Trendy

Kdo ruší vaší Wi-Fi? Odhalte ho českým nástrojem

Kdo-ruší-vaší-Wi-Fi-Odhalte-ho-českým-nástrojem

Připojení přes Wi-Fi se stalo standardem a touto cestou se uživatelé připojují v zaměstnání, kavárnách, restauracích, ale i doma. Jste si ale jisti, že vaší domácí bezdrátovou síť používají jen členové domácnosti? Nebo je připojení pomalé a vy byste rádi zjistili, kdo ruší vaší Wi-Fi? S českým nástrojem Network Analyzer, jehož autorem je Jiří Techet, zvládnete nejen to.

Obsah článku

Co Network Analyzer slibuje?

Síťový analyzátor vám pomůže diagnostikovat různé problémy v nastavení Wi-Fi, připojení k Internetu a také díky sadě nástrojů detekovat různé problémy na vzdálených serverech. Obsahuje standardní síťové diagnostické nástroje, jako jsou ping, traceroute, skener portů, DNS lookup a whois. Kromě toho umí zobrazit všechny sousední sítě Wi-Fi včetně detailů, jako je síla signálu, šifrování a výrobce routeru. Snadno tak přijdete na to, kdo ruší vaší Wi-Fi a najdete pro svůj router lepší kanál.

Informace o sítích

Když Network Analyzer spustíte, ocitnete se v sekci Information, kde najdete základní síťové informace o aktuálním připojení. Kromě výchozí brány a adres DNS serverů jsou v případě připojení přes Wi-Fi k dispozici o názvu sítě (SSID), MAC adrese routeru (BSSID), jeho výrobci, používaném kanálu, IP adrese a v případě, že máte Android 6.0 a vyšší, i přenosové rychlosti. Při připojení přes mobilní data je zobrazena IP adresa telefonu, název operátora, typ sítě, síla signálu a několik dalších údajů. K dalším informacím a nástrojům se pak dostanete přes postranní nabídku.

Kdo ruší vaší Wi-Fi?

V hustě obydlených oblastech bývá problém se zarušením pásma pro bezdrátové sítě. Každý bezdrátový router totiž vysílá na nějakém kanálu. Pokud se v blízkosti nacházejí dvě zařízení, jejichž kanály se překrývají, dochází ke vzájemnému rušení. To se může projevovat mnoha způsoby, často například sníženou stabilitou připojení či výrazným zpomalením přenosových rychlostí. Ideální strategie tedy spočívá v tom, že nastavíte svůj Wi-Fi router na nejméně obsazený (v ideálním případě volný) kanál.

Jak zjistit, který kanál je ten správný? K tomu slouží sekce Wi-Fi signal. V základním pohledu je seznam bezdrátových sítí, které váš telefon “vidí”. V barevném poli je číslo kanálu, následuje název sítě (SSID), MAC adresa a výrobce daného zařízení. K dispozici jsou také informace o síle signálu, a zabezpečení. Pokud je sítí mnoho, bude přehlednější grafické zobrazení, ke kterému se dostanete buď odsunutím obrazovky do strany, nebo přes nabídku v pravém horním rohu. V tomto přehledu snadno odhalíte, které kanály jsou “zabrané” a jak intenzivní je signál vysílajících zařízení. Vaším úkolem je buď najít kanál, který není obsazený žádným zařízením, nebo alespoň takový, kde mají konkurenční vysílače nejslabší signál. Například na našem obrázku by se jako ideální jevil kanál s číslem 12.

Odhalte vetřelce!

Dostáváme se k sekci LAN Scan, kde můžete provést takzvané “skenování” sítě. To v praxi spočívá v tom, že aplikace “projde” určitý rozsah sousedních IP adres a vypíše informace o připojených zařízeních. Je to tedy rychlá a spolehlivá detekce všech síťových zařízení. Nutno podotknout, že funkce skenování není k dispozici při připojení přes mobilní data, ale jen pro Wi-Fi.

V dané sekci stačí klepnout na tlačítko Scan a počkat si na výsledek. Ten je prezentován ve formě seznamu, kde jsou základní údaje jako IP adresa, MAC adresa a výrobce zařízení. Po klepnutí na položku se dostanete k sadě síťových nástrojů, kterými můžete zvolené zařízení “proklepnout”. Připraven je například Ping (měření dostupnosti a rychlosti odezvy síťového prvku), Route (výpis síťové cesty k danému zařízení) či Ports (neboli skener portů, který odhalí otevřené porty).

Praktické síťové nástroje

Poslední sekce Tools obsahuje sadu nástrojů, kterými můžete testovat nejen lokální síťové prvky, ale také vzdálené servery. Konkrétně jsou k dispozici následující funkce:

  • Ping – zjišťování dostupnosti a rychlosti odezvy jiného zařízení či serveru.
  • Route – zobrazení síťové cesty mezi telefonem a zařízením či serverem. Díky vlaječkám můžete sledovat, přes které země probíhá komunikace.
  • Ports – skener síťových portů. V tomto případě je možné volit mezi rychlým skenem nejčastějších portů (Common), nebo všech portů zadaného rozsahu (All). Výsledkem je seznam otevřených a zavřených portů s poznámkou, k čemu daný port obvykle slouží.
  • Whois – zobrazení informací o majiteli domény nebo IP adresy. Touto cestou například můžete zjistit, komu patří a kde hostuje libovolný web.
  • DNS – zobrazení evidovaných DNS záznamů k zadané doméně.

 

Resumé

Aplikace Network Analyzer obsahuje základní sadu nástrojů, s jejíž pomocí můžete nejen zjistit, kdo ruší vaší Wi-Fi, ale také odhalovat vetřelce v síti a provádět mnohé další síťové testy a operace. Chválíme moderní uživatelské rozhraní a logické rozdělení funkcí v nabídce i ovládání. Škoda jen, že program nekomunikuje česky, ale to není u síťového nástroje zase tak zásadní problém.

Network Analyzer je v Obchodě Play přes dva roky a za tu dobu si ho nainstalovalo přes půl milionu uživatelů, o jejichž spokojenosti svědčí průměrná známka 4,6. Necelých 6 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 5.0 a vyšším.

Network Analyzer
Network Analyzer
Museli jste někdy řešit, kdo ruší vaší Wi-Fi?
Avatar of Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně přešel do role servisního technika PC, správce sítě a uživatelské podpory. Dále se vypracoval na pozici správce informačních a komunikačních technologií a správce webových stránek na WordPressu. Jeho vášeň pro psaní ho v červnu 2018 vedla k rozhodnutí věnovat se na plný úvazek kariéře freelancera. Dnes se Karel specializuje na tvorbu technického obsahu a copywriting, kde využívá své rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti pro vytváření kvalitního a hodnotného obsahu pro široké spektrum čtenářů. Jeho práce zahrnuje nejen technické články a návody, ale i recenze produktů a aplikací, což mu umožňuje zůstat v přední linii technologického vývoje. více o autorovi

Komentáře (11)