Kvadrokoptéra Ar.Drone, ovládněte vzduch skrz svého Androida
- Recenze
- Petr Mišák
- 27.1.2015
- 34
Před nějakou dobou se nám do redakce dostala Hi-tech hračka s názvem AR.Drone, kterou můžete ovládat pomocí svého mobilního telefonu s Androidem. Jedná se o létající helikoptéru poháněnou čtyřmi nezávislými rotory, odtud také pramení označení kvadrokoptéra. Nemusíte být zrovna malý kluk, aby Vás tato létající hračka nadchla, stačí jednou vyzkoušet a už nebudete chtít jinak. AR.Drone poskytuje nevšední zážitek nejenom Vám, ale i Vašemu okolí. Z vlastních zkušeností víme, že při létání zaujmete nejednoho kolemjdoucího, takže publikum zajištěno :).
Než se pustíme do hlubšího popisu samotné kvadrokoptéry, řekněme si v čem vyniká a proč byste ji měli chtít :)
- Hi-tech hračka
- k ovládání stačí telefon s Androidem (2.2+), nebo Apple zařízení
- výborná stabilita díky čtyřem rotorům
- odolné provedení z tvrzeného polystyrénu, které odolá i větším nárazům
- přítomnost dvou kamer (přední a spodní) oboje možno sledovat na displeji telefonu
- ultrazvukový výškoměr, zaručující stabilitu i bez ovládání
- létá na akumulátor s výdrží až 12 minut
- možnost zapojení rozšířené reality (augmented reality), souboje s virtuálními zbraněmi proti soupeřově kvadrokoptéře (budou dostupné s novými aplikacemi určenými přímo pro OS Android. V současné době je k dispozici aplikace AR.FreeFlight s prvky augmentované reality, kde jsou do živého přenosu z kamery zobrazeny ovládací prvky.)
Co je to kvadrokoptéra AR.Drone a kdo ji vyrábí
V úvodu jsme si prozradili, že se jedná o létající hi-tech hračku, kterou můžete ovládat svým chytrým telefonem. Obě zařízení jsou propojena pomocí Wi-Fi, což umožňuje bezproblémové ovládání až do vzdálenosti 50 metrů. Kvadrokoptéra je poháněna elektrickým akumulátorem, který dovolí létat na jedno nabití až 12 min (záleží na povětrnostních podmínkách). Výrobcem tohoto klenotu je společnost Parrot.
Obsah balení
- kvadrokoptéra AR.Drone
- nabíjecí akumulátor
- nabíječka
- 2 kryty, jeden pro létání venku a druhý pro létání v místnosti
- manuál
Postřehy a tipy
Měli jsme možnost několikrát AR.Drone pořádně otestovat a proto se s Vámi podělíme o několik zajímavostí a tipů, které se nám podařilo zjistit.
- Vydrží kvadrokoptéra pád na zem a srážku s různými předměty?
Ano, a to dokonce většinou naprosto bez úhony. Je vidět, že tvrzený polystyren je dobrá volba :). Několikrát jsme si takovýto pád z nemalé výšky vyzkoušeli a to snad na všechny strany a různé předměty. Od lidských hlav, přes hrany stolu, až po měkké dopady do trávy. Co kvadrokoptéře nedělalo dobře, jsou hrany stolu, ale v ostatních případech vyvázla jen se škrábanci, nebo odřeninami.
- Zvládne ovládání každý?
Ano, naprosto. Ovládání je natolik intuitivní, že jej po chvilce zvládne i malé dítě. A díky tomu, že je AR.Drone schopen sám korigovat svou stabilitu a výšku, je ovládání opravdu jednoduché. Stačí nainstalovat aplikaci a můžete letět.
- Je potřeba Ar.Drone za letu vyvažovat, jako je tomu u klasických vrtulníků?
Ne, to všechno zvládne pomocí senzoru AR.Drone sám. Jakmile přestanete zařízení pomocí telefonu ovládat, sám se ve vzduchu zastaví, vycentruje a tak zůstane. Pokud mu náhodou dojde baterie, oznámí Vám to pípáním a po nějaké době sám přistane na zem.
- Jak dlouho můžete létat na jedno nabití?
Je to přibližně 12 minut, ale záleží také na povětrnostních podmínkách a jak moc dáváte AR.Dronu zabrat :). Pokud dojde energie, stačí baterii vyměnit za plně nabitou a můžete se dalších 12 minut nerušeně bavit
- Co všechno se dá s AR.Dronem dělat?
Tak toho je opravdu hodně :). Záleží jen na Vaší fantazii. Od obyčejného létání, až po šmírování pomocí vestavěných kamer :). Jednotlivé možnosti si ale necháme do jednoho z následujících článků.
- Jak těžké je vyměnit baterii?
Je to velmi snadné, stačí odklopit horní kryt kvadrokoptéry, který je připevněn magnetickou sponou, rozepnout a baterii vyměnit. Otázka pěti sekund.
- Jde ovládat AR.Drone jen pomocí kamer?
Ano to určitě jde, ale už to vyžaduje nějaký den tréninku. Pak jste ale schopni ovládat drona třeba i za rohem a to až do vzdálenosti 50 metrů.
- Jak je to se stabilitou AR.Dronu?
Stabilita je také velmi dobrá a jen tak něco ho nerozhází. Klidně k němu můžete přijít a rukou do něj šťouchnout, AR.Drone vše vybalancuje a zase se vrátí do své původní polohy.
- K čemu používá ultrazvukový výškoměr?
Jak už název napovídá, pomocí tohoto čidla snímá výšku zařízení od země (podlahy). Používá ho hlavně ke korekci výšky vůči terénu, například při letu do kopce, automaticky udržuje konstantní výšku vzhledem ke kopci. Další manévr, u kterého AR.Drone využívá výškoměr, jsou starty a přistání.
Připravili jsme pro Vás několik fotek a videí z reálného používání AR. Drone. Jak se říká, obraz vydá za tisíc slov :).
Máte zájem o letecké fotografie nebo video? Potom doporučujeme navštívit specializovaný web www.AndruVision.cz
Kde je možné kvadrokoptéru AR.Drone koupit a za kolik?
Všechny kamenné prodejny / e-shopy jsou zde: http://kdekoupit.parrot-ardrone.cz/ceska-republika
Tak co, už víte, co chcete pod stromeček?
Quadrokoptera Ar.Drone ovládněte vzduch skrz svého Androida
Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi
Komentáře (34)
Přidat komentář