pro úplné začátečníky nemusí být základní stav po instalaci úplně komfortní.

Když už se ale člověk do automatizací pustí, možností je na výběr opravdu hodně. Různé podmínky a související úkoly se daří řetězit, tak jak jsou mnozí zvyklí i z jiných smart home systémů. V případě zvonku a senzoru je ovšem zádrhel v tom, že automatizace neumějí například provést úkol s určitým časovým intervalem. Tato dvě zařízení tedy nejdou nastavit například tak, aby při otevření dveří nebo stisknutí tlačítka na několik sekund nebo i minut jen svítilo světlo. Ani s parametrem “zpoždění” se mi to nepodařilo, ale možná jsem na to šel špatně a klidně si nechám poradit.

Konkrétně zvonek jsem chtěl k jedné podobné věci využít a nakonec jsem našel jedno nekonvenční řešení, se kterým asi autoři aplikace ani nepočítali. Jelikož mám dost odříznutou pracovnu a často mám na hlavě sluchátka, může se snadno stát, že neslyším vchodový ani bytový zvonek. Pro tyto účely jsem chtěl zvonek naučit blikat světlem. V základních schématech by ovšem zvonek jen světlo rozsvítil či zhasl a já bych ho musel do původního stavu vracet manuálně. Přišel jsem ale na to, že aplikace je schopná přijmout jeden typ podmínky k protichůdným úkolům a pak je v rámci cca poloviny sekundy provést. Výsledek? Po stisknutí zvonku mi v pracovně rychle problikne LED žárovka ON/OFF.

Cena a dostupnost

Centrální jednotka neboli brána, která je pro funkčnost potřeba, stojí běžně sedm stovek, ale je poměrně často v akci. Zvonek vyjde na 499 Kč. Okenní a dveřní senzor stojí 299 Kč. V lidl-shop.cz by jich měla být dostatečná skladová zásoba.

Závěrečné hodnocení

Obě zařízení jsou naprosto spolehlivá, levná a i když primárně patří do jedné rodiny produktů, existuje možnost jejich zapojení do systémů třetích stran. Párování je otázkou pár sekund, ale možnosti okamžitého ovládání pro začátečníky by mohly být trochu jednodušší.

Klady

+ Příjemná cena
+ Bezproblémové párování i chod
+ Ochrana proti odcizení
+ Kompatibilita s jinými systémy

Zápory

– Možná mírně složité nastavení pro laiky
– Trochu omezená automatizace

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)