LG G Flex 2 – zahnutý unikát s Androidem (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 8.4.2015
- 36
Do redakce nám dorazil nesmírně očekávaný přístroj LG G Flex 2, připravili jsme pro vás detailní recenzi – bude také tak skvělý jako jeho předchůdce?
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
V sympatické krabičce k nám do redakce dorazila 16GB varianta LG G Flex 2, která disponuje “pouze” 2GB RAM pamětí. V balení jsme pak kromě telefonu objevili také nabíječku, USB kabel, manuál a poměrně kvalitní špuntová sluchátka.
Vzhled a dílenské zpracování
Na první pohled připomíná telefon LG G Flex 2 staršího kolegu – model G3. Jediným výraznějším rozdílem je o něco širší rámeček pod displejem, kvůli čemuž jsou rozměry LG G Flex 2 větší než u modelu G3. Rámečky po stranách displeje jsou příjemně tenké, tlačítka jsou již standardně součástí displeje. Barevná notifikační dioda, objektiv přední kamerky, senzory a reproduktor je pak umístěn nad displejem.
Také zadní část se nese v duchu designu posledních přístrojů od LG – ovládací tlačítka sídlí pod objektivem zadního fotoaparátu, což bude pro mnohé uživatele nezvyk. My ale musíme potvrdit, že toto umístění tlačítek není vůbec na škodu a po chvíle zvyku už nejspíše nebudete chtít jiný způsob ovládání. Objektiv fotoaparátu je po stranách doplněn infraportem a dvojitým LED bleskem. Zadní kryt lze navíc odejmout, pod ním se ukrývají sloty pro karty Micro SIM a Micro SD. Baterii vyjmout nelze, je totiž stejně jako konstrukce přístroje pružná.
Přechod od obyčejného k neobyčejnému nabídne pohled z boku – telefon je výrazně prohnutý a nebojí se dokonce ani narovnání hrubou silou. Telefon není totiž jen prohnutý, ale také pružný – narovnání hrubší silou přežije bez újmy, poté se opět vrátí do výchozí prohnuté podoby. Díky tomu je telefon odolnější a prasknutí displeje tlakem příliš nehrozí. Za zmínku stojí také spodní část telefonu, kde nalezneme konektory Micro USB a jack pro sluchátka. Horní strana pak ukrývá mikrofon a druhý výstup infraportu.
Prohnutá konstrukce zaujme
LG G Flex 2 na první pohled zaujme právě prohnutou konstrukcí, kterou u většiny jiných smartphonů nenajdete. Díky prohnutí se telefon poměrně dobře drží, pohodlnému ovládání pomůžou také ovládací tlačítka na zadním krytu. Telefon je o poznání těžší než model LG G3, váha činí 152 gramů. Do zákoutí displeje již jedním palcem nedosáhneme, což je dáno obrovským 5,5″ displejem. Kvalitu zpracování hodnotíme rozhodně kladně.
Zaměřme se ještě na zadní kryt telefonu, který je vyroben ze speciálního materiálu. Na první pohled připomíná pouze lesklý plast, speciální povrch má ale schopnost opravy drobných poškození, což jsme samozřejmě museli vyzkoušet. LG se na prezentacích chválilo, že se povedlo tento materiál ještě vylepšit a oprava nyní trvá pár sekund. A jak na to? Nejjednodušší je třít odřeninu prstem, čímž kryt zahřejeme a on se zacelí. V našem případě to ale příliš nefungovalo. Kryt se nám podařilo neúmyslně na jednom místě poškrábat, zkusili jsme jej tedy opravit a příliš úspěšní jsme nebyli, zkoušeli jsme dokonce horkovzdušnou pistoli. Škrábanec se sice do určité míry zacelil, viditelný ale zůstal stále, takže tato možnost rozhodně nefunguje tak, jak LG prezentuje. Záda navíc velice přitahují prach.
LG G Flex 2 – první pohled
Hardware a displej
Hardwarově je na tom LG G Flex 2 skvěle – o pohon se stará extrémně výkonný procesor Snapdragon 810, který je doplněn grafickým akcelerátorem Adreno 430 a 2GB RAM pamětí v případě 16GB verze, nebo 3GB RAM u verze s 32 GB. V případě vnitřního úložiště jsme ale byli velmi nemile překvapeni – ihned po prvním spuštění (i opakovaném továrním restartu) zbývalo na naše data pouze cca 7,5 GB volného místa, neboť skoro 8 GB zabírá samotný systém. To je rozhodně špatná zpráva a v současné době nedokážeme říci, zda se jedná o chybu našeho modelu, nebo zda je to normální chování. Potěší alespoň možnost rozšíření o Micro SD kartu. Baterie s kapacitou 3000 mAh je spíše průměr.
Konektivitou je na tom LG G Flex 2 skvěle – kromě standardních technologií Wi-Fi a Bluetooth nabídne také NFC, infraport, USB OTG a podporu LTE na všech dostupných frekvencích v našich končinách. Ne jinak je tomu i v případě 13MPx fotoaparátu, který pochází z modelu LG G3 – nabídne tedy laserové ostření, optickou stabilizaci a možnost natáčet video ve 4K.
Specifikace – LG G Flex 2
- displej: 5,5″, P-OLED, zakřivený, Full HD rozlišení
- procesor: Qualcomm Snapdragon 810, 8 jader, 4x Cortex-A53 (1,5 GHz), 4x Cortex-A72 (2 GHz)
- GPU: Adreno 430
- paměť: 2/3 GB RAM, 16/32 GB vnitřní, Micro SD
- fotoaparát: 13 MPx, optická stabilizace, laserové ostření, 4K video, HDR
- baterie: 3000 mAh
- konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC, USB OTG, infraport, LTE
- OS: Android 5.0.1
- rozměry: 149,1 x 75,3 x 7,1-9,4 mm
- hmotnost: 152 gramů
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Displej
Displej telefonu LG G Flex 2 je unikát. Na první pohled možná méně zkušený uživatel nic neodhalí, displej je ale ve výchozí poloze prohnutý a dokonce pružný – můžete jej v ruce do jisté míry ohýbat, aniž by došlo k jeho zničení. Míra prohnutá je totožná s předchozím modelem, úhlopříčka displeje je ale o půl palce menší, takže efekt není ve výsledku tak patrný. Přesto je vidět již pouhým okem a na první pohled je telefon vybaven velkým “wow” efektem.
Jistě se ptáte, k čemu je vlastně prohnutí displeje dobré. Předem musíme upozornit, že výhody nejsou tak velké, aby to byl důvod k nákupu telefonu. Přesto ale musíme uznat, že prohnutí vypadá na první pohled originálně a velmi dobře, navíc se telefon vlivem prohnutí dobře drží v rukou a příjemně se na něj kouká.
Toto řešení má ale i své nevýhody – plastový substrát, který umožňuje prohýbání displeje, nejspíše způsobil drobné artefakty, které jsou viditelné již pouhým okem. Nejedná se rozhodně o žádné drama a při běžné vzdálenosti od telefonu si tohoto aspektu nejspíše ani nevšimnete. U minulé generace jsme také kritizovali paměťový efekt, který způsoboval “duchy”. Tento jev je v nové generaci eliminován do také míry, že jsme jej ani nezaregistrovali.
Jelikož se jedná o OLED technologii, rozhodně musíme pochválit podání barev, pozorovací úhly, velmi věrnou “černou” a velmi dobrá je i čitelnost na slunci (kterého jsme si ale zase tolik neužili v době testování). Správně fungovalo i automatické řízení jasu, i když minimální jas bychom rozhodně ocenili nižší – v úplné tmě displej trochu nepříjemně září. Displej lze probudit či zhasnout poklepáním, což je neuvěřitelně návyková funkce.
Zvukový výstup a reproduktor
Zvukové podání telefonu hodnotíme rozhodně kladně. Výstup sluchátek je dostatečně kvalitní na to, aby si běžní posluchači nemuseli vůbec stěžovat. Reproduktor pak hraje příjemně nahlas a jeho kvalita je rovněž nadprůměrná, i když do některých vlajkových modelů stále něco chybí. Reproduktor sníží razantně po překrytí svou hlasitost, díky jeho umístění ale nedocházelo k nechtěnému zakrývání. Chválu si zaslouží i dodávaná sluchátka, která hrají na poměry dodávaných příslušenství dobře, a běžní posluchači možná ani nebudou muset sahat po kvalitnějším řešení.
Test výkonu (benchmarky)
Herní výkon
Výkonný čip Qualcomm Snapdragon 810 neměl s žádným herními tituly, které jsme testovali, problémy. Vyzkoušeli jsme například N.O.V.U. 3, GTA III, Real Racing 3, Modern Combat 4 a Modern Combat 5. Zařízení se navíc nezahřívalo více, než jsme zvyklí u telefonů se staršími Snapdragony.
Konektivita
Konektivitou se telefon LG G Flex 2 opravdu vytáhl – kromě standardních technologií Wi-Fi a Bluetooth, které fungovaly spolehlivě, jsme otestovali ještě také LTE, NFC či třeba infraport pro ovládání televizoru. Rychlé datové připojení bylo díky podpoře všech důležitých frekvencí možné používat úplně všude, občas jsme se ale potýkali s výpadky signálu, a to i na místech, kde se nám to s jinými telefony nestávalo. Bylo to vždy ale pouze několik sekund. Potěší také zmiňovaná přítomnost infraportu, díky které lze ovládat speciální aplikací v mobilu například televizi či jinou domácí elektroniku.
GPS
Lokalizaci polohy v mobilním telefonu používáme takřka denně a musíme uznat, že LG G Flex 2 nás nenechal ani v jednom případě “na holičkách”. Zaměření polohy je velmi rychlé, přesnost i spolehlivost je pak na nejvyšší úrovni. V případě navigace Sygic jsme neměli při používání žádné problémy, v Google Mapách nás občas při pěší chůzi mátl digitální kompas, který často ukazoval jiný směr. Bylo potřeba opsáním osmičky ve vzduchu kompas vždy zkalibrovat, aby došlo k přesnějšímu odhadu, kterým směrem stojíme.
Baterie a výdrž
Předchozí generace telefonu LG G Flex 2 nabízela skvělou výdrž na jedno nabití, což zajistila obrovská baterie s kapacitou 3500 mAh a výrazně tomu pomohlo i nižší HD rozlišení. V případě telefonu LG G Flex 2 se sice zmenšila úhlopříčka displeje z 6″ na 5,5″, bohužel ale také povyrostlo rozlišení a hlavně pak disponuje baterie kapacitou “jen” 3000 mAh. I podle našeho testování můžeme nyní potvrdit, že výdrž je slabší než u předchozího modelu. Uživatelé ale smutnit nemusí – stále je o chlup lepší než v případě telefonu LG G3 a neměli jsme žádný problém vydržet s telefonem od rána až do večera při intenzivním používání a většinou ještě nějaké to procento do druhého dne zbylo. Při šetrnějším používání jsme pak neměli problém vydržet dva dny.
Podobné výsledky prozradily i naše testy, ve kterých se ale ukazuje, jak moc může být 5,5″ OLED displej žravý, pokud zobrazuje web s bílým podkladem. Stejně tak ve hrách si Snapdragon 810 řekne o slušnou porci energie.
- Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka
- Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s
- Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení
Uživatelské prostředí
Android 5.0.1 v režii LG
Společnost LG již obdařila model LG G3, který je delší dobu v prodeji, systémem Android 5.0.1 a nemohla si tedy dovolit nově představený produkt vydat se starší verzí. Systém v LG G Flex 2 je totožný s modelem LG G3, nepřekvapila nás tedy přítomnost grafické nadstavby, kterou již LG buduje delší dobu. Ta je mezi uživateli velice oblíbená, neboť nabízí všechny důležité funkce a lze ji do velké míry přizpůsobit. My už většinou tak nadšení nejsme, protože nám občas přišlo, že bylo některých prvků až příliš mnoho. V nejnovější verzi ovšem došlo k několika změnám a současná podoba grafické nadstavby je v našich očích poměrně povedená. Uživatelé musí počítat s tím, že téměř všechny systémové aplikace byly nahrazeny řešením od LG a celý systém je tedy vzdálen od podoby čistého Androidu.
Jednu velkou výtku ale máme. Systém zabírá opravdu hodně místa a pro uživatele je v našem případě dostupných pouze 7,5 GB volného místa ihned po prvním spuštění. To není příliš.
Rychlost a stabilita
Jelikož je LG G Flex vybaven nejrychlejším procesorem na trhu, který doplňuje 2GB RAM paměť (u testovaného 16GB modelu), nečekali jsme nic jiného než bleskové prostředí. To se z velké části naplnilo, i když sami cítíme, že telefon není úplně tak bleskový jako například Nexus 5, nejnovější řada od Sony či Xiaomi Mi 4. Občas se nám navíc zdálo, že se telefon rozmýšlí nad spuštěním aplikace, která by měla startovat bleskově. Jistá rezerva ke zlepšení tu tedy určitě je, ale jsme přesvědčeni, že drtivá většina uživatelů bude s rychlostí spokojená. S pády aplikací jsme se setkali jen výjimečně a šlo o Google Mapy.
Kontakty, telefonování a klávesnice
Přítomnost Dialeru s podporou T9 vytáčení nás potěšila, horší podpora diakritiky už ne (například znak “ě” dělá nadstavbě od LG problémy). Prohlížení, vytáčení či správa kontaktů pak probíhá zcela standardním způsobem, i když aplikace nepochází z čistého Androidu, ale od LG. S telefonováním jsme žádné problémy neměli, přenos hlasu a zvuku byl čistý a dostatečně hlasitý.
Klávesnice z telefonu LG je povedená – nabízí příjemné rozložení, číslice nad klávesnicí, další znaky pod klávesami, psaní tahem, automatické opravy, český slovník či třeba rychlý přístup ke tvorbě smajlíků a hlasovému zadávání.
Prostředí systému Android 5.0.1
Fotoaparát a natáčení videa
Fotoaparát, který sídlí v telefonu LG G Flex 2, pochází z model G3, a tak pro nás není kvalita fotoaparátu žádným překvapením. Stejně tak ani fakt, že LG G Flex 2 nabídne laserové ostření a optickou stabilizaci. Kvalita fotografií je na skvělé úrovni, stejně tak video. LG G Flex 2 a LG G3 patří mezi vůbec nejlepší “fotomobily” na trhu. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.
Aplikace
Fotografie
Video
http://youtu.be/AIAFSuHdXpg
Kdy, kde a za kolik?
LG G Flex 2 se již na našem trhu krátký čas prodává, podle serveru Heureka jej zakoupíte přibližně za cenu 17 tisíc korun. To na poměry vlajkových modelů není přehnaně vysoká částka, na druhou stranu je model LG G3, který nabízí podobné parametry, o poznání levnější. V případě modelu LG G Flex 2 si připlácíme za výkonný Snapdragon 810 a zejména pak za pružný displej a konstrukci.
Resumé
Na LG G Flex 2 jsme byli v redakci opravdu natěšení, neboť první generace dopadla v našem testu výborně. Nyní již můžeme prozradit, že ne jinak je tomu v případě druhé generace, která se dočkala v důležitých ohledech vylepšení a představuje opravdu jeden z nejzajímavějších a nejpovedenějších kousků na našem trhu.
Prohnutá konstrukce sice na první pohled představuje hloupost a zbytečný luxus, můžeme vás ale upozornit, že telefon se díky tomu výborně drží, příjemně se na plochu displeje dívá a rozhodně potěší i “wow” efekt. Pružnost pak bereme jako příjemný bonus, který zajistí vyšší odolnost telefonu. Displej prošel značnými vylepšeními – snížila se úhlopříčka na oblíbených 5,5 palce, povyrostlo rozlišení a nepozorovali jsme ani “duchy”. Skvělé vlastnosti telefony podpoří také extrémně výkonný čipset Snapdragon 810, rychlé prostředí systému Android 5.0.1, skvělý fotoaparát a špičková výbava (NFC, infraport, USB OTG, LTE apod.). Záda telefonu se dokonce umí sama regenerovat po zahřátí, v redakci nám tato “vychytávka” pracovala jen z půlky.
Ani LG G Flex 2 není dokonalý – oproti minulému modelu se sice snížila velikost displeje, stejně tak ale bohužel i kapacita baterie. Výsledkem je výdrž, která je spíše průměrná a o poznání slabší než v případě první generace. Zklamala nás také interní paměť, která u 16GB verze umožní uživateli používat pouze přibližně 7,5 GB místa. Stejně jako v případě předchozí generace přitahují záda znatelně prach a nečistoty a ani cenou se nebude LG G Flex 2 zrovna chlubit.
Jaký je výsledný verdikt? LG G Flex 2 je skvělý přístroj, který nezklame téměř v žádném důležitém ohledu, navíc přichází s unikátní prohnutou a pružnou konstrukcí. Pokud ovšem není prohnutý displej dostatečné lákadlo, nemá nejspíše smysl připlácet několik tisíc oproti modelu LG G3, který je v ostatních ohledech téměř totožný.
Klady
+ Vysoký výkon díky Snapdragonu 810
+ Pružný, prohnutý a povedený displej a konstrukce
+ Výborný fotoaparát
+ Skvělá výbava (NFC, LTE, infraport, USB OTG, Micro SD)
+ Svižné prostředí systému Android 5.0.1
+ Ovládací tlačítka na zadní části telefonu
+ Probouzení poklepáním
+ Záda telefonu se dokážou z části opravit
Zápory
– Vyšší cena oproti modelu G3
– Uživateli zbývá jen 7,5 GB volného místa v případě 16GB varianty
– O poznání nižší výdrž na jedno nabití než předchozí generace
– Záda přitahují prach a nečistoty
– T9 Dialer si neporadí 100% s českou diakritikou
Za zapůjčení děkujeme společnosti LG.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (36)
Přidat komentář