LaunchBoard nabízí rychlejší spouštění aplikací než nejrychlejší launcher
- Recenze
- Karel Kilián
- 31.10.2017
- 14
Relativně mladá aplikace LaunchBoard má ambice stát se konkurentem prakticky všech existujících launcherů. Ačkoli nabízí úplně jiný princip fungování, je poměrně návyková a ve spouštění aplikací také zpravidla výrazně rychlejší. Podrobili jsme ji tedy redakčnímu testu.
Obsah článku
Co LaunchBoard slibuje?
LaunchBoard se orientuje na co možná nejrychlejší spouštění aplikací. Nesupluje tak zcela tradiční launchery, ale zaměřuje se na jednu z jejich nejdůležitějších funkcí. Ke svému fungování však sám o sobě nějaký ten launcher potřebuje. Používat ho můžete buď standardně přes ikonu aplikace, nebo jako widget, který si umístíte na domovskou obrazovku. Poměrně přesnou představu si můžete udělat z následujícího videa.
LaunchBoard neukazuje seznam ikon jako běžné launchery. Místo toho zobrazí klávesnici, kde stisknete písmeno a zobrazí se odpovídající aplikace. Principiálně se tedy příliš neliší od vyhledávání aplikací na Androidu pomocí vyhledávací lišty.
Jak LaunchBoard funguje v praxi?
Podívejme se nejprve na tradiční launcher. Co musíte udělat, pokud chcete spustit aplikaci, jejíž ikonu nemáte na ploše nebo v dolní liště? U drtivé většiny je nutné nejprve otevřít seznam nainstalovaných programů, poté vyhledat požadovanou ikonu (což může být časově náročné) a následné na ni klepnout. Proti tomu LaunchBoard nabízí úplně jiný přístup – bez dlouhých seznamů a přeplněných složek.
Základním prvkem je totiž klávesnice, na které můžete psát název požadovaného programu. Pokud tedy chcete například spustit komunikátor WhatsApp, stisknete klávesu W a LaunchBoard zobrazí ikony všech aplikací, začínajících na toto písmeno. Klepnutím vybraný program spustíte, dlouhým podržením ho přidáte mezi oblíbené.
Prvním krokem po instalaci by tedy mělo být vytažení ikony aplikace LaunchBoard na nějaké místo, odkud bude snadno dostupná. Nejčastěji se tedy bude jednat o spodní lištu nebo domovskou obrazovku. Po prvním spuštění se přehraje krátká animace, představující dva základní prvky: seznam oblíbených programů v horní části a klávesnici, zabírající spodní polovinu. Když na klávesnici stisknete nějaké písmeno, prakticky okamžitě se zobrazí seznam aplikací, jejichž název na něj začíná. Bohužel se hledá jen v prvním písmenu, takže pokud stisknete klávesy G a O, zobrazí se ikony aplikací, začínajících na O.
Klepnutím aplikaci spustíte, dlouhým podržením ikony zobrazíte kontextovou nabídku, obsahující následující položky:
- Add to favorites – přidá aplikaci mezi oblíbené, takže bude vidět hned po otevření LaunchBoardu v horním řádku.
- App info – zobrazí systémové informace o aplikaci.
- Vew on play store – otevře stránku programu v Obchodě Google Play.
- Uninstall – spustí odinstalaci dané aplikace.
Autoři ukazují rychlost LaunchBoardu na spouštění aplikace YouTube. Zatímco ve většině launcherů musíte otevřít seznam programů, “odrolovat” téměř na jeho úplný konec, najít ikonu a klepnout na ni, s LaunchBoardem stačí stisknout klávesu Y a pak jen ťuknou na ikonu.
Kromě tradičního pojetí, kdy LaunchBoard spustíte jako aplikaci, můžete použít také widget na domovskou obrazovku. Ten je prezentován formou klávesnice, kde stačí klepnout na písmeno a okamžitě se otevře seznam všech programů, které na daný znak začínají.
Resumé
Pokud vezmeme v úvahu, že jednou z hlavních funkcí launcheru je spouštění aplikací, pak může LaunchBoard skutečně být velmi citelným “urychlovačem”. Samozřejmě i po jeho instalaci můžete nejčastěji používané programy spouštět přes ikony, umístěné na domovské obrazovce. LaunchBoard vám pak urychlí vyvolání těch, které nepoužíváte až tak často. LaunchBoard do značné míry připomíná program AppDialer či T9 Launcher, které umí filtrovat seznam aplikací podle více písmen.
LaunchBoard je zdarma, bez reklam a nákupů v aplikaci. Během dvou měsíců od publikace si tento program nainstalovalo více než pět tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,7. Instalační balíček velký 4,5 MB lze používat na zařízeních s Androidem 4.1 a novějším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář