TOPlist

Lenovo P70 – nový král střední třídy (recenze)

Lenovo P70 – náhledový obrázek

Společnost Lenovo už nechce být českými zákazníky vnímána jako známý výrobce notebooků, ale chce se prodrat i na trh smartphonů. Několik modelů již ukázalo, že to vůbec není nemožné, a dnes si představíme další nesmírně zajímavý smartphone. Lenovo P70 nabídne za cenu 7 tisíc výkonný hardware, povedenou konstrukci a hlavně pak obrovskou baterii s kapacitou 4000 mAh. Jak dopadl v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Většina výrobců si s obsahem balení příliš hlavu neláme a telefon doprovází pouze základní vybavení. Lenovo se ovšem v případě modelu P70 pochlapilo – kromě telefonu jsme zde nalezli ještě manuál, nabíječku, USB kabel, sluchátka, OTG redukci, ochrannou fólii na displej a šikovné ochranné pouzdro. Takovou výbavu by mohl závidět kdejaký vlajkový model.

Lenovo P70 - obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Přední část telefonu žádným způsobem nevybočuje z řady desítek jiných smartphonů, a to ani po stránce šířky rámečků okolo displeje, které jsou průměrné. Spoustu zákazníků by snad mohl potěšit fakt, že si plochu 5″ displeje mohou užít celou – trojice ovládacích tlačítek se totiž přesunula do prostoru pod displej. Tlačítka jsou decentně podsvícená, což chválíme. Trochu nezvykem je ale levé tlačítko, které slouží pro zobrazení nabídky. Tento způsob ovládání se v Androidu již delší dobu nepoužívá a toto tlačítka dnes nahradilo u většiny smartphonů přepínání mezi běžícími aplikacemi. Horní část telefonu je standardně vybavena přední kamerkou, senzory a notifikační diodou.

Lenovo P70 - přední strana telefonu (2)

Záda telefonu jsou tvořena z matného plastu, který na první pohled připomíná kov, takže jeho zpracování rozhodně chválíme. O něco horší už je to s výdrží materiálu – po přibližně dvoutýdenním testování se na povrchu telefonu objevily škrábance. Čočka fotoaparátu spolu s přisvětlovací LED diodou sídlí v levém horním rohu. Zadní kryt lze velmi snadno odejmout, což umožní přístup ke dvěma slotům pro Micro SIM a paměťové kartě. Baterii vidíme, nálepka nás ale informuje o tom, že bychom ji z přístroje vytahovat neměli.

Lenovo P70 - zadní strana telefonu

Tloušťka telefonu je opět spíše průměrná, celý přístroj lemuje stříbrný plastový rámeček, který má imitovat kov. Velmi rychle sice odhalíte, že se o kov nejedná, přesto telefon vypadá elegantně. Menší zvláštností může být tvrzené sklo displeje, které je předsazeno. Ovládací tlačítka se již standardně nacházejí na pravé straně telefonu, dosáhnout palcem je velmi snadné a pohodlné. Zbývá už jen konektor pro připojení sluchátek na horní straně telefonu a Micro USB spolu s hlasitým reproduktorem ve spodní části.

Lenovo P70 - boční ovládací tlačítka

V balení dostanete zdarma také ochranné pouzdro, které se může hodit.

Lenovo P70 - ochranný obal (4)

Lenovo P70 – elegantní kabátek z plastu

Ačkoliv je celá konstrukce telefonu Lenovo P70 z plastu, její zpracování se nám líbí. Design je elegantní, použité materiály nevypadají tak lacině jako u většiny konkurence v dané cenové kategorii a pochválit musíme také kvalitu zpracování. Trápily nás snad jen dva mírné nedostatky – zadní kryt se nám poměrně brzy podařilo poškrábat a není tedy příliš odolný (dodávané pouzdro se nejspíše opravdu vyplatí). Zdířka reproduktoru pro volání se rovněž poměrně brzy zanesla nečistotami. Nejspíše se občasnému vyčištění jehlou nevyhnete.

Telefon se v rukou drží velmi dobře, nezklame pak ani váha a pohodlně se nám také ovládala senzorová i hardwarová tlačítka. Do úplných krajů displeje se nám již logicky dosahovalo obtížněji, což způsobuje přítomnost senzorových tlačítek a 5″ displeje. Podobným neduhem trpí většina telefonů se stejně velkým displejem.

Lenovo P70 Smartphone Tour

Lenovo P70 Smartphone Tour

Hardware a displej

Lenovo P70 nabídne výbornou hardwarovou výbavu – o pohon se starý výkonný procesor MediaTek MT6752 s osmi 64bitovými jádry Cortex-A53 s frekvencí 1,7 GHz, které doplňuje grafický akcelerátor Mali-T760MP2 a 2GB RAM paměť. Výkonu je tedy více než dostatek. Potěší rovněž 16GB vnitřní úložiště, které lze navíc rozšířit o paměťovou kartu. Pro uživatele je dostupných 11,5 GB z vnitřního úložiště. Obrovským lákadlem je pak baterie, která nabídne kapacitu 4000 mAh!

Kromě již standardních technologií Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0 se majitelé telefonu Lenovo P70 dočkají také podpory LTE, které běží na frekvencích 800/1800/2100 a 2600 MHz. Chybí tedy pouze frekvence 900 MHz, kterou používá Vodafone. Podpora funkce USB OTG potěší.

Papírově výborně je na tom se svým rozlišením až 13 MPx i zadní fotoaparát, u kterého nechybí ani možnost pořizovat HDR snímky a nahrávat Full HD video. Přední kamerka má pak rozlišení 5 MPx.

Specifikace

  • displej: 5″, HD rozlišení (1280 x 720 pixelů), jemnost 294 PPI, IPS
  • procesor: MediaTek MT6752, 8x Cortex-A53, 64-bit, frekvence 1,7 GHz
  • GPU: Mali-T760MP2
  • paměť: 2 GB RAM, 16GB vnitřní úložiště (+ Micro SD)
  • fotoaparát: 13 MPx vzadu, 5 MPx vpředu, HDR, Full HD video
  • baterie: 4000 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, LTE (800/1800/2100/2600 MHz), Dual SIM
  • OS: Android 4.4.4
  • rozměry: 142 x 71,8 x 8,9 mm
  • hmotnost: 149 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Pětipalcový IPS panel nabízí HD rozlišení (1280 x 720 pixelů), což dává výslednou jemnost 294 PPI. To v dnešním trendu vysokých jemností sice na první pohled nikterak nezaujme a rozhodně bychom viděli Full HD rozlišení u tohoto telefonu rádi, přesto se s HD rozlišením u telefonu s takovou cenovkou spokojíme. Ba naopak – jemnost nám přišla dostatečná a díky menšímu rozlišení se sníží hardwarové nároky a naroste výdrž na jedno nabití. Barvami se drží Lenovo P70 ve standardu dnešních IPS panelů – povedené barevné podání, výborné pozorovací úhly a v případě telefonu Lenovo P70 i nadprůměrná čitelnost na slunci. Displej se nám velmi líbil a snad jediná výtka směřuje k automatickému ovládání jasu, které nás často šidilo a nastavovalo nízké hodnoty.

Lenovo P70 - displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový výstup do sluchátek můžeme označit za uspokojivý a jsme přesvědčeni, že stejného požitku se dočkají i běžní zákazníci. Zabudovaný reproduktor už si tolik chvály nezaslouží – na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o stereoreproduktor, ale není tomu tak – levá zdířka je tradiční reproduktor, v té pravé je pak schovaný pouze mikrofon. Reproduktor podává průměrnou hlasitost a podobné je to i s kvalitou reprodukce. Nikterak závratně nehrají ani dodávaná sluchátka, na což jsme ale již zvyklí.

Lenovo P70 - micro USB konektor a reproduktor (1)

Test výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Postupně jsme vyzkoušeli herní tituly Modern Combat 4, Modern Combat 5, Real Racing 3, N.O.V.A. 3 a Grand Theft Auto III. Ve všech titulech vyjma GTA Lenovo P70 nijak nezaváhalo, ve zmíněném titulu jsme pociťovali občasná škubnutí obrazu. Celkově ale můžeme výkon telefonu Lenovo P70 pochválit, neboť za danou cenu nabízí dostatek výkonu.

Konektivita

Oceňujeme podporu LTE na důležitých frekvencích, což jsme si vyzkoušeli u operátora Vodafone. V Praze a okolí fungovalo 4G připojení bez jakýchkoliv problémů, narazit by ovšem mohli uživatelé Vodafonu v místech, kde je LTE šířeno skrze frekvenci 900 MHz. Tu totiž bohužel Lenovo P70 nepodporuje. Funkci USB OTG jsme také úspěšně vyzkoušeli a velmi zajímavou funkcí je také zpětné nabíjení, kdy za pomocí USB OTG redukce a standardního USB kabelu můžete dobíjet i jiné zařízení. V případě používání Wi-Fi a Bluetooth jsme na abnormality nenarazili, citlivost antén je také průměrná. Někteří uživatelé jistě ocení podporu běhu dvou SIM karet, druhá SIM karta je bohužel určena pouze pro provoz 2G sítě, takže poslouží spíše jen pro volání.

GPS

Zaměření polohy zvládá Lenovo P70 ukázkově – vaši pozici prozradí pod širou oblohou vždy do několika sekund a žádných výpadků či nepřesností jsme si nevšimli ani při dlouhodobějším používání navigací a Google Map. Přesto máme jednu výtku – je vidět, že se v případě tohoto přístroje trochu šetřilo na zbytečných komponentech a vyřazen bohužel musel být digitální kompas. To představuje problém zejména pro uživatele, kteří by chtěli Lenovo P70 používat například pro Geocaching.

Lenovo P70 - GPS satelity

Baterie a výdrž

Možná vůbec největším lákadlem zákazníků je baterie, u které se kapacita vyšplhala až na 4000 mAh. To je pro telefon s 5″ displejem rozhodně nadstandardní porce energie, která se prostě musí na výsledné výdrži pozitivně podepsat. A my můžeme papírové předpoklady jen a pouze potvrdit. Nebyl totiž žádný problém s telefonem při intenzivnějším používání vydržet kolem 1,5 dne a někdy jsme se dokonce dostali i na dva dny používání. To je skvělý výsledek.

Podobné výsledky dokazují také naše testy, ve kterých telefon Lenovo P70 opět zazářil. Trochu se ale ukazuje, že i herní čipset od MediaTeku si může říci o pořádný přísun energie.

Lenovo P70 - výdrž baterie

  • Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka
  • Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s
  • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení
  • Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky

Uživatelské prostředí

Android 4.4.4

Společnosti Lenovo se u levnějšího modelu P70 doposud nepovedlo přichystat nejnovější verzi systému Android 5.0 a spokojit se také musíte „jen“ s Androidem 4.4.4. To ale není v této cenové kategorii rozhodně žádným zklamáním a doufáme, že se Lenovo P70 dočká aktualizace co nejdříve. Samotné prostředí se od podoby čistého Androidu výrazně vzdaluje, o což se postarala nadstavba od Lenova. Ta působí na pohled možná trochu až moc barevně, což může některé uživatele odradit. Nalezli jsme zde ale i několik šikovných funkcí a celkově hodnotíme prostředí od Lenova kladně. Líbila se nám také možnost časovaného zapnutí či vypnutí telefonu a přístroj se dokonce sám zapne, pokud zazvoní budík.

Nemůžeme si ale odpustit jednu výtku – v momentě, kdy se lišta naplní několika upozorněními, je občas obtížné některé zrušit tahem prstu do stran. Většinou se to povede až na několikátý pokus, což se nám u ostatních telefonů neděje. Podobně nás otravovalo Security HD, které stále „dřepí“ v notifikační oblasti.

Rychlost a stabilita

Již dávno neplatí, že by telefony s cenovkou pod 10 tisíc měly představovat přístroje s pomalým a neplynulým prostředím. Lenovo P70 je toho důkazem a celkovou optimalizaci telefonu musíme pochválit. Přístroj reagoval na naše pokyny bleskově a s nějakým delším čekáním se uživatelé setkají spíše výjimečně. Netrápily nás ani pády aplikací a znovu tedy musíme systém od Lenova pochválit.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer již standardně podporuje možnost T9 vytáčení, diakritika mu ale bohužel činí problémy. Prostředí kontaktů si Lenovo opět přetvořilo po svém, uživatelům by ale neměly chybět žádné základní možnosti. Naopak jsme ocenili možnost nahrávání hovorů, což čistý Android stále postrádá. S kvalitou a hlasitostí hovorů jsme neměli žádný problém.

Klávesnice naopak z čistého Androidu pochází, což nás ale příliš nepotěšilo. Chybí nám především další znaky pod klávesami, smajlíci a další nadstandardní funkce.

Lenovo P70 - klávesnice

Prostředí systému Androidu 4.4.4

Fotoaparát a natáčení videa

Ve většině ohledů nás Lenovo P70 velmi příjemně překvapilo a rozhodně bychom cenu telefonu tipovali o několik tisíc výše. Přehnaná očekávání ale rozhodně nemůžete mít od fotoaparátu, který fotí na danou cenovou kategorii spíše průměrně. Papírových 13 MPx je sice pěkné lákadlo, v praxi ale fotografiím chybí především ostrost a často se ztrácejí některé detaily. Podobné je to rovněž s natáčením Full HD videa. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Lenovo P70 - aplikace fotoaparátu (2)

Fotografie

Video

http://youtu.be/dMUJVQE8yBg

Kdy, kde a za kolik?

Mobilní telefon Lenovo P70 už se nějaký čas prodává také na našem trhu, cena se pak v drtivé většině obchodů ustálila na 6 990 Kč. To nám za danou výbavu a baterii rozhodně nepřijde jako vysoká částka.

Resumé

Lenovo P70 jsme do redakce přijali s velkým očekáváním – za cenu pod 7 tisíc totiž nabízí výborný hardware, solidní konstrukci a hlavně pak obrovskou 4000mAh baterii. Celkově dopadl čínský přístroj v našem testu výborně a jsme přesvědčeni, že se velmi rychle zabydlí ve střední třídě na našem trhu.

Chvála začíná u 5palcového displeje, který disponuje dostatečnou jemností, výborným podáním barev a čitelností na slunci. Líbila se nám také konstrukce, která je sympatická, kvalitní a v balení jsme dokonce nalezli ochranný kryt a fólii na displej. Výkonné komponenty uvnitř zase zajistily rychlý chod a možnost zahrát si i nejnáročnější herní tituly na trhu. Potěšila nás také podpora LTE, kterou často někteří výrobci (obzvláště čínští) opomíjejí. No a na závěr tu máme obrovskou baterii, která zařídila výdrž okolo 1,5 dne intenzivního používání, což je výborné.

Negativa telefonu se samozřejmě našla – předně jsme trochu zklamáni z absence digitálního kompasu, který rázem vyškrtává Lenovo P70 ze seznamu uživatelů, kteří provozují například Geocaching. Dojem na nás neudělal ani fotoaparát a trochu zamrzí absence LTE na frekvenci 900 MHz, kterou využívá Vodafone. Poslední dvě drobné výtky směřují ke konstrukci telefonu – zadní kryt se snadno poškrábe a stejně tak zdířky reproduktoru pro volání se nám brzy zanesly nečistotami.

Celkový verdikt? Lenovo P70 představuje skvělou volbu pro ty, kteří chtějí výkonný a vybavený smartphone, ale zároveň si nepřejí utratit příliš mnoho peněz. Díky obrovské baterii navíc předčí většinu své konkurence ve výdrži na jedno nabití.

Klady

+ Kvalitní zpracování
+ Ochranný kryt, fólie a OTG kablík v balení
+ Kvalitní displej s nadprůměrnou čitelností na slunci
+ Výkonný hardware – 2GB RAM paměť a 8jádrový procesor
+ Skvělá výdrž na jedno nabití
+ Dobrý poměr cena/výkon
+ Rychlé a povedené prostředí systému Android 4.4
+ Podpora LTE
+ Telefon se sám probudí v případě budíku
+ USB OTG a možnost nabíjet další telefony
+ Možnost nahrávání hovorů
+ Podpora Dual SIM
+ 2A nabíječka v balení

Zápory

– Spíše průměrný fotoaparát
– Chybí LTE na frekvenci 900 MHz
– Chybí digitální kompas
– Zadní kryt se snadno poškrábe
– T9 Dialer si neporadí s českou diakritikou
– Automatické řízení jasu nastavuje příliš malé hodnoty

Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (69)