TOPlist

Kolik fotek pořizujete mobilem? (Víkendová hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
16.4.2016 18:00
Ikona komentáře 25
kolik fotek ico
Reklama

Fotoaparáty v mobilních telefonech prošly v průběhu času poměrně živelnou evolucí. Od dob prvních „foťáčků,“ jejichž schopnosti nejlépe shrnoval obrat „obrázkový záznamník“ došly až do stádia, kdy mohou konkurovat solidním kompaktům. U špičkových modelů může uživatel počítat dokonce s optickou stabilizací obrazu či optikou renomovaného výrobce. Chytré telefony tak mají šanci vytlačit malé fotoaparáty, a to nejen proto, že dokážou pořizovat snímky, ale také s nimi dále pracovat – okamžitě je upravovat a sdílet s ostatními. Na mysl se tak vkrádá otázka, kterou pokládáme v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze: „Kolik fotek průměrně nafotíte mobilem?“
Kolik fotek ještě pořizujete foťákem na kinofilm?

Kolik fotek ještě pořizujete foťákem na kinofilm?

Fotoaparát v mobilním telefonu v průběhu času

Fotoaparát v mobilním telefonu dnes považujeme za naprostou samozřejmost, a pokud by některý výrobce uvedl na trh chytrý mobil bez foťáku, asi by tím hodně překvapil. V běžném denním použití v podstatě telefony v tomto směru vytlačily klasické kompakty, neboť většině uživatelů se celkem logicky nechce nosit dvě zařízení, která umí prakticky totéž. Jak dlouho se tento prvek v mobilních zařízeních objevuje? Dost možná déle než by většina z nás myslela: první telefon s integrovaným fotoaparátem spatřil světlo světa již v červnu roku 2000, takže letos oslavíme šestnáct let. Jednalo se o „véčko“ Samsung SCH-V200 s 1,5″ LCD TFT displejem a foťákem schopným pořídit až 20 snímků v rozlišení 0,35 Mpx. K tomu, abyste se k fotkám dostali, bylo nutné připojit telefon k počítači. Z technického hlediska byly fotoaparát a telefon dvě nezávislá zařízení, umístěná v jednom těle. Prvním telefonem s plnohodnotnou podporou fotoaparátu byl japonský Sharp J-SH04, představený v listopadu 2000, který uměl pořizovat fotky v rozlišení 0,11 Mpx a posílat je elektronickou cestou.
Sharp J-SH04

Sharp J-SH04

Postupem času nastala honba za co možná nejvyšším rozlišením – v červenci 2004 dosáhly rozměry snímků pořizovaných mobilními telefony 1280 x 960 obrazových bodů (1,3 Mpx). Koncem téhož roku již analytici hlásili, že více než polovina prodaných telefonů disponovala fotoaparátem. V čele tehdy byla finská Nokia, která roku 2005 přišla na trh s modelem N90, který se již pyšnil celými 2 Mpx, optikou Carl Zeiss, automatickým ostřením a LED bleskem.
Nokia N90

Nokia N90

Jedním z největších konkurentů té doby byla společnost Sony Ericsson, která roku 2006 přinesla model K800i s xenonovým bleskem, optickou stabilizací obrazu a v té době oslňujícím rozlišením 3,2 Mpx. Nokia kontrovala modelem N73 se stejným počtem obrazových bodů.
Sony Ericsson K800i

Sony Ericsson K800i

Na pomyslnou hranici pěti milionů obrazových bodů dosáhl jako první Samsung, nicméně podstatně větší pozornost získala našlapaná Nokia N95 se Symbianem, jejíž rozměry odpovídaly soudobým kompaktům. Kromě objektivu Carl Zeiss, optického zoomu a schopnosti nahrávat video se snímkovací frekvencí až 30 snímků za sekundu můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit, že tento „fotomobil“ produkoval opravdu solidní snímky. Nokia N95 se tak v tomto segmentu na několik let stala nepsaným standardem.
Legenda mezi fotomobily: Nokia N95

Legenda mezi fotomobily: Nokia N95

Nokii však podrazil nohy nástup chytrých telefonů, na který zjevně nebyla připravena. V červnu 2007 se objevil Apple iPhone, který měl sice jen 2Mpx fotoaparát bez blesku, ale zaujal jako první chytrý telefon s plně dotekovým ovládáním. V roce 2008 padla další meta – hranice osmi megapixelů dosáhl jako první Samsung s modelem INNOV8. Samsung však vsadil na špatnou kartu v designu, neboť tento mobil až nápadně připomínal produkty řady Nokia N. Nokia pak přišla s modelem N86, prvním dotekovým telefon s tímto rozlišením se ale nakonec stal LG Renoir.
LG Renoir

LG Renoir

O rok později závod o co nejvíce obrazových bodů pokračoval, když Samsung představil M8910 Pixon12 se 12Mpx fotoaparátem, jenž byl hned v následujícím roce pokořen 16Mpx foťáky v telefonech Nokia N8 a Sony Ericsson S006.
Sony Ericsson S006

Sony Ericsson S006

Postupem času však začali zákazníci chápat, že pěkné fotky nezajistí nejvyšší počet obrazových bodů, ale ovlivňuje je celá řada dalších parametrů. V roce 2011 se LG a HTC vydali do slepé uličky, když přinesli duální fotoaparáty, schopné zachytávat prostorové stereografické 3D fotografie. Byl to nesporně zajímavý nápad, který však zkolaboval na malé podpoře prohlížení takových snímků. Zájem veřejnosti o tyto modely byl tak malý, že kromě dvou uvedených modelů už nenásledovaly žádné další.
HTC Evo 3D

HTC Evo 3D

Pozornost se přesunula na softwarové funkce, které zájemcům o fotografování mobilem poskytovaly přidanou hodnotu. Dnes si mobilní fotografové mohou vyzkoušet pořizování panoramatických či sférických snímků, časosběrného videa, nespočet filtrů a efektů, pro které ještě nedávno bylo nutné používat specializované aplikace. Z hlediska technologického se například zlepšila stabilizace obrazu a pořizování snímků ve zhoršených světelných podmínkách.
Dnes se vývoj zaměřuje na softwarové funkce

Dnes se vývoj zaměřuje na softwarové funkce

Je zřejmé, že pořizování fotek mobilním telefonem během šestnácti let natolik zevšednělo, že ho drtivá většina zákazníků považuje za naprostou samozřejmost. Mobily samozřejmě nesnesou srovnání s kvalitní zrcadlovkou, nicméně každodenním potřebám většiny lidí dokonale postačují.

Kolik fotek v průměru pořizujete mobilem?

Dostáváme se k otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Tentokrát se vás ptáme: kolik fotek průměrně pořizujete mobilním telefonem za jeden měsíc? Podívejte se do své galerie, spočítejte fotky za nějaké období a zapojte se do ankety! [gravityform id=“59″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“] V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat třeba o tom, co fotíte nejčastěji. Podělte se také o své zkušenosti s focením mobilními telefony, porovnejte někdejší a soudobé fotky, případně můžete srovnat s kompakty a zrcadlovkami. Zkuste třeba zavzpomínat, který z vašich dosavadních mobilů pořizoval nejhezčí fotky, a napište nám, kde vidíte hlavní výhody foťáků v mobilních telefonech! Diskuze je otevřená, pusťte se do argumentů a polemik na toto téma!

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, z jakého materiálu by měl být „ideální telefon?“ Jednoznačným vítězem se stal kov, pro který hlasovalo 52 % respondentů. Je poměrně smutným faktem, že v nejvíce zastoupené skupině vycházejí výrobci vstříc vlastně nejméně – většina současných mobilů je buď z plastu, nebo v kombinaci kovu a skla. screenshot_20160413_091408 Pro plastové telefony hlasovalo 26 % čtenářů, kteří v diskuzi pod článkem často zmiňovali jako hlavní výhodu skutečnost, že plastový telefon je odolnější vůči pádům a příjemnější do dlaně. Jen 12 % hlasujících se přiklonilo ke skleněnému provedení, které se stalo hitem mnoha vlajkových lodí posledních let. 5 % respondentů se líbí dřevěné provedení, zbývající 2 % pak zvolila poslední možnost „jiné“ a konkrétně jmenovali keramiku, kevlar, uhlíkové kompozity či hořčík.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: