TOPlist

Kde máte e-mailovou schránku? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Kde máte e-mailovou schránku? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Když si založíte účet Google, automaticky k němu získáte i e-mailovou schránku na Gmailu. Jak se toto počínání promítlo do zastoupení jednotlivých poskytovatelů služeb elektronické pošty na našem trhu? Na to se pokusíme odpovědět v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Okénko do historie

Ačkoli dnes bereme e-mailovou schránku jako naprostou samozřejmost, nebylo tomu tak vždy. V počátcích Internetu ji zájemci mohli získat buď od svého poskytovatele připojení, nebo jako placenou (a zpočátku často ne právě levnou) službu.

Kde máte e-mailovou schránku?Kde máte e-mailovou schránku?

Později se několik provozovatelů elektronických poštovních služeb rozhodlo zkusit jiný způsob monetizace v podobě zobrazování reklam. Uživatelům tedy nabídli schránky zdarma, ovšem s kapacitou, která na dnešní poměry vypadá až směšně – například americký iname.com rozdával svým uživatelům 10 MB. V té době to ale bylo pro většinu zákazníků naprosto postačující.

V roce 1998 přišel s nabídkou e-mailové schránky zdarma český Seznam.cz. I v jeho případě byla velikost zpočátku limitována, nicméně v průběhu času postupně rostla. Deset let po zahájení provozu již provozovatel největšího českého vyhledávače evidoval pět milionů aktivních schránek, jejichž maximální velikost poskočila až na solidní 2 GB.

E-mailovou schránku nabídl Google

Historie Gmailu se začala psát 1. dubna 2004, kdy Google představil webmailovou službu financovanou reklamou s podporou e-mailových klientů. Samotný termín představení však nebyl zvolen úplně šťastně, neboť Google byl z minulosti znám jako aktivní účastník nejrůznějších aprílových žertíků. Mnoho médií se tehdy domnívalo, že se jedná o další „Apríl“.

Když si založíte účet Google,získáte i e-mailovou schránku na GmailuKdyž si založíte účet Google,získáte i e-mailovou schránku na Gmailu

Zpočátku celý Gmail běžel na třech stovkách starých počítačů s procesory Pentium III, v současnosti má samozřejmě k dispozici nejnovější hardwarovou infrastrukturu. V průběhu času byl integrován do mnoha dalších produktů a služeb, jako byla sociální síť Google+, Kalendář Google, Disk Google, Google Hangouts, YouTube a Google Buzz.

V dnešní domě mohou zájemci, kteří si chtějí založit e-mailovou schránku, volit z několika desítek služeb. Kromě Gmailu a E-mailu.cz je k dispozici například Outlook.com, Yahoo! Mail, Centrum.cz mail, ale i celá řada dalších, přičemž většina nabízí dostačující kapacitu a širokou plejádu funkcí úplně zadarmo.

Kde máte e-mailovou schránku?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze: kde máte e-mailovou schránku? Protože poskytovatelů je nespočet, není v našich silách nabídnout v anketě všechny možnosti. Vybrali jsme tedy nejsilnější hráče a pro ty ostatní je k dispozici poslední možnost „jiný poskytovatel“. Pokud používáte více služeb, hlasujte pro tu, kterou považujete za hlavní.
[gravityform id=”268″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o tom, proč jste si zvolili služby vámi vybraného poskytovatele. Zkuste se také zamyslet nad tím, jaké funkce vám v oblasti elektronické pošty chybí a kam by se tento segment mohl ubírat v budoucnosti.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli odemykáte mobil obličejem, otiskem, nebo jinak. Do ankety svými hlasy přispělo 203 čtenářů, což můžeme považovat za poměrně reprezentativní vzorek.

Pohled na výsledky ukazuje jednoznačnou dominanci odemykání otiskem prstu – pro tuto možnost hlasovalo 70 % účastníků. S velkým odstupem skončilo na druhém místě se 16 % odemykání obličejem, zbývající nabízené možnosti pak paběrkovaly se čtyřmi a méně procenty.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)