Telefon Lenovo K6 Power: Měl by stát o pár stovek méně (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 31.7.2017
- 3
Obrovská baterie s kapacitou 4000 mAh, kovová konstrukce, čtečka otisků prstů, Full HD displej či kvalitní reprodukce zvuku. Na to láká zajímavý smartphone Lenovo K6 Power, který se však musí postavit tvrdé konkurenci v nižší střední třídě. Jak obstál v našem testu?
Recenze Lenovo K6 Power – obsah
- Obsah balení
- Design a konstrukce
- Displej
- Čtečka otisků prstů
- Hardware
- Výdrž na baterii
- Systém
- Hudební přednes
- Fotoaparát
- Závěr
Obsah balení – vše podstatné i něco navíc
V balení telefonu Lenovo K6 Power nalezneme kromě telefonu také USB kabel, nabíječku, sluchátka, sponku na SIM kartu a sadu papírových materiálů. Potěší také i ochranná fólie na displej, která je součástí. Samotná nabíječka zvládne dodat až 2 A, což se bude hodit – baterie smartphonu má totiž kapacitu 4000 mAh.
Kovové tělo, které už jsme někde viděli
Svou konstrukcí Lenovo K6 Power celkem zaujme – je celá z kovu a nabídne oblé tvary, které jsou pro pohodlné držení praktické. Možná jen přední strana by mohla být o něco přitažlivější. Každopádně se nemůžeme ubránit dojmu, že jsme se s podobnou konstrukcí (zejména zadní částí) už někde setkali. Bylo to u přístroje Xiaomi Redmi Note 3, který si mnozí mohou s tímto smartphonem na první pohled splést. Zadní strana se odlišuje snad jen v jiném tvaru LED blesku či reproduktoru, ostatní prvky jsou až nápadně podobné.
Přední strana zase tolik nezaujme – je celá zahalena v černém kabátu, ze kterého vystupuje jen 5″ Full HD displej a senzorová tlačítka pod ním. Ta bohužel nejsou podsvětlena, což ze začátku může práci s přístrojem mírně komplikovat. Dá se na to však zvyknout. Rámečky okolo displeje jsou průměrně široké. Nad displejem je umístěna jednobarevná notifikační LED dioda.
O zadní straně jsme již mluvili – je převážně z kovu a umístění fotoaparátu či čtečky otisků prstů je podobné jako u Redmi Note 3. Ve spodní části je umístěna dvojice reproduktorů vedle sebe, nad nimi nápis Lenovo. Hrany telefonu jsou výrazně zaoblené, na pravé straně sídlí tlačítka ovládání hlasitosti i napájení. Netradiční je umístění MicroUSB konektoru v horní části telefonu, což chce opět trochu zvyku. Sídlí zde i 3,5mm jack konektor.
Do ruky padne Lenovo K6 Power dobře, což je dáno především jeho rozměry a zaoblenými hranami. Tlačítka hlasitosti i napájení jsou snadno dostupné palcem ruky, stejně tak na senzorová tlačítka se dá bez problémů dosáhnout a používat. Hmotnost 145 gramů je na podobnou velikost telefonu a kovový materiál adekvátní. A držení v ruce? To je velice pohodlné a telefon je snadno ovladatelný. Trochu pozor si musíte dát jen na vyklouznutí z rukou – kov je hladký a klouže. Do rukou nás ale rozhodně nebude nic řezat.
Ke kvalitě zpracování nemáme žádnou výtku. Kovový materiál na zadní straně působí dobrým dojmem, vše navíc lícuje správně. Spodní i horní strana telefonu je z plastu, což ale díky stejné povrchové úpravě není ani znát.
Displej – jemný a povedený IPS panel
V oblasti displejů se příliš výrazných změn poslední roky neudálo, na druhou stranu se i u levnějších přístrojů objevují stále jemnější a kvalitnější panely. Lenovo K6 Power přichází s IPS displejem s rozlišením 1920×1080 pixelů, což zajistí na 5″ úhlopříčce jemnost 441 PPI. To je naprosto dostačující hodnota. Barevné podání je na danou cenovou třídu dobré, slabší je snad jen dynamický rozsah a podání černé barvy. V praxi si ale užijete povedený displej, který nezklame ani čitelností na slunci.
V nastavení lze volit mezi normálním a živým režimem barev. Uživatel si může vyzkoušet, jaké podání barev lahodí jeho oku více. Stejně tak lze aktivovat Noční režim, který chrání oči při sledování displeje ve tmě. Potěší i funkce zapnutí displeje dvojklikem, kterou ale dnes často supluje čtečka otisků prstů. I možná proto je probuzení dvojklikem ve výchozím stavu deaktivováno.
Povedená čtečka otisků prstů
Je sympatické, že je dnes zcela běžná čtečka otisků ve střední třídě a dostává se i do nejlevnějších smartphonů. Lenovo s tímto modelem nic složitého nevymýšlelo – umístilo čtečku na zadní stranu a dalo jí kulatý tvar, jako to praktikují mnozí výrobci. A výsledek je skutečně dobrý. Čtečka je přesně v místě, kam člověk instinktivně sáhne po uchopení telefonu, reakce jsou navíc rychlé a spolehlivé. Drtivá většina pokusů o odemčení proběhne na první, maximálně druhý pokus. Samozřejmě si člověk musí dát pozor na vlhkost a čistotu prstu, což však trápí všechny čtečky.
Vlastnosti můžeme tradičně shrnout následovně:
- odemknutí je velmi rychlé,
- na čtečku není potřeba nikterak tlačit,
- vlhký prst není většinou rozpoznán,
- umístění je po ruce, nešikovné je jen v případě, že telefon leží na stole displejem vzhůru,
- prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení),
- prstem lze zapnout displej, není třeba mačkat tlačítko napájení.
Na pořádné hraní to asi nebude
Při pohledu na cenu 5 a půl tisíce korun samozřejmě nelze očekávat extrémně výkonný hardware. Naopak v telefonu Lenovo K6 Power sídlí úsporný čip Qualcomm Snapdragon 430, který sice nabídne 8 jader, jsou to však úsporné Cortexy-A53 s frekvencí 1,4 GHz. Na vcelku rychlý běh systému to postačí, na hraní nejnáročnějších her na plné detaily už však ne. Nepomůže tomu totiž ani grafický akcelerátor Adreno 503, který se také řadí spíše k těm slabším. S tím je potřeba před nákupem počítat. Výsledek v AnTuTu 43 634 bodů hovoří sám za sebe.
Lenovo K6 Power přichází s možností 2 či 3 GB RAM a 16 nebo 32GB vnitřním úložištěm s možností rozšíření skrze paměťovou kartu. Bohužel v případě českého trhu je k dostání pouze model s 2/16 GB, což je škoda. 2 GB RAM už totiž nemusí vždy stačit. Dále tu máme Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, USB-OTG či spolehlivou a přesnou GPS (testovali jsme se Sygic i Google Maps). České LTE se všemi potřebnými frekvencemi je samozřejmostí. Výtka směřuje rozhodně k Wi-Fi, která si neporadí s 5GHz sítěmi. Konkurence nabízí mnohdy i infraport.
Vynikne výdrží na jedno nabití
Dosud se Lenovo K6 Power jevilo jako sympatický telefon, ale ničím výrazně nezaujalo. Pochválit ale rozhodně musíme výdrž na jedno nabití. Smartphone je vybaven 4000mAh baterií, která v kombinaci s vcelku úsporným hardwarem dokáže zajistit skvělou výdrž. Běžně jsme telefon používali i 2 dny intenzivnější práce, a pokud jsme jej trochu šetřili, není problém se dostat i ke 3 či 4 dnům. A to je skvělé. Cílová skupina uživatelů (tedy spíše méně nároční) by telefon mohli průměrně nabíjet jednou za 3 dny. Může s tím pomoci i spořič baterie, který sníží výkon telefonu a omezí běh aplikací i dat na pozadí.
Na bezdrátové nabíjení v této cenové kategorii zapomeňte, kovová konstrukce by to ani neumožnila. Přítomen je již postarší MicroUSB konektor, který je navíc umístěn v horní straně telefonu. Na to je potřeba si zvyknout a trochu nám upřímně nedochází, proč Lenovo tak trochu kráčí proti proudu. V držáku v automobilu by to mohlo být na obtíž. Nabíjení dodávanou nabíječkou trvá z 15 % do 100 0 přibližně 2 hodiny.
Systém – sympaticky svižný Android 6
Testovaný smartphone stále setrvává na verzi systému Android 6.0, která je mírně upravena. A kdy dorazí Android 7? Podle posledních zpráv až v květnu. Hned první viditelnou změnou od čisté podoby Androidu je domácí obrazovka, jíž podobu navrhovalo Lenovo. Spousta prvků systému pak ale čistý Android připomíná, což chválíme. Vznikl takový mix čistého Androidu a úprav od Lenova, což nakonec vytváří poměrně sympatické a dobře použitelné rozhraní. Jsme rádi, že se Lenovo vydalo cestou čistšího designu prostředí. Potěšilo nás například integrované nahrávání hovorů, což čistý Android neumí.
Rychlost prostředí je na velmi dobré úrovni, hlavně pokud vezmeme v úvahu použitý hardware. Lenovu se podařilo odladit prostředí dobře, i když samozřejmě rozdíl mezi vlajkovými modely je stále patrný. Je trochu škoda, že je na českém trhu k zakoupení pouze verze s 2 GB RAM paměti, protože taková hodnota již dnes nemusí stačit. Pro plynulý běh systému je to sice dost, problém ale může nastat, pokud poběží spoustu aplikací na pozadí. V takovém případě se paměť zaplní a telefon bude muset některé z nich ukončovat, což není příjemné. V této cenové kategorii bychom rozhodně 3 GB RAM ocenili.
Nadprůměrná reprodukce zvuku
Lenovo K6 Power disponuje na zádech telefonu dvojicí reproduktorů, které lze označit jako stereoproduktory. Kvůli tomu, že jsou blízko u sebe, si však stereo efektu příliš neužijete. Na druhou stranu – nejvyšší hlasitost je opravdu dobrá a mobilní telefon je velmi dobře slyšet. Rovněž kvalita je na danou cenovou kategorii nadprůměrná a i na plnou hlasitost si zachovává celkem čistý zvuk. Reproduktory k počítači nenahradí, ale občasný hlasitý poslech si s telefonem užijete. Pozor si jen musíte dát na fakt, že při položení telefonu reproduktorem směrem dolů se výrazně utlumí.
3,5mm jack konektor nabídne vcelku kvalitní poslech, který se vyrovná cenově srovnatelné konkurenci. Dodávaná sluchátka nenáročným posluchačům nejspíše postačí, kdo to však s poslechem myslí alespoň trochu vážně, poohlídne se po něčem lepším.
Fotoaparát průměrný ve všech směrech
Papírově je na tom fotoaparát u přístroje Lenovo K6 Power podobně jako konkurence – 13MPx snímač, podpora HDR, nahrávání videa ve Full HD či fázová detekce. Lenovo láká na svou aplikaci fotoaparátu, která má skvěle fungovat v automatickém režimu. Uživatel se tedy o nic nestará, namíří hledáček a stiskne spoušť. To funguje vcelku dobře a první prohlídka snímků v telefonu také potěší. Po detailnějším prozkoumání fotografií však zjistíme, že to žádná sláva není. Za dobrých podmínek jsou fotografie obstojné a pomůže i automatický režim HDR. Barevným podáním i ostrostí jsou ale spíše průměrné, za špatného světla se přidává i nepříjemný šum. Podobné je to i s videem, kde je patrná velká komprimace obrazu a stabilizace také moc nefunguje.
Fotografie a videa ke stažení.
Lenovo K6 Power – test videa (Full HD)
Závěr – konkurence je silná
Lenovo K6 Power je na českém trhu v prodeji ve své 2GB verzi s 16 GB vnitřní paměti. Cena se pak pohybuje okolo 5,5 tisíce korun, což není na danou výbavu zrovna málo. Testovaný přístroj nabídne vcelku vyvážené vlastnosti – konstrukce je sympatická a kvalitně zpracovaná, prostředí je jednoduché a svižné, potěší přesná čtečka otisků prstů i povedený reproduktor a korunuje to výborná výdrž na jedno nabití. Nemůžeme se ale ubránit dojmu, že za danou cenu toho konkurence nabídne trochu více.
Za danou částku bychom čekali výkonnější čipset než jen lowendový Snapdragon 430, stejně tak nám přijde na dnešní dobu a cenový segment málo 2 GB RAM paměti. Nepotěší ani absence podpory 5GHz pásma Wi-Fi a průměrný fotoaparát. Podíváme-li se na konkurenci, jmenovat můžeme například Xiaomi Redmi 3S LTE, který nabídne podobné hardwarové vlastnosti, ale je o více než 1000 Kč levnější. Za podobnou cenu testovaného přístroje lze pořídit Xiaomi Redmi Note 4 LTE s 3 GB RAM a 32GB vnitřním úložištěm, výkonnějším hardwarem nebo třeba infraportem.
Závěrečné hodnocení: Lenovo K6 Power je vyváženým telefonem, který nabídne sympatickou konstrukci, kvalitní displej, čtečku otisků prstů, svižný systém a výbornou výdrž na baterii. Pokud nejste nároční hráči a jste příznivci značky Lenovo, chybu neuděláte. Za dané peníze lze ale nakoupit i lépe a model K6 Power by měl stát o několik set korun méně, aby se vyrovnal své konkurenci.
Klady
+ Sympatická konstrukce.
+ Kvalitní Full HD displej.
+ Výborná výdrž na jedno nabití.
+ Přesná čtečka otisků prstů.
+ Svižné a jednoduché prostředí Android 6.
+ Kvalitní reproduktor.
Zápory
– Konkurence za danou cenu nabídne výkonnější čip.
– Pouze 2 GB RAM.
– Průměrný fotoaparát.
– Absence podpory 5GHz Wi-Fi sítí (802.11ac).
– Senzorová tlačítka nejsou podsvětlena.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář