TOPlist

Udělej si sám - LED přisvícení pro telefon

Sdílejte:
Tomáš Očadlý
Tomáš Očadlý
7.1.2015 18:00
Ikona komentáře 20
jak na to ring led light
Reklama

Fotíte rádi svým telefonem? Máte občas problém s nedostatkem světla a jste nuceni použít blesk, který vám zpravidla vrhá nepěkné stíny? Pak především pro vás je tento návod určený. Určitě jste již někdy viděli fotografii lidského oka v němž se odrážel kruhový tvar světla. Většinou je tento efekt známý ve fotografiích, ale možná jste ho viděli i ve filmech. Princip je takový, že se kolem objektivu fotoaparátu/kamery umístí světla (bodová světla nebo halogenová trubice)do tvaru kruhu a efekt je hotový. Hlavním účelem použití tohoto typu světla však není tento efekt, nýbrž odstranění tvrdého stínu, který vzniká při použití 1 bodového zdroje světla vycházejícího z jednoho směru (v našem případě blesk fotoaparátu). led rig ukazka s androidem Na trhu se tento kruhový zdroj světla/blesk již běžně prodává. Kompaktní verzi pro mobilní telefony jsem však hledal na internetu marně. Poohlížel jsem se tak po alternativních variantách a narazil jsem na pár návodů, kterými jsem se inspiroval a rád bych se teď podělil o návod. Vlastní výroba kruhového světla vás nebude stát více než 200 Kč. S velkou pravděpodobností již některé potřebné komponenty máte doma a tak se cena může srazit až na 100 Kč.

Co budeme potřebovat

  • kruhové světlo – 100 Kč (banggood.com) + 4x tužkové AA baterie
  • silikonový kryt na telefon – cca 50 Kč (ebay.com)
  • lepidlo na plast – cca 50 Kč (Pattex chemoprén univerzální, vteřinové lepidlo)
  • (papír)
  • (nůžky)
  • trpělivost – k nezaplacení
led ring co potrebujeme

Postup

Postup je jednoduchý. V podstatě to spočívá pouze ve správném nalepení obalu na LED světlo. Tuto část nepodceňujte, pokud totiž kryt ke světlu nalepíte špatně/křivě, bude vám kus materiálu světla překážet v záběru. Správný postup použití lepidla většinou naleznete popsaný na jeho obalu. V mém případě jsem použil Pattex Chemoprén univerzální. Nanesl jsem tedy vrstvu na zadní stranu LED světla a také na zadní část krytu telefonu. [alert-warning-svetandroida title=“Pozor na lepidlo!“]Během nalepování mějte telefon mimo obal, abyste si omylem nepřilepili telefon nebo nepoleptali čočku fotoaparátu.[/alert-warning-svetandroida] Po přilepení necháme dostatečně dlouho zaschnout. V mém případě jsem nechal kryt zaschnout raději celý den v suchu a teplu. Spoj drží velmi pevně, že si mohu dovolit držet pouze telefon nebo naopak pouze světlo a spoj drží jako skála. LED světlo je se 4 bateriemi o něco těžší než větší telefon typu OnePlus One. [alert-note-svetandroida title=“Silikonový obal“]Doporučuji použít silikonový/gelový obal, který je ohebný a lze tak do něj bez problému telefon nasadit a přitom nestojí tolik peněz.[/alert-note-svetandroida] Pokud budete fotit předměty hodně z blízka, bude se projevovat nepěkný efekt, kdy každá dioda bude vrhat svůj stín. Výsledkem je schodový stín za objektem, který nepůsobí moc dobře. Doporučuji vytvořit si i nějaký typ softboxu (změkčení stínů), který vyhladí tento schodový efekt. Já jsem použil kousek papíru. Stačilo vystřihnout kruh pro otvor na čočku fotoaparátu a papír přichytit na světlo gumičkou nebo přilepit lepidlem.

 Výsledné fotografie

Na závěr ještě ukázka jak vypadají výsledné fotografie při použití LED světla, interního blesku a bez použití těchto dvou zmíněných. Je pochopitelné, že pokud je dostatek světla, fotky většinou vypadají nejlépe s přirozeným světlem. Pokud tak budeme porovnávat fotky s bleskem VS LED Ring, je zřejmé, že ve většině případech jasně vítězí námi vyrobený LED Ring. Nicméně je to můj subjektivní názor, proto sami posuďte. led ring ukazkova fotka oka

 Závěr

Rádi experimentujete? V tom případě určitě doporučuji toto vyzkoušet. Ve spojení s makro čočkou se světlo může hodit i na focení makro snímků. Při focení portrétů vám toto světlo určitě prokáže dobrou službu za málo peněz. Líbí se vám tento návod Udělej si sám (DIY)? Ocenili byste další? Sdělte nám váš názor případně tip do komentářů.

O autorovi

Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… Více o autorovi

Tomáš Očadlý
Sdílejte: