TOPlist

Kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu? (Hlasovačka)

co-delaji-deti-na-mobilu

Dnešní děti se k mobilním telefonům dostávají poměrně brzy. Poprvé jim ho nejčastěji půjčí ještě v předškolním věku rodiče, příbuzní nebo kamarádi. Otázkou pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze bude, zda rodiče či starší sourozenci kontrolují, co děti na mobilu vlastně dělají.

Obsah článku

Dítě a mobil

V jedné z říjnových Hlasovaček jsme se ptali, v kolika letech dát dítěti mobil. Většina diskutujících se shodla na tom, že ideálním okamžikem je, když potomek začne samostatně chodit do školy. Z hlediska čísel bylo 27 % přesvědčeno, že ideální je věk 8 až 9 let, 26 % mezi 10 a 11 roky a 24 % hlasovalo pro šest až sedm let.

Kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu? (Hlasovačka)Kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu? (Hlasovačka)

Jenže mobil v rukách dítěte může být, jak ostatně říká léty prověřené pořekadlo, dobrým sluhou, ale zlým pánem. Zejména na chytrých telefonech s přístupem k Internetu je vyšší riziko, že se dítě dostane k závadnému obsahu, případně může být kontaktováno „osobami s nekalými úmysly“. To se samozřejmě může stát i s klasickým tlačítkovým telefonem, nicméně komunikace přes Internet zajišťuje protistraně určitou míru anonymity.

Různým důvodům, proč by dítě mělo, či nemělo mít mobilní telefon, jsme se věnovali už v říjnu. Z potenciálních rizik můžeme zmínit například hraní násilných videoher, komunikaci s anonymními osobami, pornografický obsah a zapomínat bychom neměli ani na kyberšikanu. Dalším problémem může být budování závislosti, ať už na telefonu samotném, online existenci či hraní her.

Jak děti chránit a kontrolovat?

V Obchodě Play najdete mnoho programů pro rodičovskou kontrolu. Řada z nich je placená, nicméně najdou se i šikovné, a přesto bezplatné nástroje. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit software Google Family Link, který jsme podrobně představili v květnu ve článku Chcete kontrolu nad mobilem dítěte? Google Family Link je v ČR.

Aplikace nabízí následující funkce a vlastnosti:

  • Možnost sledovat aktivitu dítěte. Podrobné přehledy vám ukážou, kolik času potomek stráví ve svých oblíbených aplikacích na zařízení Android.
  • Správa instalace aplikací. Rodič může schválit nebo zamítnout aplikace, které si dítě chce stáhnout z Google Play. Můžete spravovat také jeho nákupy v aplikacích nebo určité aplikace na zařízení dítěte skrýt.
  • Nastavení omezení. Rodiče mohou rozhodnout o tom, kolik času smí dítě s telefonem strávit. Kromě časového limitu lze určit i večerku, po které již nebude potomek moci telefon používat.
  • Uzamknutí zařízení. Telefon lze vzdáleně zamknout – ať už nastal čas jít si hrát ven, zasednout k večeři, nebo se zkrátka věnovat jeden druhému.
  • Sledování polohy zařízení dítěte. Pokud má potomek s sebou svůj telefon, můžete pomocí služby Family Link zjistit jeho polohu.
Google Family Link
Google Family Link

Jak jsme naznačili hned na začátku, aplikací pro rodičovskou kontrolu na Android je mnoho a není v našich silách je představovat všechny. Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti s nimi v komentářích pod článkem. Třeba se těm nejčastějším budeme věnovat v podrobnější recenzi.

Kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu?Kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu?

Kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu? (Hlasovačka)

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze: kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu? Slovo „vaše“ je v závorce záměrně – můžete hlasovat i v případě, kdy například míváte na starost mladšího sourozence nebo jiné děti.
[gravityform id=”222″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]

V komentářích pod článkem můžete konkrétněji uvést, jakým způsobem kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu. Budeme také rádi, když se podělíte o vlastní zkušenosti, ať už kladné, nebo záporné.

Výsledky anketyVýsledky ankety

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, kde a jak letos nakupujete vánoční dárky. Ankety se zúčastnilo celkem 69 respondentů, přičemž každý mohl volit více možností, proto celkový součet nedává dohromady 100 %.

Kde a jak letos nakupujete vánoční dárky?Kde a jak letos nakupujete vánoční dárky?

Se 71 % to u našich čtenářů vyhrály české e-shopy. Na druhém místě s lehce nadpolovičním počtem hlasů skončily běžné obchody. V zahraničních e-shopech nakupovala zhruba třetina hlasujících. Slevové servery jsou spíše minoritní záležitostí – dárky zde objednalo jen 6 % respondentů.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)