TOPlist

Ladění HTC Desire – část 4.

cher-wang htc

Na dnešek jsem slíbil náhradu některých funkcí (ale i designových prvků) z HTC Sense, kterého jsme se částečně zbavili hned v prvním dílu, ale teprve po nahrání CyanogenModu jsme vyjma launcheru přišli i o celou řadu doplňkových služeb a aplikací. Až na jednu výjimku se budeme pohybovat ve zcela bezpečných vodách, a začátečníci se nemají čeho bát. Nezřídka zabloudíme do levných, ale přeci jenom placených aplikací. Aplikací nainstalujeme hromadu, ale žádná není náročná na systémové prostředky. To by v tomto seriálu neměla co dělat.

Nahrazujeme hodiny s počasím

Klávesnice v HTC Sense je podle mě to nejlepší, čím můžete na Androidu psát. Zkusil jsem spoustu klávesnic (včetně Swype), ale žádná mi nesedla. Naštěstí si můžeme dopřát tuto klávesnici ještě o něco vylepšenou. Fórum projektu najdete zde. Konkrétně budeme potřebovat tento archiv, a v něm HTC_IME_hi22.apk (clicker jsem nikdy nepoužil a nechyběl – i když nemám Sense). Výhodou je, že je to obyčejné APK, takže jen nainstalujeme z karty a nebudeme nic flashovat. Po instalaci ale musíte HTC IME Mod zaškrtnout v nastavení jazyka a klávesnice. Nelekejte se varování, nejspíš se hesla logovat nebudou ;-). Máte tam i pestrou paletu nastavení všeho možného – stojí to za proklikání (ale výchozí nastavení je docela dobré). Pak už stačí vlézt do libovolného zadávání textu (např. nové SMS), a až vyjede stávající klávesnice, přidržte na textovém poli prst, a zvolte Input method (Metoda zadávání dat). Tam si vyberte novou výchozí klávesnici, která od té doby zůstane platná.

Nahrazujeme hodiny s počasím

Tahle věc je hodně na očích, a proto s ní začínám. Mně osobně ale ty hodiny vůbec nechybí, a mé zkušenosti jsou pouze krátké; získané v rámci přípravy tohoto článku. Na Marketu nalezneme přinejmenším dva widgety vyhovující kvality. Prvním jsou Beautiful Widgets (dále BW), druhým Fancy Widget Pro (FW). V rámci objektivity jsem zkoušel placené verze. Kdybych měl shrnout zkušenosti – vyhrává u mě FW Pro, tedy o neuvěřitelných 5 centů levnější varianta. Má v tuto chvíli kvalitnější skiny (včetně takřka pixel-perfect imitace Sense), a dle mého měření méně než čtvrtinovou spotřebu energie. Ale i u BW je energetická náročnost minimální – hluboko pod spotřebou launcheru, takže nic povšimnutelného. Variabilita velikostí a nastavení je u obou řešení obdobná. Oba například umožňují volbu aplikací spuštěných po kliknutí na jednotlivé elementy (počasí, čas, datum), a nechybí ani zobrazení nejbližšího alarmu, což jsou pro mě kriticky důležité vlastnosti všech widgetů s hodinami (OPRAVA: podle dvou ohlasů jsem se spletl, a BW toto neumožňují; alarm se dá zobrazit jen ve FW, resp. v dále jmenovaném Digital Clock Widgetu – na to je dobré myslet). BW má ale navrch v jiném bodě – oproti FW tam funguje fullscreenová animace počasí po odemknutí klávesnice i na naší kombinaci hardwaru a softwaru ( poslední aktualizace Fancy Widgetu funguje i u nás; teď už fakt nevidím žádný důvod pro BW). Nicméně funguje hůře než v Sense, a před jakoukoli interakcí ji musíte nejprve dotykem odklepnout, než můžete s telefonem pracovat. Pokud by vám to ve FW nějak extra chybělo, můžete si koupit obojí, v BW zapnout animaci, a zobrazovat pouze FW. Fungovat to bude, ale je to zbytečný overkill. V rámci optimalizace doporučuji animaci nepoužívat. Pokud se nemůžete rozhodnout, prostě si kupte obojí, a nechte si do 24 hodin vrátit peníze za widget, který duel prohraje. Bezplatnou verzi FW nedoporučuji; umí jen zlomek věcí z plné verze, a nedá se pořádně skinovat. Osobně jsem dosud na hodiny používal Digital Clock Widget od Red Wizard, jelikož je zdarma, a umožňuje po kliknutí spustit libovolnou aplikaci, nicméně po testu zvažuji, že zůstanu u zmenšené jednořádkové varianty hodin z FW Pro. LauncherPro mi jejich zmenšení umožňuje, a vypadá to velmi dobře.

Nahrazujeme budík

Když už jsme u toho, nabídnu i skvělou aplikaci pro buzení. Nemá sice mnoho společného se Sense, ale je rozhodně lepší než standardní budík v Androidu. Jmenuje se Alarming!, a umožňuje například plynulé zvyšování hlasitosti, mezeru mezi jednotlivými zazvoněními (to mi v Androidu po přechodu z WM ukrutně chybělo), odložení buzení zatřesením, atp. Má i onu podivnou funkci rušení budíku logickým rébusem. Musíte buď spočítat několik příkladů, nebo odklikat jednoduchý grafický zámek. Vedle toho disponuje i vlastním widgetem s analogovými hodinami, který se mi ani trochu nelíbí. Ničemu to ale nevadí, aplikaci můžete spouštět i kterýmkoli z widgetů jmenovaných v předchozím odstavci.

Nahrazujeme lockscreen

Zámek obrazovky v Sense se mi nesmírně líbil, ale v CM nalézáme pouze modifikovanou verzi standardního lockscreenu, navíc s otravným grafickým bugem (část sliderů za obrazovkou vypadá jinak než ta trvale viditelná). Aby toho nebylo málo, nedá se nijak normálně vypnout, takže začneme právě u toho. Zkusil jsem celou řadu řešení, ale dobře fungoval jenom No Lock. Ten běží jako služba, a sám trvale vypne lockscreen nejvýše několik vteřin po každém startu systému, a žere totálně zanedbatelné množství energie. Když jsme se lockscreenu zbavili, můžeme nasadit ten sensový. Používám skvělý WidgetLocker, který v nastavení Look&Feel nabízí volbu slideru ze Sense UI. Když si trochu poladíte ztmavení pozadí, a odstraníte z obrazovky sekundární slider, získáte lockscreen téměř neodlišitelný od originálu. Pokud se vám ale nelíbí, máte celou řadu možností – rotační odemykání, zámek z iPhone, z Motorol, atp. Vedle toho umožňuje aplikace umístění widgetů na lockscreen, přičemž jejich ovládání můžete v nastavení vypnout, abyste nic nemačkali v kapse omylem. Dále si můžete zobrazit či skrýt notifikační lištu, popisky odkazů, nastavit chování pop-upů z různých aplikací (včetně Handcent), atd. Je to nesmírně variabilní nástroj. Jako bonus umožňuje override systémového časovače, takže se může obrazovka zhasnout a uzamknout i po delší době, než je standardních 15 sekund. To se hodí, protože v CM se mi to nedařilo trvale změnit (hodnota se vždy sama vrátila). Pokud hledáte nějakou bezplatnou alternativu, mohl by sloužit LockBot, ale mně připadal velice nepodařený. Nefunguje spolehlivě, je nepřehledný, a jednotlivá témata nejsou zrovna dvakrát podobná svým předlohám (kupříkladu Sensový styl musí mít hodiny zcela mimo slider, iPhone není zdaleka tak uhlazený, atp.).

EDIT: Pokud vám chybí ovládání hudby, které se objevuje jen při aktivním přehrávání, zkuste do WidgetLockeru vložit můj Phantom Music Control, který byl přesně pro toto použití vytvořen.

Nahrazujeme dialer

Telefonní aplikace v Sense nejen lépe vypadala, ale uměla i vyhledávat v kontaktech stylem T9, zatímco jste “vytáčeli číslo”. Na místo náhrady se nám opět derou dva protikandidáti: Dialer One a Ray Dialer. Oba vypadají dobře, a umožňují vyhledávání číselníkem. Já se po krátkém zkoušení rozhodl pro Ray Dialer. DialerOne sice vypadá lépe, ale RayDialer je o něco rychlejší, a umí dynamicky vyhledávat např. i v e-mailu. DialerOne vyhledává pouze podle jména a příjmení. Zvolenou aplikaci si jednoduše v LauncherPro namapujte na telefonní tlačítko, a při nejbližších příležitostech ji potvrďte coby výchozí pro různé události.

Nahrazujeme Friend Feed

Pokud jde o klienty, to si asi snadno poradíte. Na Facebook doporučuji oficiální aplikaci (která je v CM předinstalována), na Twitter (místo Peepu) skvělý Touiteur (funkčně vybavenější beta zde), ideálně i s prémiovým klíčem (podporován i betou), který odemkne kupříkladu světlé téma (doporučuji, ideálně s vypnutým gradientem), integrovaný webový prohlížeč, integraci s Twitlonger, atp. Obě aplikace pak nabídnou i vlastní widgety. Chcete-li kombinovaný po vzoru Friend Feedu, asi sáhněte po tom v LauncherPro, který podobně funguje i vypadá. Případně jsou k dispozici i oddělené pro FB a Twitter. Ale jak nahradit synchronizační funkce? Docela těžko. Standardní FB synchronizace nepřidává ke kontaktům obrázky, a i když je zobrazuje ve vestavěných kontaktech, náš nový dialer je zobrazit neumí. Na synchronizaci obrázků potřebujeme aplikaci třetí strany. Já používám SyncMyPix s týdenním intervalem aktualizace a vypnutým ořezem fotek. Narozeniny kontaktů standardní Facebook vůbec neumí. Použijeme EboBirthday, který po doinstalování pluginu (bude vám nabídnut) umožní přiřazení narozenin z Facebooku ke kontaktům na GMailu. Teď už jen zbývá provázat kontakty s kalendářem. Otevřete si Google Calendar v internetovém prohlížeči, vlevo dole pod výpisem Jiné kalendáře použijte Přidat->Procházet zajímavé kalendáře->Další->Narozeniny a události kontaktu->Přihlásit se k odběru. Po nejbližší synchronizaci si stačí tento kalendář zvolit i v aplikaci/widgetu pro agendu (já používám Small Agenda Widget, ale alternativ je obrovská spousta), a máte narozeniny zase na očích.

Nahrazujeme kalendář

Zatímco widgety nejsou žádným problémem (na trhu je jich spousta, a LauncherPro má několik vlastních), funkční a hezkou aplikaci jsem prostě nenašel. Chvíli jsem vydržel u Gemini, ale brzy mi začal vadit ten design, který není konzistentní se zbytkem systému. A navíc jen málo z testovaných aplikací dokázal Small Agenda Widget použít na proklik, ale to není tak důležité. Kdybyste znali něco srovnatelného se Sense, dejte mi vědět.

Nahrazujeme hudební widget

Tady budu opět stručný. CyanogenMod obsahuje modifikovanou aplikaci Music, která sama obsahuje notně vylepšený widget s náhledem alba, nicméně pokud sem zavítal nějaký uživatel jiné ROM, nezbude mu než zakoupit Pure Music Widget. Je docela umění pro něj najít hezký skin, ale najdou se takové.

Zkrášlujeme notifikační lištu

Standardní světlá lišta je dle mého soudu dost hnusná, a záhy po flashi jsem hledal cestu, jak ji vhodně ztmavit. Začátek je v CM jednoduchý. Běžte do nastavení telefonu, zvolte CyanogenMod settings->User Interface->Tweaks extras->Select a theme, a nalistujte STOCK_Black. Po restartu telefonu je napůl vyhráno. Ale ikonky se příliš slévají s pozadím. A to znamená, že budeme zase flashovat. Nejprve potřebujeme malou dělostřeleckou přípravu. Pomocí libovolného souborového manažeru (namátkou ES File Explorer) vlezte do složky /system/framework/ (nezapomeňte nejdřív vyjít z SD karty o úroveň výš) a odtamtud si zkopírujte na kartu framework-res.apk. Nyní telefon připojte jako mass storage, abyste měli k souboru přístup z počítače.
Tím je příprava hotová, a můžeme do Ultimate Online Theme Kitchen, kde budeme vařit téma. Vy si ho připravte podle sebe, ale já jsem chtěl čistě bílé ikony, a postupoval následovně: Na první stránce jsem zvolil SCB with %, Version Z, Custom type, colors, ponechal Black Taskbar, zvolil ukazatel baterie D, a úplně všechny barvy nastavil na bílo (FFFFFF). Vygenerovala se sada ikon, která může na monitoru působit trochu zubatě, ale na displayi (přinejmenším AMOLED) je dokonale hladká. Na další stránce jsem zvolil Custom uni-color icons, a další stránku nechal beze změn. Po kliknutí se vygeneruje sada ikon známá z Desire, ovšem zcela v bílé barvě, bez zelených částí. Protože téma už máme, na další stránce jsem nechal Do not change notification status bar, dále Do not include bootanimation (nechal jsem si azurového androida). Nahoře jsem ale pro jistotu zvolil Cyanogen based ROM, i když je to nejspíš jedno. Dále ponechte uploaded framework-res.apk, a nalistujte z SD karty inkriminovaný soubor. No a pak už jen čekáte, až vám web vygeneruje zip. Pokud nechcete čekat (ale trvá to jen pár desítek vteřin), můžete si poznamenat uvedený název souboru, a později si jej vyzvednout zde. Stažený soubor zkopírujte na kartu, nejlépe do složky, kterou jste dříve používali k flashování.
Telefon nabootujte do recovery, a udělejte si snapshot (vizte druhý díl). Je to velmi důležité, protože pokud jste cokoli pokazili, popř. se v UOT objeví nějaký bug, zůstanete po flashi v bootovací smyčce, ze které vám snapshot hravě pomůže (stalo se mi to mockrát, ještě před objevením UOT Kitchen). No a směle flashněte z SD karty stažený zip, jako už několik předtím. Až bude hotovo, rebootujte telefon. Tímto by mělo být dílo dokonáno. Pokud nenabootujete, a animace zůstane v očividné smyčce (co chvíli vidíte “nájezd” androida), vypněte telefon vyjmutím baterie, a nabootujte do recovery, odkud můžete obnovit snapshot.

EDIT: Ať to není pořád tak suché a bez obrázků; můj Android vypadá nějak takto (často se mění):

snap20101122 174940

No a toto je asi všechno, co jsem pro celý seriál zamýšlel. Pokud vám cokoli chybí (ať už v rámci tohoto dílu či předchozích), dejte mi vědět nejlépe na sloučeném fóru. Nebráním se dalším pokračováním.

[Se svolením autora převzato z webu: http://johny-g.blogspot.com/2010/11/ladeni-htc-desire-cast-4.html]


Diskuzi k tomuto článku naleznete zde: https://androidforum.cz/topic8720.html

Nejaktuálnější verzi článků z tohoto seriálu najdete přímo na webu autora.

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)