TOPlist

Lenovo Vibe P1m: rychlík s dlouhou výdrží (recenze)

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
3.12.2015 18:00 (30.12.2015 11:38)
Ikona komentáře 18
Lenovo vibe P1m
Reklama

Chytrý telefon Lenovo Vibe P1m by mohl být odpovědí pro uživatele, kteří volají po smartphonu s dlouhou výdrží na jedno nabití a přívětivou cenou a zároveň by byli neradi ochuzeni o svižný chod systému. Telefon totiž nabízí baterii o kapacitě 4000 mAh zkombinovanou s úsporným čtyřjádrovým procesorem a 2 GB RAM. To za cenu okolo 5 tisíc korun. Zda dokáže svým „papírovým“ předpokladům dostát i ve skutečnosti, zjistíme v dnešní recenzi.

Obsah recenze

Příjemné překvapení již při rozbalování

Telefon Lenovo Vibe P1m nás mile potěšil již při samotném vybalování z krabičky. Ta totiž vedle obvyklé nabíječky a manuálů obsahovala také praktický kryt z tvrdé gumy v tmavě modrém provedení a jednu krycí fólii na displej. Škoda jen, že výrobce nepřibalil i trochu lepší sluchátka, ta v balení jsou totiž ještě pecková a nehrají příliš kvalitně.

Lenovo Vibe P1m obsah balení

Design a konstrukce: všude samý plast

Současným trendem je vyrábět telefony z hodnotnějších materiálů než pouhý plast. U dostupnějších telefonů, kde nelze například kov použít právě kvůli vyšší ceně, si tak na jeho použití výrobci alespoň hrají. Nejinak je tomu i v případě telefonu Lenovo Vibe P1m. Ten se snaží napodobovat použití kovového rámu, bohužel se mu to příliš nedaří a na první pohled je jasné, že máme co do činění s plastovým telefonem a také v rukou působí Vibe P1m poměrně lacině. Zde by se Lenovo mohlo učit například od Huaweie, jehož P8 Lite působí i přes plastovou konstrukci mnohem hodnotněji. Abychom však konstrukci telefonu jen nehanili, pochvalu si zaslouží za příjemný soft touch povrch zad a zakulacené hrany, díky kterým Lenovo Vibe P1m padne do ruky velmi dobře. Ani kvalita zpracování jako taková ale není špatná, jednotlivé díly správně lícují a nikde nic nevrže. Výrobce se chlubí také použitím nano vrstvy, která by telefonu měla zajistit odolnost vůči stříkající vodě.

S posuvníkem navíc

Na konstrukci toho nenalezneme příliš zajímavého, výjimkou je pouze posuvný přepínač na boku přístroje. O jeho praktičnosti by se však dalo spekulovat, slouží totiž pouze k přepínání mezi běžným a úsporným režimem baterie a uživatel nemá možnost změnit přiřazenou funkci.

Lenovo Vibe P1m bok přístroje

Zapínací tlačítko se nalézá na boku přístroje a pohodlně po ruce, to samé platí i pro kolébku hlasitosti, kterou najdeme kousek nad ním. Škoda jen, že Lenovo Vibe P1m nepodporuje dnes tolik oblíbené probouzení poklepáním na obrazovku. Na spodní straně telefonu pro nalezneme dvojici mřížek, reproduktor se však nalézá pouze pod jednou z nich. Mezi mřížkami pak vyloženě chybí microUSB konektor. Ten se nalézá na horní hraně, což není úplně praktické umístění, zvlášť pokud telefon používáte v režimu na výšku jako GPS navigaci v autě.

Lenovo Vibe P1m bok přístroje 2

Pěkná podívaná, ale bez pořádného zvuku

Displej telefonu má úhlopříčku 5″ a k ní i naprosto dostatečné HD (1280 x 720 px) rozlišení, díky kterému je schopen nabídnout jemnost 294 ppi. V rámci cenové kategorie představuje tento displej jednoznačný nadprůměr a je dobře čitelný prakticky za všech okolností. Oceňujeme také funkci sledování očí, díky které displej nezhasne, pokud se na něj díváte.

Lenovo Vibe P1m displej

Obraz si můžete ještě doladit díky technologii MiraVision, která umožňuje následující změny a vylepšení:
  • Kontrast
  • Sytost
  • Jas obrazu
  • Ostrost
  • Teplota barev
  • Vylepšení dynamického kontrastu
Jak jsme ale Lenovo Vibe P1m chválili v oblasti zobrazení, tak jej musíme pokárat, co se zvuku týče. Hlasitý reproduktor sice představuje běžný standard a nabídne dostatečnou hlasitost s plechovým efektem, sluchátkový výstup je však srovnatelný s těmi nejlevnějšími telefony. Ani v kombinaci s kvalitním přehrávačem i sluchátky jsme tak se zvukem nebyli úplně spokojeni. Méně nároční uživatelé si při občasném poslechu však pravděpodobně stěžovat nebudou.

Hardware

Při pohledu na specifikace je jasné, že u telefonu Lenovo Vibe P1m má hrát prim dlouhá výdrž na jedno nabití. Tento smartphone totiž nabídne 64bit procesor MediaTek MT6735P se 4 jádry podtaktovanými na pouhý 1 GHz, který v nás vzbuzoval mírné obavy o výkon zařízení zejména ve hrách. Skóre benchmarku AnTuTu se pak pohybovalo okolo 20 000 bodů, čili na úrovni telefonů nižší třídy. Naopak příslibem plynulého chodu systému jsou zde 2 GB RAM. S místem nebude problém díky 16GB úložišti, které dává uživateli k dispozici 11,25 GB prostoru. Ten lze ještě rozšířit prostřednictvím microSD karet. Hlavní zbraní celého telefonu je však bezesporu baterie s kapacitou 4000 mAh.

Specifikace telefonu Lenovo Vibe P1m

[aps_product_features id=“368481″ style=“list“]
Lenovo Vibe P1m specifikace

.

Příležitostným hráčům bude stačit

Jak již hardwarové specifikace naznačují, Lenovo Vibe P1m určitě nepatří mezi telefony zaměřené na hráče. S méně náročnými tituly jako například Asphalt 8: Airborne si sice telefon vcelku hravě poradí, u náročnějších her se však začíná zadýchávat. S občasnými záseky jsme se tak setkali například při hraní závodního titulu Real Racing 3, u kterého byla zároveň citelně snížená úroveň grafiky. Otestovali jsme také novinku v podobě hororové sci-fi střílečky Dead Effect 2. Také tento titul běžel na nižší nastavení grafiky a v náročnějších scénách jsme se u něj setkali s mírným trháním.

Konektivita: povinný základ

V oblasti konektivity Lenovo Vibe P1m nijak nevyniká, na druhou stranu ale ani zásadně nezaostává. Potěší například LTE na všech tuzemských frekvencích, ze kterého se pomalu stává standard většiny u nás prodávaných telefonů s cenou nad 5000 Kč. Nejeden uživatel pak ocení podporu Dual-SIM, mobilní data však využijete pouze na primární micro SIM kartě. Na druhou stranu telefon trochu zamrzí absencí rychlejšího Wi-Fi připojení a NFC. To jsou však zápory, které většině uživatelů příliš vadit nebudou.

Lenovo Vibe P1m záda (2)

GPS na telefonu funguje vcelku bezproblémově. V zástavbě jí sice určení přesné polohy občas trvalo trochu déle, než jsme zvyklí, pak už ale fungovala přesně a neomylně. Zklamaní však budou příznivci geocachingu – telefon postrádá e-kompas.

Výdrž na baterii: maratónec by záviděl

Dostáváme se k hlavnímu lákadlu telefonu Lenovo Vibe P1m a sice výdrži na jedno nabití. Šetrným uživatelům totiž energie vystačí až na 5 dní používání. Za tento výkon telefon vděčí především již několikrát zmíněnému úspornému procesoru, displeji s optimálním rozlišením a v první řadě baterii s kapacitou 4000 mAh.

Lenovo Vibe P1m bok v ruce

Při pracovním využití, kdy byl telefon neustále online a sloužil ke čtení záplavy e-mailů, komunikaci přes IM klienty, poslech hudby a v neposlední řadě pochopitelně telefonování, nám baterie vydržela 3 dny, přičemž třetí den večer si již telefon sám řekl o nabíječku. Nabíjení velké baterie z 15 na 100 % pak standardně dodávanému adaptéru trvalo 1 hodinu a 40 minut. Výdrž baterie můžete v okamžiku prodloužit pomocí výše popsaného posuvníku na boku přístroje. Maximálně úsporný režim v podání Lenova představuje černá obrazovka s hodinami, přepínačem Wi-Fi, mobilních dat a režimu letadlo umožňující zapnout pouze základní aplikace. Zajímavá je pak možnost použít telefon jako power banku prostřednictvím USB-OTG.

Systém: svižná nadstavba v hlavní roli

Lenovo Vibe P1m využívá Android 5.1, nad kterým běží nadstavba Vibe UI. Pokud jste se s touto nadstavbou již setkali na některém z novějších telefonů Lenovo, jistě nám dáte zapravdu, že působí poněkud těžkopádně. To však naštěstí není problém telefonu Lenovo Vibe P1m, zde použitá nadstavba totiž prošla značnou odtučňovací kúrou. Toto odlehčení prospělo především rychlosti a stabilitě celého systému a jeho prostředí tak pracuje rychle, plynule a bez pádů aplikací. Dobrou optimalizaci dokazuje například i 1,5 GB volné operační paměti při běžném používání. I přes zmíněné odlehčení zde však máme staré známé Vibe UI, které prakticky dokonale maskuje původní Android 5. Připravit se tak můžete například na launcher postrádající nabídku aplikací či celkově velmi barevné prostředí systému, které si můžete uzpůsobit dle svého prostřednictvím předinstalovaných témat. Také tentokrát však chybí možnost si doinstalovat další témata prostřednictvím nějakého marketu.  

Fotoaparát a natáčení videa

Fotoaparát nabídne rozlišení 8 MPx a za dobrého osvětlení s ním pořídíte, s přihlédnutím k ceně telefonu, vcelku kvalitní, ostré a barevně věrné snímky. S klesající úrovní osvětlení pochopitelně klesá i kvalita výsledných fotografií, i zde se ale Lenovo Vibe P1m drží nad průměrem své kategorie. Telefonu dělá občas problém zaostřit, a to zejména na blízké objekty. Velké zklamání však přišlo v oblasti videa. To totiž telefon zvládá pořizovat maximálně v 720p rozlišení, což je na dnešní dobu opravdu málo i u telefonů z nižších cenových kategorií. Video je přitom až na zmíněné nízké rozlišení poměrně kvalitní a i s přeostřováním si telefon dokázal poradit. Aplikace fotoaparátu je přehledná a nic zásadního zde nechybí. Nalezneme v ní obvyklé funkce jako například HDR, scénické režimy či barevné filtry. Nastavit lze také manuální vyvážení bílé či hodnota ISO.

Fotografie

Video

https://www.youtube.com/watch?v=4FVkD4pWL-M&feature=youtu.be Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE.

Závěr

Cena telefonu Lenovo Vibe P1m se napříč našimi obchody dle serveru heureka.cz pohybuje na úrovni 5 499 Kč s DPH. To, s přihlédnutím ke konkurenci, představuje za telefon s danou výbavou příjemnou částku. Navíc je potřeba mít na paměti, že se jedná o úplnou novinku a cena tohoto Lenova tak časem zajisté ještě o něco klesne. Lenovo Vibe P1m je odpovědí na volání uživatelů po telefonu s dlouhou výdrží. A nutno poznamenat, že velmi povedenou odpovědí. Dlouhá výdrž na jedno nabití totiž rozhodně není jediné, v čem tento telefon vyniká, a svým uživatelům nabídne také výborně odladěný systém a obstojný hardware. Škoda jen, že telefon působí na první pohled poměrně lacině, ačkoli samotná kvalita konstrukce za konkurencí v zásadě nezaostává. Mezi slabší stránky telefonu bychom zařadili také video s maximálním rozlišením 720p. Pokud pro patříte mezi uživatele, kteří si potrpí na kvalitní audio výstup, Lenovo Vibe P1m vás příliš neoslní. Závěrečný verdikt: Lenovo Vibe P1m je skutečně povedeným telefonem s dlouhou výdrží na jedno nabití, který ve své cenové kategorii nemá mnoho konkurentů. Pokud je tedy dlouhá výdrž na jedno nabití a cena do 6 tisíc vašim hlavním požadavkem, představuje tento model jednu z nejlepších voleb na našem trhu. [one_half]

Klady

+ Dlouhá výdrž na jedno nabití + Výborná optimalizace + LTE na všech našich frekvencích + Kvalitní displej + Dual-SIM [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Pomalé ostření fotoaparátu – Pouze 720p video – Nekvalitní zvukový výstup – Slabší grafický výkon [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: