TOPlist

Kolik operační paměti v chytrém telefonu stačí? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
11.3.2017 08:00
Ikona komentáře 38
kolik operacni pameti staci pro plynuly beh systemu android ikona2
V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze jsme si na vás připravili poměrně subjektivní otázku: kolik operační paměti v chytrém telefonu stačí? Tedy „stačí“ v tom smyslu, aby na něm plynule běžel OS Android. Je zřejmé, že s rostoucí náročností systému toto číslo v průběhu času narůstá. Jak jsme na tom na začátku roku 2017?

Okénko do historie

Podívejme se nejprve na to, kolik operační paměti nabízely chytré telefony s Androidem v uplynulých letech. Pro názorný příklad budeme brát v úvahu zařízení Nexus respektive Pixel, neboť na nich běží čistý systém, vyvinutý přímo Googlem. Takový systém by tedy měl být nejlépe odladěný s ohledem na hardwarovou stránku. V letech, kdy byly uvolněna dva telefony, bereme v úvahu ten výkonnější.
Rok Telefon Operační paměť (GB)
2010 Nexus One 0,5
2010 Nexus S 0,5
2011 Galaxy Nexus 1,0
2012 Nexus 4 2,0
2013 Nexus 5 2,0
2014 Nexus 6 3,0
2015 Nexus 6P 3,0
2016 Pixel XL 4,0
V loňském roce tedy vlajková loď Googlu přistála na hranici 4 GB operační paměti, řada výrobců však dnes nabízí mobily se 6 GB RAM. 4 GB RAM jsou optimem také podle jednoho z nejvyšších manažerů společnosti Huawei Lao Shi. Ten je přesvědčen, že přidání další paměti jen exponenciálně zvedá cenu zařízení, ale nepřináší zvýšení výkonu v přímé úměře. Cestu k plynulému systému vidí Shi v jeho optimalizaci, nikoli v nekonečném navyšování RAM. Poněkud kontroverzně uvedl jako příklad Apple iPhone s tím, že iOS nepotřebuje ke svému fungování zbytečně velkou operační paměť. Díky dobře provedené optimalizaci funguje „jablečný telefon“ doslova „fantasticky“ i s méně velkou RAM.
Kolik operační paměti stačí telefonům Google? Kolik operační paměti stačí telefonům Google?

Kolik operační paměti stačí?

Tentokrát se tedy budeme ptát, kolik operační paměti podle vás stačí k plynulému běhu operačního systému Android. Vycházet přitom můžete z vlastních zkušeností a budeme rádi, když se o ně podělíte v diskuzi pod článkem. ##GF_ID=429793##

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme přišli s Hlasovačkou na hodně ožehavé téma, které vyvolalo v diskuzi pod článkem, ale i na sociálních sítích vlnu převážně negativních reakcí. Ptali jsme se totiž, zda byste šli na rande s někým, kdo má iPhone. Účelem této ankety bylo zjistit, jak situaci vnímá průměrný český uživatel, respektive čtenář našeho portálu. Ukázalo se, že v drtivé většině jsou naši čtenáři tolerantní a s uživateli jiné platformy nemají sebemenší problém. 64 % hlasujících uvedlo, že by na rande s uživatelem/uživatelkou iPhonu na rande šli, a ani v dlouhodobější perspektivě nevidí problém v tom, že partner/partnerka bude mít jinou platformu. 11 % by při prvním rande platformu svého protějšku neřešilo, ale časem by se snažili přivést ho/ji na „svou“ platformu. Ne zcela nepodstatnou skupinu však tvoří 10 % respondentů, kteří uvedli, že by na rande s někým, kdo používá iPhone, v životě nešli.
Šli byste na rande s někým, kdo má iPhone? Šli byste na rande s někým, kdo má iPhone?

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: