TOPlist

Recenze kamery Shelly EYE: Šikovné funkce v trochu nešikovném těle

Shelly EYE recenze

Znáte název Allterco? Je dost pravděpodobné, že vám jméno této bulharské firmy nic neřekne, ale mohli byste znát sérii chytrých domácích produktů Shelly. Patří do ní prvky základní elektroinstalace, ale třeba i žárovky, zásuvky nebo jedna velmi zajímavá interiérová bezpečnostní kamera. Její název je Shelly EYE a my jsme si ji do redakce půjčili na testování. Jelikož je chytrá, samozřejmě se umí připojit k internetové síti, spolupracuje s aplikací a nabízí hned několik vzdáleně řiditelných prvků ochrany. A o tom detailněji v následující recenzi…

Obsah balení a design

Shelly EYE se prodává v decentním balení, které skoro nevypadá, že by mělo obsahovat bezpečnostní kameru. Ta je nicméně tak kompaktní, že jí stačí jen malá část krabice. Nebýt upínacího držáku, napájecího adaptéru a dvoumetrového USB – microUSB kabelu, stačil by kamerce bez problému mnohem menší prostor. Narážím na sympatické rozměry 127 x 41 x 41 mm. Kromě již zmíněného je v balení také záruční list s rychlým návodem pro instalaci a spojení s mobilní aplikací.

Samotná kamerka je decentní, v mám případě v černém provedení. Má kvádrový tvar, na kterém je dole úchyt do držáku a nahoře zapínací tlačítko. Na čelní straně se nachází objektiv, infračervený senzor pro noční vidění a pohybové čidlo. Na zadní straně je microUSB konektor, slot na microSD kartu a SIM kartu. Ano, Shelly EYE je možné připojit přímo do mobilní sítě. Na bocích jsou mřížky pro sirénu a mikrofon. Vizuální notifikaci o funkčnosti zajišťuje čtvercový LED rámeček na horní hraně.

Instalace a spuštění Shelly EYE

Při chystání kamerky Shelly EYE pro zavěšen na stěnu mě současně potěšil i nepotěšil napájecí kabel. Je sice hodně dlouhý (delší než třeba u kamer Netatmo), ale současně je trochu nešikovná tuhost jeho microUSB koncovky na straně kamery. Při nasazení přístroje na držák kabel přesahuje jeho hranici. To znamená, že pokud byste někde chtěli kamerku připevnit na stěnu tak, aby mířila vodorovně před sebe, půjde to jen velmi těžko. Rameno držáku mohlo být trochu delší, případně mohl být dodáván kabel se zahnutou koncovkou. Celkový systém uchycení je ale jinak velmi šikovný. Díky nízké hmotnosti Shelly EYE jsem si mohl dovolit i nahradit šroubované uchycení za oboustrannou pásku.

Propojení se stejnojmennou mobilní aplikací je velmi jednoduché. Považuji ho za nejsnazší u všech kamer, co jsem zatím mohl vyzkoušet. Vše mají pod palcem dva QR kódy. První přes aplikaci snímáte z boku kamery, druhý pak naopak ukazujete z displeje mobilu před objektiv. Žádné zasekávání, prodlevy nebo složité párování přes další technologie. Výtku mám ovšem namířenou směrem k firmwarovým aktualizacím. Na novou verzi mě aplikace upozornila hned po prvním spuštění, nicméně se mi ji ani po pěti pokusech nepodařilo nainstalovat. Proces na displeji doběhne do 100 %, ale reálná instalace nejspíš ne. Jak můžete vidět ve snímcích obrazovky, aktualizace se nabízí stále dokola. Nicméně i tak je ke kamerce…

Hodně povedená aplikace

Opět se neubráním srovnání s řešením od Netatmo. I na úrovni mobilní aplikace se podařilo bulharské firmě tu francouzskou porazit. Alespoň v mých očích, jelikož vnímám prostředí softwarového nástroje Shelly Eye jako přehlednější, srozumitelnější a současně i svižnější. Z hlediska kontroly toho, co se v místnosti děje, asi nic podstatného nechybí. V prvé řadě máte možnost zapnout několik druhů mobilních notifikací. Ty mohou chodit nejen po zjištění pohybu, ale třeba i lidského hlasu. V obou případech to funguje, mám odzkoušeno. Je možné prohlížet i živý náhled, u kterého je velmi praktický posuvník s časovou osou. Stačí zatáhnout prstem a můžete se jednoduše pousnout i v záznamu dozadu.

Shelly Eye
Shelly Eye

Nutno podotknout, že kamera vidí i slyší opravdu dobře. Nabízí sice jen HD rozlišení (720p), ale senzor to dohání slušnou světelností a také 110° úhlem záběru. Notifikace je možné omezit na konkrétní doby, jsou k tomu dispozici tři sloty pro nastavení časů. Při zjištění zmíněných “narušení” se pořídí záznam. Na výběr je 5, 10 nebo 15 sekund. Videa a fotky (ty se dají pořizovat kliknutím v aplikaci) míří primárně na vloženou SD kartu, ale obsah se ukládá na sedm dní i do cloudu. Shelly EYE je vybavená také sirénou, kterou můžete manuálně spustit z aplikace, nebo ji automaticky nastavit jako reakci na pohyb nebo hlas. Je dost hlasitá a znít může po dobu 15, 30 nebo 60 sekund. Hlasitost se hodí i pro obousměrnou zvukovou komunikaci. V aplikaci stačí stisknout tlačítko s mikrofonem a můžete promluvit na osobu v blízkosti kamery.

WiFi a proud nechejte klidně spadnout

Díky tomu, že je Shelly EYE vybavená slotem na SIM kartu, je logicky možné ji připojit do mobilní sítě. Tím se stává nezávislou pro případy, kdy spadne domácí internetové připojení. Současně to znamená, že je možné kamerku nainstalovat třeba na chalupě. Poměrně zajímavé je to, že výrobce nikde neuvádí jako výhodu přítomnost akumulátoru. Kdybych si nevšiml ikonky nabíjení v aplikaci a nešel pátrat do specifikací na webu, nikdy bych se asi nedozvěděl, že má kamerka 1000mAh baterii. Je opravdu zvláštní, že na něčem takovém není částečně postavena propagace produktu.

Přítomnost baterie samozřejmě znamená, že alespoň nějakou chvíli zvládne Shelly Eye fungovat i bez proudu. To je obrovský benefit, který je podivně opomenut. Podle dosavadního testování by měla takto kamerka běžet několik desítek minut, možná i hodiny. Kdyby se tedy nezvaný host rozhodl ulehčit si práci shozením pojistek, nemá rozhodně vyhráno. Na druhou stranu mu ale kamerka jednu věc hodně ulehčuje…

Cvak! A mám tě! Nebo ne?

Pokud je skoro utajená přítomnost baterie pozitivní podivností, toto je podivnost negativní. Noční vidění Shelly EYE je vcelku kvalitní, ale zvláštní je její reakce na pohyb. Nejsem si jistý, jestli je to kvůli spínání infračerveného čidla, ale ve tmě kamerka pokaždé dost nahlas “cvakne”, když zahajuje záznam. To asi není u zařízení, o kterém by třeba zloděj neměl v ideálním případě ani vědět, žádoucí. V kombinaci s tím, že se dá v aplikaci vypnout blikání LED signalizace, je to hodně zvláštní paradox. Kamerku ve tmě neprozradí její dioda nebo čidlo, ale cvakání. Takové chování jsem u jiné kamery s IR senzorem a nočním viděním nepotkal.

Cena a dostupnost Shelly EYE

U českých obchodů najdete Shelly EYE v nabídce velmi zřídka. Není tak rozšířená jako třeba žárovky stejné značky. Když už se vám podaří ji vypátrat, bude pravděpodobně stát cca tři tisíce korun. Z oficiálního e-shopu jej můžete objednat s daní za 99 eur, tedy cca 2700 Kč. Dostupná je v bílém a černém provedení.

Shelly EYE: Závěrečné hodnocení

Oproti třeba konkurenční Netatmo Welcome má Shelly EYE slabší kvalitu obrazu, ale zase disponuje například baterií, mobilní (3G) konektivitou a oboustranným audiem. Stojí přitom o několik desítek procent méně. Vzhledem k tomu, že mi více vyhovuje i samotná mobilní aplikace, osobně bych upřednostnil řešení od Allterco. Nižší cena je pravděpodobně způsobená i tím, že bulharská firma není tolik známá a zákazníci neplatí tolik za značku. Když ještě výrobce zapracuje na podivném cvakání, ergonomii a přidá podporu FullHD, bude Shelly EYE směle konkurovat kamerám věhlasnějších značek.

Klady

+ Povedená aplikace
+ Možnost 3G připojení
+ Baterie
+ Decentní design

+ Oboustranné audio

Zápory

– Cvakání při nočním vidění
– Problém s update firmwaru
– Kabel mírně překáží instalaci

Co by podle vás měla umět ideální bezpečnostní kamera?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)