Kolik SIM karet podporuje váš telefon? (Víkendová hlasovačka)
- Seriály
- Karel Kilián
- 14.11.2018
- 15
Kupují zákazníci častěji telefony se slotem na jednu, dvě, nebo dokonce se tři SIM karty? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v rámci tradiční sobotní Víkendové hlasovačky a diskuze. Tentokrát se budeme ptát: kolik SIM karet podporuje váš telefon?
Obsah článku
Co je dual SIM?
Dual SIM telefony jsou zařízení, do kterých lze současně nainstalovat dvě SIM karty. V drtivé většině případů se jedná o dvě fyzické SIM, nicméně může jít i o kombinaci jedné fyzické a druhé integrované SIM.
Zástupcem druhé zmíněné skupiny jsou aktuální modely iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR, které po aktualizaci na iOS 12 mohou kombinovat nano SIM a eSIM. Aby telefony fungovaly v tomto režimu, je nutná také podpora eSIM ze strany mobilního operátora.
Důvodů k pořízení telefonu s dual SIM může být více. Častá je například potřeba oddělit soukromé a pracovní hovory bez nutnosti nosit s sebou dvě zařízení. Dalším argumentem může být použití první SIM s výhodným tarifem na volání a druhé s příznivějšími sazbami za mobilní data.
Ač u většiny telefonů s podporou více SIM narazíte nejčastěji na variantu se dvěma sloty, existují také zařízení s podporou více karet. Například LG A290 zvládá až tři SIM a existují i mobily s podporou čtyř karet – příkladem budiž Cherry Mobile Quad Q70.
Okénko do historie
Počátky se datují až do roku 2000, takže dual SIM je tu s námi již osmnáct let. Prvním telefonem, který nabídl podporu dvou SIM karet, byl Benefon Twin, který vyrobila finská firma Benefon (nyní Twig Com Ltd.).
Nápadu se okamžitě chopili čínští výrobci, kteří do konce roku 2000 vypustili na trh hned několik mobilů, do kterých bylo možné nainstalovat a používat dvě SIM karty najednou. Většina tehdejších zařízení byla postavena na čipech MediaTek.
Velcí výrobci se více SIM kartám ve svých zařízeních zpočátku vyhýbali, nejčastěji kvůli potenciálnímu tlaku telekomunikačních společností. Po roce 2010 však nemohli nechávat poptávku zákazníků bez povšimnutí, takže se postupně zapojily i firmy Nokia, Samsung či Sony.
Prvním a nejjednodušším řešením byl adaptér, který umožnil připojení dvou SIM karet do jednoho slotu. Jeho hlavní nevýhodou byl však fakt, že aktivní mohla být v jednom okamžiku jen jedna SIM. Ta druhá byla neaktivní a nebyla připojená k síti operátora. Aktivní karta se obvykle volila mechanickým přepínačem.
V současnosti již mobilní telefony disponují schopností obsluhovat více SIM současně. Podpora je i ze strany operačního systému a aplikací, které například umožňují uživateli volit, přes kterou kartu chce volat či odeslat zprávu.
Kolik SIM karet podporuje váš telefon?
Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: kolik SIM karet podporuje váš telefon? V případě, že vlastníte více telefonů, hlasujte podle toho, který používáte nejčastěji.
[gravityform id=”221″ title=”true” description=”true”]
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o svých zkušenostech s telefony, podporujícími více SIM karet. Jaké hlavní výhody má podpora více než jedné SIM?
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, které pouzdro na mobil je nejlepší. Po sesbírání 151 hlasů se jednoznačným vítězem stala pouzdra, chránící záda a boky telefonu, pro která hlasovalo 52 % respondentů.
Možná poněkud překvapivě skončila na druhém místě se čtvrtinou flipová („odklápěcí“) pouzdra, která jsou schopna ochránit také obrazovku přístroje. Pro kryty hlasovalo 7 % čtenářů, pro navlékací pouzdra pak dalších 5 %. Téměř desetina účastníků nemá a nechce mít žádný obal ani pouzdro.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář