TOPlist

Telefon LG G3s (D722) – těží z bratrova jména (recenze)

TOP

Společnost LG se šplhá na vrchol a po úspěšné řadě G2 se na trh objevily i modely trojkové řady. Po povedeném smartphonu LG G3 si představíme menšího brášku LG G3s, který se snaží zaujmout méně náročné uživatele. Jaký je?

Obsah recenze

Obsah balení

Krabička, ve které nám telefon LG G3s dorazil do redakce, je velká tak akorát. Nalezli jsme zde kromě telefonu také USB kabel, nabíječku, sluchátka a manuál. Zkrátka standardní výbava.

Krabička, ve které telefon dorazil Krabička, ve které telefon dorazil

Balení obsahuje telefon, USB kablík, nabíječku, sluchátka a manuál Balení obsahuje telefon, USB kablík, nabíječku, sluchátka a manuál

Vzhled a dílenské zpracování

Na první pohled se telefon LG G3s od svého kolegy LG G3 příliš neliší – celá konstrukce se nese ve stejném duchu a pouze se zmenšily celkové rozměry kromě tloušťky, která naopak povyrostla. Rámečky kolem displeje jsou nezvykle tenké a displej vyplňuje velmi dobře přední část chytrého telefonu. Senzorová či hardwarová tlačítka pod displejem nehledejte, LG se opět rozhodlo pro tlačítka softwarová. Nad displejem standardně najdeme reproduktor, notifikační LED diodu (při upozornění bliká jednou barvou), objektiv přední kamerky a senzory.

Přední strana vypadá jako model G3, nám se líbí Přední strana vypadá jako model G3, nám se líbí

Objektiv kamerky, notifikační LED, senzory a reproduktor Objektiv kamerky, notifikační LED, senzory a reproduktor

Harwarová tlačítka byste hledali marně - přesunula se na displej Hardwarová tlačítka byste hledali marně – přesunula se na displej

Modely “géčkové” řady se zadní stranou od své konkurenci odlišují – do těchto míst se totiž přesunula ovládací tlačítka, která najdeme pod objektivem fotoaparátu. Umístěna jsou přesně tam, kam doléhá náš ukazováček. Kontroverzní umístění má své odpůrce i zastánce, my se držíme názoru, že po chvilce zvyku si na tlačítka bez problémů uživatel zvykne a nečiní mu ovládání problémy. Nechybí ani přisvětlovací LED dioda, infračervený port vedle objektivu a reproduktor v levém spodním rohu. Kryt je možné velmi snadno sejmout, což nám umožní přístup k baterii a slotům pro MicroSIM a MicroSD karty.

Zadní strana telefonu opět po vzoru většího brášky G3 Zadní strana telefonu opět po vzoru většího brášky G3

Ovládací tlačítka se přesunula na zadní stranu Ovládací tlačítka se přesunula na zadní stranu, sídlí zde i infraport

Zadní kryt lze odejmout Zadní kryt lze odejmout

Slot pro MicroSIM a MicroSD karty Slot pro MicroSIM a MicroSD karty

Díky umístění ovládacích tlačítek na zadní straně jsou boky telefony prázdné. Sluchátka a Micro USB kabel je možné zapojit do spodní části telefonu, horní strana zaujme infračerveným portem.

Micro USB a jack konektor pro sluchátka Micro USB a jack konektor pro sluchátka

Druhý mikrofon a infračervený port Druhý mikrofon a infračervený port

Povedená konstrukce se zajímavým ovládáním

Telefon LG G3s si ponechal design modelu G3 a nám se líbí, zejména pak přední strana, která je příjemně vyplněna 5″ displejem. Telefon je celý plastový, ale dojem na nás zanechal příjemný. Záda telefonu mají povedenou povrchovou úpravu, která má imitovat kartáčovaný kov. To se celkem daří, i když vám nebude trvat dlouho a zjistíte, že se jedná pouze o plast. LG G3s je zpracován kvalitně – nikde nic nevrže a správně lícuje. Telefon je se svou vahou 134 gramů vcelku lehký a velmi dobře se drží a ovládá. Na pozici zadních tlačítek si budete nějaký čas zvykat, ale vyplatí se. Ovládání telefonu velmi chválíme – na displej jsme dosáhli celkem snadno, telefon z rukou neklouže a těšila nás i ovládací tlačítka na zádech.

Fotogalerie

Hardware a displej

Specifikace

Zařazení testovaného přístroje by mohlo signalizovat výkonný hardware v útrobách, opak je ovšem pravdou. Výkonný čtyřjádrový Snapdragon 801 vystřídal Snapdragon 400, který staví na úsporných, ale méně výkonných jádrech Cortex-A7. Ten je navíc doplněn pouze 1GB RAM pamětí, což je výbava, kterou se většinou pochlubí i telefony kolem 5 000 Kč. Slavně na tom rozhodně není ani vnitřní úložiště, jeho velikost činí 8 GB. Z toho je přístupných na oko celých 8 GB, ale cca 3,75 GB zabírají “Systémová data”. Situaci trochu zachraňuje paměťová karta, ale i tak je pouze 8 GB místa bez karty zklamání. Kapacita baterie činí 2540 mAh, což je na 5″ displej s HD rozlišením rozumná hodnota, ale rozhodně ne zázračná.

LG G3s - obsazení paměti RAM

S konektivitou je na tom LG G3s skvěle – v základní výbavě nabízí Wi-Fi ve standardu 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, LTE a dokonce i infračervený port. Podporu USB OTG bychom ale hledali marně. Fotoaparát s rozlišením 8 MPx si poradí také s nahráváním videa ve Full HD, HDR fotografiemi a za slabšího osvětlení pomůže přisvětlovací dioda. Rozlišení 8 MPx není na první pohled zázračné, ale fotoaparátu úplně stačí. Otázkou samozřejmě zůstává, jak kvalitní je optika a snímač. To si ověříme v samostatné kapitole.

LG G3s – specifikace

  • displej: 5″, IPS LCD, HD rozlišení, jemnost 294 ppi
  • procesor: čtyřjádrový Snapdragon 400 (4 x Cortex-A7), frekvence 1,2 GHz
  • GPU: Adreno 305
  • paměť: 1GB RAM, 8GB vnitřní úložiště (+ Micro SD)
  • fotoaparát: 8MPx vzadu, HDR, FullHD video, 1,3MPx přední
  • baterie: 2540 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, GPS, GLONASS, LTE, NFC, infraport
  • OS: Android 4.4.2
  • rozměry: 137,7 x 69,6 x 10,3 mm
  • hmotnost: 134 gramů

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Displej

Pětipalcový IPS displej by si rozhodně Full HD rozlišení zasloužil, ale i HD rozlišení dokáže vytvořit jemnost 294 PPI, což by mělo stačit. Kvalita displeje je na dobré úrovni, špatně na tom nebyla ani čitelnost na slunci. Citlivost ovládání je pak průměrná, stejně tak přesnost.

Obrovským zklamáním je ovšem automatické řízení jasu, na které LG jaksi zapomnělo. U telefonu s cenou okolo 7,5 tisíc to bereme spíše jako nepovedený vtip. Řídit jas ručně je pro nás v dnešní době již přežitek a bylo to pro nás nepohodlné. Dá se na to samozřejmě zvyknout, ale rozhodně nás jihokorejská společnost nepotěšila. Příjemná je funkce chytré obrazovky, která na konci intervalu pro zhasnutí displeje pomocí kamerky ověří, zda sledujete displej, a nezamkne telefon. Dotyková vrstva displeje je i po uzamknutí telefonu napájena a dokáže rozpoznat vaše dotyky. Toho se dá využít při běžném odemykání telefonu dvěma rychlými poklepy na displej či při funkci Knock Code. Ta funguje velmi jednoduše – sami si zvolíte 3-8 ťuknutí do zvolených čtvrtin displeje, což vytvoří jakýsi přístupový kód k telefonu. A kdybyste náhodou tuto kombinaci zapomněli, lze použít PIN kód.

Displej má pěkné barvy, manuální řízení jasu a malé rozlišení ovšem nepotěší Displej má pěkné barvy, manuální řízení jasu a menší rozlišení ovšem nepotěší

Zvukový výstup a reproduktor

Zvuk do sluchátek jsme testovali takřka každý den při pohybu Prahou a zanechal v nás dobrý pocit. Rozhodně se jedná o nadprůměrnou kvalitu a běžní posluchači si nebudou stěžovat. Ani reproduktor nehraje vyloženě špatně a svou kvalitou je lehce nadprůměrný. Hlasitost je také na dobré úrovni a připomínku máme snad jen ke konstrukci, která občas zapříčiní velký pokles hlasitosti při překrytí reproduktoru. Dodávaná sluchátka sice potěšila, kvalitní poslech ovšem rozhodně nečekejte a hodí se spíše jen nouzově.

Reproduktor hraje průměrně Reproduktor hraje průměrně

Test výkonu (benchmarky)

Výkon je opravdu nízký za danou cenu Výkon je opravdu nízký za danou cenu

I výsledek Quadrantu potvrzuje slabší výsledky I výsledek Quadrantu potvrzuje slabší výsledky

Zápis a čtení na interní paměť je pomalý Zápis a čtení na interní paměť je pomalý

Herní výkon

Podrobili jsme telefon LG G3s několika náročným herním titulů, se kterými si většinou telefon poradil velmi dobře. Kvůli tragicky malému úložišti se nám ale třeba N.O.V.U. 3 nainstalovat nepodařilo. V Real Racing 3 bylo zase patrné snížení kvality nastavení, ale důležitější pro nás bylo, že bylo hraní vždy plynulé. Ve většině her se softwarová tlačítka skryla a nerušila. Se zahříváním jsme problémy neměli.

Akční pecka Modern Combat 4 běžela velmi dobře Akční pecka Modern Combat 4 běžela velmi dobře

V Real Racing 3 bylo sice patrné snížení grafických detalů, ale hra běžela plynule V Real Racing 3 bylo sice patrné snížení grafických detailů, ale hra běžela plynule

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

Ani jedna z bezdrátových technologií nás nenechala na holičkách. Zatímco Wi-Fi jsme pravidelně testovali na několika sítích a neobjevily se žádné problémy, Bluetooth posloužilo k připojení chytrých hodinek Sony SmartWatch 2. Také bez problémů.

Datové sítě

Kromě standardních 3G sítí jsme měli možnosti otestovat také LTE v podání Vodafonu v Praze a okolí. Rychlost byla vynikající a na žádné problémy s konektivitou jsme nenarazili. Možná jen citlivost antény je oproti jiným telefonům o trochu slabší.

LG G3s - rychlost LTE připojení (1)

Infraport a NFC

Infračervený port je většinou výsadou vlajkových modelů, a proto jej v telefonu LG G3s oceňujeme. Funkčnost jsme ověřili na LCD televizi Thompson a DVD přehrávači Phillips. K ovládání přístrojů slouží aplikace QuickRemote.

LG G3s - aplikace Quick Remote

NFC jsme také vyzkoušeli velmi snadno – přiložili jsme telefon Xiaomi Mi 3 a telefony se ihned kontaktovaly. Vše v pořádku.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se LG G3s automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Lokalizace polohy fungovala dobře – fix trvá běžně do 5 sekund a spojení je stabilní. Vyzkoušeli jsme přístroj LG G3s jako autonavigace a vše probíhalo standardně. O něco horší už je to s kompasem, který byl spíše orientační a občas se dlouho rozhodoval, kam nám ukáže sever. Kalibrace nepomohla.

LG G3s - připojení k GPS satelitům

Baterie a výdrž

Baterie s kapacitou 2540 mAh rozhodně neznamená žádný zázrak, na druhou stranu disponuje 5″ displej “pouze” HD rozlišením a ani hardware není nijak extrémně žravý. V praxi to znamenalo přibližně den při našem intenzivním používání (stále zapnuté datové přenosy, dlouhá doba surfování, poslechu hudby, několik hovorů atp.). Běžní uživatelé by se mohli dostat i ke dvěma dnům při šetrnějším využívání. Výdrž je tedy spíše průměrná.

LG G3s - výdrž při intenzivním používání (1)

Vyzkoušeli jsme také řadu umělých testů výdrže (poloviční jas, zvuk do sluchátek). Výsledky jsou také průměrné.

Výdrž v testech je slušná Výdrž v testech je slušná

Uživatelské prostředí

Vytuněný Android 4.4.2

Společnost LG se delší dobu chlubí svou nadstavbou LG UI, která se velmi výrazně odlišuje od čistého Androidu. Na nás občas působí až velmi přehnaně a přeplácaně, ale to je samozřejmě věc názoru. Spoustu úprav poznáte již na první pohled – jiná zamykací obrazovka, notifikační lišta, menu, prostředí domácí obrazovky a menu, Fotoaparát a tak podobně. Změn se zkrátka dočkala téměř každá systémová aplikace a je na uživateli, zda mu bude tato nadstavba vyhovovat. LG můžeme pochválit za verzi systému Android, která se vyšplhala na hodnotu 4.4.2.

LG G3s - systém Android 4.4.2 (1)

Rychlost a stabilita

Systém se nám zdál od počátku svižný, bohužel již po několika dnech a spoustě nainstalovaných aplikací začal telefonu docházet dech. Používání telefonu začaly provázet občasné záškuby a telefon se při spouštění aplikací často velmi zadýchá. Takový běh systému jsme od telefonu s tímto hardwarem a hlavně cenou opravdu nečekali. Telefon sužuje nejspíše i 1GB RAM paměť, která už zkrátka přestává stačit. Pomohla by tomu rozhodně lepší optimalizace, která se ale v tomto případě LG příliš nepovedla. http://youtu.be/Fb1khyDoL-o

Kontakty, telefonování a klávesnice

T9 vytáčení sice v telefonu funguje, s diakritikou má ovšem problémy. Například kontakt se jménem “Bětka” se nám vyhledat nepodařilo, ě zkrátka telefon vyhledat neumí. Zklamání. Kontakty se sice liší od čistého Androidu, nabízí ovšem stejné volby. S přenosem hlasu při hovoru jsme neměli žádný problém, druhá strana si nestěžovala. Reproduktor byl rovněž dostatečně kvalitní a telefonovat se s LG G3s dá zcela standardně.

LG G3s - T9 a kontakty (2)

Klávesnice je na první pohled povedená a nabízí téměř vše důležité – příjemné rozložení, slovník, automatické opravy, psaní tahem, čísla nad klávesnicí, další znaky pod klávesami či hlasové zadávání. V praxi už to tak slavné nebylo a třeba psaní tahem bylo skoro nepoužitelné. Krátce po otestování jsme tedy raději instalovali SwiftKey z Google Play.

LG G3s - klávesnice

Prostředí Androidu 4.4.2

Fotoaparát a natáčení videa

Fotoaparát zůstává svými parametry při zemi – 8MPx snímač a nahrávání Full HD videa. I když nejsou papírové údaje nikterak důležité, příliš jsme od fotoaparátu neočekávali. Výsledky jsou spíše průměrné, fotografie se nám občas zdály neostré. Video je na tom o něco lépe, ale opět se nejedná o žádný zázrak. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace fotoaparátu

LG G3s - aplikace fotoaparátu

Fotografie

Horší světelné podmínky

LG G3s - pořízené fotografie (1)

Video

http://youtu.be/G705ZIK0Qzw

Kdy, kde a za kolik?

Telefon LG G3s je skladem ve více českých obchodech a obecně není problém s nákupem na českém trhu. Cena ovšem příliš nepotěší – pohybuje se okolo 7 500 Kč, dá se zakoupit i o něco levněji. To je ovšem částka, která přímo neodpovídá výbavě daného modelu. Stačí si uvědomit, že již přibližně na 8 tisících startuje 16GB varianta modelu LG G2, která nabízí nesrovnatelně lepší výbavu. LG nejspíše předpokládá, že se velké množství zákazníků nechá nalákat na zvučné jméno LG G3s.

Resumé

Společnost LG představila telefon se jmenovkou G3s, která má signalizovat zdatného zástupce nové řady a nabídnout většinu funkcí a novinek. To se bohužel příliš nepovedlo a kompromisů je opravdu hodně. Začněme tradičně klady přístroje.

Tělo vychází z vlajkového modelu G3 a nám se líbí – je pohledné, kvalitně zpracované a dobře hodnotíme také zadní ovládací tlačítka. Výbavou na tom LG G3s také rozhodně není špatně – poradí si s rychlými sítěmi LTE, bezdotykovou technologií NFC či dokonce s infračerveným portem. Displej lze po vzoru LG G2 odemykat dvojitým poklepáním na displej, což je tak šikovná a užitečná funkce, že už ji používá i některá konkurence. Systém se pak naučil několik šikovných funkcí, ze kterých jmenujme například Chytrou obrazovku (i když to je zase nápad Samsungu) či Knock Code.

Záporů jsme našli přeci jen více. Hardware, který je v telefonu LG G3s ukryt, je dle našeho názoru slabý vzhledem k cenovce a faktu, že se má jednu o odlehčený model vlajkové lodi. 1GB RAM paměť a Snapdragon 400 je zkrátka od Snapdragonu 801 a 2/3GB RAM paměti hodně vzdálen. Vnitřní paměť 8 GB je také žalostně malá, zachraňuje to alespoň slot pro Micro SD kartu. Displej sice nabízí dobré barevné podání, ale na 5″ by mu rozhodně Full HD rozlišení slušelo, navíc absence automatického řízení jasu je snad špatný vtip. Vše dovršuje systém, který je sice na první pohled obohacený o spoustu užitečných funkcí, ale je špatně optimalizován. Po instalaci několika desítek aplikací se celé prostředí začalo velmi nepříjemně zpomalovat. Nezazářil ani 8MPx fotoaparát, ani výdrž na jedno nabití.

Za cenu blížící se 8 tisíc Kč se přeci jen na trhu najdou lepší telefony, které toho nabídnou o poznání více. A nemusíme ani chodit daleko – například starší model LG G2 je s cenou okolo 8,5 tisíce korun o dvě třídy výše a rozhodně se tato investice vyplatí. LG G3s podle nás těží spíše ze jména svého bratra a méně znalí uživatelé budou přesvědčeni, že se tak moc od TOP modelu lišit nebude. Opak je ovšem pravdou.

Klady

+ Kvalitní a povedená konstrukce
+ Bohatá výbava v podobě LTE, NFC, infraportu a paměťové karty
+ Odemykání telefonu poklepem
+ Funkce Chytrá obrazovka
+ Odemykání funkcí Knock Code

Zápory

– Vysoká cena
– Chybí automatické řízení jasu
– Pouze HD rozlišení displeje
– Slabší procesor, pouze 1GB RAM paměť a 8GB vnitřní úložiště
– Systém by si zasloužil lepší optimalizaci
– Kompas byl povětšinou nepřesný
– T9 Dialer má problém s českou diakritikou

Za zapůjčení děkujeme společnosti LG.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)